Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dlaczego przy podłączaniu płyty gazowej wyłącza się główny bezpiecznik?

Virtusns 03 Oct 2020 19:14 978 14
    Virtusns
    Level 2  
    Witam. Bardzo proszę o pomoc: właśnie zakupiłam kuchenkę (plyta gazowa) oraz zmywarkę. Gdy tylko wkładam wtyczkę do gniazdka z bolcem to wyłącza główny bezpiecznik. Kuchenki nawet nie zdażę włączyc tzn. włączyć gaz. To samo dzieje się, gdy próbowałam podłączyć zmywarkę. Jedynie wszystko jest ok, jeżeli podłączę do tego gniazdka lampkę (wtyczka bez bolca), wtedy nic nie wyłącza. Bardzo proszę elektryków o pomoc. Z góry dziękuję.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Nieprawidłowo podłączone przewody w gnieździe, lub w rozdzielnicy. Więcej nie można napisać nie widząc instalacji rozdzielnicy( tablicy bezpiecznikowej).
    Grzegorz740
    Level 36  
    Też się skłaniam do tego co napisał stanislaw1954 .

Bez pomocy elektryka sama nic nie zrobisz. Elektryk przyjdzie dokona oględzin ewentualnie dokona pomiarów i poprawi instalację aby nie wybijało bezpiecznika.
    gumisie
    Level 43  
    stanislaw1954 wrote:
    Nieprawidłowo podłączone przewody w gnieździe, lub w rozdzielnicy.
    Pewnie Masz rację, lecz jedyną poradą w tym temacie, moim zdaniem jest zlecić to elektrykowi z UPRAWNIENIAMI a nie "kombinować".

Pozdrawiam.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Virtusns wrote:
    Witam. Bardzo proszę o pomoc: wlasnie zakupilam kuchenke (plyta gazowa) oraz zmywarke.

A w instrukcji użytkowania jest napisane wyraźnie, że podłączenie sprzętu powinien wykonać fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. I co?
    artaa
    Level 43  
    Virtusns wrote:
    wkładam wtyczkę do gniazdka

Od kiedy do włączenia wtyczki do gniazdka potrzeba uprawnień?

Bo chyba muszę żonę wysłać na kurs SEP...
    (jeśli prawo się zmieniło). ;-)

A instalacja (lub gniazdko) do poprawy.
    CYRUS2
    Level 43  
    Spartaczona instalacja. Elektryk musi naprawić.
    Mierzejewski46
    Level 35  
    Przyłóż probówkę do bolca ochronnego. Zobacz czy nie świeci. Bo innej możliwości nie widzę. A jeszcze napisz oznaczenia bezpiecznika głównego. Bo to może różnicówka. Lampka to słaby tester gniazda. Czajnik podłącz, żelazko.
    retrofood
    artaa wrote:

Czytałeś instrukcję? To gniazdko winno mieć odpowiednie przewody oraz określone zabezpieczenie. I elektryk winien to sprawdzić PRZED włożeniem wtyczki po raz pierwszy. Przeczytaj instrukcję i nie graj gieroja.
    artaa
    Level 43  
    To że gniazdko ma mieć odpowiednie przewody i zabezpieczenia to jasne, i to bez związku co się tam podłącza.

Ale nie można upraszczać i pisać w taki sposób, bo wynika, że podłączenie urządzenia z wtyczką wymaga uprawnień.
    Zapis w Instrukcji to nie jest prawo, a chciejstwo producenta (mniej lub bardziej uzasadnione).

Gniazdo/instalacja wymaga naprawy bo wygląda na niesprawną i to jest pewne.
    retrofood
    artaa wrote:
    To że gniazdko ma mieć odpowiednie przewody i zabezpieczenia to jasne,
    ...
    ...
    Gniazdo/instalacja wymaga naprawy bo wygląda na niesprawną i to jest pewne.

Jak widać, "ma mieć" ale nie ma. O tym, że "ma mieć" piszemy od początku istnienia forum, bo polskie realia instalacyjne dobrze znamy. Producenci urządzeń również je znają, dlatego w instrukcjach dla użytkownika nie tworzą prawa, tylko zdejmują z siebie odpowiedzialność (gwarancyjną, a próbują nawet karną) za następstwa takich podłączeń, jakie Ty zalecasz. Czyli "Co mi tu ktoś będzie ...! Ja mam gniazdko i se podłączę, bo tak chcę!"
    A że gniazdko nie było sprawdzane co 5 lat, tak jak prawo stanowi, to już Ciebie nie interesuje.
    Nie tylko zresztą Ciebie, jak widać po wielu tematach.

Dodano po 7 [minuty]:

Mierzejewski46 wrote:
    Przyłóż probówkę do bolca ochronnego. Zobacz czy nie świeci.
    Może świecić nawet wtedy, kiedy przewód od "bolca" nie będzie nigdzie podłączony. A laik nie będzie potrafił tego świecenia zinterpretować. Więc po co udzielasz takich rad?
    artaa
    Level 43  
    retrofood wrote:
    jakie Ty zalecasz. Czyli "co mi tu ktoś będzie ...! Ja mam gniazdko i se podłączę!"

Proszę pokazać gdzie zalecam...

Z tego co widzę to zapytałem od kiedy prawo wymaga:
    artaa wrote:

A wycieczki osobiste typu gierojstwo (nie chodzę już po słupach WN i więc nie czuję się gierojem)
    oraz wpisywanie, że coś zalecam, gdy nie ma nigdzie takiego zapisu, jest nie na miejscu, szczególnie w przypadku Moderatora.

Od początku wszyscy piszemy o naprawie instalacji, więc?
    Mierzejewski46
    Level 35  
    Tak mi się wydaje, że takie tematy zakładane są dla podpuchy. Laik zakłada temat na Elektrodzie. Próbnik może świecić na bolcu. Coś sie zaindukuje w przewodach, teoretycznie tak, ale to jakiś trop. Bo dlaczego zabezpieczenie wybija?. Podejrzewam, jakiś różnicoprądowy bo gdyby nawet 16A wybijało to temat brzmiałby ogieñ z gniazda przy podłączaniu kuchni. Tak czy inaczej doradzanie mija się z celem.
    Moderated By Topolski Mirosław:

Zabezpieczenie nie wybija, co najwyżej może wyłączyć,rozłączyć czy też zadziałać.
    Laik może nie wiedzieć jednak od odpowiadającego jest to wymagane.
    Zasady ogólne punkt 4: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663880.html

retrofood
    Mierzejewski46 wrote:
    Tak mi się wydaje, że takie tematy zakładane są dla podpuchy. Laik zakłada temat na Elektrodzie. Próbnik może świecić na bolcu. Coś sie zaindukuje w przewodach, teoretycznie tak, ale to jakiś trop.

Trop dla elektryka owszem. Ale nie dla dyletanta. Mało tu było tematów ze świeceniem neonówki przed podłączeniem żyrandola?

Dodano po 6 [minuty]:

artaa wrote:

Z tego co widzę to zapytałem od kiedy prawo wymaga:
    artaa wrote:

Napisałem, abyś zanim zaczniesz studiować prawo, przeczytał instrukcję dla użytkownika. Bo to producent ustala zasady bezpiecznego użytkowania sprzętu, a nie Sejm, z Senatem, prezydentem, Trybunałem Konstytucyjnym i ministrem Ziobro wziętymi razem, albo każdy oddzielnie.
    W przeciwnym razie wytwórca nie ponosi odpowiedzialności za skutki niestosowania się do swoich zaleceń.
    Virtusns
    Level 2  
    Rozwiazaniem okazała się wymiana różnicówki.