Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY sterownik do suszarni

vedy1 03 Paź 2020 20:21 3438 15
  • Witam
    Już chwilę temu mój ojciec wpadł na pomysł wykonania suszarni i wędzarni (wędzenie zimnym i gorącym dymem). Przy projektowaniu doszliśmy do wniosku że możemy użyć wentylator od chłodnicy samochodowej, przy czym przy takiej mocy należy zrobić sterowanie i tak powstał pomysł wykonania sterownika do suszarni. Ponieważ dawno nie projektowałem to trzeba było odświeżyć trochę swoją wiedzę / umiejętności.

Hardware:
    - Atmega 162 z kwarcem 7372800
    - wyświetlacz 2x16 na HD44780
    - 2x DS18B20
    - A3141 (czujnik Halla)
    - IRL2203
    - moduł bluetooth HC05/HC06
    - opcjonalnie MAX6675 - do termopary

Software:
    Oprogramowanie jest pisane na w Atmel Studio - działa regulacja mocy na PWM, odczyt i przeliczanie ilości obrotów wentylatora (czujnik Halla + 2 magnesy), odczyt temperatur (góra, dół) a także impulsator którym możemy ustawić moc 0-100%. Do tego chcę jeszcze dołożyć opcję 2 ustawień (ilości obrotów lub moc) zapis parametrów do Eeprom i oczywiście odczyt przy uruchamianiu a także uruchomić bluetooth i małą apke napisaną w mit app inventor (jak czas pozwoli). I tak płytka była przerabiana o czym świadczy kynar od spodu ;)
    Zapraszam do komentowania.
    DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    vedy1
    Poziom 15  
    vedy1 napisał 117 postów o ocenie 39, pomógł 11 razy. Jest z nami od 2004 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    skywalker2
    Poziom 12  
    Jest jakaś szansa na więcej szczegółów, jakiś schemat a może nawet wsad. Bardzo ciekawy projekt i elegancko wykonany, też bym z chęcią swoją wędzarnię doposażył w takie cudo. Widzę że zarówno suszarnia jak i wędzarnia opalane drewnem, ten wentylator wytrzyma takie warunki czy suszarnia nie ma styczności z dymem ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    vedy1
    Poziom 15  
    Witam
    Jak najbardziej podrzucę schemat (swoją drogą muszę go zrobić ;) ), pcb i wsad tylko muszę się trochu ogarnąć z tym wszystkim a jest to robione poza godzinami pracy a wiadomo jak jest z czasem :). Postaram się to zrobić końcem tygodnia.
    Wentylator nie ma styczności z dymem który z lewego paleniska idzie do wędzarni (wędzenie zimnym dymem).
    skywalker2
    Poziom 12  
    Nie ma pośpiechu. Jakimś szkicem ułożenia kanałów dymowych i powietrznych tez bym nie pogardził bo całość wygląda bardzo profesjonalnie.
    spoli
    Poziom 15  
    Chodzi mi po głowie wykonanie podobnych obiektów (wędzarnia i suszarnia). Czy mógłbyś podzielić się swoimi doświadczeniami w postaci linków, na których znalazłeś inspirację i konkretne opisy wykonania takich obiektów. Nie chodzi mi o stronę elektroniczną, ani o oprogramowanie, ale o same obiekty suszarni/wędzarni. Chciałbym możliwie najlepiej dostosować przyszłe wykonawstwo takich obiektów do moich wymagań, ale, zarazem, uniknąć popełnienia błędów (raczej budowlanych), których skorygować kynarem nie można :)
    Pozdrawiam - świetny projekt i wykonanie.
    Jacek Rutkowski
    Poziom 27  
    Czy ten sterownik z wyświetlaczem na wierzchu będzie tam na stałe zamontowany? Chyba pierwsza rosa lub deszcz go "załatwi".
    metalMANiu
    Poziom 17  
    Jacek Rutkowski napisał:
    Chyba pierwsza rosa lub deszcz go "załatwi".

Ze zdjęć wynika, że całość znajduje się pod wiatą.
    vedy1
    Poziom 15  
    Witam
    Poniżej schemat i płytka (.brd z programu eagle) a także program w formacie .hex (jeszcze nie dokończony - działają podstawowe funkcjonalności opisane w pierwszym poście).
    @skywalker2 @spoli O szczegóły techniczne wykonania jak i inspiracje muszę zapytać ojca a najszybciej to będzie wieczorem jak wróci ze zbierania grzybów ;)
    @Jacek Rutkowski @metalMANiu Tak sterownik z wyświetlaczem będzie zamontowany na stałe i całość znajduje się pod wiatą dlatego nie przewidywałem dodatkowej ochrony dla elektroniki.
    DIY sterownik do suszarniDIY sterownik do suszarni
    Jacek Rutkowski
    Poziom 27  
    Wiata zabezpieczy przed bezpośrednim deszczem ale nie wróżę długiej żywotności elektroniki na zewnątrz gdzie występuje kondensacja pary wodnej.
    Kiedyś też tak uważałem ale mój wyświetlacz padł po pierwszej jesieni i wtedy zmieniłem zdanie że jednak trzeba szczelniejszą obudowę...
    skywalker2
    Poziom 12  
    Na schemacie brakuje wartości niektórych rezystorów. R16 też wisi w powietrzu. Nie ma pośpiechu,zaczekam aż grzybiarz wróci do domu. Do wiosny jeszcze trochę czasu więc można się przygotować na spokojnie.
    Gienek
    Poziom 36  
    Jeżeli możesz, to wstaw plik schematu z Eagle, bo zdjęcie mało czytelne.
    vedy1
    Poziom 15  
    @skywalker2 @Gienek Widzę że będę musiał dokładnie opisać co do wartości poszczególnych elementów jakich użyłem - jak tylko uaktualnie to wstawie dokładny schemat (btw na schemacie jest AT90S8515 ponieważ nie mogłem znaleźć biblioteki do atmega 162 - natomiast rozkład pinów jest taki sam).
    @skywalker2 @spoli Mój ojciec mówi że robił to z głowy a te strony które przeglądał to były głównie zdjęcia i mało technicznych informacji. Ale za to udostępnił zdjęcia od środka w trakcie budowy - może się wam przydadzą :) DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni
    DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni
    Pozdrawiam
    Jacek Rutkowski
    Poziom 27  
    vedy1 napisał:
    @Jacek Rutkowski Dzięki za spostrzeżenie. A bardziej szczelne obudowy robisz sam (zapewne silikon + jakieś uszczelki ?) czy kupujesz ? Jeżeli kupujesz to poprosiłbym jakiś namiar :)
    Pozdrawiam

Dawniej kombinowałem z folią wklejaną na silikon na panel itp. ale to strasznie wygląda po sezonie na dworze.
    W środku zawsze były skropliny.
    Kupuje zwykle obudowy pokroju tej P203CMF-IP68 GAINTA (25zł brutto) lub MPC 12/12/12 TRSP czyli z przeźroczystym przodem a przyciski montuje oddzielnie w małej obudowie z kablami wypuszczonymi dławnicami lub stosuje przemysłowe z IP68.
    Wydaje się że to drogo ale gdy policzysz czas na szukanie usterek i przeklinanie że nie działa to te 40-100zł za hermetyczną obudowę naprawdę nie stanowi wielkiej bariery.
    Podejrzewam że koszt stolarki i klinkieru wielokrotnie przekroczy tę cenę o robociźnie już nie wspominając.
    DIY sterownik do suszarni DIY sterownik do suszarni
    skywalker2
    Poziom 12  
    Bardzo dziękuję za zdjęcia wyczerpujące szczegóły budowy wędzarni/suszarni. Na pewno się przydadzą. Teraz widzę że w jednych drzwiczkach palimy do wędzenia na zimno a w drugich do wędzenia na ciepło. Dla mnie mistrzostwo świata! Podziękuj tacie za udostępnienie zdjęć, szacun za pomysł i wykonanie;-)
    Tommy82
    Poziom 40  
    @vedy1
    Jeszcze tylko grilla z obrotowym rusztem po środku brakuje :P.
    Środkowe drzwi to suszarnia na drewno?
    Masz coś wysypane tam gdzie idą dymowe?
    Jak zamkniesz szyber na górze to nie chce dymić w ciepłe palenisko?
    Rozumie że suszenie idzie na ciepło palisz w palenisku chłodnego dymu i dmuchasz powietrzem z nad cegieł?
    Nie myślałeś o tym żeby część powietrza z suszarni uciekała wraz z wilgocią?

No śliwki na kompot z suszu masz gdzie i ususzyć i uwędzić projekt super.