Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór AGD do kuchni: piekarnik, płyta, okap, zmywarka

Markcox 03 Oct 2020 20:56 651 2
Bosch
    Markcox
    Level 3  
    Witam wszystkich serdecznie.

Szykujemy się z żoną do wyposażenia kuchni po remoncie mieszkania i - tu zaskoczenie – potrzebuję Waszej pomocy w naprowadzeniu na właściwą ścieżkę przy wyborze.

Generalnie na ten moment skupiamy się na wyborze: piekarnika, płyty indukcyjnej, okapu i zmywarki.
    Przyznam się bez bicia, że AGD to nie mój świat, ale przewertowałem trochę internetów, z których wynika, że wyklarował się podział (tu kolejne zaskoczenie) między totalnymi budżetówkami, sprzętami budżetowymi nieco mniej, jak i sprzętem klasy premium. Z tych samych internetów wynika, że żadne nie dają 100% gwarancji bezawaryjności.

Tu potrzebuje Waszego nakierowania, być może na pewne niuanse, na które przy każdym z tych urządzeń powinienem brać pod uwagę, a jako laik do tego momentu nie zwróciłem na to uwagi.
    W moich typach będę się kręcił raczej wokół trzech marek: Amica (lokalny patriotyzm), Bosch (mityczna bezawaryjność 😉 + w mojej ocenie najbardziej trafiony design), Electrolux (utrzymują w stosunkową solidność swoich sprzętów). Ale wcale się przy nich nie upieram, tym bardziej nie będąc ekspertem w tej kwestii.

Co do naszych typów:

1) Piekarnik – zastanawiamy się nad piekarnikiem parowym, choć ja mam pewne wątpliwości, czy faktycznie to ma sens. Tym bardziej, że w przypadku Bosch’a (dla mnie lider pod względem wyglądu) trzeba duuuużo dopłacić. Od razu zaznaczam, że stricte gotowanie na parze nie jest brane pod uwagę, tylko kwestia pieczenia przy wspomaganiu parą, podobno pieczenie wychodzą bardziej soczyste etc. – podobno… Więc trzymając się tej pary:

BOSCH HSG 636ES1
    Electrolux EOB8S31Z
    Amica ED87389BA+ X-Type Steam

2) Płyta indukcyjna – myślę, że tzw. booster i możliwość łączenia chociaż dwóch pół miałoby rację bytu, poza tym kompletnie nie mam preferencji, na co z sensem należy zwrócić uwagę. Może jeszcze jedna rzecz – regulacja typu „slider” (czy jak to się fachowo nazywa)

Amica PI6544NSTK X-TYPE
    Electrolux Slim-fit EIT61443B
    Bosch PVS651FB5E

3) Okap – tu już w ogóle czarna magia. Nie ukrywam, że wybór determinował tylko i wyłącznie wygląd urządzenia. Podpowiecie, na co faktycznie należałoby zwrócić uwagę? I czy generalnie „przywiązanie” do marki, w przypadku tego urządzenia ma sens? Może są produkty marek „egzotycznych”, o których człowiek nie słyszał i są w rozsądniejszych pieniądzach, a jednocześnie tak samo warte do wzięcia pod uwagę?!

Amica OKC6558S

4) Zmywarka – z tego co widzę, temat rzeka. To co z gąszczu opinii mniej, lub bardziej wartościowych udało mi się wyłuskać, to unikanie „plastikowego wnętrza”.

Bosch SPV66TX04E

Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc, nawet nie tyle wskazania konkretnych modeli – zdaje sobie sprawę, że to nie jest temat prosty – co naprowadzenia na pewne funkcjonalności charakterystyczne dla typu rządzenia, na co zwrócić uwagę, czego unikać, co byłoby mile widziane. Chyba, że jest możliwość wręcz potwierdzenia/nakierowania/wskazania konkretnych modeli, to już by była pełnia szczęścia 😊

Z góry wielkie dzięki
  • Bosch
  • Helpful post
    Borutka
    Level 29  
    PVS651FB5E jest dobrym wyborem (mam podobną). Szlif ze wszystkich stron - dobrze się prezentuje, wygodne sterowanie, cicha i bezproblemowa. Okap - tu jest temat rzeka. Powietrze zawsze będzie szumieć, ale chyba większy szum powodują turbulencje w podłączeniu niż samym urządzeniu. Z jednej strony większy i mocniejszy wentylator będzie cichszy, z drugiej strony należy unikać redukcji średnicy rury przyłączeniowej. Jeżeli komin wentylacyjny jest przeznaczony tylko to tego okapu i nie ma ciągu wstecznego w owym kominie, to można spróbować zrezygnować z hałaśliwego zaworu zwrotnego. Ogólnie przed podłączeniem na stałe, warto poeksperymentować. Należy też pamiętać o bezproblemowym wlocie świeżego powietrza podczas pracy okapu. Reasumując marka okapu..., jeżeli będzie w miarę często używany, to spokojnie 1000+ należy przeznaczyć.
    jeśli chodzi o zmywarkę, to spośród wytypowanych modeli wybrałem... najcięższą, która zgodnie z oczekiwaniami wg danych technicznych była najcichsza.
    Markcox
    Level 3  
    dzięki Borutka za odpowiedź, to już jest jakieś ukierunkowanie w pewnych kwestiach.