Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini PC do gier jaki kupić?

kaka9322 04 Oct 2020 16:50 921 19
    kaka9322
    Level 8  
    Witam,

Czy jest na forum jakiś ogarniety magik który doradzi mi jakie podzespoły i odbudowę kupić do mini komputera do gier ?

Generalnie chce by komputer stał w salonie (będę grał na telewizorze). Pod telewizorem mam półkę 260mm wysoka 490 mm szeroka i 400 mam głęboka i tam właśnie chciałbym zmieścić swój komputer. Zależy mi żeby był w miarę mocny cichy i żeby obudowa miała 2x USB z przodu.

Komputer będzie służył przede wszystkim do gier online (CS go, league of legends, tibia, overwatch) i parę tytułów takich jak Skyrim wiedźmin.

Cena jaką chciałbym przeznaczyć to około 4000zl.
    Czy są jakieś gotowe zestawy ? Czy lepiej kupić podzespoły i oddać komuś kto mi to złoży?

Dajcie znać w komentarzach :)
    Unitrakuba
    Level 13  
    To zwykłego tam nie upchniesz?
    kaka9322
    Level 8  
    A ja wiem xD tego co posiadam aktualnie to nie ma opcji. Może być normalny nie mini byleby się mieścił tam. I najlepiej chyba jakby był poziomy a nie pionowy
    Unitrakuba
    Level 13  
    Z takich małych to najlepsze z tego co wiem jest Latepanda
    kaka9322
    Level 8  
    Hah aż tak mały nie musi być :D żeby się zmieściło pod tv i będzie git chyba że jakaś inna zgrabna ładna obudowa żeby nawet postawić obok tv
    Unitrakuba
    Level 13  
    No to dobry game- PC
    n.vision
    Level 28  
    kaka9322 wrote:
    Witam,

Czy jest na forum jakiś ogarniety magik który doradzi mi jakie podzespoły i odbudowę kupić do mini komputera do gier ?

Generalnie chce by komputer stał w salonie (będę grał na telewizorze). Pod telewizorem mam półkę 260mm wysoka 490 mm szeroka i 400 mam głęboka i tam właśnie chciałbym zmieścić swój komputer. Zależy mi żeby był w miarę mocny cichy i żeby obudowa miała 2x USB z przodu.

Komputer będzie służył przede wszystkim do gier online (CS go, league of legends, tibia, overwatch) i parę tytułów takich jak Skyrim wiedźmin.

Cena jaką chciałbym przeznaczyć to około 4000zl.
    Czy są jakieś gotowe zestawy ? Czy lepiej kupić podzespoły i oddać komuś kto mi to złoży?

Dajcie znać w komentarzach :)

Są gotowe zestawy, możesz też składać. Nie mówię tego złośliwie, ale sprawdzenie tej rzeczy zajęłoby Ci tyle, co napisanie posta. Poszukaj obudowy w standardzie "micro tower", np. na morele, w specyfikacjach znajdziesz wymiary obudowy. Trzeba tam wszystko pomierzyć i policzyć, dobrać płytę w tym samym standardzie i odpowiednio małą kartę graficzną oraz cooler CPU. Żadne czary-mary, normalny komputer, ale w standardzie micro tower. Pozdrawiam
    dt1
    Admin of Computers group
    Biorac pod uwagę 260mm wysokości wejdzie albo obudowa desktop (leżąca), raczej dość ciężka do nabycia, albo cube, chociaż też nie każda będzie praktyczna (np obudowa wysoka na 24 cm z portami USB na górze będzie mało funkcjonalna we wnęce o wysokości 26 cm.

Miniaturyzacja kosztuje. W zależności od obudowy będziesz skazany na płytę MiniITX, albo jak dobrze pójdzie to może MicroATX. Z zasilaczem może być różnie, w zależności od konstrukcji może to być zwykły ATX, ale czasem będzie to SFX/TFX (gdzie może brakować mocy na przyzwoitą kartę). W przypadku ATX najczęściej na chłodzenie CPU jest dość niewiele miejsca, więc chłodzenie będzie musiało być dość niskie - i będzie albo słabe i głośne, albo drogie, albo wodne (czyli jeszcze droższe). Chłodzenie wodne spowoduje konieczność zapewnienia odpowiedniego nawiewu na sekcję zasilania CPU (chociaż w budżecie do 4000 będzie to pewnie Ryzen 3600 albo Intel 10400F, więc tu nie trzeba tornado).

Uwzględniając dopłaty na miniaturyzację pewnie liczenie zestawu zacząłbym od I5-10400F+GTX1660super.

Przykładowe obudowy jakoś tam spełniające kryteria to na przykład Cooler Master Elite 110 (lub 110A) albo SilverStone SG13.
    kaka9322
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedź, w takim razie zastanowię się jeszcze nad zwykła obudowa tylko nieco trochę mniejsza. Może uda się namówić żonę żeby stał przy telewizorze na wierzchu :D
    Unitrakuba
    Level 13  
    A, czyli wszystko to, ponieważ żona... Właśnie się zastanawiałem, czemu chcesz akurat w tej wnęce.
    kaka9322
    Level 8  
    Zona nie żona, sam zrezygnowałem z biurka i monitora kupę lat temu :D na tv nawet lepiej mi się gra. Może być też inna obudowa która będzie stała obok tv tylko nie może wyglądać jak typowy komp
    dt1
    Admin of Computers group
    Pamiętaj, że w małych obudowach jest słabe chłodzenie. Ani nie wpływa to dobrze na wydajność sprzętu, ani na komfort jego użytkowania (większy hałas), ani na długą metę pewnie na jego trwałość. Tak więc wydajny sprzęt w małej obudowie czasem nie jest najlepszym pomysłem, szczególnie jeśli jednak chcesz go obciążać (gry).
    VaM VampirE
    Level 21  
    Jak ktoś chce władować tam topowe części to może tak, ale MSI Nightblade X2 z zamontowaną GTX1080, jakoś spokojnie działa. Podobnie Alienware X51 z GTX1070, bez przesady mała obudowa też da rady.
    Albo używany gotowiec, bo są w dobrej kasie.

Jakiś taki składaczek:
    gigabyte b450 i aorus pro wifi,
    ryzen 3600,
    16GB DDR4 3600 (zarówno top dla tej płyty, jaki optymalne dla tego CPU, trident.z neo są bardzo fajne 3600 CL16),
    zasilacz jakiś seasonic, corsair, ogółem coś z półpasywnym trybem jest fajne. 450W wystarczy (mi GTX1080 z i5-10600K z trudem 300W zalicza, chyba że dowalę OC na 5.1GHz).
    GTX1660 - do większość multi dla mas ogarnie, gry AAA cóż też jakoś ale biednie. Ogółem z GPU to bym sie zastanowił nad używką, dużo ludzi dzisiaj pozbędzie się staroci jak GTX1080, GTX1070 aby zakupić RTX3000, można fajne GPU dorwać z drugiej ręki.

Obudowa wedle uznania. Jak ci zostanie to można kupić Noctua NH-D9L, bo dołączone do zestawy chłodzenie CPU to bieda z nędzą, albo grzejsz proca w grach na 85 stopni, albo wyje jak otępiałe.
    Ogółem można by czekać na nowe CPU AMD może stare coś spadną, ale wiele nie urwiesz.
    dt1
    Admin of Computers group
    VaM VampirE wrote:
    MSI Nightblade X2 z zamontowaną GTX1080, jakoś spokojnie działa

Nie tak spokojnie, temperatury grafiki dobijają do 87-88 stopni, procesor prawie 70 stopni, chłodzenie huczy pod obciążeniem. Byle jak to da się zrobić w każdej obudowie i na każdym sprzęcie. Z alienware jest podobnie. Działać - działa, ale jest gorąco i o ciszy można zapomnieć. Nie chciałbym czegoś takiego, szczególnie że kosztuje niemałe pieniądze.

VaM VampirE wrote:
    aorus pro wifi

Nie jestem pewien, czy znajdziesz łatwo obudowę, która pomieści płytę ATX i zmieści się w małej obudowie typu cube - chyba że znajdziesz jakiś fajny model obudowy desktop, która zmieści dwuslotową grafikę, albo Autor zwiększy obudowę. Swoją drogą tę płytę (Aorus PRO) mocno odradzam. Fatalna sekcja zasilania. Marketing mówi coś o dwunastu fazach, tak naprawdę jest to zmodyfikowana sekcja zasilania z modelu S2H/DS3H. Generalnie sekcja zasilania oparta o kontroler ISL95712 (konfiguracja 4+3 fazy) z podwójnymi dławikami na wyjściach faz. Mosfety najniższego sortu, 4C10N+2x4C06N na fazę Vcore, 4C10N+4C06N na fazę VSoc+iGPU. W testach obciążeniowych na ośmiordzeniowym procesorze da się wycisnąć ponad sto stopni na tej sekcji, przy 110 mniej więcej się potrafi wyłożyć. Ogólnie jest to dziadostwo - tyle że z ładnym radiatorem i ładnie pomalowane. Jest dużo lepszych płyt w tej cenie.
    badboy84
    Level 42  
    A może HTPC? Obudowa np. SilverStone SST-GD09B jakoś wygląda, ma jakieś opcje na dodatkowe chłodzenie więc piekarnik nie powinien się z tego zrobić i mieści zasilacz a także płytę w formacie ATX.
    VaM VampirE
    Level 21  
    dt1 wrote:
    VaM VampirE wrote:
    MSI Nightblade X2 z zamontowaną GTX1080, jakoś spokojnie działa

Nie tak spokojnie, temperatury grafiki dobijają do 87-88 stopni, procesor prawie 70 stopni, chłodzenie huczy pod obciążeniem. Byle jak to da się zrobić w każdej obudowie i na każdym sprzęcie. Z alienware jest podobnie. Działać - działa, ale jest gorąco i o ciszy można zapomnieć. Nie chciałbym czegoś takiego, szczególnie że kosztuje niemałe pieniądze.

VaM VampirE wrote:
    aorus pro wifi

Nie jestem pewien, czy znajdziesz łatwo obudowę, która pomieści płytę ATX i zmieści się w małej obudowie typu cube - chyba że znajdziesz jakiś fajny model obudowy desktop, która zmieści dwuslotową grafikę, albo Autor zwiększy obudowę. Swoją drogą tę płytę (Aorus PRO) mocno odradzam. Fatalna sekcja zasilania. Marketing mówi coś o dwunastu fazach, tak naprawdę jest to zmodyfikowana sekcja zasilania z modelu S2H/DS3H. Generalnie sekcja zasilania oparta o kontroler ISL95712 (konfiguracja 4+3 fazy) z podwójnymi dławikami na wyjściach faz. Mosfety najniższego sortu, 4C10N+2x4C06N na fazę Vcore, 4C10N+4C06N na fazę VSoc+iGPU. W testach obciążeniowych na ośmiordzeniowym procesorze da się wycisnąć ponad sto stopni na tej sekcji, przy 110 mniej więcej się potrafi wyłożyć. Ogólnie jest to dziadostwo - tyle że z ładnym radiatorem i ładnie pomalowane. Jest dużo lepszych płyt w tej cenie.

Pisałem o używanych te są w spoko kasie, przy okazji wygląd nienajgorszy, z tym huczeniem to bez przesady, mając to 3m od siebie przy TV, to jest to w akceptowalnych granicach. Zwłaszcza jak ktoś ma PS4 ^^

B450 I Aorus Pro Wifi to ITX, w tym modelu z tego co pamiętam sekcja zasilania była lepiej ogarnięta, ogółem płyta spoko, sporo ich montowałem, od ryzena 2400G, do 3700X. Totalnie bez problemów.
    Mała i fajna płytka, zwłaszcza że kilka low-endowych serwerów na tym postawiłem i mają już kilka lat pracy 24/7. Dla mnie się broni, zwłaszcza jak do HTPC.
    dt1
    Admin of Computers group
    VaM VampirE wrote:
    B450 I Aorus Pro Wifi to ITX, w tym modelu z tego co pamiętam sekcja zasilania była lepiej ogarnięta,

Fakt, umknęło mi to "I". W przeciwieństwie do większości B450 od Gigabyte, ta płyta ma rzeczywiście dość rozsądną sekcję zasilania, nawet lepsza niż większość modeli X470 tej firmy (pomijając X470 Aorus Gaming 7 za ponad 1000).
    VaM VampirE
    Level 21  
    Tak w temacie, tu jest społecznościowy doc z płytami pod ryż i tym co oferują.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTY...FnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

W ITX moją ulubioną płytą, (ale intela) jest MSI MEG Z490I Unify, naprawdę wszystko mający kawał sprzętu.
    Nie mam specjalnie takiego kandydata dla X570, ASRock X570 PHANTOM GAMING ITX/TB3, jakoś mnie do siebie nie przekonał choć lubię ASRocki, zawłaszcza X399M Taichi.