Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laminator - przeróbka do PCB

padus 04 Paź 2020 21:06 3207 14
  • Witam,
    Chciałbym podzielić się zdjęciami mojego rozwiązania urządzenia do laminowania PCB.

Na portalu aukcyjnym zakupiłem taką oto maszynę:

Widok środka. Płytka elektroniki.

i silnik napędowy wałków

Próby przepuszczania przez nią PCB nie były złe ale i tak postanowiłem coś poprzerabiać.

Na początek wersja analogowa sterownika.
    Schemat zawierał dwa przełączniki i trzy potencjometry, które umożliwiały następujące tryby pracy:
    a) praca na zimno
    b) praca na ciepło - 80 stopni
    c) praca na ciepło - 120 stopni
    d) praca na ciepło - 180 stopni

Zaprojektowałem płytkę w Eagle i złożyłem układ (wymiary te same co płytka oryginalna)

Przełączniki od trybów pracy

No i całość powoli nabierająca wyglądu

Dołożony bezpiecznik i główny wyłącznik

No i tutaj przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Po co mam kombinować z przełącznikami i potencjometrami jeżeli mogę wystawić potencjometr na zewnątrz i będę miał płynną regulację temperatury. Szybko przerobiłem układ.

Wyglądało to fatalnie - ale działało jak należy. Mogłem mniej więcej ustawić temperaturę i w miarę była ona stabilna.

Próba nanoszenia opisu na płytkę z soldermaską

Niby wszystko działało ale czułem pewien niesmak z powodu braku dokładnego odczytu temperatury. Wymontowałem elektronikę analogową i rozebrałem laminator.

Nowe założenia:
    - zasilacz transformatorowy
    - cyfrowy odczyt temperatury za pomocą termopary
    - cyfrowe nastawy temperatury (5 ustalonych wartości)
    - regulator cyfrowy typu P

Niestety obudowa była za mała dlatego trzeba było ją delikatnie przerobić. Wyciąłem bok

i położyłem zasilacz, który miał być zastosowany docelowo.

W ruch poszedł dosyć gruby laminat

Papierowy szablon

No i dosztukowana obudowa

Wszystko pasuje ale będzie bardzo ciasno

Wyświetlacz - chyba pojedynczy wystarczy, termopara - akurat mam taką do 800 stopni. Elektronika musi być takiej wielkości jak poprzednia analogowa.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    padus
    Poziom 10  
    padus napisał 65 postów o ocenie 53, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • TermopastyTermopasty
    miszcz310
    Poziom 19  
    Ha! Troszkę nie rozumiem po co by miał być ten odczyt temperatury. W końcu widać, że laminator działa bez zarzutu, bez tego. Wiadomo, że każdy robi tak jak lubi. W końcu będzie się tego używać przez długi czas. Ja w swoim laminatorze zmieniłem tylko jeden rezystor w dzielniku od termistora ("na oko") i działa. Tylko nie można grzać na "maxa", bo wywala zabezpieczenie termiczne.
    Ogólnie fajnie to wygląda, tylko super było by zobaczyć laminator w akcji!
    Pozdrawiam!
  • TermopastyTermopasty
    padus
    Poziom 10  
    Dopiero jak zacząłem używać wersji cyfrowej to doceniłem różnicę. Ustawianie płynne temperatury to fajna sprawa ale zawsze masz ją ustawioną na oko. Niby na skali pisze 120 stopni ale w rzeczywistości temperatura średnia to jednym razem 110, innym 130 a jeszcze innym 120. Nie mówiąc już o tym, że sterowanie temperaturą na zasadzie załącz i wyłącz ma duże wahania. Zawsze chciałem wykonywać płytki możliwie najlepiej dlatego zależało mi powtarzalności.

Laminator dopiero teraz działa tak jak chcę, nie mam regulacji płynnej, ponieważ nie jest do niczego potrzebna. Mam za to stabilną wartość temperatury do różnych etapów produkcji płytek. Oczywiście świrując tak z warunkami można zejść przy metodzie fotograficznej ze ścieżkami do 8 mils ale przy warunkach domowych są problemy z powtarzalnością. Teoretycznie max. można osiągnąć ścieżki ok. 4 mils.

Żyłowanie parametrów ma sens tylko wtedy jeżeli komuś zależy na perfekcyjnie zrobionej płytce. Laminator nawet najlepszy zrobi ścieżki 8 mils no może 6 mils ale powtarzalne odległości pomiędzy ścieżkami przy magistralach nie zejdą poniżej 10 mils.

Próbowałem odstępy 8 mils ale wtedy nawet najmniejszy pyłek powoduje połączenia ścieżek (oczywiście kondensator elektrolityczny załatwia sprawę). Jestem zbyt wygodny aby siedzieć i sprawdzać czy nie ma zwarć.

Docelowo zrezygnowałem z metody fotograficznej ponieważ realne i powtarzalne 10 mils (bez żmudnego sprawdzania każdej płytki) to trochę za mało.

Teraz robię płytki takie jak poniżej.

prosiak_wej
    Poziom 34  
    Płytki petarda!
    Twój laminator ma wałek grzejny, czy dwie grzałki płaskie przed wałkami? Jak nakładasz soldermaskę?
    padus
    Poziom 10  
    Laminator ma dwie grzałki umieszczone w aluminiowym profilu obejmującym wałki.

Soldermaska - nanoszona próżniowo za pomocą laboratoryjnej pompy próżniowej.
    PPK
    Poziom 27  
    Cy mógłbyś podać, jakie średnie temperatury stosujesz do różnych płytek/tonerów ?. Też chcę przerobić swój laminator z termostatów elektromech na analogi z pomiarem temp.
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Cześć
    Gratuluje udanej przeróbki laminatora. Mam pytanie. Czy nie musiałeś przerabiać układu pod kątem odległości wałków od siebie aby przecisnąć PCB?

Pozdrawiam,
    Dawid
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Dawid90u napisał:
    Czy nie musiałeś przerabiać układu pod kątem odległości wałków od siebie aby przecisnąć PCB?

Kiedyś bawilem sie w laminator i pcb ale powtarzalność była kiepska a same laminatory maja sprężyny dociskowe na jednym z krańców przynajmiej tak było w moim przypadku.
    padus
    Poziom 10  
    Wyświetlacz TM1637 ma możliwość podłączenia dodatkowej klawiatury i diodek więc z tego skorzystałem. Docelowo zastosowałem gotowe okrągłe przyciski.

Obudowa powstała z HDF.

Powoli upycham wszystko w środku. Najpierw zasilacz.

Bezpiecznik, wyłącznik, przyciski, płytka do sterowania termopary...

Płytka elektroniki

Teraz wykańczanie - czarna folia.

Było na tyle ciasno, że niestety musiałem przerobić zasilacz i wyciąć z niego oryginalne wtyczki, pozostały tylko kabelki.

Obudowa zamknięta od góry.

Widok płyty czołowej od środka, osadzone przyciski i diody.

okablowanie

no i ostatecznie laminator wygląda tak.

Zastosowałem dwa wentylatory. Pierwszy z nich chłodzi elektronikę a drugi silnik.

Tutaj sposób zamocowania termopary

Cytat:
    Cy mógłbyś podać, jakie średnie temperatury stosujesz do różnych płytek/tonerów ?. Też chcę przerobić swój laminator z termostatów elektromech na analogi z pomiarem temp.

Mój laminator ma 5 nastaw:
    - praca na zimno
    - 80 stopni - praca przy laminowaniu papieru
    - 100 stopni - nakładanie foli światłoczułej na płytki
    - 120 stopni
    - 180 stopni - nanoszenie (termotransfer) opisów na płytki

Cytat:
    Czy nie musiałeś przerabiać układu pod kątem odległości wałków od siebie aby przecisnąć PCB?

Nie, nie musiałem. Mój laminator bez problemu radzi sobie z płytkami PCB.
    korben
    Poziom 11  
    Jeśli dobrze widzę to oprogramowanie to Rhino :) Szacunek.
    padus
    Poziom 10  
    yogi009
    Poziom 42  
    Znakomite wykonanie projektu. Też kiedyś popełniłem laminator do PCB na bazie modelu Lerivia (chyba), ale po przerobieniu popłynęły plastiki obudowy. A tutaj widzę całkiem dojrzałą konstrukcję i znakomity poziom wykonanych płytek. Brawo!
    prosiak_wej
    Poziom 34  
    Korzystając z okazji 10-dniowej izolacji w domu, zrobiłem kilka płytek. Tym razem nie użyłem żelazka do termotransferu, tylko laminator Hykker:

Laminator bez żadnych przeróbek, więc nie straciłem podstawowej jego funkcji. Płytkę przepuściłem przez niego sześć razy i to wystarczyło - toner ładnie został przeniesiony.
    padus
    Poziom 10  
    Cytat:
    Znakomite wykonanie projektu. Też kiedyś popełniłem laminator do PCB na bazie modelu Lerivia (chyba), ale po przerobieniu popłynęły plastiki obudowy.

Dzięki.
    Plastiki wytrzymują i wydaje mi się, że spokojnie można by było jeszcze podkręcić temperaturę powyżej 180 stopni.
    Zawsze można je zamienić na tesktolit lub aluminium.