Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Ariston Hotpoint LTF8B019C EU - nie podaje wody do ramion myjących

DariuszZaras 05 Oct 2020 19:31 891 7
 • #1
  DariuszZaras
  Level 3  
  Zmywarka bardzo mało używana, może 30-40 cykli zmywania. Od pół roku nieużywana. Po włączeniu programu: pobiera wodę, grzeje, wypompowuje ale nie podaje wody do ramion myjących. Coś klika i nic się nie dzieje. Prawdopodobnie pompa? Może zatkana turbina lub inna awaria pompy?
  Zmywarka Ariston Hotpoint LTF8B019C EU - nie podaje wody do ramion myjących
 • Helpful post
  #2
  Lisek64
  Level 28  
  Prawdopodobnie "przykleił się " wirnik do uszczelniacza i silnik nie ma na tyle mocy by zakręcić. Podobne zjawisko występuje w większych pompach w wirówkach do masażu kończyn. Pozostaje dostać się do pompy myjącej i rozkręcić od strony wirnika. Odgłos klikania to może być zadziałanie układu przeciążenia, żeby nie spalić silnika.
 • #3
  DariuszZaras
  Level 3  
  Bardzo dziękuję za podpowiedź. Wczoraj wymontowałem silnik. Po oględzinach: żadnych ciał obcych, stan bdb. nie wiem czy tak powinno być ale sam wirnik kręci się swobodnie do pół obrotu i dalej wyczuwalny opór. Cały obrót jakby z przeskokiem w połowie - trzeba mocniej pchnąć łopatki ale nie za mocno. Da się kręcić. Może spróbuję dostać się do środka. Co trzeba zrobić aby nie uszkodzić elementu i dobrać się do usterki? Całość dosyć dobrze spasowana - może czymś podważyć łopatki?
 • Helpful post
  #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Nie rozbieraj nic tylko rozruszaj łopatki silnika ręką i podłącz pompę poza zmywarką podając jej 230V z sieci i obserwuj czy silnik startuje bez problemu i tak kilka razy.To pompy z silnikiem magnetycznym i jeśli zmywarka stała nieużywana to mogło "złapać" wirnik silnika z powodu postoju.
  PS. To co opisujesz to prawidłowa praca silnika magnetycznego: https://north.pl/karta/pompa-myjaca-z-turbina...oint-ariston-ltf8b019ceu,IB9-P1-C2ML-8N6.html
 • #5
  Lisek64
  Level 28  
  :arrow: DariuszZaraz. Zrób zdjęcia tej wyjętej pompy, bo wydaje mi się, że zdemontowałeś pompkę wypompowującą wodę. W linku podanym przez Kenworth 18, jest filmik z demontażu pompy myjącej i nie jest to pompa magnetyczna, więc ktoś mija się z prawdą. Jeżeli zgodzę się z ceną za pompę myjącą, to nie zgodzę się ze zdjęciami umieszczonymi obok.
 • #7
  mrice
  Home appliances specialist
  Lisek64 wrote:
  Zrób zdjęcia tej wyjętej pompy, bo wydaje mi się, że zdemontowałeś pompkę wypompowującą wodę.

  Na zdjęciu autora tematu jest nawet model pompy, Askoll M311, jest to pompa myjąca, która wygląda jak pompa spustowa, tylko na sterydach. Cena zresztą też jest na sterydach. Rozwiązanie słabej jakości i nie lubiące długich postojów.
 • #8
  DariuszZaras
  Level 3  
  Podpiąłem do prądu pompę i działa zamontowałem i już zmywa. Wielkie dzięki. Zmywarka Ariton po postoju ok. 6 mies. nie podawała wody do ramion. Wymontowałem pompę Askoll 311 i podłączyłem do prądu, wcześniej poruszałem turbiną. Po zamontowaniu wszystko działa.