Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór przewodu dla mocy 33kW

romanzsd 05 Oct 2020 20:46 1710 7
    romanzsd
    Level 2  
    Dzień dobry.

Proszę o wskazanie jaki przewód (przekrój) zastosować od rozdzielnicy licznikowej do zasilenia rozdzielnicy wewnątrz działki prywatnej.

Dane:
    - moc 33kW
    - rozdzielnica licznikowa P1-Rs/LZV/F z wyłącznikiem nadmiarowo - prądowym bez członu zwarciowego (ogranicznika mocy) 63A
    - odległość 25 metrów od rozdzielnicy licznikowej do projektowanej rozdzielnicy wewnątrz działki
    - kabel ułożony w ziemi, YKY
    - 3p + N + PE

Pozdrawiam
    Romek
    adamjur1
    Level 41  
    Wg tabeli ułozony bezpośrednio w gruncie YKY ( miedziany)
    10mm² powinno wystarczyć,
    jeśli w rurce lub trochę
    na zapas można dać 16 mm²
    Pozdr. J.
    adamjur1
    Level 41  
    Też poleciłbym YAKA( taniej) ale autor pytał o YKY. Przy stosowaniu większych przekrojów YAKA trzeba pamiętać o zaciskach w miejscach podłączeń, standardowe mogą być za małe i nie dostosowane do aluminium...
    Pozdr. J.
    750kV
    Level 31  
    adamjur1 wrote:
    wg tabeli ułozony bezpośrednio w gruncie YKY ( miedziany)
    10mm² powinno wystarczyć,...
    Trochę mało.
    adamjur1 wrote:
    można dać 16 mm²...
    Jak najbardziej, lub:
    kkas12 wrote:
    Zapytam:
    Po co pięć żył??? Gdyby temat mnie dotyczył zastosowałbym YAKY 4x35.

Więcej na temat w załączniku.
    romanzsd
    Level 2  
    Dzień dobry.

Na wstępie dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

1. Też myślałem o YKY (miedź) 5x16mm². Sugerowałem się tabelką z książki J. Grobicki, M. Germata Przewody i kable eletroenergetyczne

2. Odnośnie spadku napięcia, dla mocy 33 kW wyszło mi około 0.6%, czyli minimalnie więcej niż zalecane dla WLZ 0.5%. Korzystałem też z kalkulatora na stronie PRS i wyszło podobnie, szkoda że obecnie kalkulator ten nie działa.
    https://www.prs.pl/r-d/programy-obliczeniowe/spadek-napiecia-prad-przemienny-trojfazowy

Sprawdziłem też wg innych kalkulatorów:
    https://helukabel.pl/baza-wiedzy/kalkulator-elektryka/
    https://calcoolator.pl/spadek_napiecia_z_pradu_jednofazowy_trojfazowy.html
    https://www.falowniki.edu.pl/kalkulator-spadku-napiecia-prad-trojfazowy

3. Od strony montażu z 5x16mm² nie powinno być problemu, np. w rozdzielnicy Emitera P1-Rs/LZV/F (wg katalogu) są złączki 16mm².

4. Liczba żył. W warunkach jest napisane, że jest to sieć TN-C, ale podejrzewam, że rozdział PEN nastąpi w rozdzielnicy licznikowej, stąd kabel 5 żyłowy.

5. Według książki J. Wiatr, M. Orzechowski Dobór przewodów i kabli elektrycznych niskiego napięcia dla wkładek topikowych nie ma potrzeby sprawdzania wytrzymałości zwarciowej kabla. Poprawcie mnie proszę, jeżeli się mylę, w moim przypadku zabezpieczenie zwarciowe będzie stanowił rozłącznik bezpiecznikowy z wkładkami, ponieważ ogranicznik mocy nie ma członu zwarciowego.

kkas12
    Level 43  
    romanzsd wrote:
    ...rozdział PEN nastąpi w rozdzielnicy licznikowej, stąd kabel 5 żyłowy.
    Wielokrotnie było wyjaśniane, że takie rozwiązanie może być powodem kłopotów w przszłości i żadnego uzasadnienia dla niego nie ma.
    Ponadto dziś większość dostawców energii odchodzi od dzielenia PEN w szafce licznikowej a wręcz na to nie pozwala nie udostępniając zacisku dla piątej żyły w w.l.z.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    romanzsd wrote:

4. Liczba żył. W warunkach jest napisane, że jest to sieć TN-C, ale podejrzewam, że rozdział PEN nastąpi w rozdzielnicy licznikowej, stąd kabel 5 żyłowy.

Na jakiej podstawie podejrzewasz? Napisz w końcu gdzie jest projekt? Czy Ty masz to zaprojektować? Przy 25 metrach odległości od uziomu, ochrona staje się wątpliwa.