Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vizy - 12-MP kamera AI oparta na Raspberry Pi 4

ghost666 06 Paź 2020 11:40 819 0
 • Vizy - 12-MP kamera AI oparta na Raspberry Pi 4
  Firma Charmed Labs wprowadziła właśnie na rynek nową kamerę AI o nazwie Vizy. Wyceniona jest na 229 dolarów (i więcej, zależnie od opcji). System ten zbudowano na bazie Raspberry Pi 4 i 12-megapikselowego czujnika Sony iMX477 o szybkości do 300 fps. W pakiecie otrzymujemy również filtr podczerwieni i montaż dla obiektywów M12 i C/CS.

  Firma Charmed Labs, która wcześniej opracowała kamerę Pixy opartą na mikrokontrolerze, powróciła z kamerą Vizy AI, która działa pod Linuksem na Raspberry Pi 4. Vizy ma 12,3-megapikselowy sensor Sony iMX477 - ten sam czujnik używany w nowej kamerze Raspberry Pi o wysokiej rozdzielczości.

  Charmed Labs dodało nowe tryby wideo i sterowniki wykraczające poza to, co jest dostępne w oryginalnej kamerze RPi. Są to m.in. obsługa wideo do 300 fps i odłączany filtr podczerwieni. W zestawie dostarczany jest szerokokątny obiektyw o ogniskowej 3,25 mm na gwincie M12 opcjonalnie dostępnyjest obiektyw zmiennoogniskowy.

  Kamera jest dostarczana z kartą microSD o pojemności 32 GB z zainstalowanymi bibliotekami Python AI, w tym Tensorflow, OpenCV i PyTorch. Istnieje również interfejs przeglądarki internetowej. Dostępne aplikacje w Pythonie, obejmują m.in. skrypt do do identyfikacji ptaków, który może również wysyłać sygnał przez GPIO. Zaprezentowana jest przykładowa aplikacja w której linia to wykorzystywana jest, aby aktywować zraszacz wody, jeśli np. wiewiórka ukradnie karmę z karmnika dla ptaków. System korzystająca również z opcjonalnego mocowania kamery do teleskopu i umożliwia identyfikację i śledzenie ciał niebieskich. Dostępna jest również aplikacja Motionscope do nauki m.in. fizyki ruchu.

  Vizy ufundowana została na Kickstarterze i jest dostępna w cenie 229 dolarów dla wspierających lub 249 dolarów dla wszystkich innych. System na 2 GB pamięci RAM w wersji bazowej, ale dostępne są również wersje z 4 GB RAM (249 lub 269 dolarów). Do tego pakietu dodać możemy obiektyw 8 - 50 mm z mocowaniem CS, za co zapłacimy łącznie 299 lub 329 dolarów. Kolejne 60 dolarów to opcjonalny oświetlacz IR.

  Pakiet z obiektywem zmiennoogniskowym i 4 GB RAM z adapterem teleskopu zamiast obudowy kosztuje 369 lub 399 dolarów. Ten pakiet naukowy jest również dostarczany z akcesoriami do oświetlenia LED. Pakiet za 429 lub 469 dolarów dodatkowo modem komórkowy 4G podłączony przez USB. Wreszcie najdroższy pakiety (499 lub 539 dolarów) zawiera w sobie wszystko, co oferuje producent.

  Vizy zapewnia dostęp do wszystkich portów Raspberry Pi 4 i oferuje dostęp do GPIO poprzez dedykowane złącze, gdzie znaleźć można sygnału I/O, wejścia analogowe, PWM, URT oraz wyjście do 1000 mA na kanał. Kamera posiada obudowę o klasie ochrony IP66. System zawiera również zegar czasu rzeczywistego z podtrzymaniem bateryjnym, uchwyt do statywu, wentylator i brzęczyk. Vizy jest dostarczany z wyłącznikiem i zasilaczem sieciowym 25 W do zasilania 12 V DC. PMIC oferuje tryby bezpiecznego wyłączania, hibernacji i budzenia alarmu.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/12mp-raspberry-pi-based-ai-camera-supports-300fps-video/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10009 postów o ocenie 8268, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.