Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vizy - 12-MP kamera AI oparta na Raspberry Pi 4

ghost666 06 Oct 2020 11:40 1026 0
 • Vizy - 12-MP kamera AI oparta na Raspberry Pi 4
  Firma Charmed Labs wprowadziła właśnie na rynek nową kamerę AI o nazwie Vizy. Wyceniona jest na 229 dolarów (i więcej, zależnie od opcji). System ten zbudowano na bazie Raspberry Pi 4 i 12-megapikselowego czujnika Sony iMX477 o szybkości do 300 fps. W pakiecie otrzymujemy również filtr podczerwieni i montaż dla obiektywów M12 i C/CS.

  Firma Charmed Labs, która wcześniej opracowała kamerę Pixy opartą na mikrokontrolerze, powróciła z kamerą Vizy AI, która działa pod Linuksem na Raspberry Pi 4. Vizy ma 12,3-megapikselowy sensor Sony iMX477 - ten sam czujnik używany w nowej kamerze Raspberry Pi o wysokiej rozdzielczości.

  Charmed Labs dodało nowe tryby wideo i sterowniki wykraczające poza to, co jest dostępne w oryginalnej kamerze RPi. Są to m.in. obsługa wideo do 300 fps i odłączany filtr podczerwieni. W zestawie dostarczany jest szerokokątny obiektyw o ogniskowej 3,25 mm na gwincie M12 opcjonalnie dostępnyjest obiektyw zmiennoogniskowy.  Kamera jest dostarczana z kartą microSD o pojemności 32 GB z zainstalowanymi bibliotekami Python AI, w tym Tensorflow, OpenCV i PyTorch. Istnieje również interfejs przeglądarki internetowej. Dostępne aplikacje w Pythonie, obejmują m.in. skrypt do do identyfikacji ptaków, który może również wysyłać sygnał przez GPIO. Zaprezentowana jest przykładowa aplikacja w której linia to wykorzystywana jest, aby aktywować zraszacz wody, jeśli np. wiewiórka ukradnie karmę z karmnika dla ptaków. System korzystająca również z opcjonalnego mocowania kamery do teleskopu i umożliwia identyfikację i śledzenie ciał niebieskich. Dostępna jest również aplikacja Motionscope do nauki m.in. fizyki ruchu.

  Vizy ufundowana została na Kickstarterze i jest dostępna w cenie 229 dolarów dla wspierających lub 249 dolarów dla wszystkich innych. System na 2 GB pamięci RAM w wersji bazowej, ale dostępne są również wersje z 4 GB RAM (249 lub 269 dolarów). Do tego pakietu dodać możemy obiektyw 8 - 50 mm z mocowaniem CS, za co zapłacimy łącznie 299 lub 329 dolarów. Kolejne 60 dolarów to opcjonalny oświetlacz IR.

  Pakiet z obiektywem zmiennoogniskowym i 4 GB RAM z adapterem teleskopu zamiast obudowy kosztuje 369 lub 399 dolarów. Ten pakiet naukowy jest również dostarczany z akcesoriami do oświetlenia LED. Pakiet za 429 lub 469 dolarów dodatkowo modem komórkowy 4G podłączony przez USB. Wreszcie najdroższy pakiety (499 lub 539 dolarów) zawiera w sobie wszystko, co oferuje producent.

  Vizy zapewnia dostęp do wszystkich portów Raspberry Pi 4 i oferuje dostęp do GPIO poprzez dedykowane złącze, gdzie znaleźć można sygnału I/O, wejścia analogowe, PWM, URT oraz wyjście do 1000 mA na kanał. Kamera posiada obudowę o klasie ochrony IP66. System zawiera również zegar czasu rzeczywistego z podtrzymaniem bateryjnym, uchwyt do statywu, wentylator i brzęczyk. Vizy jest dostarczany z wyłącznikiem i zasilaczem sieciowym 25 W do zasilania 12 V DC. PMIC oferuje tryby bezpiecznego wyłączania, hibernacji i budzenia alarmu.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/12mp-raspberry-pi-based-ai-camera-supports-300fps-video/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11043 posts with rating 9365, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.