Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] silnik do jednoski zewnętrznej klimatyzatora split

slovo89 06 Oct 2020 13:37 753 13
e-mierniki
 • #1
  slovo89
  Level 3  
  silnik do jednoski zewnętrznej klimatyzatora split

  Proszę o informację jak sprawdzić silnik czy jest sprawny. Po załączeniu klimatyzatora ( jednostka wewnętrzna pracuje) po chwili załącza się sprężarka a po chwili silnik jednostki zewnętrznej zostaje zablokowany przez pole magnetyczne i stoi w miejscu. Nie da się go obrócić ani w lewo ani w prawo. Po chwili pole magnetyczne puszcza wirnik a sprężarka się wyłącza. Silnik ma wyprowadzone trzy przewody, niebieski, czerwony żólty, jakie napięcie powinny wychodzić z płyty na tych trzech pinach? Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
 • e-mierniki
 • e-mierniki
 • #3
  slovo89
  Level 3  
  Możesz sprawdzić takim urządzeniem czy płyta elektroniczna jest sprawna. Sam silnik możesz sprawdzić też na pomiar rezystancji pomiędzy uzwojeniami.
  Rezystancję pomierzę jutro ale co to za silnik na 310V DC i jak jest zasilany ( zwykły silnik prądu stałego ma dwa przewody - plus i minus) Zasilając 50V kręci wolniej, 230V kręci szybciej. Do czego służy ten trzeci przewód.
 • #4
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Szukaj w Google pod hasłem silnik bldc. To taki silnik niby trzy fazowy ale zasilany dwoma fazami tyle że nie fazami a plusem i minusem na przemiennie. To tak trochę żartobliwie i trochę z sensem. Resztę doczytasz pod hasłem bldc
 • #5
  slovo89
  Level 3  
  Dzięki za podpowiedź, rezystancja uzwojeń jest jednakowa pomiędzy uzwojeniami stojanu ( wirnik ma magnesy stałe). Wychodzi na to że płyta podaje nieprawidłowo napięcie na poszczególne uzwojenia ponieważ silnik stoi w miejscu tak jakby dostawał tylko napięcie na dwie fazy i nie mógł wprowadzić wirnika w ruch obrotowy. Ma ktoś może pomysł co może być na płycie uszkodzone (w układzie zasilania trójfazowego prądu stałego, może jakaś powtarzalana usterka?
 • #7
  slovo89
  Level 3  
  blyss z castoramy - ma 4 lata
 • #8
  slovo89
  Level 3  
  silnik do jednoski zewnętrznej klimatyzatora split
  Mógłby ktoś podpowiedzieć która część elektroniczna może być potencjalnie uszkodzona i czy warto to naprawiać. Czy może naprawa będzie stanowiła 50% wartości całego urządzenia?
 • #10
  slovo89
  Level 3  
  silnik do jednoski zewnętrznej klimatyzatora split
  Wtyczka jest wyciągnięta, na zdjęciu gniazdo na 3 piny
 • #12
  slovo89
  Level 3  
  ok ,dzięki za podpowiedź. Jaki jest orientacyjny koszt takiego modułu ( pod warunkiem ze jest uszkodzony oczywiście i sam bym go wymienił)
 • #13
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Nie wiadomo zdejmij radiator i zobacz oznaczenie następnie wpisz w Google moim zdaniem od 100 zł do 500 zł Czaszami oznaczenie można zobaczyć dopiero po wylutowaniu elementu. Jak masz multimetr to możesz częściowo go sprawdzić musisz wyjąc płytę i pokazać wyraźnie jak wyglądają ścieżki. Tylko i wyłącznie wyraźne zdjęcia akceptuje.
 • #14
  slovo89
  Level 3  
  Problem nie rozwiązany, prawdopodobnie zgodnie z sugestią uszkodzona płyta sterownicza. Nie wyrzucam go, poczeka na do wiosny na dalsze próby naprawy. Dziękuję zainteresowanym za próbę pomocy.