Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak elektrycznie podłączyć prądnicę (Endress 1,9 KW)

Mariuszczs 11 Oct 2005 18:23 9145 5
 • #1
  Mariuszczs
  Level 19  
  Mam prądnice z agregatu prądotwórczego i wychodzą z niej 4 kable z dwu uzwojeń na stojanie.Więcej uzwojeń nie ma. Mam problem jak to uruchomić, jaki układ zbudować żeby działało. Po podłączeniu do silnika przy 3000 obr tak jak pisze na stojaku jest tylko napięcie po ok 4V na każdym uzwojeniu.
  Jest to prądnica Endress o mocy 1,9 KW i w puszcze gdzie są przewody brakuje bebechów.
  Może ktoś ma jakiś schemat, ewentualnie jak to się podłącza.
 • #2
  _jala
  Level 11  
  Mam ten sam problem. Ten temat już kiedyś poruszałem ale bez odpowiedzi. W sklepie starałem się zobaczyć co jest w nowym i wygląda na to, że dwa przewody idą tak jakby do prostownika który jest podłączony do cewki w kole zamachowym silnika spalinowego ale nie testowałem takiego rozwiązania i nie jestem na 100% pewien czy tak jest.
 • #4
  Mariuszczs
  Level 19  
  niestety to schemat jakiegoś agregatu co ma więcej uzwojeń niż ja pisałem o swoim jak widać

  podejrzałem przy okazji nowy taki agregat i jest w puszcze tylko jeden element podłączony do jednego z uzwojeń - czy może ktoś wie co to za element, może kondensator ( przynajmniej tak wygląda ) ?
 • #5
  Piotr_67
  Level 12  
  Trzeba znaleźć uzwojenie wzbudzenia. Napięcie reguluje się prądem wzbudzenia.To może być ta cewka z silnika.
 • #6
  ZEMELKA
  Level 14  
  Witam!
  Jeżeli w prądnicy nie ma szczotek, to jest to najprawdopodobnie tzw. prądnica bezszczotkowa ze wzbudzeniem kondensatorowym. Uzwojenie nawinięte przewodem o mniejszej średnicy i co za tym idzie o większej oporności podłączamy do kondensatora o pojemności ok. 15-30uF. Od wielkości tej pojemności zależy napięcie wyjściowe prądnicy, które pobieramy z pozostałych dwóch przewodów.