Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konstrukcja anteny radiowej 433 MHz

Erchi2004 09 Oct 2020 12:24 555 23
    Erchi2004
    Level 4  
    Witam,

Zająłem się projektem budowy swego rodzaju zabawki, którą chciałbym sterować zdalnie. Sterowanie chcę zrobić na bazie arduino. Próbowałem już wykorzystując moduł HC-05 (bluetooth), ale odległość działania mnie nie zadowoliła. Kupiłem teraz z chin moduł radiowy pracujący na częstotliwości 433 MHz. I teraz nasunęło mi się takie specyficzne pytanie.
    Otóż z tego co czytałem to moduł ten nawet z zamontowaną antenką nie działa na duże odległości i na forach wszyscy piszą że odległości tej nie da się zwiększyć. Mam też krótkofalówkę, która działa na podobnej częstotliwości (gdy odkręcam antenkę napisane jest na niej (UHF: 400-480 Mhz.) i ona działa bezproblemowo na odległości kilku kilometrów. Zastanawiam się o co w końcu chodzi, że nie da się zwiększyć zasięgu mojego modułu i czy gdybym podpiął tą antenkę z krótkofalówki do mojego modułu to czy by to zadziałało. Może potrzebny jest jakiś wzmacniacz? Kompletnie się na tym nie znam a chciałbym przesyłać informacje na dużą odległość.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Pozdrawiam
    H3nry
    Level 32  
    Erchi2004 wrote:
    Zastanawiam się o co w końcu chodzi, że nie da się zwiększyć zasięgu mojego modułu i czy gdybym podpiął tą antenkę z krótkofalówki do mojego modułu to czy by to zadziałało. Może potrzebny jest jakiś wzmacniacz? Kompletnie się na tym nie znam a chciałbym przesyłać informacje na dużą odległość.

legalnie nie zwiększysz zasięgu, mając licencje owszem da się to zrobić .Antenę możesz podłączyć do testu ale nic nie wiemy o module i samo podłączenie zachowując dopasowanie może być problemem dla osób nie w temacie.
    TvWidget
    Level 36  
    Ilość dostępnych pasm częstotliwości i ich przepustowość jest ograniczona. Z tego powodu wprowadzono regulacje prawne. Są one różne dla różnych kategorii urządzeń. Zwróć uwagę jak używasz tej krótkofalówki. W praktyce nie zajmujesz kanału cały czas. Jeśli pojawi się większy ruch i większe zakłócenia to w naturalny sposób zniechęcą one do nadawania. Co innego urządzenia do automatycznej transmisji danych. Te można mogą pracować cały czas. Dla tej grupy wprowadzono więc większe ograniczenia dotyczące mocy nadajnika i współczynnika zajętości pasma.
    H3nry
    Level 32  
    Erchi2004
    Level 4  
    Dobrze, to zapytam inaczej

Załóżmy że krótkofalówka ma moc 10 mW a ja chciałbym żeby miała 0,5 W to co muszę wiedzieć na ten temat aby zwiększyć tą moc?
    Rezystor240
    Level 41  
    Erchi2004 wrote:
    Dobrze, to zapytam inaczej

Załóżmy że krótkofalówka ma moc 10 mW a ja chciałbym żeby miała 0,5 W to co muszę wiedzieć na ten temat aby zwiększyć tą moc?

A co jest potrzebne do zwiększenia sygnału, wzmacniacz. Wzmacniaczem wzmocnisz sygnał z małego przykładowo z tych 10mW do powiedzmy 100mW.

Jeszcze jedno, co będzie Ci potrzebę, aby zwiększyć zasięg 2x potrzebujesz 4x więcej mocy niż na początku.

Wiec mając 10mW zwiększając ją do jak chciałeś 0,5W to jak zwiększysz zasig? No właśnie zdecydowanie za dużo.
    Moim zdaniem, zwiększyć możesz, ale do 100mW maksymalnie. Tak aby nie przeszkadzać i nie zaśmiecać za bardzo pasma.
    Erchi2004
    Level 4  
    Nie chcę zaśmiecać pasma.
    Pytam przykładowo żeby to zrozumieć.
    Czy jak zwiększę moc do np. 0,5W, to czy potrzebuję do tego innej anteny czy mogę dać tą samą i będzie działać?
    I czy mogę dać np wzmacniacz z 10 mW do 100mW a potem kolejny wzmacniacz z 100mW do np 1000mW, czy coś się spali?
    I ostatnie pytanie to czy ten wzmacniacz trzeba dać zarówno w nadajniku i odbiorniku, czy gdzie konkretnie?
    Rezystor240
    Level 41  
    Erchi2004 wrote:
    czy mogę dać np wzmacniacz z 10 mW do 100mW a potem kolejny wzmacniacz z 100mW do np 1000mW, czy coś się spali?

To się to i jako pierwszy stopień czyli speparator od generatora, kolejny to będzie przedwzmacniacz, stopień mocy. I końcówka mocy PA.
    Erchi2004
    Level 4  
    można ten wzmacniacz dać tylko do nadajnika i będzie działało?
    Rezystor240
    Level 41  
    Antena musi być taka zaprojektowana, aby daną moc wypromieniować. Inaczej się spali. A jak antena się spali to i końcówka mocy na pewno się spali. To wszystko musi że sobą współgrać.

Dodano po 3 [minuty]:

Erchi2004 wrote:
    można ten wzmacniacz dać tylko do nadajnika i będzie działało?

A czym wypromieniujesz moc z nadajnika?
    To tak jakbyś miał wzmacniacz audio bez głośników, bezużyteczny. Jak głośnik dla wzmacniacza audio jest odbiornikiem, tak antena jest odbiornikiem dla wzmacniacza w, cz. Rozumiesz teraz?

W, cz - wysoka częstotliwości. Bo zaraz się będziesz pytał co to jest.
    Erchi2004
    Level 4  
    chodziło mi raczej o to czy jak podepnę wzmacniacz w module nadającym, to czy muszę podobny zabieg wykonać w module odbierającym...
    Erchi2004
    Level 4  
    To teraz czy dobrze zrozumiałem:
    Zakładamy że mam nadajnik 10mW 433Mhz i chcę zrobić z tego 100mW.
    Potrzebuję wzmacniacz i lepszą antenę.
    Wzmacniacz podpinam w nadajniku tam gdzie podpina się antenę a nową antenę do wzmacniacza.
    Z odbiornikiem nic nie robię.
    Tak?
    Madrik
    moderator of Robotics
    Jak koledzy wspomnieli, używanie pasma 433 MHz do celów sterowania modelem lub pojazdem, jest w Polsce - nielegalne.

Co więcej, zdarza się że pasmo to jest monitorowane przez miłośników krótkofalarstwa, którzy bardzo nie lubią jak ktoś im psuje zabawę i możesz po pewnym czasie spotkać smutnych panów bez poczucia humoru, w samochodzie z pelengatorem. O donos łatwo, a prawo po ich stronie.

Poza tym, nawet gdyby była, to lepszym wyjściem jest zakup zestawu o odpowiednich parametrach, niż kupowanie malutkiego gówienka i przerabianie na maszynę śmierci. Oszczędność żadna, koszty duże i zwykle... nie wychodzi.

Teraz chcesz kupować wzmacniacze, przerabiać anteny i Bóg wie co jeszcze, zamiast za te 100 - 200 zł, kupić gotową aparaturę modelarską, pracującą w legalnym paśmie, o dużym zasięgu. 300 - 400 zł, to koszt aparatur z komputerem, z możliwością programowania i całkiem wysokiej jakości wykonania.
    H3nry
    Level 32  
    Madrik wrote:
    Teraz chcesz kupować wzmacniacze, przerabiać anteny i Bóg wie co jeszcze, zamiast za te 100 - 200 zł, kupić gotową aparaturę modelarską, pracującą w legalnym paśmie, o dużym zasięgu. 300 - 400 zł, to koszt aparatur z komputerem, z możliwością programowania i całkiem wysokiej jakości wykonania.

Ewentualnie wymienić na moduł UHF : https://www.ebay.com/itm/ImmersionRC-EzUHF-JR...900320?hash=item2619296460:g:1KUAAOSwmOZbj0Vi

Konstrukcja anteny radiowej 433 MHz

Nadal będzie to niezgodne z prawem jezeli nie posiadamy licencji !

Licensing
    The EzUHF transmitter requires a license to operate in most countries. In the USA, or the EU, an Amateur Radio license is required.
    H3nry
    Level 32  
    Zapomniałem o bardzo istotnym elemencie jakim jest bandplan a w nim np :
    433,0000 – 433,3750 12 kHz FM/DV (p)
    Wejścia przemienników, odstęp 25 kHz, przesunięcie 1,6 MHz

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo_70_cm
    mpier
    Level 26  
    Witam,
    może kolega autor napisze co to są dla niego "duże odległości", zanim zacznie szkodzić wzmacniaczami, bo w porównaniu do bluetootha każda odległość może już być tą "dużą". Oczywiście warto sprawdzić samodzielnie w pierwszej kolejności.
    Erchi2004
    Level 4  
    Chciałem się coś dowiedzieć na ten temat bo nie wiem nic, ale widzę że nie mam czego szukać bo niektórzy mnie traktują jak osobę która powinna takie rzeczy wiedzieć...
    Znalazłem moduł który w teorii ma zasięg 1 km
    I myślę że taki mi wystarczy
    Moduł nazywa się nRF24l01
    Są dwa rodzaje i ja zainteresowałem się tym ze wzmacniaczem
    Nie chcę kupować gotowej aparatury bo chcę sam wszystko zaprojektować i zaprogramować wydając 20 zł na klon Arduino niż 200 zł na jakiś kontroler którego nie będę potrafił obsłużyć.
    Ten moduł co znalazłem ma dodatkowo możliwość komunikacji w obie strony co mnie bardzo zadowala. I nadaje w innej częstotliwości więc może tym razem będzie chociaż legalnie...
    Co o nim sądzicie?
    TvWidget
    Level 36  
    Erchi2004 wrote:
    Chciałem się coś dowiedzieć na ten temat bo nie wiem nic, ale widzę że nie mam czego szukać bo niektórzy mnie traktują jak osobę która powinna takie rzeczy wiedzieć...

Wiele osób na tym forum ma duże doświadczenie i doskonale wie w jaki sposób myślisz, gdzie zapewne popełnisz błąd i z jakiego powodu zignorujesz ich porady.
    Użycie nRF24l01 ma aspekt edukacyjny nawet jeśli nie osiągniesz sukcesu. Jak to mówią "jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz".
    H3nry
    Level 32  
    Jeżeli będziesz latał gdzieś poza miastem gdzie jest mniejsze tło powinno to rozwiązanie spiąć ci system w deklarowanym zakresie. Rozejrzałbym się za trackerem do anteny naziemnej np : https://www.instructables.com/Arduino-FR632-RSSI-Antenna-Tracker/
    Aspekt edukacyjny jest oczywiście bardzo istotny i zapewne sporo frajdy gdy wszystko dopniesz i spełni Twoje oczekiwania czego Ci życzę.