Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Samsung LCD UE40D5000 - ciemniejsza część obrazu.

nanamhco 10 Oct 2020 13:51 2676 6
    nanamhco
    Level 10  
    Jak w temacie - górna lewa część obrazu jest wyraźnie ciemniejsza lecz informacje E-POP wyświetlane są poprawnie na tej ciemniejszej części ekranu. Mam dylemat, uszkodzona matryca (drivery), uszkodzenie jest na listwach matrycy czy uszkodzony t-con. W załączeniu foto obrazu. Proszę o sugestie. Samsung LCD UE40D5000 - ciemniejsza część obrazu.
    GanCegall
    Level 38  
    Matryca, boczne "uszy" jak zwykle...
    ganesz
    Level 1  
    Miałem podobny efekt na matrycy w samsungu UE50H5500.
    Tam akurat jest po sześć bocznych flexów.

Po naprawie podświetlenia LED i powrotnym montażu matrycy pozostał jeden problem - górna jej część (praktycznie w połowie) wyświetlała z prawej strony ciemniejszy obraz.
    Przy czym podobnie jak u Ciebie - przejście było płynne - z lewej obraz prawie tak jasny jak dół, z prawej znacznie ciemniejszy.

Inne efekty, które zauważyłem:
    - odłączenie od t-con taśmy prawej strony LCD powodowało poprawne wyświetlenie lewej części matrycy (brak efektu sciemniania górnej części obrazu)
    - ruszanie trzech górnych flexow z prawej strony matrycy (nie góra/dół ale delikatnie na boki) powodowało pogarszanie wyświetlania czasami nawet do odcięcia obrazu z LCD - obraz włączał się ponownie dopiero po restarcie tv
    - wokół dwóch z flex dało się wyczuć nagrzewanie pod szkłem (triggerem tutaj było ruszanie tych flexów)

Znalazłem też film, który podlinkowałeś i zgodnie z sugestią oderwałem po kolei wszystkie te boczne tasiemki obserwując efekty.
    Wraz z ubywaniem flexów obraz się poprawiał.
    Po usunięciu wszystkich problem ustąpił całkowicie.
    W trakcie - po usunięciu trzech górnych - pojawił się dodatkowy ciemny pasek w dolnej części obrazu. Oderwanie kolejnych rozwiązało problem.
    Od tamtego czasu matryca spisuje się bez zarzutu.

pozdr,
    nanamhco
    Level 10  
    Zrobiłem tak jak rozkazał "jeloi" tv zaczął poprawnie pracować. Wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem . Zamykam temat.

Dodano po 1 [minuty]:

Usunąłem fleksy z driverami od wadliwej strony obrazu.