Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy AMD negocjuje w/s zakupu Xilinxa?

ghost666 10 Oct 2020 19:19 918 1
Computer Controls
 • Czy AMD negocjuje w/s zakupu Xilinxa?
  CEO AMD Lisa Su
  Krążą pogłoski że firma AMD negocjuje obecnie zakup Xilinxa. Umowa pomiędzy spółkami może zostać zawarta już w przyszłym tygodniu, jeśli obie firmy się zgodzą na ustalone warunki. Transakcja prawdopodobnie będzie warta około 30 miliardów dolarów, jak szacuje The Wall Street Journal.

  Wartość akcji FIRMY AMD WZORSŁA ostatnio, co oznacza, że ​​powinno być w stanie znacznie łatwiej dokonać transakcji ją sfinansować. WSJ poinformowało, że kurs akcji AMD wzrósł w tym roku o 89%, a firma ma obecnie wycenę na poziomie ponad 100 miliardów dolarów. W międzyczasie Xilinx musiał zmagać się z konsekwencjami wojny handlowej, rozpoczętej przez prezydenta USA Donalda Trumpa z Chinami; firma próbowała - bezskutecznie - uzyskać zwolnienie z obostrzeń dla dostaw dla Huawei.

  Kupno Xilinx przez AMD byłoby drugą mega-fuzją ogłoszoną w tym roku, po ogłoszeniu przez Nvidię, że zamierza kupić ARM Holdings za 40 miliardów dolarów.

  Jednak połączenie AMD i Xilinxa znacznie bardziej przypomina zakup Altery przez firmę Intel w 2015 roku (Intel zapłacił wtedy około 16,7 miliarda dolarów). Byłby to kolejny przypadek, w którym wiodący dostawca procesorów kupowałby specjalistę od FPGA. Powody także są podobne - firmie zależy, by przejąć kontrolę nad uzupełniającą technologią chipów, ważną w centrach danych, a szczególnie w przypadku obciążeń sztucznej inteligencji (AI). FPGA są często używane do akceleracji tego rodzaju obciążeń.

  W ostatnich latach AMD powoli zdobywa coraz większy udział w rynku komputerów osobistych i laptopów, głównie kosztem Intela. Intel zachował żelazną kontrolę nad sektorem centrów danych, ale AMD ma projekty i na ten rynek - wydarło już kilka punktów procentowych udziału w tym sektorzoe od Intela i bez wątpienia ma nadzieję, że przejęcie Xilinx pomoże firmie stać się jeszcze bardziej konkurencyjną w zakresie systemów serwerowych

  FPGA są używane do akceleracji AI, ale tak samo jest z GPU - co przenosi nas z powrotem do specjalizującej się w GPU Nvidii. Nvidia jasno dała do zrozumienia, że ​​spodziewa się stać się jeszcze silniejszym konkurentem na rynkach akceleratorów sztucznej inteligencji i centrów danych, łącząc swoją technologię z procesorami z rdzeniem ARM. Przejęcie kontroli nad Xilinx przez AMD wydaje się być sposobem na dotrzymanie kroku firmom, które są rywalami w tak wielu segmentach rynku. Intel, AMD, Nvidia i ARM również należą do wiodących dostawców na rynku komputerów o wysokiej wydajności.

  Układy FPGA są popularne podczas tworzenia prototypów. Firmy często będą nadal z nich korzystać, gdy po raz pierwszy komercjalizują swoje produkty. Tak jest z systemami 5G, w których obecnie powszechnie stosuje się układy FPGA. Dotychczasowo firmy często zastępowały układy FPGA standardowymi układami scalonymi w kolejnych generacjach produktów. Jednak dostawcy układów programowalny twierdzą, że to może się zmienić. Jednym z powodów, dla których producenci sprzętu 5G trzymają się FPGA, jest to, że standard ewoluuje, więc sensowne jest budowanie systemów 5G z układami scalonymi, które można przeprogramować. Podobnie producenci OEM z branży motoryzacyjnej projektują samochody, które można modernizować poprzez aktualizację oprogramowania. Jeśli ich pojazdy mają być stale ulepszane, sensowne może być nie tylko rozpoczęcie od FPGA, ale także pozostanie przy nich.

  Altera i Xilinx to obecnie dwaj najwięksi dostawcy układów FPGA na świecie. Trzecim jest Lattice Semiconductor, ale to odległa pozycja numer 3 - firma ta projektuje produkty raczej do innego zestawu zastosowań końcowych.

  Źródło: https://www.eetimes.com/amd-reported-to-be-negotiating-purchase-of-xilinx/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11009 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  atom1477
  Level 43  
  ghost666 wrote:
  Altera i Xilinx to obecnie dwaj najwięksi dostawcy układów FPGA na świecie. Trzecim jest Lattice Semiconductor, ale to odległa pozycja numer 3 - firma ta projektuje produkty raczej do innego zestawu zastosowań końcowych.

  Przy okazji:
  GOWIN
  Chiński producent FPGA.
  Zaglądamy do datasheeta i co widzimy? Klon układów EPC5 Lattica (z tym że Lattice nie został w tyle, bo niedawno wypuścił nową serię: NX).