Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawadnianie automatyczny przelew deszczówki

bazej 10 Oct 2020 22:15 651 7
    bazej
    Level 16  
    Stoję przed projektem nawadniania. Robię wszystko sam. Nawadnianie będzie wykorzystywało wodę deszczową zebraną w zbiorniku 3tys l. Założenie jest takie, że w przypadku suszy czujnik pływakowy będzie podawał sygnał na stycznik, a ten otworzy elektrozawór i do zbiornika napłynie woda z sieci, aby pompa tłoczącą wodę miała co pobrać. Pozostaje temat przelewu. Powierzchnia dachu jest duża przy ulewach pewnie szybko się napełni i chcę wykonać bypass który nadmiar wody za pomoca tej samej pompy wyleje przez jedną sekcję zraszaczy. Ale mam problem z tym przelewem. Pływak znajdujący się w górnej części ma podać sygnał do awaryjnego uruchomienia pompy i otwarcia elektrozaworu na jedną sekcję. Co w przypadku gdy w jednym czasie bedzie awaryjne pompowanie a sterownik od zraszaczy poda sygnał żeby uruchomić pompę bo wg programu trzeba podlewać trawnik? Nastąpi zwarcie. Jak pogodzić te sytuację, jak zabezpieczyc pompę aby w jednym czasie nie dostała dwóch sygnałów?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    hubiwit
    Level 25  
    Przy braku wody niech pływak przełącza z zasilania pompy na zasilanie elektrozaworu wody z sieci, układy hydrauliczne połączone razem, zawór zwrotny przy pompie. Jak nie ma wody nie napełniasz zbiornika, tylko bierzesz wodę z sieci. Pływak na bezpiecznym poziomie - takim żeby pompa nie zassała powietrza. Przelew zrób grawitacyjny. Jeżeli chcesz na pompie to możesz podać dwiema drogami sygnał o tym samym potencjale. Polecam też zrobić logikę sterowania na 24V (pływaki itp.) a pompę załączać poprzez stycznik.
    tzok
    Moderator of Cars
    bazej wrote:
    Nastąpi zwarcie.
    Czego z czym? Nie każde "zwarcie" jest groźne... jeśli będziesz miał dwa przekaźniki, których wyjścia będą połączone ze sobą i będą zasilane z tego samego źródła, ale sterowane różnymi sygnałami, to nie ważne czy zostanie wysterowany jeden, czy oba przekaźniki - urządzenie z nich zasilanie będzie działać normalnie. Wyjdzie funkcja logiczna LUB (tzw. wired-OR). Zwarcie byłoby tylko, gdyby wyłączony przekaźnik podawał na wyjście, masę, a włączony zasilanie. Kiedy jednak wyłączony przekaźnik nie podaje na wyjście niczego, to nie ma ryzyka wystąpienia "groźnego" zwarcia.
    jarek_lnx
    Level 43  
    bazej wrote:
    Pozostaje temat przelewu. Powierzchnia dachu jest duża przy ulewach pewnie szybko się napełni i chcę wykonać bypass który nadmiar wody za pomoca tej samej pompy wyleje przez jedną sekcję zraszaczy.

Przelew z pompą, z wydajnością ograniczoną zraszaczami i to jedną sekcją - to nie brzmi sensownie. Może nie zdarza się to często, ale bywa że w 0,5h spadnie 200l/m2, wtedy wszystkie rynny, odpływy, studzienki mają za małą wydajność.
    Przelew powinien być przygotowany na taka ewentualność. Może być tak że zbiornik ma 3m3 a do odprowadzenia jest 30m3, co ci na to pomoże pompa i zraszacze?

bazej wrote:
    Co w przypadku gdy w jednym czasie bedzie awaryjne pompowanie a sterownik od zraszaczy poda sygnał żeby uruchomić pompę bo wg programu trzeba podlewać trawnik? Nastąpi zwarcie.
    Jeśli styczniki nie będą podawały napięcia w odwrotnej fazie to nie będzie zwarcia (tam gdzie jeden załacza N drugi nie może załaczać L)
    User removed account
    Level 1  
    janek_wro
    Level 26  
    Ile masz m^2 dachu?

bazej wrote:
    Założenie jest takie, że w przypadku suszy [...] do zbiornika napłynie woda z sieci, aby pompa tłocząca wodę miała co pobrać.
    A jest sens techniczny tak robić? Chyba że woda do podlewania ma być odstana w zbiorniku, podgrzana przez otoczenie (do jakichś warzyw?). Jeśli nie musi, bo podlewasz tylko trawniki, to wówczas wodociągową podajesz od razu na instalacje nawadniającą. Pompy zasysającej ze zbiornika wtedy nie załączaj..

bazej wrote:
    Ale mam problem z tym przelewem
    Przelew tylko grawitacyjny, jak już pisał jeden z kolegów. Ja dodam - przelew o przekroju najlepiej równym sumie przekrojów rur które zasilają zbiornik. To i tak dosyć w uproszczeniu, bo jak policzyć to ciśnienia na rurach zasilajacych deszczówką będą inne (bo są w pionie). Przelew dasz pewnie poziomo na płasko.
    Nie wiem jakie masz tam ukształtowanie terenu wokół domu. Może warto pomyśleć o przelewach jeszcze zanim woda dotrze do zbiornika?
    bazej
    Level 16  
    Chcę maxymalnie możliwie wykorzystać deszczówkę. Myślałem o żółtych rurach drenarskich potem wyszedł pomysł żeby dać przelew na zraszacze. Z tego co piszecie pierwszy pomysł był lepszy. Muszę do tego wrócić.
    User removed account
    Level 1  
pcbway logo