Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maxim oferuje akcelerator AI do systemów bateryjnych

ghost666 11 Paź 2020 11:52 444 0
 • Maxim oferuje akcelerator AI do systemów bateryjnych
  Nowy mikrokontroler firmy Maxim z akceleratorem sieci neuronowej - MAX78000 - to układ o niskim poborze, który przenosi sztuczną inteligencję do granic możliwości bez kompromisów w zakresie wydajności w zasilanych bateryjnie urządzeniach Internetu Rzeczy (IoT). Inferencja w systemach AI przy mniej niż 1/100 energii rozwiązań programowych radykalnie poprawia czas działania aplikacji AI zasilanych bateryjnie, umożliwiając jednocześnie nowe aplikacje sztucznej inteligencji, które wcześniej uważano za niemożliwe. Te ulepszenia w zakresie poboru mocy nie wiążą się z żadnymi kompromisami w zakresie opóźnień ani kosztów: MAX78000 wnioskuje 100 razy szybciej niż rozwiązania programowe działające na mikrokontrolerach o małej mocy, za ułamek kosztów rozwiązań FPGA lub GPU.

  Technologia sztucznej inteligencji pozwala maszynom widzieć i słyszeć w sposób, który wcześniej był niemożliwy. W przeszłości wnioskowanie oznaczało zbieranie danych z czujników, kamer i mikrofonów, wysyłanie tych danych do chmury w celu wykonania wnioskowania, a następnie wysyłanie odpowiedzi z powrotem do urządzenia. Architektura ta działa, ale stanowi duże wyzwanie dla systemów brzegowych ze względu na opóźnienia i wydajność energetyczną. Alternatywnie do implementacji prostych sieci neuronowych można zastosować w układach brzegowych mikrokontrolery małej mocy; jednak wprowadza to opóźnienia, a i tylko proste zadania mogą być wykonywane na krawędzi chmury.

  Dzięki integracji dedykowanego akceleratora sieci neuronowej z rdzeniami mikrokontrolera, MAX78000 pokonuje te ograniczenia, umożliwiając maszynom widzenie i słyszenie złożonych wzorców z lokalnym, energooszczędnym przetwarzaniem AI, które jest realizowane w czasie rzeczywistym. Aplikacje takie jak widzenie maszynowe, analiza głosu czy rozpoznawanie twarzy mogą być teraz bardziej wydajne, ponieważ MAX78000 może wnioskować pobierając przy tym mniej niż 1/100 energii wymaganej przez mikrokontroler. Sercem MAX78000 jest wyspecjalizowany układ zaprojektowany w celu zminimalizowania zużycia energii i opóźnienia dla konwolucyjnych sieci neuronowych (CNN). Sprzęt ten działa z minimalną interwencją dowolnego rdzenia mikrokontrolera, dzięki czemu obsługa jest niezwykle prosta. Energia i czas są używane tylko do operacji matematycznych, które realizują CNN. Aby efektywnie pobierać dane ze świata zewnętrznego do silnika CNN, klienci mogą używać jednego z dwóch zintegrowanych rdzeni mikrokontrolera: ARM Cortex-M4 lub RISC-V.

  Maxim oferuje akcelerator AI do systemów bateryjnych
  Rozwój sztucznej inteligencji może stanowić wyzwanie, ale firma Maxim Integrated zapewnia wszechstronne narzędzia do płynnego wdrożenia nowego rozwiązania. MAX78000EVKIT posiada wejścia audio i dla kamery oraz gotowe do użycia aplikacje demonstracyjne do rozpoznawania słów kluczowych czy twarzy. Kompletna dokumentacja pomaga inżynierom w szkoleniu sieci dla MAX78000 w zakresie narzędzi, z których korzystają: TensorFlow lub PyTorch.

  Kluczowe zalety:

  * Niski poziom energii: akcelerator sprzętowy w połączeniu z ultra-energooszczędnymi mikrokontrolerami ARM Cortex-M4F i RISC-V przenosi inteligencję do krawędzi przy mniej niż 1/100 pobieranej energii w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami wbudowanymi.
  * Niskie opóźnienie: wykonuje funkcje sztucznej inteligencji na brzegu, umożliwiając aplikacjom IoT zmniejszenie lub wyeliminowanie działania w chmurze i skraca opóźnienia ponad 100 razy w porównaniu z rozwiązaniami programowymi.
  * Wysoka integracja: energooszczędny mikrokontroler z zintegrowanym akceleratorem sieci neuronowej.

  MAX78000 jest dostępny u autoryzowanych dystrybutorów. Ceny nie są ogólnie znane. Zestaw ewaluacyjny MAX78000EVKIT jest dostępny za 168 dolarów.  Źródła:
  https://www.eeweb.com/maxim-integrateds-neural-network-accelerator-chip-enables-iot-artificial-intelligence-in-battery-powered-devices/
  https://www.maximintegrated.com/en/products/microcontrollers/MAX78000EVKIT.html?utm_source=elektroda
  https://www.maximintegrated.com/en/products/microcontrollers/artificial-intelligence.html?utm_source=elektroda

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10013 postów o ocenie 8273, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls