Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiolinia 433MHz

11 Paź 2005 21:11 3807 11
 • Poziom 10  
  Witam.
  Razem z kolegami zbudowaliśmy urządzenie do pomiaru czasu na wyścigi samochodowe.
  Do przesłania sygnału wykorzystaliśmy radiolinię (433MHz) o zasięgu do 500 (potrzebujemy ok 400m) jednak nie spełnia naszych oczekiwań. Mamy monitor sygnału i poprostu jest słabo więc urządzenie raz działa raz nie.

  Kupiliśmy antenę kierunkową na 12kanał i mamy ją dostroić. Z tym sobie jakoś może poradzimy, ale jest jeden problem. Antena radiolinii to któtki kabelek bez ekranu, więc jak podłączyć to do tej anteny kierunkowej, która ma dwa zaciski - podać drugi do masy?
  Czy po drodze trzeba coś jeszcze podłączyć aby ta mała antenka radiolinii zabanglała z dużą kierunkową

  Ogólnie potrzebujemy przesłać "klapnięcie" fotokomórki na dystans 400m, ale jak będzie można na 10km to i tak wykorzystamy to aby pościgać się gdzieś np. w górach. Na te 400m w najgorszym wypadku można rzucić kabel, ale to logistycznie jest kłopotliwe.

  Może ktoś ma lepsze rozwiązania. Bardzo proszę o wsparcie i pozdrawiam.
 • OptexOptex
 • Poziom 17  
  jaką radiolinię macie ? Może problem rozwiązałaby właściwa radiolinia, bo zwykle kombinowanie dołączaną anteną mało daje, często problemem jest słaba jakość odbiornika radiolinii. Przerabiałem problem przy radioniach Satela, nie pomagały ani zewnętrzne anteny, ani dopasowywaniem miejsca montażu odbiornika ani także zminay na inne podobnej klasy. Dopiero zmiana radiolinii na urządzenie z dobrym odbiornikiem rozwiązało problem zasięgu.
 • Poziom 21  
  Marjusz Marjano napisał:
  Do przesłania sygnału wykorzystaliśmy radiolinię (433MHz)

  Marjusz Marjano napisał:
  Kupiliśmy antenę kierunkową na 12kanał i mamy ją dostroić. Z tym sobie jakoś może poradzimy...


  No nie wiem czy aby na pewno... 12 kanał telewizyjny wypada w okolicy 220-230 MHz. Trudno będzie coś z tą anteną zrobić. Sensowniej byłoby kupić antenę na 21 kanał, on leży w okolicy 470-480 MHz. Jeśli byłaby to antena tzw. szerokopasmowa na dolną część zakresu IV TV (mam na myśli porządną Yagi, a nie jakieś cudowne wynalazki), to sądzę że powinna całkiem zadowalająco pracować na tych 433 MHz. A w każdym razie o niebo lepiej niż wspomniana wcześniej antena na kanał 12.
 • OptexOptex
 • Poziom 10  
  Nasza "radiolinia" to radiopowiadomienie RP501 firmy Elmes.
  Mamy teraz ofertę radiolinii o zasięgu do 5km. Odbornik 433,92MHz 2 kanały z wyjściami przekaźnikowymi Com, Nc, No. i dwa nadajnki 0,5W uruchamiane podaniem napięcia. Nie wiem czy się decydować, bo to ok 400zł.

  Odbiornik jest niby najlepszy, bo heterodynowy czyli śmiecio odporny.
  Koledze ktoś poradził, że na 12 kanał ma kupić i zabrneliśmy w slepą uliczkę.

  Ps.
  Przychodzą mi teraz na myśl jakieś wskaźniki laserowe, które ząłączone przez fotokomórkę podają sygnał z mety na start gdzie odbiera to np. inna foto i pomiar czasu gotowy. hmmm
 • Poziom 17  
  Proponuję radiolinie el-em (http://el-em.pl/) na heterodynie, sprawdzona, 4 kanałowa, nie wiem jak z zasięgiem maksymalnym w terenie otwartym, ale w zamnietym, przy dużych zakłóceniach, tam gdzie elmes i satel siadały to ta chodziła jeszcze 2x dalej
 • Poziom 28  
  Mam nadzieję, że kolega zdaje sobie sprawę z tego, że używanie tego urządzenia jest nielegalne - dopuszczalna moc to 10 mW, a nie 500. Swoją drogą dziwi mnie, że firmy coś takiego produkują; nie zdziw się poza tym, jeśli urządzenie nie zadziała - to pasmo amatorskie i amator nie ma żadnego obowiązku ci ustąpić - po prostu użyje tej częstotliwości i po zabawie.
  Ja bym jednak proponował użycie CB - zasięg dużo większy, a przy obecnym poziomie użycia CB ze znalezieniem wolnej częstotliwości nie będzie problemu. Do nadajnika podpinasz koder DTMF (podaje jako przykład), a do odbiornika dekoder połączony z przekaźnikiem i problem z głowy.
 • Poziom 17  
  Szacunek dla kolegi SQ9MEM, ale częstotliwość 433,92MHz jest częstotliwością przydzieloną do transmisji dla urządzeń typu radiopowiadomienie. Praktycznie produkcja urządzeń z mocą wyższą niż 100mW jest dopuszczalna, jednak nadawanie z tą mocą wymaga uzyskania pozwolenia z URTiP. URTiP nie przydzieli nikomu w/w częstotliwości, ponieważ jest to częstotliwość "uwolniona" [czy jakoś tam].
  Do kolegi SP1AQU- łatwiej skrócić elementy anteny na niższą częstotliwość niż wydłużać elementy anteny z wyższego pasma, jednak lepiej jest wykonać antenę od podstaw. Wzorów i programów w sieci trochę jest.
  Do kolegi Mariusza - postaraj się zrobić sprawniejszą antenę odbiorczą niż przerabiać cudzy nadajnik. Laser odpada ze względu na optykę urządzenia musiałyby być zwizowane i nic nie mogłoby ich przesłaniać.
 • Poziom 28  
  "jest częstotliwością przydzieloną do transmisji dla urządzeń typu radiopowiadomienie" - i temu nie zaprzeczam, ale chodzi o moc - do sprawdzenia w Dz.U. 138/2002 poz. 1162 - dozwolone jest 10 mW i to nie wyjściowej nadajnika tylko e.r.p.
  " Praktycznie produkcja urządzeń z mocą wyższą niż 100mW jest dopuszczalna" - produkować to sobie każdy może co chce, chodzi o używanie.

  "URTiP nie przydzieli nikomu w/w częstotliwości, ponieważ jest to częstotliwość "uwolniona"" - nie jest, to pasmo amatorskie i dlatego nie przydzieli; poza tym należy się liczyć z tym, że ktoś akurat będzie chciał tam sobie porozmawiać, do czego ma pełne prawo.
 • Poziom 21  
  piotrek1970 napisał:
  łatwiej skrócić elementy anteny na niższą częstotliwość niż wydłużać elementy anteny z wyższego pasma, jednak lepiej jest wykonać antenę od podstaw. Wzorów i programów w sieci trochę jest.

  W zasadzie jest to prawda, tyle tylko że samo skrócenie elementów nie załatwia sprawy, ponieważ w antenie YAGI-UDA tak samo istotne jak długość elementów są odległości między nimi. Wynika z tego, że de facto byłoby to (przerabianie anteny z kanału 12...) robieniem anteny od zera. Wzorów, programów i książek jest mnóstwo, co nie zmienia faktu że wykonanie dobrze działającej i posiadającej założone parametry wieloelementowej anteny typu YAGI-UDA nie jest zadaniem prostym.

  Natomiast ja proponując antenę na kanał 21 (w wersji szerokopasmowej) twierdzę, że powinna ona zadowalająco pracować na 434 MHz bez żadnych przeróbek. I taki był, mniej więcej, sens mojego postu.
 • Poziom 17  
  antena ta wraz z radiolinią którą zaproponowałem (el-em) załatwi ci sprawę z zadowalającym skutkiem (tak uważam), z tym że nie jest to antena kierunkowa, kierunkowe anteny na to pasmo masz w dipolu: tutaj:<http://www.dipol.com.pl/sklep/a7010.htm> lub tutaj:<http://www.dipol.com.pl/sklep/a7011.htm>
 • Poziom 10  
  Więc kupiłem kierunkową z Dipolu, na drugi dzień już miałem w domu...
  Wzmocnienie od 9,5-12dB po testach dam znać.
  Wcześniej wykonałem kilka testów ze zwykłymi drutami i pomaga.
  Monitor sygnału przy org. antenie wskazywał zero po zastosowaniu kawałka drutu po odpowiednim ustawieniu wchodził na zielone pole.

  Testowaliśmy też szerokopasmową z separatorem 300/75 i było gorzej niż na org. Bez separatora było trochę lepiej, ale i tak słabo.