Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Franke Evolution - Potrzebuję wsad do epromu powerboard (PIC12F629)

matrixmm 12 Oct 2020 14:38 411 8
    matrixmm
    Level 9  
    Jak w temacie. Ekspres Franke Evolution. Mam upaloną kość PIC12F629 na płycie zasilania (power board). Sam eprom podmieniłem ale stary jest nieczytelny więc nie mam wsadu. :(
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    ale PIC12F629 to nie EPROM tylko mikrokontroler, zapewne zabezpieczony przed odczytem wiec nawet jak ktos ma oryginal to go nie odczyta.
    Pozdrawiam
    matrixmm
    Level 9  
    hmm... to zła wiadomość dla mnie :( Masz racje to mikrokontroler. Nie wiem czy jest zabezpieczony bo mój miał wypaloną nogę :(
    ojciec
    Level 33  
    Napisz do producenta może sprzeda PICa, hex_a(bin_a) to raczej nie udostępni.

Zasilacz tam sprawdź bo PICe tak same z siebie nie palą
    matrixmm
    Level 9  
    To jest Franke, więc tylko serwisują wersje biznesowe. Nie sprzedają żadnych części :(. A płyta zasilania kosztuje koło 400 euro.
    ojciec
    Level 33  
    No to nic nie zrobisz w temacie; mikrokontrolery w 99,9% urządzeń przemysłowych jest zabezpieczona przed odczytem. Nieraz coś tam wypłynie z serwisu jakiś wsad.

Nie wiadomo czy nie zastosowano tam jakiś dodatkowych zabezpieczeń typu, wsad zgodny z numerem seryjnym z innym układem scalonym; innym mikrokontrolerem.

Ciekawe co taki układ robi w zasilaczu, pokaż zdjęcia
    matrixmm
    Level 9  
    Franke Evolution - Potrzebuję wsad do epromu powerboard (PIC12F629)

Aby nie szukać na płytce jest centralnie na środku.
    i tak:
    12F629 n2 -> przez rezystor R23 110 Ohm (poniżej) -> n2 OC1(MOC3062) -> n4 OC2-> Gate TR1(BTA16) a n6 OC2 przez rezystor R36 100 Ohm do A2 TR1
    n3 -> przez rezystor R24 110 Ohm (poniżej) -> n2 OC1(MOC3062) -> n4 OC1-> Gate TR2(BTA16) a n6 OC1 przez rezystor R37 100 Ohm do A2 TR2
    Nie mam takiego doświadczenia więc wybaczcie samoukowi jak coś bredzę ale wychodzi mi na to że wysterowuje właśnie dwoma przekaźnikami K2 i K3 (K2 grzałka kawy K3 grzałka herbaty w tym przypadku nie użyta)
    ojciec
    Level 33  
    Podejrzewam, że na PIC zrobili sterownik fazowy do sterowania triaka (regulacja mocy grzałki ?) aby główny procesor nie zajmował się tym.

Do przekaźników PIC jest zbędny, przekaźniki były sterowane przez IC7, prawdopodobnie ULN200x
    matrixmm
    Level 9  
    Zgadza się, steruje nimi ULN2003AN (IC7) na zdjęciu wylutowany. n8 ULN2003AN czyli Emiter jest połączony z n8 PIC z kolei n7 ULN czyli 7B jest połączony z n5 PIC. ULN właśnie był zwarty i to on prawdopodobnie był przyczyną spalenia PIC. Albo odwrotnie :). Nie mam schematu ale właśnie sobie rozrysowuję. Może coś z tego zrozumiem :). Zasadniczo to się uczę na tym więc mogę eksperymentować. Ekspres z czystym PIC zachowuje się identycznie jak poprzednio czyli wywala error grzałki 1.