Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora MDS 454 - gdzie ma być mała sprężynka

Maciej Ziejewski 12 Oct 2020 19:42 2556 47
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    Jak w temacie. Przed pierwszym uruchomieniem po zakupie uszkodzonego. Pytam tu o foto mechanizmu magnetofonu, ponieważ w serwisówce nie jest zaznaczone gdzie ta sprężynka ma być. Sprężynka krótka, jedną końcówką leży na kole pasowym jak dobrze pamiętam capstana. Gdzie ona ma być zamontowana? Proszę o foto.
    Druga prośba o foto płyty głównej od spodu po odkręceniu dwóch okienek inspekcyjnych przy nóżkach. Zależy mi na tym, aby to było foto oryginalnej elektroniki - nie naprawianej. Chcę wiedzieć czy tylko w moim egzemplarzu jest pajęczyna w powietrzu z rezystorów i kondensatorów i coś co wygląda jak poprzeczna rysa na ścieżkach.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    398216 Usunięty
    Level 43  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18974006&highlight=#18974006
    Skoro jak piszesz (powyżej) taki spec jesteś i tyle sprzętów naprawiłeś, to z czym masz problem? Czyżby jak zwykle 25 km musisz jeździć?
    Jaki z ciebie serwisant, jak masz komputer 25km od sprzętu i za każdym razem gdy ktoś Ci coś podpowie musisz jeździć? Nie wpadłeś na to, żeby przywieźć sprzęt do miejsca gdzie masz kompa, albo kompa tam gdzie sprzęt stoi?
    Maciej Ziejewski wrote:
    Sprężynka krótka, jedną końcówką leży na kole pasowym jak dobrze pamiętam capstana. Gdzie ona ma być zamontowana?
    A może jakieś zdjęcie chociaż?
    Opis nie wystarczy na pewno.
  • #4
    Sanjose
    Level 31  
    Zrób fotografię tej mechaniki, bo nigdy nie miałem MDS 454 w rękach.
    Skoro piszesz, że jest przy capstanie to masz dwie w jego okolicach. Ich numerki to 47 i 92. Tam tych sprężynek jest chyba z 15 więc bądź bardziej dokładny :).

    Zrób też fotografię sprężynki. Nie ma opcji, że nie zawarli jej w rzucie mechaniki w instrukcji serwisowej. A nam może będzie łatwiej rozpoznać która to i gdzie powinna być zamontowana.

    A co do pajęczyn na spodnich stronach płytek drukowanych w polskich sprzętach, no to zapewne zrobione były modyfikacje bez potrzeby projektowania nowej płytki drukowanej.
  • #6
    DIORADIO
    Level 30  
    Mam serwisówkę od MDS 456 czym on się różni od 454.Zrób zdjęcie może coś wypatrzymy.
  • #7
    Sanjose
    Level 31  
    DIORADIO wrote:
    Mam serwisówkę od MDS 456 czym on się różni od 454.


    MDS 456 ma zwykłą mechanikę. 454 to automat.
    Nie robiłem porównania ale w 456 jest ta produkcji Giken, często stosowana też w radiomagnetofonach Toshiba, Sankei itp.
  • #8
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp DioraDio
    MDS 456 i MDS 454 to dwa różna magnetofony mimo, że z tej samej serii wieży midi Diory.
    MDS 456 : dwie kieszenie lewa nagrywa i odtwarza, a prawa tylko odtwarza. Elektronika "najprostsza" (tranzystory, rezystory itd). Mechanizm play: napędzany paskiem, podnoszenie zespołu z głowicami i potem "wciskanie" głowicy w taśmę. Wskaźnik poziomu sygnału stereo w wersji mini czyli 2x5 LED ułożone po środku pionowo. Załączanie funkcji <<,>>, Play Rec "twarde" jakby wciskanie przycisku, Mechanizm na zębatkach. Łącznie chyba 7 pasków, licznik analogowy podpięty pod kieszeń nagrywającą, Atostop, manualne wybieranie rodzaju taśmy (normal, chrom, metal)
    MDS 454 : jedna kieszeń mechanizm <<,>> PLAy itd wygląda że na microswitch, elektronika na logicznych bramkach (7400 itd tak jak MDS 440), Mechanizm na halotronie jak MDS 440, licznik analogowy, Mechanizm na 2 paskach (jeden to licznik), wskaźnik poziomu sygnału aż do +4 ułożony poziomo, wodotrysk jak w Onkio Integra, mechanizm ładowania kasety na sznurku, "wciąganie" i "wysówanie" kasety jak w Technics RS-TR 777 lub 979, Auto stop, "Auto tape selection"

    Dodano po 6 [minuty]:

    odp 398216 Usunięty
    Czy ja gdzieś napisałem, że zrobiłem kilka MDS 454 ???. Nie. Napisałem mój nowy zakup. Kupuję różne, a nie takie same. Napisałem, że w serwisówce nie jest zaznaczone skąd dokąd idą sprężynki, ten 454 jest moim pierwszym i jedynym więc nie rozumiem zdziwienia dlaczego pytam, gdzie ma być sprężynka ??? To nie jest pierwsza i nie jedyna serwisówka, która ma braki.

    Dodano po 3 [minuty]:

    odp Sanjose
    w serwisówce są narysowane 2 sprężynki (2 na rysunku i w opisie znalazłem), ale nie ma pokazanego liniami gdzie mają być te sprężynki zaczepione. Fotki mogę zrobić jutro przy lepszym świetle niż teraz wieczorem.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #9
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Maciej Ziejewski wrote:
    Czy ja gdzieś napisałem, że zrobiłem kilka MDS 454 ???
    A czy ja napisałem, że robiłeś ich kilka?
    Jak robiłeś jakiś sprzęt to powinieneś się nauczyć, że trzeba analizować układ - nie ważne elektroniczny, czy mechaniczny. Jak jest sprężynka to gdzieś coś musi robić - do czegoś musi być potrzebna. Sprawdź więc wszystkie funkcje i będziesz wiedzieć co nie działa jak powinno a jak znajdziesz to kombinuj dlaczego. I na pewno znajdziesz miejsce na tę nieszczęsną sprężynkę.
    Zamiast się odszczekiwać wstawiłbyś zdjęcie mechaniki. Jeden obraz zastępuje tysiąc słów.
  • #10
    DIORADIO
    Level 30  
    Czekam na zdjęcia, tylko zrób takie ( ostre) żeby oczy nie bolały patrząc na nie.
  • #11
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp 398216 Usunięty :
    Jak na moje to nie jest dziwne, że rzeczy, które używam na co dzień mam pod ręką, a inne jak większość segmentów w innym miejscu (23 km dalej). Dodam, że tam dalej co roku mam problem z internetem, więc korzystam z komputera stacjonarnego podłączonego do złącza stałego, by coś znaleźć, czegoś się dowiedzieć czy coś ustalić. A jak tam będę, to już będę wiedział co szukać/ na co zwrócić uwagę i będę szukał problemów w urządzeniach, a nie się denerwował próbując na przykład tu na elektrodzie odczytać/ napisać wiadomość mieszkając tam.
    Po drugie tu mam tyle miejsca, by tylko obrócić się wokół własnej osi, więc nie będę tu trzymał 10 segmentów jeszcze.
    Po trzecie wieżę Diory chcę mieć tam, nie tu.

    Dodano po 45 [minuty]:

    odp Sanjose :
    Dzisiaj dołożyłem przewód zasilający, i wymieniłem spalony bezpiecznik B101. Próbowałem dojść, by tą sprężynkę założyć bez rozbierania, ale jest za mało miejsca, próbowałem zdjąć tylną ścianę mechanizmu z elektromagnesami, ale jedna śrubka mocująca ścianę jest za nisko, nawet po wyciągnięciu dwóch płyt umieszczonych pionowo w płycie głównej, też nie można było ustawić śrubokrętu pod kątem 90 stopni do osi śrubki. Magnetofon włączyłem i ani FF ani REW ani PLAY, ani pause ani REC nie poruszyły tą blaszką na której wisi sprężynka. Zewnętrzny elektromagnes załącza się przy : FF, REW, PLAY, wewnętrzny elektromagnes przy PAUSE. Opcja REC się załącza, ale nie udało mi się sprawdzić, bo po około 10 minutach PLAY z przerwami robi auto stop. Nie udało się również mi sprawdzić, czy jak się kaseta skończy czy zrobi auto stop. Przy FF i REW na końcu taśmy w ciągu 2 do 3 sek. nie robi autostop. Auto stop robi raz po około 45 sekundach odtwarzania, a raz po 3 sekundach odtwarzania. Raz wyciągnie taśmę z kasetki, a raz zdąży ją tylko byle jak do środka wciągnąć, jakby rolka taśmę przesuwała, a pierdółek co ma nawijać na szpulkę nieoczekiwanie stanął w miejscu. Kaseta chodzi lekko ->sprawdzałem palcem. Nie ma paska napędzającego licznik. Paski do niego są 2. Ten co widać na foto i napędzający licznik. Front panelu jeszcze nie zdjąłem i nie wiem co dokładnie pod nim umieścili. Muszę odkręcić cały mechanizm z obudowy (6 śrubek) i porządnie wyczyścić koła pasowe pod nowe paski, capstana i rolkę prowadzącą taśmę, a także sprawdzić po wyczyszczeniu czy guma rolki nie jest spękana/ odkształcona, czy rolka nie ma luzu na mocowaniu i inne gumowe elementy mechanizmu kasety i poszukać, gdzie zaczepić sprężynkę. Magnetofon ciągnie z właściwą prędkością. Nie działa przy otwartej kieszeni podnoszenie/ chowanie kasety tak jak na tym filmiku : https://www.bing.com/videos/search?q=MDS+454&...deos%2Fsearch%3Fq%3DMDS%2B454%26FORM%3DHDRSC3 przy 1:18 minuty.
  • #12
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp DIORADIO :
    dalej różnice między MDS 454 a 456.
    454 :
    -> przewijanie FF REW w odpowiednim miejscu kontrolka
    -> ścianka oddzielająca kasetę od mechaniki podświetlana,
    -> mechanizm załączania PLAY, FF, REW, PAUSE bardziej hałaśliwy niż w MDS 456 za względu na załączanie elektromagnesów,
    -> tak jak w 456 silniczek napędzający capstana startuje wraz z załączonym przyciskiem power
    -> 454 i 456 podświetlany przycisk POWER, w MDS 440 plastikowy i niepodświetlany przycisk POWER
    -> 2 silniczki na deck, w 456 1 silniczek na deck
    -> silniczek napędzający capstana pracuje ciszej niż w 456
    -> kontrolki PLAY, FF, REW (jak w Onkyo Integra), REC, PAUSE jak w MDS 440
    -> załączanie REC : dotknij i pusć PAUSE (zaświeci się kontrolka PAUSE), dotknij i puść REC (zaświeci się kontrolka REC) i by rozpocząć nagrywanie naciśnij PAUSE,
    a w MDS 440 naciśnij i trzymaj PAUSE (zaświeci kontrolka PAUSE)-> naciśnij REC (zaświeci kontrolka REC i PLAY (zmyłka)) puść REC i PAUSE, aby rozpocząć nagrywanie naciśnij PLAY (zgaśnie kontrolka pause) -> zmyłka przy przewijaniu. Przycisk oznaczony FF przewija jak REW i odwrotnie. Pustą szpulkę kasety do PLAY i REC wkładasz po lewej stronie, a nie jak w każdym innym po prawej stronie.
    a w MDS 456 normalnie wciskasz REC + pause, aby rozpocząć nagrywanie wciskasz pause
    456 :
    ->brak kontrolek PLAY, FF, REW, PAUSE, REC
    -> ścianka oddzielająca kasetę od mechaniki metalowa czarna ze skalą nie podświetlana,

    Dodano po 2 [minuty]:

    sory kontrolka REC w 456 jest
  • #13
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Maciej Ziejewski wrote:
    też nie można było ustawić śrubokrętu pod kątem 90 STOPNI DO OSI ŚRUBKI.
    Jak Ty tą śrubkę chciałeś odkręcać???
  • #14
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp 398216 Usunięty :
    Sory. Pomyłka podczas pisania. Myślałem o kącie 180 stopni i tak się przymierzałem, a napisałem 90 stopni w tym wypadku, bo w ogóle da się odkręcać / przykręcać śruby śrubokrętem pod kątem 90 stopni. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

    Dodano po 2 [minuty]:

    zapytam tu przy okazji czy ma ktoś z Was wersję elektroniczna instrukcji obsługi do MDS 454 ??, bo nic w sieci przed chwilą nie znalazłem.
  • #15
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Maciej Ziejewski wrote:
    w ogóle da się odkręcać / przykręcać śruby śrubokrętem pod kątem 90 stopni.
    Według mnie jednak się nie da.
    Maciej Ziejewski wrote:
    czy ma ktoś z Was wersję elektroniczna instrukcji obsługi do MDS 454 ??
    ' Magnetofon jak każdy. Nie bardzo rozumiem poco Ci instrukcja obsługi akurat do 454, skoro zasada obsługi nie różni się od 90% innych magnetofonów kasetowych?
    Coś jest, czego nie rozumiesz - zadaj pytanie czego konkretnie.
  • #16
    Sanjose
    Level 31  
    @Maciej Ziejewski Na tym zdjęciu praktycznie nic nie widać :(
    Widzę sprężynkę ale nie jestem w stanie określić kształtu tej blaszki do której ta sprężynka jest przymocowana. Zrób fotografię dobrej ostrości od góry mechanizmu tak, aby było widać i sprężynkę i tą blaszkę. Zrób fotografię z kilku różnych ujęć. Wtedy będzie prościej zobrazować co do czego jest przymocowane.

    Mechanizmy w magnetofonach typu deck są modułami (zresztą nie tylko w deckach).
    Czyli mechanizm można w całości wyciągnąć z magnetofonu, odłączając wszelkie wiązki idące z niego do płyty głównej. O wiele prościej wtedy przeprowadza się czynności serwisowe, bo nie musisz majtać całym sprzętem a tylko małym mechanizmem, więc i miejsca wolnego na stole więcej.
  • #17
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp Sanjose :
    Niestety tak wychodzą zdjęcia, kiedy przesłona to duży otwór po to by wpuścić do matrycy max światła, a co za tym dużym otworem idzie -> mała głębia ostrości. Bez względu jaki zestaw body + obiektyw to się tyczy wszystkich aparatów. Brak światła można zawdzięczać tylko temu słońcu co non stop na niebie wisi. Ja już i tak go ustawiłem w miarę blisko okna. Jakbym włączył jeszcze lampę błyskową z tak małej odległości, to raczej wszystkie zdjęcia by lampa przepaliła ze względu na to, że na gorącej stópce jest mocowana współosiowo z osią obiektywu. Widać, że jest ona (sprężynka) głęboko praktycznie przy ściance oddzielającej kasetę od reszty mechanizmu. Chyba to będzie lepszy pomysł. Wrzucam stronę z instrukcji serwisowej 454 z mechanizmem. Jak dobrze widzę, to jest nr 47 i 67.
  • #18
    Sanjose
    Level 31  
    Czyli to jest ta co napisałem w poście #4, czyli jej oznaczenie to 47
    Jest mocowana do blaszki z numerem 67. Szukaj na elementach 69, 84 i 111 czy nie ma gdzieś śladów gdzie owa sprężynka była zaczepiona. Najczęściej są to dziurki w blasze lub elementy wygięte tak by tworzyć hak.
  • #19
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp Sanjose : dziękuję za wskazówki. Będę szukał.
  • #20
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp DIORADIO :
    w 456 :
    jest przeniesienie napędu za pomocą paska,
    krzywizna głowicy odczytująco-zapisującej standardowa,
    w 454 jest przeniesienie napędu rolki przesuwającej taśmę za pomocą paska, a przeniesienie napędu przy PLAY i >> i << za pomocą zębatki,
    wg serwisówki jest standardowa krzywizna czoła głowicy odczytująco-zapisującej, a ja w swojej sztuce mam stożkową krzywiznę czoła głowicy odczytująco-zapisującej.

    Udało się odsłuchać kilka kaset magnetofonowych i moja diagnoza jest taka, że mój 454 potrzebuje czyszczenia lub wymiany silniczka : PLAY, >>, << nr 65 na załączonej stronie instrukcji serwisowej. Czy ktoś na elektrodzie będzie miał takowy silniczek sprawny na zbyciu i sprawny capstan (koło pasowe z wałkiem napędzający rolkę przesówającą taśmę) do Unitra M9108.
  • #21
    User removed account
    Level 1  
  • #22
    Sanjose
    Level 31  
    Maciej Ziejewski wrote:
    sprawny capstan (koło pasowe z wałkiem napędzający rolkę przesówającą taśmę) do Unitra M9108.


    A z tym co się stało?
  • #23
    User removed account
    Level 1  
  • #24
    Sanjose
    Level 31  
    Być może :) .
    W Kasprzakowskich kołach zamachowych dochodziło do odklejenia się osi od koła zamachowego. Z resztą nie tylko w tych mechanizmach.
  • #26
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    odp Sanjose
    jestem dość ostrożny odbierając używany taki sprzęt co mi się podoba dopóki nie odstawię go na miejsce. Opakowanie zewnętrzne jak i jego zawartość z zewnątrz po odebraniu wizualnie nie uszkodzona. Słyszałem taką wersję, że ostatnie sztuki Unitra zostały sprzedane bez kontroli jakości złożonego egzemplarza i raczej na taką sztukę trafiłem. Miał nie podłączony mechanizm załączania zapisu, wysmarowane smarem koło pasowe z paskiem, jedna wycieraczka się zacina jak za mocno wychyli się od pionu w prawo i ten capstan. Włączyłem zasilanie i w M9108 od tego momentu kręci capstan. Przyłożyłem palec do szpilki i stopniowo dociskałem, aż przestała się kręcić szpilka, a silniczek dalej kręcił kołem od szpilki mimo za luźnego paska. Przy kilku próbach odtworzenia kasety 1 raz ciągnął prawidłowo, a ze 4 razy robił stop. Jakiś klej do metalu mam co łączy w około 30 sekund. Nie przewodzi on prądu i nie jest odporny na temperaturę wytwarzaną przez lutownicę. Ale czy ten klej wystarczy do tego capstana ??
  • Helpful post
    #27
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Wałek napędowy do koła zamachowego klei się "kropelką". Żadne inne wynalazki - po pierwsze nie ma potrzeby by wytrzymywał wysokie temperatury, po drugie w razie "W" można wybić wałek i poprawić jego położenie (wysokość).
    Jedno co należy zrobić przed aplikacją kleju to dokładnie odtłuścić obie powierzchnie (IPA).
  • #28
    User removed account
    Level 1  
  • #29
    Maciej Ziejewski
    Level 8  
    Co byście mi zaproponowali do smarowania mechanizmów magnetofonów jak i osiek osadzonych na nich zębatkach ??
  • Helpful post
    #30
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Zależy - mechanizmy mogą się składać z plastikowych elementów, stalowych, mieszanych (np, plastikowa zębatka na stalowej ośce)... Tam gdzie nie ma delikatnych sił (mechanizmy klawiszy np.) można użyć smaru TF, ośki zębatek - malutka kropelka oleju do maszyn precyzyjnych.

    Pewnie zaraz znajdzie się ktoś, kto napisze o oleju rzepakowym czy smalcu, ale - ja jestem uparty i będę obstawał przy swoim - powyższym - zdaniu.