Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa regulatory ladowania tracer MPPT

12 Oct 2020 21:17 513 13
  • Level 3  
    Witam, posiadam regulator ładowania tracer 3210an i dwa panele słoneczne 330W podpięte pod akumulator żelowy toyama npg 12V 200AH Jakoś to chodzi bo panele są ustawione tak że nie dają pełnej mocy, ale sporo na tym tracę bo wykorzystuje maksymalne 30A. Chciałbym dołożyć drugi taki sam regulator ładowania żeby każdy z paneli miał swoj, ale będzie to podpięte pod jeden akumulator. Pytanie czy bedzie to prawidłowo działać? Czy prąd ładowania 50A nie będzie szkodliwy dla akumulatora? Może lepszym rozwiązaniem byłby zakup jednego większego regulatora np tracer 4210an?
  • Level 22  
    Mozna ładowac dwoma kontrolerami jeden akumulator. Zamiast kupowac drugi kontroler kup drugi akumulator i podlacz wszystko na 24V. Mniejsze prady i ten kontroler wystarczy
  • Level 3  
    Wiem że instalacja na 24V była by lepsza, ale mam już przetwornice na 12V która zasila pompę wody na działce i jeszcze podpięta jest przyczepa kempingowa przez regulator na 12V. Zatem koszt byłby znacznie większy żeby przejść na 24V Nowy akumulator koszt około 1700zl i przetwornica kolejne 800zl, przeróbka instalacji w przyczepie.
  • Helpful post
    Level 16  
    Na ile zerknąłem, karta techniczna od tego akumulatora zawiera informację, że prąd ładowania nie powinien przewyższać 36A. Na akumulatorach AGM 200Ah to jest zazwyczaj 60A, ale żelowe są bardziej wrażliwe. No ale to tylko informacja teoretyczna, nie umiem powiedzieć, czy i jak w praktyce zmniejszy się żywotność akumulatora, jeśli będzie dostawał 50A.
  • Helpful post
    Level 16  
    Nie jestem ekspertem, ale nie sądzę, żeby miały ograniczyć moc. Na jakiej podstawie? Przeczytałem instrukcje kilka razy od deski do deski zanim zainstalowałem swój i nic nie wskazuje, żeby inna sytuacja niż przejście w ładowanie "float" ograniczała natężenie prądu. Natomiast z tego co widziałem, to epever ma jakieś małe urządzonko do łączenia równoległego regulatorów - paralel adapter - pogrzeb, może ono daje taką możliwość. Też offgrid w Stanach jest chyba bardziej popularne niż tutaj i na youtubie jest sporo filmików od gości, którzy mają spięte po kilka kontrolerów. Może po praktyczne rady możesz spróbować napisać do nich. Tu przykładowy:
    https://www.youtube.com/watch?v=Co-lfzsMwhw
  • Helpful post
    Level 16  
    Jeśli tak jest, to tak, 50A. Ja się kierowałem złączonym dokumentem, który ma na swojej stronie jeden ze sklepów. Instrukcja na pewno jest lepszym źródłem.
  • Level 11  
    miałem w swojej instalacji 24vdc dwa tracery 40A i 30A zakupione za namową sprzedawcy ze jak sie spali jeden to drugi będzie nadal pracował i nie było to dobre rozwiazanie , nigdy te kontrolery nie wspópracowały ze sobą , jak jeden ten wiekszy ładował na maxa to drugi ograniczał prad prawie do zera . ten 40A padl po roku i został mniejszy który jeszcze działa
  • Level 16  
    O, ciekawe. Fajnie, że jest ktoś z takim doświadczeniem. Napiszesz więcej szczegółów o tej instalacji? Jaka pojemność akumulatora, jak to było popodłączane, miałeś czujniki temperatury do akumulatora?
  • Level 11  
    cztery akumulatory zelowe o pojemnosci 120Aha kazdy polaczonie szergowo rownolegle , trackery z czujnikami temperatury , instalacja 24vdc , dlaczego nie 48vdc poprostu wszyskie sprzęty miałem na 24v
    Dwa regulatory ladowania tracer MPPT
  • Level 3  
    Dwa regulatory 3210an podłączone, po kilku dniach obserwacji wydaje mi się że pracują prawidłowo. Na rozładowanym akumulatorze albo pod obciążeniem lądują niemalże takim samym prądem, dopiero kiedy akumulator jest już prawie pełny a nie jest zapięte obciążenie to prąd się nieznacznie różni. Podłączałem je na początku bez paneli na około 20min żeby się "dogadały" i jak na razie działa. Zobaczymy jak będzie na dłuższą metę. Dzięki wszystkim za pomoc!
  • Helpful post
    Level 22  
    Różnica może wynikać z różnych napiec widzianych przez kontrolery kwestia kabli, długości, niedokładności pomiaru. Można by to poprawić w menu kontrolera potrzebny kabel to pozwala ustawić dowolne napięcia dla poszczególnych trybów. Zapewne jeden już wszedł w tryb float a drugi jeszcze ładował ale nie na to znaczenia.