Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa regulatory ladowania tracer MPPT

Pomidor Jarek 12 Oct 2020 21:17 1338 13
 • #1
  Pomidor Jarek
  Level 3  
  Witam, posiadam regulator ładowania tracer 3210an i dwa panele słoneczne 330W podpięte pod akumulator żelowy toyama npg 12V 200AH Jakoś to chodzi bo panele są ustawione tak że nie dają pełnej mocy, ale sporo na tym tracę bo wykorzystuje maksymalne 30A. Chciałbym dołożyć drugi taki sam regulator ładowania żeby każdy z paneli miał swoj, ale będzie to podpięte pod jeden akumulator. Pytanie czy bedzie to prawidłowo działać? Czy prąd ładowania 50A nie będzie szkodliwy dla akumulatora? Może lepszym rozwiązaniem byłby zakup jednego większego regulatora np tracer 4210an?
 • #2
  robbo_pv
  Level 23  
  Mozna ładowac dwoma kontrolerami jeden akumulator. Zamiast kupowac drugi kontroler kup drugi akumulator i podlacz wszystko na 24V. Mniejsze prady i ten kontroler wystarczy
 • #3
  Pomidor Jarek
  Level 3  
  Wiem że instalacja na 24V była by lepsza, ale mam już przetwornice na 12V która zasila pompę wody na działce i jeszcze podpięta jest przyczepa kempingowa przez regulator na 12V. Zatem koszt byłby znacznie większy żeby przejść na 24V Nowy akumulator koszt około 1700zl i przetwornica kolejne 800zl, przeróbka instalacji w przyczepie.
 • Helpful post
  #4
  waranzkomodom
  Level 20  
  Na ile zerknąłem, karta techniczna od tego akumulatora zawiera informację, że prąd ładowania nie powinien przewyższać 36A. Na akumulatorach AGM 200Ah to jest zazwyczaj 60A, ale żelowe są bardziej wrażliwe. No ale to tylko informacja teoretyczna, nie umiem powiedzieć, czy i jak w praktyce zmniejszy się żywotność akumulatora, jeśli będzie dostawał 50A.
 • Helpful post
  #6
  waranzkomodom
  Level 20  
  Nie jestem ekspertem, ale nie sądzę, żeby miały ograniczyć moc. Na jakiej podstawie? Przeczytałem instrukcje kilka razy od deski do deski zanim zainstalowałem swój i nic nie wskazuje, żeby inna sytuacja niż przejście w ładowanie "float" ograniczała natężenie prądu. Natomiast z tego co widziałem, to epever ma jakieś małe urządzonko do łączenia równoległego regulatorów - paralel adapter - pogrzeb, może ono daje taką możliwość. Też offgrid w Stanach jest chyba bardziej popularne niż tutaj i na youtubie jest sporo filmików od gości, którzy mają spięte po kilka kontrolerów. Może po praktyczne rady możesz spróbować napisać do nich. Tu przykładowy:
  https://www.youtube.com/watch?v=Co-lfzsMwhw
 • #7
  Pomidor Jarek
  Level 3  
  Ok dzięki, poszukam może coś znajdę.

  Dodano po 25 [minuty]:

  Wykopałem instrukcje obsługi mojego akumulatora toyama i jest w niej napisane że maksymalny prąd jakim można ładować to 0,25C. Czy ja dobrze rozumiem że dla 200ah to będzie 50A?
 • Helpful post
  #8
  waranzkomodom
  Level 20  
  Jeśli tak jest, to tak, 50A. Ja się kierowałem złączonym dokumentem, który ma na swojej stronie jeden ze sklepów. Instrukcja na pewno jest lepszym źródłem.
 • #9
  stiv809
  Level 12  
  miałem w swojej instalacji 24vdc dwa tracery 40A i 30A zakupione za namową sprzedawcy ze jak sie spali jeden to drugi będzie nadal pracował i nie było to dobre rozwiazanie , nigdy te kontrolery nie wspópracowały ze sobą , jak jeden ten wiekszy ładował na maxa to drugi ograniczał prad prawie do zera . ten 40A padl po roku i został mniejszy który jeszcze działa
 • #10
  waranzkomodom
  Level 20  
  O, ciekawe. Fajnie, że jest ktoś z takim doświadczeniem. Napiszesz więcej szczegółów o tej instalacji? Jaka pojemność akumulatora, jak to było popodłączane, miałeś czujniki temperatury do akumulatora?
 • #11
  stiv809
  Level 12  
  cztery akumulatory zelowe o pojemnosci 120Aha kazdy polaczonie szergowo rownolegle , trackery z czujnikami temperatury , instalacja 24vdc , dlaczego nie 48vdc poprostu wszyskie sprzęty miałem na 24v
  Dwa regulatory ladowania tracer MPPT
 • #13
  Pomidor Jarek
  Level 3  
  Dwa regulatory 3210an podłączone, po kilku dniach obserwacji wydaje mi się że pracują prawidłowo. Na rozładowanym akumulatorze albo pod obciążeniem lądują niemalże takim samym prądem, dopiero kiedy akumulator jest już prawie pełny a nie jest zapięte obciążenie to prąd się nieznacznie różni. Podłączałem je na początku bez paneli na około 20min żeby się "dogadały" i jak na razie działa. Zobaczymy jak będzie na dłuższą metę. Dzięki wszystkim za pomoc!
 • Helpful post
  #14
  robbo_pv
  Level 23  
  Różnica może wynikać z różnych napiec widzianych przez kontrolery kwestia kabli, długości, niedokładności pomiaru. Można by to poprawić w menu kontrolera potrzebny kabel to pozwala ustawić dowolne napięcia dla poszczególnych trybów. Zapewne jeden już wszedł w tryb float a drugi jeszcze ładował ale nie na to znaczenia.