Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór kabla pomiędzy przyłączem a skrzynką rozdzielczą dla 22 kW

vsqz79 12 Oct 2020 21:53 822 15
    vsqz79
    Level 3  
    Witam,

Czy mogę prosić o doradzenie jaki kabel poprowadzić pomiędzy nowym przyłączem kablowym a skrzynką rozdzielczą w domku na działce? Muszę go w tym tygodniu wkopać pod planowaną w późniejszym terminie modernizację instalacji. Na razie nie będzie przyłączany. Stówa czy dwie w tą czy w tamą nie grają roli - wolę dopłacić niż oszczędzić i narazić się potem na potrzebę rozkopania połowy działki.

Długość przewodu ca. 38 m (z zapasem).
    Ułożenie bezpośrednio w ziemi.
    Umowny przydział mocy to 22 kW.
    Układ pracy 3F 400V, TN-C.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe w skrzynce pomiarowej wg. warunków przyłączenia 40A.

W domku z istotnych obciążeń docelowo:
    - Grzejniki elektryczne 1F 10 kW (łącznie),
    - Terma 1F 1.5 kW,
    - Pompa wody 1F 1.5 kW,
    - Mikrofalówka 0.8 kW,
    - Pralka 2.0 kW
    - Odbiory ogólne nie wymienione powyżej 2.0 kW max
    - Oświetlenie energooszczędne 0.5 kW max

Tylko w celach informacyjnych dodam, że między przyłączem a linią nN (słup linii napowietrznej) zakład planuje YAKXS 4x120mm bezpośrenio w gruncie na długości ca. 50m (zakładam, że nadmiarowo).

Z góry dziękuję za pomoc :)
    vsqz79
    Level 3  
    Rysiek2 wrote:

Dziękuję. Wątek widziałem (i kilka podobnych) juz wcześniej, z tym że w tym konkretnym taka sama jest jedynie moc umowna. Nie umiem ocenić czy zwiększenie długości przewodu o blisko 30% i inna charakterystyka urządzeń odbiorczych będzie miała wpływ na dobór przewodu. Stąd pytanie :)
    tyqva
    Level 28  
    vsqz79 wrote:
    ...
    Długość przewodu ca. 38 m (z zapasem).
    Ułożenie bezpośrednio w ziemi.
    Umowny przydział mocy to 22 kW.
    Układ pracy 3F 400V, TN-C.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe w skrzynce pomiarowej wg. warunków przyłączenia 40A....

Dla tych warunków poprawnym i wystarczającym jest kabel YAKXS 4x16mm² lub YKXS 4x10mm².

vsqz79 wrote:
    ...
    Tylko w celach informacyjnych dodam, że między przyłączem a linią nN (słup linii napowietrznej) zakład planuje YAKXS 4x120mm bezpośrednio w gruncie na długości ca. 50m (zakładam, że nadmiarowo)....

Informacyjnie dodam, że taki przekrój to standard.
    vsqz79
    Level 3  
    tyqva wrote:
    Dla tych warunków poprawnym i wystarczającym jest kabel YAKXS 4x16mm² lub YKXS 4x10mm².

Bardzo dziękuję :)
    vsqz79
    Level 3  
    kkas12 wrote:
    Ja u siebie w takim jak twój przypadku zastosowałbym YAKY 4x35.

Zakładam, że chodzi o ewentualne zwiększenie mocy umownej w przyszłości. U mnie jest to raczej mało prawdopodobne. Obecne 22 kW i tak jest na wyrost. Nawet przy włączeniu wszystkich planowanych odbiorników na raz, szczytowo wykorzystam ca. 18.5 kW (85% przydzielonej mocy umownej).

O ile dobrze interpretuje tabele długotrwałej obciążalności prądowej w książce Markiewicza, to dla takiego przewodu ułożonego bezpośrednio na ścianie w temperaturze 25 st. C, obciążalność ta książkowo wynosi 120A (w ziemi przy niższej temperaturze otoczenia trochę wyższa ale zakładam, że trzeba przyjąć wartośc mniej korzystną). To bardzo duży nadmiar. Z tego co wiem to ZE dla tego typu obiektów oferuje przyłącza maksylalnie do 40 kW i zabezpieczenia przedlicznikowe to odpowiednio 40A (do 25 kW), 50 A (do 32 kW) i 63 A (do 40 kW). Czy dobrzę rozumiem, że zaproponowany przez kolegę "tyqva" YAKXS 4x16 z obciążalnością rzędu 74A powinien wystarczyć nawet w przypadku maksymalnego przydziału?

Rozumiem, że różnica w koszcie pomiędzy YAKXS 4x16 a YAKXS4x25 jest znikoma dla 40 metrów, ale ten drugi jest już sektorowy, grubszy i trudniejszy do ułożenia/instalacji.
    kkas12
    Level 43  
    YAKY 4x14 raczej na pewno nie leży w hurtowni. Trzeba czekać.
    Natomiast YAKY 4x35 jest dostępny od ręki.
    Dla mnie ten przekrój 16mm² jest przekrojem śmiesznym. Wynika on tylko z minimalnego a wymaganego przekroju PEN co dla mnie nie jest żadnym kryterium sankcjonującym jego wybór. Nigdy bym go nie zastosował.
    Ponadto należy brać pod uwagę wytrzymałość mechaniczną tak kabla jak i pojedyńczej żyły.
    Ale jeśli 35mm² cię przeraża zawsze możesz zastosować przekrój 25mm².
    Ja na pewno nie pchałbym się w miedź.

vsqz79 wrote:
    ...ten drugi jest już sektorowy, grubszy i trudniejszy do ułożenia/instalacji.
    Włóż to między bajki.
    tyqva
    Level 28  
    kkas12 wrote:
    ...Dla mnie ten przekrój 16mm2 jest przekrojem śmiesznym. ...

No to mamy nowe kryterium doboru - powagę lub śmieszność.
    Przez ostatni rok we wszystkich moich projektach używałem przekrojów kabli Alu 4x240mm². Czy to jest wystarczająco poważnie? :D

(Oczywiście taki przekrój nie dla przyłączy).
    pozdrawiam
    vsqz79
    Level 3  
    kkas12 wrote:
    Ale jeśli 35mm² cię przeraża zawsze możesz zastosować przekrój 25mm².

Przeraża ale głównie ze względu na średnicę :) Będę musiał zrobić tym kablem kilka zakrętów i kilka przewiertów w drewnie żeby tym podejść pod przyszła tablicę rozdzielczą. W lokalnym sklepie potwierdzili, że mi ściągnąć 4x16 i 4x25 z dnia na dzień a różnica w cenie to ok. 80 groszy (32 zł na 40 metrach).

kkas12 wrote:
    Ja na pewno nie pchałbym się w miedź.

Miedź raczej odpada ze względu na koszt. Mogę w tej cenie ułożyć dwa niezależne przebiegi w Al i jeszcze będę "in plus"

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

A tak z innej beczki. W co taki kabel włożyć na odcinku kiedy wychodzi z ziemi do momentu gdy wchodzi do przepustu w ścianie? Chodzi mi o ochronę mechaniczną przed przypadkowym uszkodzeniem. To musi być coś co wytrzyma lata i nie rozpadnie się pod wpływem warunków atmosferycznych. Aroty to jednak plastik i będzie pękał z czasem...
    vsqz79
    Level 3  
    kkas12 wrote:
    Jeśli ochrona mechaniczna to rura stalowa.

Na właśnie nad czyms takim się zastanawiałem, ale nie byłem pewien czy nie regulują tego jakieś przepisy/normy. W sprzedaży są też rury aluminiowe o odpowiedniej średnicy. Aluminium powinno lepiej oddawać ciepło i być mniej podatne na korozję.

kkas12 wrote:
    Ale byłoby dobrze gdyby wychodził on z podłoża bezpośrednio pod tablicą którą ma zasilić.

Niestety nie ma takiej możliwości. Domek już stoi i musiałbym rozebrac cześć tarasu i przebić się przez jego fundementy żeby dostać się dostać "pod skrzynkę".
    kkas12
    Level 43  
    Zastąp słowo "stalowa" słowem "metalowa" i będziesz miał co chcesz :)
    vsqz79 wrote:
    Niestety nie ma takiej możliwości.
    I tradycji stało się zadość. Kucie nie wchodzi w grę.
    I tu mamy kolejne kryterium.
    Dobór kabla ze względu na zakręty.
    artaa
    Level 43  
    vsqz79 wrote:
    4x16 i 4x25 z dnia na dzień a różnica w cenie to ok. 80 groszy (32 zł na 40 metrach

Kup 4x25 i będzie ok, zakręty łatwiej niż przy 35. ;-)
    vsqz79
    Level 3  
    artaa wrote:
    Kup 4x25 i będzie ok, zakręty łatwiej niż przy 35.

Tak zrobiłem. Widzę, że minimalny promień zgięcia dla mojego kabla to katalogowo 15xD, przy D=2cm daje to 30 cm. Czy dobrze zakładam, że to oznacza "zagięcie" na okręgu o promieniu 30 cm?
    artaa
    Level 43  
    Tak, zobacz rysunek, tak to wygląda:

Dobór kabla pomiędzy przyłączem a skrzynką rozdzielczą dla 22 kW

Potrzebujesz mniej niż 30 cm?