Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

Bucefal76 12 Oct 2020 22:18 5547 10
 • Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  W mojej szafie leżały dwa W.18.180.8.FCX_V1 do których postanowiłem użyć poleconych mi tutaj na forum SB Acoustics SB26CDC-C000-4. Podkreślam chodzi o poprzednią generację W.18.180.8.FCX, tą z dużym magnesem i lżejszą membraną. Poniżej zamieszczę szczegóły konstrukcyjne zastawu ale raczej odradzam kopiowanie, bo nie sądzę by W.18.180.8.FCX_V2 pasował do zwrotnicy zaprojektowanej pod W.18.180.8.FCX_V1. Niestety V1 nie jest już oferowany w sprzedaży.

  Obudowa

  Znacznie powiększyłem litraż w stosunku do sugerowanych 18L. Poprzednio zrobiłem zestaw w zamkniętej obudowie i postanowiłem nieco powalczyć z typowym brzmieniem BR, zwiększając pojemność obudowy w celu osiągnięcia lepszego impulsu i zejścia kosztem ilości basu i wielkości obudowy (obudowa jest dość duża i ciężka).
  Ścianki 18mm, dolna przegroda ukośna.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  stand6.pdf Download (53.16 kB)

  Wygłuszenie mata filcowo bitumiczna na bokach, górze i dole komory. Gąbka akustyczna 2.5cm na przedniej i tylnej ściance.

  Zwrotnica

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Jak widać bardzo prosta, cewka dla woofera jest rdzeniowa. Pozostałe powietrzne. W pułapce dla woofera użyłem cewki nawiniętej drutem fi 0.5mm. W filtrze tweetera cewka nawinięta drutem 0.75mm. Wszystkie kondensatory foliowe na 400V od STX.

  Pomiary

  Symulacje, tutaj składanka pomiarów w dalekim i bliskim polu:
  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020  Widać małe zamieszanie przy 180Hz. Coś nie tak było z montażem kolumny, po finalnym montażu zabudowanej zwrotnicy problem zniknął.
  Szczerze mówiąc nie jestem pewny tej sklejki. Próbowałem poddać obróbce pomiary w polu bliskim korygując je o obliczoną dyfrakcje obudowy ale ciągle mam wrażenie, że średniego basu nie jest aż tyle ile sugerował by powyższy wykres.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Muszę przyznać ze SB26CDC to bardzo łatwy głośnik w aplikacji, faza idealnie in synch z FCX.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Ciągle widoczny jest 1 mod obudowy przy 200Hz, szkoda że nie dałem gąbki również (przede wszystkim) na dolną powierzchnie komory,

  Pomiary kontrolne złożonej zwrotnicy:

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Większość pasma siedzi w marginesie 3db.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Impedancja znamionowa 8ohm, uwaga dla tonów wysokich impedancja spada do 6ohm. Tweeter to nominalnie głośnik 4ohm.

  Jak to gra?

  Przestrzennie, z dobrze zdefiniowaną sceną (niekoniecznie bardzo mocno wypchniętą do przodu). Nie ma problemu z lokowaniem źródeł pozornych na prawo i lewo poza kolumnami. Barwa średnicy bez ociepleń (sprawka tweetera) przyjemna i wciągająca, bardzo klarowna. nie gubią się szczegóły nawet w ciężkiej, brudnej metalowej muzyce. Średni bas raczej szczupły z mocniej zarysowaną stopą perkusji i tą częścią zakresu za którą odpowiada BR. Przy tym bas nawet ten najniższy jest bardzo, bardzo dobrze czytelny. Wysokie trzymają świetny balans pomiędzy detalicznością i szczegółami a trzymaniem talerzy z tyłu. Generalnie udany zestaw chociaż do jazzu chyba ciągle lepszy jest zestaw który zrobiłem na dwu W.18.180.8.FCX_V2 i T.10.250.8.PCX. Natomiast ten fenomenalnie radzi sobie za bardziej agresywną muzyką (głównie dzięki kopiącej stopie i bardzo dużej czytelności przy ciężkim gitarowym materiale).

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Bucefal76
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: kolumny głośnikowe
  Bucefal76 wrote 284 posts with rating 249, helped 1 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2016 year.
 • #2
  2konrafal1993
  Level 35  
  Kolumny pierwsza klasa, nie ma się o co przyczepić tylko podziwiać a widzę że jest co :). Chyba tylko kolor mi nie podpadł i tu mam mieszane uczucia bo lubię jaśniejszą barwę ale z kolei na twoich zdjęciach komponuje się świetnie, widomo że to kwestia gustu i dodam że nie mam uwag bo jest fajnie.
 • #3
  Granat :)
  Level 34  
  Wyszło lepiej niż się spodziewałem. Kolor świetny i te białe oczko kopułki. Jeszcze krawędzie mogłyby być zaokrąglone, no ale to kwestia gustu. W każdym razie z wyglądu jedne z najładniejszych kolumn jakie ostatnio widziałem.

  Co do zwrotnicy i spadku impedancji. Drugi kondensator w filtrze 3-rzędu powinien mieć ok. 2 razy większą pojemność niż pierwszy. Przez to masz ten dołek na impedancji i podbicie w okolicach podziału. Natomiast domyślam się, że musiało tak być prawdopodobnie ze względu na dyfrakcję fali na ostrych krawędziach obudowy, która wpłynęła na charakterystykę i powstał tam dołek. Trzeba było się ratować zwrotnicą. Możesz kiedyś spróbować zrobić ścięte boki w okolicach kopułki. Z pewnością wpłynie to korzystnie na dźwięk.

  To bardzo dobra kopułka o niskiej indukcyjności cewki. Jeśli chcesz zachować całość w 8om, możesz umieścić opornik kilka om w szeregu z kopułką a filtr dobrać jak dla 8-omowej wersji. O ile efektywność na to pozwala.

  Natomiast te 180Hz, no cóż. Obudowa jest wysoka, głośnik prawie przy krawędzi także nic dziwnego. Dużo wytłumienia trzeba tam włożyć.
 • #4
  Paprykarz
  Level 12  
  Dwa pytania z ciekawości (od laika, nie budowałem kolumn):
  - Jakiś specjalny powód dla których są 2 kondensatory połączone równolegle zamiast jednego 10uF.
  -Przedstawione wykresy to symulacje czy pomiary bo jakoś nie zrozumiałem. Jeśli rzeczywiste pomiary: jakim sprzętem i w jakich warunkach.
 • #5
  Bucefal76
  Level 15  
  Akuratnie taki miałem pod ręką a dwa równolegle mają mnieszy wypadkowy ESR co też ma znaczenie w przypadku tak mało skutecznego tweetera.
  Warunki domowe, pomiar bramkowany, 1m w osi tweetera. Mikrofon pojemnościowy behringer emc8000 plus interfejs audio od behringer'a.
 • #6
  kciuku
  Level 12  
  Na dołek w okolicy 200Hz raczej gąbka na dnie nie pomoże, jest to efekt działania obudowy jako linii transmisyjnej. Obudowa ma wysokość wewn ok 87cm, co już tworzy układ MLTL. Ponieważ midwoofer ma zaraz nad sobą przegrodę, znajduje się jakby na końcu linii, co dodatkowo potęguje efekt dołka. Usunięcie tej górnej przegrody oraz umieszczenie wylotu BR na dole kolumny powinno poprawić charakter basu i przesunąć dołek znacząco wyżej, co da się łatwiej wytłumić. Dodatkowo lepiej dolną przegrodę (skośną) dać na górze, od powiedzmy połowy głębokości, a BR na samym dole. Polecam zapoznać się z układami MLTL (mass loaded transmision line), bo choć podobne do BR to dają dużą zauważalną poprawę grania głośnika w zakresie basu.
 • #7
  Argennto_1
  Level 33  
  Jak została wykończona obudowa? Czy to naturalny fornir? Jaka grubość i metoda klejenia?
 • #9
  Bucefal76
  Level 15  
  @Granat,@kciuku

  Zastanawiam się czy warto walczyć o wydzielenie komory dla tweera w kolejnym projekcie. Z jednej strony chciałbym uniknąć błędów z powyższego projektu ale zachować jego zalety, czyli maksymalnie zbliżone osie i osobną szczelną komorę dla tweetera. Niestety w kolejnym projekcie mam Vife XT25BG60 z dużą "dupką". Ze względu na wymiary tweetera mogę pochylić górną przegrodę jedynie nieznacznie lub ją w ogóle zlikwidować. Jakieś sugestie?

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020
 • #10
  Granat :)
  Level 34  
  A po co wydzielać komorę dla tweetera? Przecież one zazwyczaj są szczelnie zamknięte w swojej obudowie.
 • #11
  Bucefal76
  Level 15  
  W sumie to nie mam żadnych dowodów w ręku, że np niechciana modulacja od basu mogła by w jakiś sposób wpływać na pracę tweera jeśli umieszczony jest we wspólnej komorze. Inna sprawa, że im mniej otworze w komorze BR to tym łatwiej ją uszczelnić.