Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

Bucefal76 12 Paź 2020 22:18 1620 4
 • Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  W mojej szafie leżały dwa W.18.180.8.FCX_V1 do których postanowiłem użyć poleconych mi tutaj na forum SB Acoustics SB26CDC-C000-4. Podkreślam chodzi o poprzednią generację W.18.180.8.FCX, tą z dużym magnesem i lżejszą membraną. Poniżej zamieszczę szczegóły konstrukcyjne zastawu ale raczej odradzam kopiowanie, bo nie sądzę by W.18.180.8.FCX_V2 pasował do zwrotnicy zaprojektowanej pod W.18.180.8.FCX_V1. Niestety V1 nie jest już oferowany w sprzedaży.

  Obudowa

  Znacznie powiększyłem litraż w stosunku do sugerowanych 18L. Poprzednio zrobiłem zestaw w zamkniętej obudowie i postanowiłem nieco powalczyć z typowym brzmieniem BR, zwiększając pojemność obudowy w celu osiągnięcia lepszego impulsu i zejścia kosztem ilości basu i wielkości obudowy (obudowa jest dość duża i ciężka).
  Ścianki 18mm, dolna przegroda ukośna.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  stand6.pdf Download (53.16 kB)

  Wygłuszenie mata filcowo bitumiczna na bokach, górze i dole komory. Gąbka akustyczna 2.5cm na przedniej i tylnej ściance.

  Zwrotnica

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Jak widać bardzo prosta, cewka dla woofera jest rdzeniowa. Pozostałe powietrzne. W pułapce dla woofera użyłem cewki nawiniętej drutem fi 0.5mm. W filtrze tweetera cewka nawinięta drutem 0.75mm. Wszystkie kondensatory foliowe na 400V od STX.

  Pomiary

  Symulacje, tutaj składanka pomiarów w dalekim i bliskim polu:
  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Widać małe zamieszanie przy 180Hz. Coś nie tak było z montażem kolumny, po finalnym montażu zabudowanej zwrotnicy problem zniknął.
  Szczerze mówiąc nie jestem pewny tej sklejki. Próbowałem poddać obróbce pomiary w polu bliskim korygując je o obliczoną dyfrakcje obudowy ale ciągle mam wrażenie, że średniego basu nie jest aż tyle ile sugerował by powyższy wykres.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Muszę przyznać ze SB26CDC to bardzo łatwy głośnik w aplikacji, faza idealnie in synch z FCX.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Ciągle widoczny jest 1 mod obudowy przy 200Hz, szkoda że nie dałem gąbki również (przede wszystkim) na dolną powierzchnie komory,

  Pomiary kontrolne złożonej zwrotnicy:

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020 Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Większość pasma siedzi w marginesie 3db.

  Kolumny 2D na STX FCX i SB Acoustics SB26CDC / 2020

  Impedancja znamionowa 8ohm, uwaga dla tonów wysokich impedancja spada do 6ohm. Tweeter to nominalnie głośnik 4ohm.

  Jak to gra?

  Przestrzennie, z dobrze zdefiniowaną sceną (niekoniecznie bardzo mocno wypchniętą do przodu). Nie ma problemu z lokowaniem źródeł pozornych na prawo i lewo poza kolumnami. Barwa średnicy bez ociepleń (sprawka tweetera) przyjemna i wciągająca, bardzo klarowna. nie gubią się szczegóły nawet w ciężkiej, brudnej metalowej muzyce. Średni bas raczej szczupły z mocniej zarysowaną stopą perkusji i tą częścią zakresu za którą odpowiada BR. Przy tym bas nawet ten najniższy jest bardzo, bardzo dobrze czytelny. Wysokie trzymają świetny balans pomiędzy detalicznością i szczegółami a trzymaniem talerzy z tyłu. Generalnie udany zestaw chociaż do jazzu chyba ciągle lepszy jest zestaw który zrobiłem na dwu W.18.180.8.FCX_V2 i T.10.250.8.PCX. Natomiast ten fenomenalnie radzi sobie za bardziej agresywną muzyką (głównie dzięki kopiącej stopie i bardzo dużej czytelności przy ciężkim gitarowym materiale).

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Bucefal76
  Poziom 13  
  Offline 
  Specjalizuje się w: kolumny głośnikowe
  Bucefal76 napisał 228 postów o ocenie 186, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Bielsko-Biała. Jest z nami od 2016 roku.
 • #2
  2konrafal1993
  Poziom 31  
  Kolumny pierwsza klasa, nie ma się o co przyczepić tylko podziwiać a widzę że jest co :). Chyba tylko kolor mi nie podpadł i tu mam mieszane uczucia bo lubię jaśniejszą barwę ale z kolei na twoich zdjęciach komponuje się świetnie, widomo że to kwestia gustu i dodam że nie mam uwag bo jest fajnie.
 • #3
  Granat :)
  Poziom 34  
  Wyszło lepiej niż się spodziewałem. Kolor świetny i te białe oczko kopułki. Jeszcze krawędzie mogłyby być zaokrąglone, no ale to kwestia gustu. W każdym razie z wyglądu jedne z najładniejszych kolumn jakie ostatnio widziałem.

  Co do zwrotnicy i spadku impedancji. Drugi kondensator w filtrze 3-rzędu powinien mieć ok. 2 razy większą pojemność niż pierwszy. Przez to masz ten dołek na impedancji i podbicie w okolicach podziału. Natomiast domyślam się, że musiało tak być prawdopodobnie ze względu na dyfrakcję fali na ostrych krawędziach obudowy, która wpłynęła na charakterystykę i powstał tam dołek. Trzeba było się ratować zwrotnicą. Możesz kiedyś spróbować zrobić ścięte boki w okolicach kopułki. Z pewnością wpłynie to korzystnie na dźwięk.

  To bardzo dobra kopułka o niskiej indukcyjności cewki. Jeśli chcesz zachować całość w 8om, możesz umieścić opornik kilka om w szeregu z kopułką a filtr dobrać jak dla 8-omowej wersji. O ile efektywność na to pozwala.

  Natomiast te 180Hz, no cóż. Obudowa jest wysoka, głośnik prawie przy krawędzi także nic dziwnego. Dużo wytłumienia trzeba tam włożyć.
 • #4
  Paprykarz
  Poziom 11  
  Dwa pytania z ciekawości (od laika, nie budowałem kolumn):
  - Jakiś specjalny powód dla których są 2 kondensatory połączone równolegle zamiast jednego 10uF.
  -Przedstawione wykresy to symulacje czy pomiary bo jakoś nie zrozumiałem. Jeśli rzeczywiste pomiary: jakim sprzętem i w jakich warunkach.
 • #5
  Bucefal76
  Poziom 13  
  Akuratnie taki miałem pod ręką a dwa równolegle mają mnieszy wypadkowy ESR co też ma znaczenie w przypadku tak mało skutecznego tweetera.
  Warunki domowe, pomiar bramkowany, 1m w osi tweetera. Mikrofon pojemnościowy behringer emc8000 plus interfejs audio od behringer'a.