Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Genius JA592 + G-Bat 300 Problem z czasem pracy siłowników

arekw95 13 Oct 2020 15:22 4794 26
Automation24
  • #1
    arekw95
    Level 10  
    Na wstępie zaznaczę, że nie jestem profesjonalnym monterem napędów do bram a jedynie chcę pomóc znajomemu, na którego profesjonalista się wypiął (kolokwialnie mówiąc). Umówił się na montaż a następnie przestał odbierać telefony (lokalna firma, która zajmuje się takimi tematami na co dzień).
    Centralka JA592 (z tego co się orientuję to bliźniacza z 452MPS)
    Siłowniki G-Bat 300 (zapewne 414, bez krańcówek)
    Fotokomórki VEGA
    Radio BRAVO
    Co chcemy uzyskać? Najprostsze działanie bramy, czyli otwieranie do wcześniej zadanego momentu po naciśnięciu przycisku oraz zamykanie po ponownym naciśnięciu przycisku (pod warunkiem, że w linii fotokomórek nie znajduje się przeszkoda), czyli klasyk.
    Która logika sprawdzi się najlepiej do takiego działania?
    Na obecną chwilę wszystko jest podłączone, ale problem polega na tym, że centralka nie zapamiętuje poprawnie czasu pracy siłowników. Przy "uczeniu" wszystko ok a przy normalnej pracy pierwszy cykl powiedzmy, że ok a przy następnym albo skrzydła chcą się za mocno otworzyć, albo za mocno zamknąć (siłowniki pracują za długo).
    Mocowanie w pozycji startowej (brama zamknięta) nie jest na zero, siłowniki są częściowo wysunięte przy pełnym zamknięciu, ponieważ mocowania spawał jeszcze kto inny.
    To moja pierwsza (i pewnie ostatnia) styczność z napędem FAAC. Czytałem, że ta centralka lubi rozjeżdżać nastawy. Czy jest na to jakiś patent?
    Znajomy chciałby uniknąć montowania odboju centralnego i krańcowych najlepiej też.
    Czy koniecznym jest przespawanie mocowań siłowników tak, aby były na zero w momencie zamknięcia?
  • Automation24
  • #2
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Quote:
    Która logika sprawdzi się najlepiej do takiego działania?

    EP
    Quote:
    przy następnym albo skrzydła chcą się za mocno otworzyć, albo za mocno zamknąć

    Quote:
    Czytałem, że ta centralka lubi rozjeżdżać nastawy. Czy jest na to jakiś patent?


    Ten typ tak ma, jedyna rada to pogodzić się z dłuższą pracą siłowników. Zresztą nawet producent nie zaleca czasów na styk tylko z zapasem . Nawet jeśli - po długim pasowaniu czasów z wyprzedzeniem - uda się mniej więcej zgrać skrzydła, wystarczy większy opór na zawiasach lub zgęstnienie smaru w zimie a te starania wezmą w łeb - bez zapasu czasu brama przestanie się domykać.

    Jedyny półśrodek to zastosowanie krańcówek elektrycznych (centralka ma odp.wejścia) - ale przy bramie skrzydłowej i tych siłownikach nie ma specjalnie jak mechanicznie tego zrobić.

    Quote:
    Znajomy chciałby uniknąć montowania odboju centralnego i krańcowych najlepiej też.


    Niestety - przy tego typu siłownikach odboje (przynajmniej centralny) to jedyna gwarancja dokładnego i powtarzalnego schodzenia się skrzydeł.

    Quote:
    Czy koniecznym jest przespawanie mocowań siłowników tak, aby były na zero w momencie zamknięcia?

    Po pierwsze - takie coś jest nieco niekorzystne dla mechaniki siłownika - nakrętka pociągowa dojeżdża wtedy do blokady na śrubie i ta blokada powoli wyrabia płaszczyzny czołowe tej nakrętki (jest ona nylonowa - i dość podatna na ścieranie).
    Po drugie - umieszczenie mocowań dokładnie tak, aby krańce ruchów siłowników stanowiły jednocześnie końce skoku bramy i na dodatek brama idealnie się schodziła - jest wysoce kłopotliwe. Przy otwarciu (niekiedy sami stosujemy z konieczności takie rozwiązanie) niepotrzebna jest wielka dokładność. Przy zamknięciu natomiast centymetry ruchu bramy to milimetry przy pasowaniu mocowań. Ale jeśli koniecznie trzeba..... próbujcie.
  • #3
    arekw95
    Level 10  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Aktualnie pogoda nie sprzyja działaniom związanym z napędem, ale jak tylko się ustabilizuje to spróbujemy ogarnąć temat. Wnioskuję, że logika EP i odbój centralny powinny załatwić sprawę. Myślałem o krańcówkach, bo taki motyw rozwiązania znam i sprawdza się u innego kolegi od 15 lat. Niestety te siłowniki nie bardzo się do tego nadają :(
  • #4
    seb_ogarsky
    Level 10  
    kotbury wrote:

    Ten typ tak ma, jedyna rada to pogodzić się z dłuższą pracą siłowników. Zresztą nawet producent nie zaleca czasów na styk tylko z zapasem .


    Borykam sie z tym samym problemem - samodzielny montaz.
    Wszystko zgodnie z wytycznymi - nawet dorobilem adaptery na slupki 80x80, zeby uzyskac wymiar 125x125mm do otwarcia 110°

    Chcialbym poprosic o doprecyzowanie - blokady mechaniczne zamkniecia i otwarcia skrzydel i zaakceptowac dluzsza prace silownikow [1-2sekundy]?
  • Automation24
  • #6
    gadek80
    Level 30  
    Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że logika S jest najbardziej przyjazna i ma w sobie funkcję o której nie jest napisane w instrukcji.
    Logika EP otwiera bramę i taką pozostawia do momentu kiedy ponownie nie przyciśniesz OPEN_A. A jak wyjedziesz i zapomnisz zamknąć? Moja żona tak zrobiła w pierwszy dzień montażu jeszcze podczas konfigurowania. Od razu zmieniłem na logikę S. Brama się otwiera, jeżeli nie ma reakcji sama zamyka się np. po dwóch minutach lub po przecięciu fotokomórki.
    Funkcja która nie jest opisana w instrukcji: jeżeli chcesz zostawić bramę otwartą na dłużej lub mają wjechać dwa auta (przecięcie fotokomórek spowodowałoby zamykanie bramy) po zakończeniu otwierania i zgaśnięciu lampy sygnalizacyjnej naciskach OPAN_A jeszcze raz i brama pozostaje zablokowana na otwarciu.
    Przy tej logice pilota używasz praktycznie tlyko do otwarcia bramy.
    Tak to u mnie wygląda
    https://www.youtube.com/watch?v=dYa8hQww7XE
    Odbojniki niestety muszą być, aczkolwiek widziałem pomysły z łańcuchami zamiast odbojników. Mechanizm z racji siłowników 220V jest za to mało awaryjny.
    U mnie siłowniki po zakończeniu zamykania pracują jeszcze około 2-3 sekund także to normalna rzecz, taki sobie dają zapas, a moc siłowników na tyle niską, aby brama miała siłę się zamknąć.
  • #7
    seb_ogarsky
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi.

    Mam logikę z automatycznym zamykaniem niby po 2 minutach, ale rożnie to wygląda i raz zmierzyłem 1minutę i 7sekund [na razie jeszcze bez podpiętych fotokomórek, bo robię to stopniowo - wiązki pociągnąłem pod 2 pary].
    Ta automatyka jest dla mnie ważna, bo dołożyłem moduł GSM [chodzi o funkcje furtki dla dzieciaków - piloty zgubią, ale telefonu nigdy!!!]. Automatyka zamknie bramę nawet po przypadkowym otwarciu telefonem.

    Ogranicznik zamykania mam, a boczne na razie zrobiłem tymczasowe [po obu stronach jest fundament, wiec tylko przymocowałem deseczki, żeby nie uszkodzić powłoki, jak się zorientowałem, że brama jedzie dalej niż zaprogramowałem].

    Polecono mi ten mechanizm jako trwały i solidny, ale tak duża nieprecyzyjność programowania bardzo mnie zaskoczyła, stąd moje pytanie...
  • #8
    gadek80
    Level 30  
    Tak wygląda zdalne otwieranie bramy i furtki w przypadku Zamel SBW-02
    https://youtu.be/7iytodjdJFs
    Jeżeli chodzi o programowanie to może masz jakieś opory na zawiasach co się zmieniają, bo u siebie mam ładnie bramę zaprogramowaną. Jedynie co zauważyłem podczas programowania, że centrala pilota średnio trybi i chyba za piątym czy szóstym razem dopiero idealnie zaprogramowałem wszystkie czasy i spowalniania skrzydeł bramy. Najważniejsze, żeby brama przy otwieraniu i zamykaniu zaczęła odpowiednio zwalniać potem i tak po zamknięciu centrala daje sobie zapas czasowy i jeszcze 2-3 sekundy siłowniki działają po zamknięciu.
  • #9
    seb_ogarsky
    Level 10  
    Ja akurat nie chciałem sterowania WiFi. Nie lubię jak nieznane aplikacje maja dostęp do mojej sieci, a dodatkowo byłby problem z zasięgiem.

    Karta GSM, roczna ważność za 10 czy 20zl [sterowanie sms lub "wdzwaniane"]. W zamyśle jeszcze zasilanie awaryjne i system będzie niezależny od czynników zewnętrznych [poza awariami sieci GSM, które zdarzają sie relatywnie rzadko].

    Jeśli kilkusekundowa praca siłownika po zamknięciu/otwarciu znajduje sie w zakresie "ten typ tak ma" i nie szkodzi to siłownikom, to trzeba odpuścić. Zwrócić już nie mogę, więc będą pracować, aż się zepsują...
  • #10
    gadek80
    Level 30  
    seb_ogarsky wrote:
    Zwrócić już nie mogę, więc będą pracować, aż się zepsują...

    Takie są siłowniki 220V, są proste i przez cechuje je najmniejsza awaryjność, za to nie nadają się do ciągłej pracy gdyż się bardziej grzeją i nie mają czujników krańcowych.
    Podczas programowania dobrze ustaw czas zwolnienia a potem lekko wcześniej możesz kliknąć zatrzymanie bramy zanim się zamknie i praca siłowników na zamkniętej bramie już będzie krótsza.
  • #11
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Jak chcesz pełną kontrolę czasową - to silowniki 230V (nawet z dobudowanym enkoderem) to najgorsze mozliwe rozwiązanie.
    Przy zabawie pilotem lub zdalnie po WiFi lub in. bez informacji zwrotnej kompletnie nie wiesz w jakiej pozycji są skrzydła - po kilku zamknij - otwórz mogą zatrzymać sie w połowie zamknięcia...

    Do takich rzeczy tylko zestawy z siłownikami 24V, pełną
    amperometryką, wyjściem stanu siłowników i dobrą pamięcią położeń .

    A że 230V są w zastosowaniach domowych niezniszczalne (skądinąd coraz częściej spotykam się z ładowaniem G- Bat 300 , Benincy Bill albo co gorsza Faac 414 do szkieletówek rodem z Castoramy, z którymi to " bramami" te siłowniki zrobią origami) to inna rzecz - ale takowe są przeznaczone zupełnie do innych bram...

    Czyli po raz setny piszę - z dubeltówki do wrobla, a raczej czasem z armaty do mrówki
  • #12
    seb_ogarsky
    Level 10  
    Już po tygodniu na siłowniku pojawił sie brud, który powodował takie "piszcząco-stekające" dźwięki

    Moje rozwiązanie poprawiające fabrykę. Może komuś sie przyda...

    P.S. Oczywiście trytytka zostanie zastąpiona szersza obejma, żeby nie uszkodzić gumy...

    Genius JA592 + G-Bat 300 Problem z czasem pracy siłowników Genius JA592 + G-Bat 300 Problem z czasem pracy siłowników
  • #13
    seb_ogarsky
    Level 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie...

    Genius 300 nie ma softstartu - czy kangurowanie przy zamykaniu i dość gwałtowny, ale płynny start są normalne?
    Skrzydła pracują bez oporów, zawiasy nowe, bez korozji...

    Zastanawiałem się na ustawianiem mocy siłowników - brama jest lekka - ustawiłem na 3 krótsze skrzydło, na 5 dłuższe...
  • #14
    gadek80
    Level 30  
    Może sprawdź czy na pewno nie masz nigdzie luzów. U mnie nie ma kangurowania, ale mam wszystko nowe i spasowane.
    Siłę mam ustawioną na 2 na obydwóch siłownikach, na tyle słabo, aby działa i dała się ręką zatrzymać, ale fakt rusza w sumie gwałtownie.
    Gdzie kupiłeś te nakładki gumowe na siłowniki? Dobry pomysł :)
  • #15
    kotbury
    Gantry automation specialist
    To nie kwestia luzów a niezbyt poprawnych wymiarów montażowych (za małe) i możliwe że za wiotkich słupków, ale skoro piszesz że szarpie na starcie - wygląda na przymałe wymiary w obu osiach.

    Co do tej harmonijki - dopieszczony i co jakiś czas z gładzią przetartą czystą szmatką z odrobiną wazelinki siłownik nie powinien wymagać takich szpej. Jesli ta harmonia nie jest rodem z profesjonalnej automatyki przemysłowej (a wtedy kosztowałaby połowę siłownika) to prędzej czy później gdzieś pęknie - i zamiast osłony zrobi się rezerwuar deszczówki (jak z rosyjskim zegarkiem wodoszczelnym - do środka woda wleci ale wylecieć - już nigdy....)
  • #16
    seb_ogarsky
    Level 10  
    Osłona amortyzatora motocykla - fajna, miękka guma, wiec powinna trochę wytrzymać.
    Obok trwa budowa - wywrotki, gruszki z betonem - kurz jest naprawdę gruby na każdym elemencie.

    Wymiary sa zgodne z instrukcja 125x125mm - dorobiłem adapter, żeby je uzyskać, bo mam wąskie słupki [80x80].

    Genius JA592 + G-Bat 300 Problem z czasem pracy siłowników

    Przy otwieraniu nie ma kangurowania - jest taki szybki start, z dużym przyspieszeniem.
    Przy zamykaniu [otwarcie ok. 105°] na początku sa takie 2 "kangury" i dalej jedzie już płynnie
  • #17
    kotbury
    Gantry automation specialist
    125/125 to dalej mało, jeśli chciałes 105° ( coś za coś) to niestety musisz z takim zachowaniem bramy żyć. Poprawne wymiary wysuwu 30 cm to 140- 150 mm (czyli otwarcie 90°).
    Dochodzi wiotki słupek, lekkie elastyczne skrzydło...
  • #18
    seb_ogarsky
    Level 10  
    Coz, trzymalem sie instrukcji ... FAACa :(

    Genius JA592 + G-Bat 300 Problem z czasem pracy siłowników
  • #19
    seb_ogarsky
    Level 10  
    Kangurowanie przy zamykaniu wyeliminowane.
    Z powodu braku trzymania zaprogramowanych miejsc, brama otwierała sie trochę szerzej i tam w jednym punkcie lekko się blokowała.
  • #20
    piterka_08
    Level 2  
    Mam pytanie zamontowałem taki zestaw ale po podłaczeniu radioodbiornika i zaprogramowaniu pilota _ pilot nie uruchamia 8 cykli zeby zaprogramowac bramę, nie wiem co jest grane? Mozesz pomóc? piotr
  • #21
    arekw95
    Level 10  
    Programowanie uruchamiasz przyciskiem na centralce a nie pilotem, o ile dobrze pamiętam.
  • #22
    piterka_08
    Level 2  
    arekw95 wrote:
    Programowanie uruchamiasz przyciskiem na centralce a nie pilotem, o ile dobrze pamiętam.


    No Tak przyciskiem F 3sek trzymasz ale potem musisz zaprogramowac pilotem _ oto mi chodzi , a mój nie reaguje co to moze byc?
  • #26
    piterka_08
    Level 2  
    Tak , wymieniłem płytke do programowania pilota i bez problemu zaprogramowałem , tamta stara ( nowa ) miala jakis feller
  • #27
    Hops1
    Level 4  
    Aha... Ja dziś montowalem identyczną centrale i też mi nie startowały siłowniki ale już po zaprogramowaniu pilotow...
    Co mnie dziwi to to że musiałem zrobić zworke której niema na oryginalnym schemacie... i dopiero siłowniki ozyly.
    Zrobiłem to ryzykując uwaleniem centrali więc fajnie że działa a nie poleciał z niej dym.