Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki sterownik pokojowy do pieca Novatherm ZW 20 KD?

enrobert 13 Oct 2020 21:11 615 15
    enrobert
    Level 10  
    Dzień dobry. Tesciom popsuł się sterownik pokojowy (zrobiony wiele lat temu na politechnice). Czy moglibyście Państwo doradzić jaki sterownik pasowalby do tego pieca-staruszka? (Junkers, może innej firmy?)
  • Helpful post
    Michał643
    Level 26  
    Coś w rodzaju Euroster 2000 lub innych firm. Tego typu sterowniki to w zasadzie wszystko to samo. Jeśli poprzedni regulator rodem z politechniki działał dobrze, to nie bawiłbym się tu w jakąś regulację pogodową, tylko wybrał takie właśnie najprostsze sterowniki.
    enrobert
    Level 10  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. A czy pasowalby regulator junkers TR200? - używałem go przed montażem "pogodówki" w swoim piecu.
  • Helpful post
    Michał643
    Level 26  
    enrobert wrote:
    A czy pasowalby regulator junkers TR200?

Z tego co czytam w instrukcji obsługi wyjściem regulatora jest pewne napięcie. [obrazek]
    Jaki sterownik pokojowy do pieca Novatherm ZW 20 KD?

Regulator do kotła kolegi ma działać jak łącznik do światła (on/off), a on daje napięciowy sygnał na wyjściu. Niech kolega sprawdzi czy takie działanie jest możliwe. Z instrukcji wynika, że nie, chyba że coś przeoczyłem.
    enrobert
    Level 10  
    Dziękuję - schemat rzeczywiście wyjaśnia sprawę. To wskażcie koledzy proszę z tych wcześniej wymienionych najlepszy/najprostszy w obsłudze dla starszych ludzi.
  • Helpful post
    Michał643
    Level 26  
    enrobert wrote:
    najlepszy/najprostszy w obsłudze dla starszych ludzi

Tzn wszystkie te regulatory są zasadniczo bezobsługowe i działają dokładnie tak samo, tylko trzeba je na wstępie zaprogramować (mają te same funkcje i parametry). Niektóre starsze osoby nie będą potrafiły ich zaprogramować samodzielnie, choć nie jest to trudne mając instrukcję obsługi. W takim wypadku pozostaje po prostu zaprogramowanie przez kogoś, kto potrafi i zostawienie tego na długie lata, podobnie jak to ma miejsce przy programowaniu programów w telewizorze.

Jeżeli chodzi o coś już na prawdę banalnego w obsłudze z czym każdy sobie poradzi, to są też bardzo proste i dość tanie regulatory mechaniczne, jak np TC40. Są można powiedzieć niezniszczalne i nie wymagają żadnego zasilania/zmiany baterii itd. Użytkowałem taki przez rok, i powiem, że nawet działał dość dobrze. Mają większą histerezę niż regulatory elektroniczne (TC40 ma +/- 0,8*C ale to jest jak dla mnie akceptowalna wartość).
    enrobert
    Level 10  
    Dziękuję za pomoc. Oczywiście ja oprogramuję regulator :) i nie będzie problemu.
    enrobert
    Level 10  
    Dziękuję za pomoc. Oczywiście ja oprogramuję regulator :) i nie będzie problemu.

Dodano po 2 [minuty]:

Wskazówki kolegów pomogły mi wybrać odpowiedni sterownik. Wskazali oni również, że mój stary sterownik nie będzie pasował.
    enrobert
    Level 10  
    Szanowni Koledzy. Już nawet zamknąłem temat, będąc przekonanym, że poradzę sobie z podłączeniem regulatora (kupiłem model Salus 091fl), ale jeszcze raz chcialbym Was prosić o pomoc. Jak podłączyć ten regulator do pieca? Zapoznałem się ze schematami i niewiele mi to dało. Normalnie wezwałbym fachowca do teściów, ale pandemia... Dlatego proszę o pomoc.
    Michał643
    Level 26  
    Jest w instrukcji:

Należy podłączyć na tej samej zasadzie, co poprzedni regulator.
    enrobert
    Level 10  
    Michał643 wrote:
    Jest w instrukcji:

Należy podłączyć na tej samej zasadzie, co poprzedni regulator.

Dziękuję. Czyli na piecu podłaczam pod styki 1 i 2? Jaki sterownik pokojowy do pieca Novatherm ZW 20 KD?
    enrobert
    Level 10  
    Na razie nie mam możliwości sprawdzenia podłączenia starego regulatora u teściów. Ale rzeczywiście to ma przecież sens - na logikę - usunięcie zworki daje możliwość sterowania stykiem 1-4. Dziękuję za podpowiedź, sam na to nie wpadłem ;)
    enrobert
    Level 10  
    Dziękuję jeszcze raz za pomoc Michał643 - ze względu na regulamin nie mogę już niestety dorzucić punktów.
    enrobert
    Level 10  
    Sterownik zainstalowany zgodnie z sugestiami kolegów, oprogramowany - działa na razie prawidłowo.