Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ponowne włączenie komputera po zaniku zasilania

xawier 11 Oct 2005 23:15 2208 2
 • #1
  xawier
  Level 29  
  Witam, komputer to : COMPAQ desktop ATX. Jak zrobić ponowne samoczynne właczenie komputera po zaniku napięcia w sieci? W biosie nie ma tej opcji.

  Pozdrawiam
 • #2
  Mariopi
  Level 35  
  Witam,
  jest to możliwe jak najbardziej w ATX-e
  skoro w samym BIOS-ie kompa nie ma takiej opcj to niestety musi być mała modyfikacja układu (wersja którą proponuję jest naprawdę minimalna !!)
  1. Kupić przekaźnik kontaktronowy na 5-6V (są dostępne naprawdę malutkie i pobierające znikomą moc za parę PLN)
  2. Wyprowadzić (przez dolutowanie) dodatkowe 2 kabelki od Power Switch-a kompa (ten kktórym się włącza ręcznie zasilanie)
  3. Te 2 kabelki połączyć z wyprowadzeniami styków kontaktronu
  4. I tu może bardziej skomplikowana sprawa ! Jeden koniec cewki kontaktrona połączyć z +5V STBY zasilacza (kolor kabelka chyba zazwyczaj jest fioletowy - ale na rozpisce złącza zasilania ATX jest to zaznaczone jako standbay 5V) poprzez kondensator elektrolityczny 1000 - 2200 uF. Oczywiście "+" kondensatora do +5V STBY-a i do jednego wyprowadzenia cewki!, a drugi koniec cewki do ktoregokolwiek kabelka o kolorze czarnym (masa).
  5. Dodatki: na koncówki cewki kontaktronu należy wlutować diodę (przeciw przepieciom z cewki) BAVP (od 17 do 21) przeciwrównolegle do napięcia zasilającego, tzn. katoda diody (ta końcówka z paskiem) ma być tam gdzie jest + 5V STBY czyli nasz "-" kondensatora. Równolegle do końcówek kondensatora dolutować rezystor 100 kOm żeby jego rozladowanie po zaniku napięcia sieci było pewne (w sumie jak zaniki są krótkotrwałe wartość rezystora należy zmiejszyć dośwadczalnie - może być nawet parę kiloOm - warto zasymulować chwilowy zanik poprzez wyciągnięcie i włożenie wtyczki sieciowej).

  To działa na serwerkach Linuxa - ale w kwestii windy nie będę się wypowiadał bo po zaniku napięcia lubi się zgłaszać często i gęsto disk checker i wtedy kicha - pulpit zdalny ?? :(
 • #3
  xawier
  Level 29  
  Wlasnie chodzi o serwery linuksowe - dzięki.