Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

thomson TX807 C po wymianie trafopowielacza

marcin w 11 Paź 2005 23:18 2409 13
  • #1 11 Paź 2005 23:18
    marcin w
    Poziom 22  

Witam.

Dostałem TV thomson z chassis TX807C do naprawy. Strzelał w nim trafopowielacz. Po wymianie trafopowielacza jest normalne niebieskie tło przy braku sygnału antenowego, OSD też jest normalne, naromiast po podłaczeniu anteny treść wizyjna jest bardzo ciemna. Zmiana jaskrawości nic nie daje, wogóle na nią niereaguje.

Przejrzałem układ, uszkodzenia nie znalazłem, wymieniłem wsad pamięci, nic to nie dało.

Podejrzewam chrominancję, tylko chciałbym o możliwe wskazówki co można jeszcze szukać.

0 13
  • #2 11 Paź 2005 23:29
    maziu_k
    Poziom 11  

Kołot rafa jest BF422 lub 423 nie pamiętam dokładnie wymień go i po sprawie

0
  • #3 12 Paź 2005 00:14
    tom32
    Poziom 14  

niestety "maziu_k" pomyliłeś chassis

0
  • #5 13 Paź 2005 09:12
    euro2L
    Poziom 41  

Jeśli tramfo WN przebijało to ja bym stawiał na procesor Video,

0
  • #6 15 Paź 2005 20:23
    marcin w
    Poziom 22  

Witam ponownie.

Uruchomiłem TV, przyczyną było uszkodzenie diody w obwodzie BCL.

Klient odebrał sprzęt, 10 min testował u siebie, po czym wyłączył.

Ponowne włączenie uszkodziło tranzystor w S2055N w odchylaniu. Po jego wymianie na BU2508DX (obecnie nie mam s2055n) TV startuje, jednak tranzystor grzeje, obraz jest mocno zwężony w poziomie i słychać skwierczenie. Napięcie systemowe wynosi 115 V. Nie mogę odłączyć odchylania by sprawdzić jak wygląda przebieg na bazie tranzytora w odchylaniu, bo na żarówce przetwornica próbkuje. Sprawdziłem kondensator w kolektorze i pozostałe kondensatory w okolicy tranzystora i cewek, jednak wszystko jest ok. Czy przyczną może być uszkodzenie nowego trafopowielacza ? Proszę o podpowiedź co jeszcze może być przyczyną tej usterki bo już wszystko co mogłem to sprawdziłem.

0
  • #7 27 Paź 2005 18:42
    Andie
    Poziom 20  

Witam!

Dołączam sie ze swoim problemem. Również strzelające trafo. Wymienione na HR8625, uszkodzony jeszcze rezystor i dioda w układzie BCL (RL015 i DL015). Pozostałe elementy w tym układzie sprawdzone. Objaw jest taki, iż przy braku sygnału pokazuje się niebieskie tło a na nim dwa czarne pionowe pasy po lewej stronie ekranu (jeden szeroki, drugi wąski) i obraz o szerokość pasów jest przesunięty w prawo. Po podaniu sygnału z anteny - ciemny ekran. Przy próbie delikatnego zwiększenia napięcia s2, widoczny obraz lecz za mgłą i widoczne również linie powrotów. Napięcie zasialnia wzmacniaczy wizyjnych +175V (nie niskie?)
    Czy ktoś ma jakiś pomysł?

pozdrawiam

Andie

0
  • #8 27 Paź 2005 19:02
    bonzo f
    Poziom 29  

pamienc profilaktycznie dobra podstawic.

0
  • #9 27 Paź 2005 19:24
    Andie
    Poziom 20  

pamięć wymieniona również

Andie

0
  • #10 18 Lip 2006 13:17
    KrzychoB
    Poziom 16  

Właśnie mam identyczny przypadek. Czy uporał się ktoś z tym problemem?

0
  • #11 18 Lip 2006 15:28
    danao
    Poziom 24  

Najprawdopodobniej, Jeżak ma rację...Tylko, że to troche drogo...

0
  • #12 19 Lip 2006 22:37
    KrzychoB
    Poziom 16  

Ja mam taki przypadek jak Andy tj na niebieskim tle dwa poszarpane czarne pionowe pasy. Myślałem, że ktoś upewni mnie, że to procesor zanim go kupię (za 50zł) TDA9554PS/N1/1/0301.

1
  • #13 19 Lip 2006 23:32
    winetu_vip
    Poziom 12  

Witam!!!

Ja miałem przypadek z tv Philips. Po wymianie trafa (też miało przebicie i strzelało) obraz był rozmazany. Nie było widać kontór postaci tylko coś w tle sie poruszało. Spędziłem chyba ze trzy dni nad tym tv. Nic nie pomagało posprawdzałem cały obwód wysokiego ,powymieniałem kondensatory, posprawdzałem tranzystoy i rezystory. Ręce mi opadały wszystko ok a TV nie chodzi. Ale wpadłem na pomysł wsadzić stary trafopowielacz(tv na nim działał tylko strzelało). I masz tv działa!!! Kto by pomyślał że nowe trafo uszkodzone jest.

Jeżeli cały obwód wysokiego napięcia jest ok i FBC to postawił bym na uszkodzenie trafopowielacza.Chociaż procesor VIDEO potrafi w takich przypadkach się zepsuć!!!
    Może ten stary trafo jeszcze działał to można zrobić tak jak ja.
    Życze powodzenia

POZDRO W I N E T U ! ! !

0
  • #14 28 Lip 2006 11:15
    KrzychoB
    Poziom 16  

No i posiedziałem nad tym thompsonem i wreszcie go zrobiłem. Aby inni nie musieli tracić czasu na tak przyziemnie sprawy piszę co jest powodem takiego zachowania się omawianego TV.
    W czasie przebicia trafopowielacza uszkodzeniu uległy elementy:
    DL015 1N4148
    RL015 100ohm SMD
    DL04 1N4148
    CL003 10n (był pusty) i to był sprawca niebieskiego tła z czarnymi pasami!!!!!!
    Zastosowałem trafopowielacz HR8625.
    Profilaktycznie wstawiłem nowy procesor ale zapomniałem powrócić do starego aby upewnić się czy jest dobry.

0