Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piec akumulacyjny DIMPLEX WMS718N, uszkodzony termik STHS330A XL09029

Gudula 15 Oct 2020 11:53 825 10
    Gudula
    Level 3  
    Witam,

Może ktoś z mądrych ludzi potrafi mi pomóc.
    Mam piec akumulacyjny DIMPLEX WMS718N który przestał działać bo rozsypał się ten wyłącznik termiczny - taki jak w tytule. Zdjęcie załączam. Mam pytania:
    1. Może ktoś potrafi mi podpowiedzieć gdzie taką część można kupić. Te piece nie są najnowsze (choć są jeszcze w obrocie) ale przedstawicielstwo w PL jakoś nie jest chętne do pomocy a w internecie tez nie mogę tej części namierzyć. Może ktoś ma to z odzysku? Albo jest w stanie podpowiedzieć źródło tych części?
    2. Scenariusz jeśli mi się nie uda pozyskać tej części: czy są jakieś zamienniki w produkowanych obecnie piecach?
    A może po prostu wywalić ten jeden termik i liczyć na to, że ten drugi w razie czego da radę.
    Będę wdzięczny za pomoc.

Piec akumulacyjny DIMPLEX WMS718N, uszkodzony termik STHS330A XL09029
    Piec akumulacyjny DIMPLEX WMS718N, uszkodzony termik STHS330A XL09029 Piec akumulacyjny DIMPLEX WMS718N, uszkodzony termik STHS330A XL09029
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Ten drugi nie da rady, bo to tylko zabezpieczenie awaryjne, które całkowicie odcina prąd. Podobne termiki stosuje się w grzejnikach typu olejaki. Pewnie trzeba szukać w hurtowniach części AGD.
    Gudula
    Level 3  
    Dzięki za info. Myślę, że mój pomysł aby wyłączyć system zabezpieczający przed przegrzaniem nie jest najbezpieczniejszym :-).
    Niestety nadal szukam pomysłu co tam podłączyć aby układ był bezpieczny.
    Najchętniej oryginał albo jakiś zamiennik, który by spełniał tę samą funkcję w tym konkretnym piecu.... .
    stanislaw1954
    Level 43  
    A takie coś-TERMOSTAT GRZEJNIKA OLEJOWEGO TYP 401 SELFA
    Gudula
    Level 3  
    Niestety chyba to nie jest rozwiązanie problemu. Mój piec ma sprawny termostat (widać go w prawym górnym rogu zdjęcia pokazującego połączone szeregowo dwa termiki). Tak jak napisałem oba termiki są podłączone szeregowo między termostatem a grzejnikami. Rozumiem, że stanowią zabezpieczenie zerojedynkowe przed uzyskaniem przez grzejnik zbyt dużej temperatury. Podłączenie w szereg dwóch termostatów chyba nie jest rozwiązaniem chyba?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Gudula wrote:
    Mam piec akumulacyjny DIMPLEX WMS718N który przestał działać bo rozsypał się ten wyłącznik termiczny
    Który to wreszcie?regulowany pokrętłem? czy ten stały, czy ten z czarnym guzikiem?
    Gudula
    Level 3  
    Uszkodzony jest ten termik zaznaczony czerwonym kółkiem na środkowym zdjęciu (ten w lewym, dolnym rogu)
    Na pierwszym zdjęciu jest ten sam termik ale zdemontowany.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Ten termik, odbiera ciepło od grzejnika i w przypadku przekroczenia temperatury, jeśli zawiedzie termostat regulowany (sklei się), powinien rozłączyć obwód. Jest jeszcze ten z guzikiem, który powinien również wyłączyć, po przekroczeniu przewidzianej temperatury, ale on może być z powrotem załączony. Aby dobrać ten zepsuty, trzeba by wiedzieć jaka temperatura powinna być osiągnięta, aby ten termik wyłączył.
    Gudula
    Level 3  
    prusak_83 wrote:
    Uszkodzony elenent znajdziesz np. na stronie
    https://sklep.avt.pl/termostat-bimetaliczny-250vac-10a-120stc-ksd324-120h.html
    Lub w lokalnym sklepie elektrycznym.
    W jednym i drugim przypadku musisz znać podstawowe parametry pracy, tj. temperatura rozłączania oraz maksymalny prąd obciążenia.

BARDZO dziękuję! Zamówienie złożone - mam nadzieję, że realizacja bez przeszkód pójdzie.

Dodano po 3 [minuty]:

stanislaw1954 wrote:
    Ten termik, odbiera ciepło od grzejnika i w przypadku przekroczenia temperatury, jeśli zawiedzie termostat regulowany (sklei się), powinien rozłączyć obwód. Jest jeszcze ten z guzikiem, który powinien również wyłączyć, po przekroczeniu przewidzianej temperatury, ale on może być z powrotem załączony. Aby dobrać ten zepsuty, trzeba by wiedzieć jaka temperatura powinna być osiągnięta, aby ten termik wyłączył.

Zaryzykowałem i ominąłem ten zepsuty przez połączenie "na krótko" termostatu z z tym termo "z guzikiem". Wszystko działa jak złoto tylko trochę strach czy pewnego dnia grzejnik nie stanie w płomieniach ... :-/
    Gudula
    Level 3  
    Dzięki otrzymanemu linkowi udało mi się zamówić pasujący termik.
    Grzejnik działa jak złoto.