Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD <3 Xilinx - małżeństwo z krzemowej doliny?

ghost666 15 Paź 2020 19:56 837 0
 • Po raz kolejny plotki o gigantycznym przejęciu w sektorze półprzewodnikowym wracają. Plotka tym razem dotyczy przejęcia Xilinxa przez AMD. Historia ta opisana została przez Wall Street Journal, podobnie jak pogłoska o zakupie firmy ARM przez Nvidię, której prawdziwość została później potwierdzona. Powodem, dla którego raporty te pochodzą właśnie z Wall Street Journal, jest to, że czasopismo to jest dobrze powiązane ze społecznością bankowości inwestycyjnej, która angażuje się w tego typu transakcje.

  W przypadku najnowszej potencjalnej transakcji jest jednak odrobinę inaczej. Po pierwsze, bardzo długo nie było wiadomo, że AMD jest zainteresowane przejęciem innej spółki, a już na pewno nie firmy tak dużej jak Xilinx i nie za tak duże pieniądze. Podobno transakcja kupna Xilinx kosztować ma AMD 30 miliardów dolarów, co stanowi prawie jedną trzecią jej kapitalizacji rynkowej. Po drugie, firma Xilinx nie jest w zasadzie obecnie gotowa do przejęcia, ponieważ jej nowy dyrektor generalny jest w trakcie przekształcania działalności spółki, dzięki produktom z linii Versal i rozszerzania działalności na centra danych, sztuczną inteligencję i rynki telekomunikacyjne.

  Inną niezwykłą częścią tej plotki jest to, że Lisa Su, dyrektor generalny AMD, jest znana z tego, że jest raczej konserwatywna w transakcjach biznesowych, a jej firma właśnie wyszła z miażdżącego zadłużenia. Jeśli plotka o przejęciu jest prawdziwa, to oznacza, że AMD próbuje właśnie zbudować znacznie większą firmę, aby pomóc sobie konkurować z Intelem i Nvidią. Ale transakcja ta ma wciąż przed sobą wiele wyzwań. Przede wszystkim AMD będzie musiało sfinansować transakcję znaczną sumą pieniędzy i oznacza to konieczność albo wyemitowania dodatkowego pakietu akcji, albo zaciągnięcia znacznej pożyczki. Ostatni raz AMD miało tak duże długi, kiedy kupiło ATI w 2006 roku i ciężar ten prawie zniszczył firmę.

  W momencie tłumaczenia tego artykułu, nadal nie wiemy, czy umowa dojdzie do skutku, ale warto przyjrzeć się, jakie mogą być zalety i wady takiej skłaniającej do myślenia kombinacji dwóch ogromnych firm.

  Połączenia AMD-Xilinx

  Należy zauważyć, że te dwie spółki nie mają zbyt wiele możliwości pokrywania się swoich linii produktów, więc nie ma dużej szansy, że fuzja spółek spowodować może jakiekolwiek działania antymonopolistyczne. Z drugiej strony, należy pamiętać, że spółki te w historii były już mocno związane. W 1988 roku AMD stało się drugim największym źródłem układów FPGA dla Xilinxa, po zakupie firmy MMI (Monolithic Memories, Inc.). Później AMD zaprzestało produkcji układów FPGA na zlecenie Xilinxa, po zawarciu umowy z nim, co spowodowało przekazanie AMD akcji Xilinxa, które później sprzedano. Istnieje jeszcze jedno ciekawe powiązanie między obiema firmami - dyrektor generalny Xilinx Victor Peng jest byłym dyrektorem AMD.

  Victor Peng jest dyrektorem generalnym Xilinx od 2018 roku. Przed dołączeniem do Xilinx, Peng był wiceprezesem grupy produktów graficznych (GPG) ds. Inżynierii krzemowej w AMD i liderem centralnego zespołu inżynierów półprzewodnikowych AMD, wspierającego układy graficzne, produkty do gier konsolowych, chipsety procesorów i konsumenckie jednostki biznesowe. W związku z tym Peng jest dobrze zaznajomiony z AMD i ich kulturą pracy.

  Co Xilinx wnosi do AMD?

  Chociaż Xilinx czyni stały postęp na rynku centrów danych, sektor ten nadal stanowi tylko 12% przychodów firmy, jak widać w jej najnowszym raporcie finansowym (tabelka poniżej). Dział AIT (Systemy lotnicze, wojskowe, przemysłowe oraz testowo-pomiarowe) reprezentuje ok. 45% przychodów. Sektory obsługiwane przez ten dział obejmują lotnictwo cywilne i wojskowe, obronność, automatykę przemysłową, naukę, medycynę, systemy testowe, pomiarowe i emulacyjne. AMD ma słabą lub niemalże zerową obecność na tych rynkach. Oznacza to, że jej działania byłyby do siebie komplementarne, gdyby firmy miały się połączyć.

  Kolejnym dużym sektorem aktywności firmy Xilinx jest rynek systemów transmisji przewodowych i bezprzewodowych (WWG), z którego firma czerpie 32% swoich przychodów. To również doskonała okazją dla AMD do wprowadzenia swoich procesorów na ten rynek, aby konkurować z Intelem, Qualcommem i Nvidią.

  AMD <3 Xilinx - małżeństwo z krzemowej doliny?


  Branża motoryzacyjna, telewizyjna i konsumencka (ABC) ostatnio spadła do poziomu 12% wszystkich przychodów Xilinxa, ale ma potencjał, ponieważ Xilinx nadal czyni postępy w zakresie systemów dla motoryzacji, takie jak ostatnie zwycięstwa projektowe w Continentalu czy Subaru.

  Połączenie firm AMD i Xilinx stworzyłoby bardziej zdywersyfikowaną firmę o uzupełniających się mocnych stronach w różnych segmentach rynku. AMD może przyspieszyć przejście adaptację systemów Xilinxa w centrach danych, a Xilinx zdywersyfikuje portfolio AMD. Xilinx ma silną pozycję w kanale dystrybucji, w którym AMD może sprzedawać więcej procesorów i procesorów graficznych do projektów wbudowanych.

  Oczywistym porównaniem jest sytuacja, gdy Intel kupił konkurenta Xilinxa - Alterę - w 2015 roku za kwotę 17 miliardów dolarów. Dla Intela była to okazja do nabycia alternatywnego układu AI centrum danych, z którego korzystał Microsoft. Altera była również klientem fabryk Intela, który produkował dla niej struktury półprzewodnikowe i układy scalone. Od momentu przejęcia Intel pracuje nad ujednoliceniem stosu sztucznej inteligencji i oprogramowania dla akceleratorów w ramach programu oneAPI, który obejmuje także układy FPGA. Ogólnie jednak nie wydaje się, aby Altera osiągnęła znaczące zyski w zakresie swojej konkurencyjności w stosunku do Xilinxa. Fuzja AMD-Xilinx nie powinna być traktowana, jako odruchowa reakcja na umowę Intel-Altera. Dla Intela przejęcie Altery było tylko częścią strategii polegającej na nabyciu wielu różnych technologii w celu zapewnienia kompleksowej obsługi segmentu akceleratorów systemów sztucznej inteligencji. AMD potrzebuje konkretniejszych argumentów, aby umowa z Xilinx zadziałała w równie dobry sposób.

  Jedną z analogii do tej potencjalnej umowy była próba przejęcia NXP przez Qualcomma za 44 miliardy dolarów. W ramach tej umowy Qualcomm próbował zdywersyfikować swoją działalność i zwiększyć udział w rynku systemów motoryzacyjnych i wbudowanych. Transakcja ta nie doszła wtedy do skutku i podobnie niepewna byłaby jakakolwiek duża umowa technologiczna i w dzisiejszym globalnym klimacie politycznym, dlatego też jest wiele wątpliwości, co do pogłosek o potencjalnej fuzji AMD i Xilinxa. Niepokój budzić może fakt, że AMD wyraziło ograniczone zainteresowanie przejściem do segmentów takich jak motoryzacja, przemysł, testowo-pomiarowy, lotniczy i obronny, w których Xilinx ma swoje mocne przyczółki. Wymagałoby to znaczącej zmiany w strategii AMD, aby objąć te segmenty swoją działalnością.

  Kolejną rzeczą, którą Xilinx wnosi do AMD, jest silna pozycja w zakresie obudów układów realizowanych w technologii 2,5 D. Firma ta jest jednym z pionierów budowania produktów z wykorzystaniem pakietów 2,5 D. To doświadczenie w zakresie technologii obudów urządzeń półprzewodnikowych będzie szczególnie przydatne dla AMD przy tworzeniu większych i bardziej złożonych układów typu SoC (System-on-a-Chip – System na Chipie).

  Prawdopodobnie najsilniejszym argumentem przemawiającym za połączeniem AMD i Xilinx jest to, że Lisa Su jest znana, jako konserwatywna i mądra kierowniczka, i jeśli umowa ta ma dla niej sens, to najpewniej tak jest. Obie firmy są również głównymi klientami Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) – firmy produkującej urządzenia półprzewodnikowe, co może dać połączonej spółce silniejszą pozycję negocjacyjną.

  Wydaje się, że wkraczamy w erę, w której firmy produkujące układy scalone coraz szybciej rosną, a wraz z postępującą konsolidacją w branży można obserwować coraz bardziej niezwykłe połączenia spółek. Na przykład w lipcu Analog Devices i Maxim Semiconductors zdecydowały się na połączenie, a analitycy spodziewają się, ze w najbliższej przyszłości spodziewać można się więcej. Dzięki łatwo dostępnemu finansowaniu i dobrej cenie akcji, AMD może być w stanie sfinalizować tę transakcję bez nadmiernego obciążenia finansowego. Poza tym, z uwagi na różne sektory działania firm, najpewniej nie napotkają one problemów formalnych podczas fuzji, podobnie do tego jak miało to miejsce, podczas zakupu Altery przez Intela.

  Oczywiście, wszystkie te przypuszczenia nadal nie gwarantują, że transakcja taka się odbędzie i przejdzie sprawnie. Na razie musimy poczekać, aby zobaczyć, czy informacje o transakcji zostaną upublicznione i poznamy opinie prezesów obu stron, na temat połączenia spółek.

  Źródło: https://www.eetimes.com/amd-and-xilinx-a-match-made-in-silicon-valley/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10013 postów o ocenie 8273, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • MetalworkMetalwork