Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecocondens Slim - Zmiana prędkości obrotowej pompy

fake840531 20 Dec 2020 20:40 4428 37
    tom.pk
    Level 16  
    irus.m wrote:
    Dla tego kotła zmienia się też algorytm sterowania obrotami pompy w zależności czy pracuje z czujnikiem zewnętrznym, czy ze sterownikiem pokojowym.

Właśnie czy ten problem występuje też z czujnikiem zewnętrznym? Mam taki czujnik spróbuję go podłączyć.
    W moim przypadku podłączenie czujnika zewnętrznego nic nie zmieniło.
    tom.pk
    Level 16  
    Użytkownik usunął k... wrote:
    W uzupełnieniu wydaje mi się, że problem można by rozwiązać (bez eksperymentów z generatorem
    PWM) uzyskując w jakiś sposób dostęp do parametrów fabrycznych #20 - Supply pump i #21 - CH Supply/return
    temperature delta (PWM pump), które z niezrozumiałych dla mnie powodów nie znalazły się w parametrach
    Pewnie w niektórych (dużych) instalacjach będzie korzystne ustawienie fabryczne #20=0 (praca ze stałą prędkością).
    W innych przypadkach ustawienie #20=1 (pompa modulowana) i odpowiedni dobór parametru #21 (delta T możliwość nastawy
    w zakresie 4-24 stopnie).
    Pozwoliłoby to (moim zdaniem) tak dobrać sterowanie PWM, że zmniejszyłby się szum pompy i grzejniki byłyby ciepłe na
    całej powierzchni. Myślę, że można by w ten sposób zoptymalizować pracę pompy mimo braku możliwości ustawienia jej
    prędkości maksymalnej i minimalnej.

Ponieważ producent nie udostępnił w tym modelu kotła zmiany delta T ( w innych jest), należy tak zrobić aby do płyty docierała informacja, że temperatura powrotu jest niższa od rzeczywistej.
    Obecnie testuję to rozwiązanie kocioł przestał taktować, regulacja pompy działa, nie ma efektu zimnych grzejników na dole.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Mieliście problem ingerowania w sygnał PWM ale z ingerowaniem w odczyt temperatury już nie ma problemu?
    A co z zabezpieczaniami, które opierają się na różnicy temperatur?
    Detekcja przepływu, uszkodzenie czujnika itp.
    Tutaj nie ma ryzyka utraty gwarancji?
    jaroo123
    Level 11  
    Drodzy forumowicze,
    od dwóch tygodni jestem szczęśliwym albo i nie "użyszkodnikem" rzeczonego kotła i podzielę się swoimi doświadczeniami.

Jeśli chodzi o ustawienia fabryczne kotła to w moim przypadku nie zdały one egzaminu - kocioł taktował. Pracował 30s, 1 min. przerwy - serwisant, który przyjechał na zerowe uruchomienie nie stanął na wysokości zadania, na pytanie o włączenie czujnika zewnętrznego usłyszałem, że "właściwie nikt nie wie jak to działa" i czujnik nie został włączony (ustawiona krzywa grzewcza), bo czujnik był podłączony i wskazywał temperaturę w menu informacyjnym, jedyną czynnością którą zrobił to zmniejszył obroty wentylatora dla CO, co miało zmniejszyć taktowanie.

Kocioł ogrzewa u mnie instalację, która składa się z 11 grzejników płytowych.

Wersja oprogramowania 4.

Moje obecne ustawienia sterownika dla CO (w instrukcji w j. angielskim CH):
    P23 (ustawienie max. temp. wody) - nie zmieniałem;
    P24 (max. obroty wentylatora) - nie zmieniałem;
    P25 (min. obroty wentylatora) - zmieniłem na 120 / fabrycznie było 125, ale dane w tabelach są niespójne, w jednej jest 120, a w drugiej 125;
    P26 (czas wyłączenia CO) - 15 (min.) / instrukcja ISU-725:2017- wersja angielska na forum, podaje wartość max. 10, ale sterownik pozwala na ustawienie 30 min./;
    P27 (czas wyłączenia pompy) - 2 (min.) / przy czasie wyłączenia CO (P26) <5 min. ustawić 1 (min.);
    P28 (Praca pompy: 1 - stale włączona/ 0 - z wyłączeniem pompy) - 0 /w przypadku wybrania: 1 - pompa jest stale włączona, 0 - wyłączona po ustawionym czasie w P27;
    P29 (czas pracy z mocą minimalną) - 0 (min.) / nie używam, powoduje problemy z obiegiem wody (zimne kaloryfery), wentylator pracuje na minimalnych obrotach, a obroty pompy są z nim współzależne;
    P30 (zakres przyrostu temp.) - 0 (°C/min.) / nie używam powoduje problemy ze stabilnością pracy kotła przy moich ustawieniach;
    P31 (włączenie funkcji przeciwzamrożeniowej) - 3 (°C) / nie zmieniałem;
    P32 (wyłączenie funkcji przeciwzamrożeniowej) - 8 (°C) / nie zmieniałem;
    P33 (krzywa grzewcza) - 9 /wybrana doświadczalnie na podstawie temperatury jaka jest w domu, najczęściej używane są krzywe 9-11;
    P34, P35, P36, P37 - PARAMETRÓW NIE ZMIENIAĆ.

Przy takich ustawieniach nie mam problemów z obiegiem wody / nagrzewaniem instalacji i jak dla mnie niema potrzeby kombinowania z pompą przy takiej instalacji.
    Do takich ustawień doszedłem po tygodniu prób, brak szkolenia przez serwisanta, brak opisu ustawień w instrukcjach.
    Kocioł pracuje z tymi ustawieniami poprawnie również dla temperatury ustawionej ręcznie, wyłączone krzywe grzewcze (0).
    Nie posiadam regulatora pokojowego.

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO ZMIANY USTAWIEŃ SERWISOWYCH ZAPOZNAJ SIĘ Z DOSTĘPNYMI INSTRUKCJAMI.

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO ZMIANY USTAWIEŃ SERWISOWYCH ZAPISZ PARAMETRY USTAWIONE FABRYCZNIE.

ZMIANA PARAMETRÓW NASTĘPUJE NATYCHMIAST PO WPROWADZENIU, NIE MOŻNA PRZYWRÓCIĆ PARAMETRÓW FABRYCZNYCH !!!

ZMIANY DOKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!! NIE ODPOWIADAM ZA EWENTUALNE SZKODY.

Niestety mój kocioł źle przetwarza dane z czujnika temperatury zewnętrznej (fabryczny), dzwoniłem do serwisu producenta i wygląda to na błąd w sterowniku kotła. Błąd dla temp. ok. 0°C wynosi 3-4°C na minus, dla -2°C to już 6-7°C na minus.
    Proszę osoby eksploatujące ten kocioł z czujnikiem temperatury zewnętrznej o informację czy u nich również występują podobne przekłamania.
    ali091
    Level 2  
    Czy problemy ze zmianą prędkości zostały przez Termet rozwiązane w tym piecu?
    Roman2607
    Level 2  
    Witam serdecznie forumowiczów!
    Niestety problem ze zmianą prędkości pompy obiegowej nie został rozwiązany i z wcześniejszych
    postów wynika, że nie ma prostego rozwiązania. Wynika to z właściwości samej płyty sterownika
    kotła NeXys S4962V3000 firmy Honeywell, wersja oprogramowania 4. Sterownik ten z poziomu
    parametrów serwisowych nie posiada możliwości:
    - ustawienia maksymalnych obrotów pompy
    - ustawienia minimalnych obrotów pompy
    - ustawienia stałej prędkości pompy
    - zmiany ΔT (różnica pomiędzy temperaturą zasilania i powrotu)
    - załączenia i wyłączenia modulacji PWM (płynnej zmiany obrotów)
    Te dwie ostatnie możliwości (zmiana ΔT oraz załączenie i wyłączenie PWM) są wprawdzie możliwe
    do ustawienia z poziomu parametrów fabrycznych, ale wymaga to zakupu odpowiednie programu
    i kabla komunikacyjnego. Dla tych co nie chcą eksperymentować pozostaje więc jedynie wypięcie
    wtyczki PWM z pompy i praca ze stałymi maksymalnymi obrotami.

Mój kocioł również źle przetwarza dane z czujnika temperatury zewnętrznej i jest to na pewno wina sterownika kotła. Przekłamanie dla temp. 0°C wynosi dokładnie jak pisze "jaroo123" 3-4°C na minus, ale w moim przypadku to przekłamanie utrzymuje się również na podobnym poziomie przy niższych temperaturach (nie zauważyłem powiększania się błędu). W związku z tym odczyt temperatury zewnętrznej jest bezwartościowy jak również wartości podane na wykresach krzywych grzania w instrukcji są nieprawdziwe.
    Moja instalacja to 7 tradycyjnych grzejników płytowych + drabinka w łazience. Kocioł eksploatuję drugi sezon przy czym korzystam wyłącznie z CO (bez CWU). Też na początku nie używałem regulatora pokojowego ale po czasie zdecydowałem się na jego zainstalowanie (regulator firmy Tech). Poprawiło to znacznie komfort cieplny oraz wyeliminowało taktowanie. Regulację pogodową
    traktuję jako dodatkową, ale w moim przypadku układ pracuje poprawnie dla temperatur niższych od ok. 2 stopnie. Przy wyższych
    temperaturach (w okresach przejściowych) pracuję przy stałej temperaturze kotłowej wynoszącej 42-43 stopnie.
    Pozostawienie regulacji pogodowej w okresie przejściowym powoduje ustawienie zbyt niskiej temperatury wody grzewczej (znacznie poniżej 40 stopni), która nie jest odpowiednia dla tradycyjnego układu z grzejnikami. Natomiast wybór krzywej grzania powyżej
    krzywej 9 powoduje przy ujemnych temperaturach ustawienie zbyt wysokiej (powyżej 50 stopni) temperatury.
    W wyniku moich doświadczeń z tym kotłem, uważam że regulacja pogodowa dla temperatur dodatnich (wyższych od ok.2-3 stopni)
    w okresie przejściowym nie ma sensu. Odnosi się to oczywiście do krzywych (a właściwie prostych) grzania zapisanych w sterowniku tego kotła. Inne bardziej rozbudowane regulatory pewnie mają inaczej, ale to już kosztowna zabawa.
    ali091
    Level 2  
    Jak można sprzedawać taki bubel.... Co na to Termet?
    Roman2607
    Level 2  
    Na innym forum czytałem, że problem złego przetwarzania danych z czujnika temperatury
    Termet ma podobno przekazać do firmy Honeywell (producenta płyty sterownika).
    Jaki będzie tego skutek i czy w ogóle jakiś będzie trudno powiedzieć.
    Może powstanie nowa wersja oprogramowania. Ten sam sterownik firmy Honeywell
    (NeXys S4962V3000) montowany jest także w innych kotłach Termet, więc pewnie
    tam też te problemy występują.