Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sektor układów AI rozkwita

ghost666 16 Paź 2020 14:41 480 0
 • Sektor układów AI rozkwita
  Duże, złożone zbiory danych, rosnąca lista komercyjnych zaawansowanych zastosowań, niecierpliwość konsumentów oraz powszechne stosowanie systemów głębokiego uczenia i sieci neuronowych są postrzegane jako główne siły napędowe rozwoju chipów AI. Zgodnie z nową prognozą rozwój tego segmentu będzie realizowany w tempie około 40% rocznie.

  Prognoza dotycząca technologii sztucznej inteligencji opublikowana w tym tygodniu przez MarketsandMarkets określa globalny sektor chipów z przewidywaną wartością na poziomie 57,8 miliarda dolarów do 2026 roku. Oczekuje się, że aplikacje wizyjne do zastosowań przemysłowych i motoryzacyjnych odnotują najwyższe roczne tempo wzrostu, ponieważ coraz więcej systemów będzie stawać się co najmniej częściowo autonomicznych.

  Tymczasem rynek procesorów graficznych, które służą jako konie robocze w centrach danych do szkolenia modeli uczenia maszynowego, rozwija się w najszybszym rocznym tempie od bardzo dawna, powiedział analityk. Dynamika ta będzie najpewniej dodatkowo napędzana przez przejęcie firmy ARM przez lidera rynku GPU - Nvidia Corp.

  "ARM zwiększa zasięg deweloperów Nvidii z 2 milionów do ponad 15 milionów" zauważył Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidii, ogłaszając przebojowe przejęcie. "Umowa przyniesie również ogromne korzyści klientom, którzy zaoferują swoim klientom korzystającym z układów z rdzeniami ARM dostęp do sztucznej inteligencji i IP GPU Nvidii".

  Zastosowania sztucznej inteligencji, takie jak systemy uczenia maszynowego, będą również sprzyjać wdrażaniu wolniejszych, ale bardziej energooszczędnych układów FPGA, powiedział analityk, podczas gdy procesory x86 nadal odgrywają rolę pomocniczą w akceleracji tych obciążeń dla głębokiego uczenia, które obecnie dominują w centrach danych. Zgodnie z prognozami, znaczna część popytu na zestawy chipów AI w ciągu najbliższych pięciu lat będzie pochodzić z regionu Azji i Pacyfiku, a zwłaszcza aplikacji motoryzacyjnych i przemysłowych, które będą wprowadzane w Chinach, Korei Południowej i Japonii. Do głównych czynników regionalnych należą spadające koszty sprzętu AI, poprawa wydajności układów AI oraz klienci z obsesją na punkcie smartfonów, domagający się natychmiastowej reakcji systemów AI.

  W związku z tym rozwijający się sprzęt AI z zredukowanymi opóźnieniami i poprawioną responsywnością w czasie rzeczywistym stanie na czele regionalnej eksplozji automatycznych usług uczenia maszynowego. Oczekuje się, że część producentów chipów AI zdominuje rynek w ciągu najbliższych pięciu lat. Wraz z Nvidią i ARM, na czele listy znajdują się Intel , Samsung, AMD, IBM z architekturą Power oraz specjalistą od FPGA Xilinx. Tymczasem hiperskalerzy, tacy jak Amazon, Google i Microsoft, odgrywają większą rolę w tworzeniu stosu oprogramowania AI.

  Analitycy wskazują również na zaangażowanie wielu firm z Chin. Wskazywany jest Huawei jako jeden z liderów chipów sztucznej inteligencji, ale pomija się często innych kluczowych graczy z Chin, w tym Baidu i Tencenta. Tymczasem chiński gigant chmurowy Alibaba zaprezentował w grudniu zeszłego roku swój pierwszy chip AI, nazwany Hanguang 800. Innym wschodzącym graczem w sektorze chipów sztucznej inteligencji jest Hailo, izraelski startup, który oferuje swoje procesory sztucznej inteligencji dla urządzeń brzegowych, takich jak nienadzorowane czujniki. Startup z Tel Awiwu ukończył pierwszą rundę finansowania w wysokości 60 milionów dolarów na początku tego roku, która zostanie wykorzystana na zwiększenie produkcji chipów AI.

  Źródło: https://www.eetimes.com/ai-chips-sector-is-booming/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10013 postów o ocenie 8273, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • MetalworkMetalwork