Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Privileg duo 510sn głośna praca i wibracje

BJSusel 12 Paź 2005 08:49 6435 21
  • #1 12 Paź 2005 08:49
    BJSusel
    Poziom 18  

Kupiłem używaną pralko - suszarkę Privileg duo 510sn ładowaną od góry.
    Pralka przechodzi przez programy i pierze prawidłowo, lecz podczas wirowania strasznie głośno pracuje (słychać jednostajny szum) i się trzęsie.
    Co prawda jestem inżynierem, ale pralki jeszcze nie rozbierałem ale powinienem sobie poradzić ;)
    Co może być przyczyną takiego zachowania? Łożyska? Amortyzatory? Ile mogą kosztować te części?
    Poza tym zauważyłem, że przy normalnym praniu w temperaturze 40 stopni pralka wiruje 850 obr./min. pomimo ustawionego 1000 – czy w tym modelu to normalne?
    Na jakiej zasadzie działa suszarka?
    Ile lat może mieć ta pralka?
    Poniżej fotka tabliczki z pralki

1 21
  • #2 12 Paź 2005 09:22
    gart62
    Poziom 31  

Witaj!
    Oczywiście najbardziej podejrzane są łożyska i amortyzatory(w takiej kolejności). Moga być kłopoty z kupnem orginałów, ale... jak się nie ma co się lubi, to się bierze co się ma. Pewnie trzeba będzie dobrać coś w sklepie z częściami AGD. Co do wirowania z mniejszą prędkością, to może mieć już fabrycznie taką nastawę ze względu na to co na tym programie ma być prane. Jeśli mająbyć prane delikatniejsze rzeczy to i tak jest to wg. mnie za duża prędkość wirowania. Na resztę kwesti nie bardzo umiem podpowiedzieć.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 12 Paź 2005 10:12
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

A może poprzedni właściciel zachował sobie na pamiątkę blokady transportowe :? i teraz przy okazji sprzedaży postanowił je spowrotem zalożyć nie informując o tym klienta :wink:

PS ta tabliczka znamionowa nic mi nie mówi ale koledzy z forum w razie czego podpowiedzą :wink:

0
  • #4 12 Paź 2005 11:20
    BJSusel
    Poziom 18  

Blokady zdjęte ;)
    Bęben chodzi we wszystkie strony bardzo lekko.
    Od góry zawieszony jest na sprężynach, na dole dwa amortyzatory (nie wiem czy cierne, czy olejowe).

0
  • #5 12 Paź 2005 11:41
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Zdejmij pasek i pokręć bębnem i silnikiem, zobaczysz od razu co jest przyczyną. Pewnie łożyska bębna.
    Nie radzę kupować części w sklepie z AGD (głównie simmeringu) ponieważ często mają podróby nie nadające się do użytku.
    Łożyska kupisz np. w sklepie motoryzacyjnym, najczęściej są typowe (np. 6204, 6205, 6206 itp.) i polecam np. SKF, FAG, NTN lub ewentualnie polskie. Simmering najlepiej oryginalny (hurtownie wysyłkowe) lub dobrej jakości pasujący wymiarem zewnętrznym i wewnętrznym plus silikon. Chyba że tam masz v-ring to też oryginał. Podróba pochodzi pół roku.

0
  • #6 12 Paź 2005 19:47
    skryn
    Admin grupy AGD

Fajna praleczka i długo Ci jeszcze posłuży. Naprawdę niewiele jest z nimi problemów. W zasadzie najczęstszym problemem są pompki wylewowe i amortyzatory. Co do łożysk, to kupisz byle gdzie (dobrej jakości), natomiast co do uszczelniaczy, to nie są to żadne simmeringi, czy V- ringi. Dostaniesz całe komplety w:
    www.robotserwis.pl
    www.tme.pl

A kto nie wie, to foto pralki:

1
  • #7 12 Paź 2005 21:29
    BJSusel
    Poziom 18  

Jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi....
    Bardzo łatwo i lekko mogę poruszać bębnem we wszystkich kierunkach (prawo, lewo, dół) czy to normalne??? Może za słabe są sprężyny?
    Byłem dziś w sklepie AGD i tylko w jednej pralce (bosch) udało mi się wcisnąć bęben,ale tylko do dołu, na boki nie chodził. Pozostałe były bardzo sztywne.
    Jak sprawdzić czy amortyzatory są jeszcze sprawne? Jak wcisnę bęben do dołu to niby wraca od razu do normalnego położenia i nie skacze jak piłka czyli mam wnioskować, że są sprawne?

0
  • #8 12 Paź 2005 21:33
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

:arrow: skryn
    Możesz przybliżyć jakie to uszczelnienia skoro ani simmer ani V? Takiej pralki na łożyska chyba nie robiłem...

0
  • #9 12 Paź 2005 22:30
    skryn
    Admin grupy AGD

elektryk2000 napisał:
    :arrow: skryn
    Możesz przybliżyć jakie to uszczelnienia skoro ani simmer ani V? Takiej pralki na łożyska chyba nie robiłem...

Takie coś podobnego, jak w TAMAT 500, tylko, że usprawnione... (też cierne, ale nie trzeba wyciągać bębna :wink:)

0
  • #10 13 Paź 2005 13:40
    BJSusel
    Poziom 18  

W sobotę rozbieram pralkę - może ktoś jeszcze zna odpowiedzi na pytania postawione trzy posty wyżej?
    Do wymiany łożysk potrzebny jest jakiś ściągacz?

0
  • Pomocny post
    #11 13 Paź 2005 18:34
    skryn
    Admin grupy AGD

Dobre klucze, wkrętaki i ew. młotek. To są wszystkie potrzebne i niezbędne narzędzia do tej roboty... :D

0
  • #12 13 Paź 2005 19:40
    BJSusel
    Poziom 18  

A co z bębnem?
    Może tak latać we wszystkie strony, czy nie???

0
  • #13 13 Paź 2005 19:53
    skryn
    Admin grupy AGD

BJSusel napisał:
    A co z bębnem?
    Może tak latać we wszystkie strony, czy nie???

Latają, to ptaki...:D
    A tak na poważnie, to zbiornik/bęben jest zawieszony od góry na sprężynach, a od dołu na amortyzatorach. Więc proste sprawdzenie, to naciśnięcie za klapę pokrywy bębna; jak powróci raz, to sprawne zawieszenie; jak "dynda" w tę i nazad, to coś jeszcze z amortyzatorami. A jeszcze poważniej, to naprawdę trudno coś pomóc na odległość w niektórych sprawach, wymagajacych pewnego doświadczenia...
    Pozdrawiam.
    PS. Obróć ręką bęben. Jak usłyszysz charakterystyczne "cherchotanie", to na pewno są to łożyska. I znowu pytanie, czy aby nie damska część garderoby... (wyprane staniki- wpadająca fiszbina), dostała sie między bęben, a zbiornik.

0
  • #14 14 Paź 2005 07:42
    BJSusel
    Poziom 18  

Czyli wygląda na to, że amortyzatory są sprawne.
    Przy kręceniu bębna ręką jest cicho, lecz jak wejdzie na obroty to słychać jednostajny szum - szczególnie dobrze to słychać po wyjściu z łazienki.
    Zamówię łożyska i uszczelnienie, a amortyzatory zostawiam w spokoju.

0
  • #15 14 Paź 2005 08:29
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Ten szum to zapewne silnik _komutatorowy_ :evil:

0
  • #16 14 Paź 2005 09:09
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 14 Paź 2005 09:26
    BJSusel
    Poziom 18  

To w takim razie potestuję jeszcze bez paska.
    Dzwoniłem do robotserwis i tme, ale części do tej pralki nie mają - nie mają katalogów.
    W north jest łożysko z uszczelnieniem na prawą stronę za 90zł - po lewej nie wiedzą co jest.
    Podobno producentem tej pralki jest brandt.

0
  • #19 14 Paź 2005 20:19
    BJSusel
    Poziom 18  

Wygląda podobnie.
    Aby nie obciążać niepotrzebnie serwera Elektrody fotki zamieściłem tutaj http://bjsusel.makigai.org/pralka/pralka.html
    Łożyska mają wymiary 39*17*12 (SKF - Italy) - chyba dam radę sam je wycisnąć. Te od strony napędu mają luz.
    Uszczelnienie składa się z dwóch elementów.

0
  • #20 14 Paź 2005 20:29
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 14 Paź 2005 21:02
    BJSusel
    Poziom 18  

Zewnętrzna będzie 40, ale wewnętrzna na 100% 17mm.
    Gdzie kupię same uszczelnienia? Komplet w tme kosztuje prawie 140 zł !!!

0
  • #22 14 Paź 2005 21:08
    skryn
    Admin grupy AGD

BJSusel napisał:
    Komplet w tme kosztuje prawie 140 zł !!!

Jest to rozsądna cena.

0
  Szukaj w 5mln produktów