Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór sprzętu do firmy (sieć WIFI)

17 Paź 2020 10:01 291 17
  • Poziom 20  
    Cześć,
    Mała firma około 6 osób, 2 pokoje. Aktualnie używamy Tp-link C80.
    Wszyscy po WiFI, router w jednym z pokoi, prędkość pobieranie przez wifi około 120-160Mbit

Łącze 600/30.

Chciałbym poprawić jakość i ciągłość działania.

Myślałem żeby kupić tani router przewodowy oraz ap.

MIKROTIK RB750GR3 + 5ACD2ND CAP AC

Tylko że czytałem, o lipnym działaniu AP od MIKROTIK. Ludzie bardziej polecają router od MT i AP od UBIQUITI

Ewentualnie RBD52G hAP ac2, tylko czy on ogarnie 2 pokoje i da przynajmniej takie prędkości jak tp-link?

Co do konfiguracji MT to miałem już styczność i dam sobie radę a to czego nie dam to akurat będę miał mobilizacje żeby się podszkolić.

Głównie zależy mi na szybkości i stabilności WIFI.
  • Poziom 38  
    Po pierwsze - skoro to firma i praca przy biurku to sieć oprzeć o skrętkę a nie o WiFi. Po drugie - ludzie gadają i pewno coś w tym jest ale ja nie narzekam zarządzając w kilku miejscach Mikrotikami także z ich AP.

Pawel1924 napisał:
    ...

To weź Ubi ale i tak uważam, że pchanie się w WiFi w biurze to proszenie się o kłopoty.
  • Poziom 38  
    Pawel1924 napisał:
    Cześć,
    Mała firma około 6 osób, 2 pokoje. Aktualnie używamy Tp-link C80.
    Wszyscy po WiFI, router w jednym z pokoi, prędkość pobieranie przez wifi około 120-160Mbit

Łącze 600/30.

Chciałbym poprawić jakość i ciągłość działania.

Myślałem żeby kupić tani router przewodowy oraz ap.

MIKROTIK RB750GR3 + 5ACD2ND CAP AC

Tylko że czytałem, o lipnym działaniu AP od MIKROTIK. Ludzie bardziej polecają router od MT i AP od UBIQUITI

Ewentualnie RBD52G hAP ac2, tylko czy on ogarnie 2 pokoje i da przynajmniej takie prędkości jak tp-link?

Co do konfiguracji MT to miałem już styczność i dam sobie radę a to czego nie dam to akurat będę miał mobilizacje żeby się podszkolić.

Chcesz dobrze to kabel. Wifi tylko jako uzupełnienie.
    Chcesz dobre wifi w burze - ap w każdym pomieszczeniu.
  • Poziom 20  
    Pawel1924 napisał:
    bardziej polecają router od MT i AP od UBIQUITI
    chodzi o urządzenia outdoor nie soho w pomieszczenia, i tak Mt ssało ubnt miało już stabilne urządzenia na Nke a Mt nadal miał problemy, hap ac2 ogarnie ci to bez problemu no i jest dual radio więc możesz też rozbić klientów na 2,4 i 5ghz, niestety ja na wifi nigdy nie wyciągnąłem więcej niż 120, ale mając 600 dawał bym tylko kabel tak jak już wszyscy napisali
  • Poziom 20  
    Na zwykłym tanim c80 leci 140. W obu pokojach.

To na MT czy Ubi nie będzie lepiej?

Wiem że kabel lepiej ale ma być wifi.

Wiec jak osiągnąć dobrą prędkość po wifi.
  • Poziom 38  
    Pawel1924 napisał:
    ... ale ma być wifi.
    Wiec jak osiągnąć dobrą prędkość po wif

Skoro tak to proszę -> https://www.morele.net/access-point-juniper-networks-wla532-ww-643291/

Tu będzie to co chcesz.

[edyta]
    Przy okazji - zrób proszę skan inSSIDer'em i pokaż co tam nasz w okolicy (tam - czyli w biurze). Zrób screeny z obydwu częstotliwości.

[edyta2}
    Jaki jest powód zmiany AP ?
  • Poziom 20  
    Super, czyli żeby mieć szybciej niż na routerze za 150zł, to muszę kupić sprzęt za 3000....

Zapomnijcie o kablu. Dajmy na to że chciałbym osiągnąć jak najwyższe prędkości w jednym pomieszczeniu w cenie do 600pln.

Warto cokolwiek kupować czy i tak nic nie będzie lepsze od taniego tplinka
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Pawel1924 napisał:
    ..Dajmy na to że chciałbym osiągnąć jak najwyższe prędkości w jednym pomieszczeniu w cenie do 600pln.

Pokaż screeny z inSSIDer'a.

Zrozum, że WiFi jest podatne na zakłócenia, nad którymi nie jesteś w stanie zapanować. Czy wiesz co się dzieje jak na halę sportową (2200 miejsc siedzących) "wjeżdza" jeden autokar młodzieży? Ano.. zabijają wszystkie WiFi na hali mimo, że to nie są żadne tam Tp-Linki a raczej sprzęty klasy podanego wyżej Junipera . O dziwo jak "wjeżdża" autokar seniorów nie ma takich efektów. Wiesz dlaczego?

[edyta]
    Wyjeżdżam, więc odpowiem Tobie dlaczego: bo wraz z młodzieżą "wjeżdża" na halę 50 SSIDów. I to nie "Juniper" ma problem a karta w laptopie, która musi obsłużyć wszystkie ramki generowane przez wszystkie nadajniki aby sprawdzić czy przypadkiem jakaś ramka nie jest tą, na którą laptop czeka i po prostu karta się zapycha.

No ale co ja na to poradzę skoro ma być szybko i po WiFi i na dokładkę nie wiem co masz w eterze w biurze.
  • Poziom 20  
    Jest sobota wiec nie dam ci screenów z inssidera, w pracy będę we wtorek.

Poza tym nie rozumiem co ma hala sportowa z autobusem dzieci związane z moim tematem.

Chciałem wymienić router tp-link na coś porządniejszego bo czasem się zawiesza, trzeba go resetować i grzeje się.

Ponieważ już mam kupować to pomyślałem żeby kupić coś w podobnej cenie ale porządniejsze. Dlatego zapytałem o MT, bo wychodzi podobnie cenowo co sprzęt tplink/asus.

Zastawia mnie tylko, czy skoro ap MT w cenie 300PLN daje max 300Mbit na 2.4 i ponad 800Mbit na 5, a asus/tplink w tej samej cenie daje 600Mbit na 2.4 i 1800Mbit na 5Ghz to warto kupować tego MT?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Kolega chciał ci przykład pokazać że eter nie jest z gumy skoro x telefonów na wifi wprowadza taki szum że potrafi zabić wszystko w okolicy. Skoro i tak wymieniasz ten sprzęt i poprzednie działanie sieci na wifi cie zadowalało i ci to pasowało ją bym brał tego mikrotika. A co do magicznych zapisów producentów dotyczących prędkości to podają możliwość chipu oraz technologii a nie realnych prędkości które zależą od ośrodka w jakim sieć się znajduje.

Dodano po 1 [minuty]:

Pawel1924 napisał:
    1800Mbit na 5Ghz
    hahahah
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    cysiekw napisał:
    A co do magicznych zapisów producentów dotyczących prędkości to podają możliwość chipu oraz technologii a nie realnych prędkości które zależą od ośrodka w jakim sieć się znajduje.
    I drugiej strony połączenia. Podłączysz tplinka co to "daje 800mbit" do kompa ze stara n-kowa karta i sie okaże że tplink dal 800, ale komputer wziął 50.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Pawel1924 napisał:
    ...
    Poza tym nie rozumiem co ma hala sportowa z autobusem dzieci związane z moim tematem.

Ja wiem, że nie rozumiesz bo gdybyś rozumiał to chcąc poprawić komfort pracy poszedłbyś po kablu a nie po WiFi. Nawet jeśli jest to wymóg odgórny to zrobiłbym wszystko by uświadomić czym jest WiFi. Ale.. dość już o tym.

Zrezygnowałbym z TP-Linka i mimo, że głównie pracuję na MT to wybrałbym Ubiquiti a już na pewno nie schodziłbym poniżej MT. Odpadają więc wszelkiej maści Asusy i tym podobne choćby nie wiem jak złotą czcionką pisano o tym chwalebne recenzje i choćby nie wiem jak wyśrubowane parametry podawali.

Zastanowiłbym się (padła już taka propozycja) czy nie wziąć 2 słabszych (do każdego pokoju osobny) zamiast jednego większego. Karty sieciowe 1Gbits, zasilanie PoE, nie mniej niż 2*MIMO i oczywiście ac.

Dodano po 10 [minuty]:

cysiekw napisał:
    ....
    Pawel1924 napisał:
    1800Mbit na 5Ghz
    hahahah

Szanowny Kolega to z czego tak się cieszy? Ja jak czytam takie teksty to płaczę, że są tacy co jeszcze wierzą w takie marketingowe bzdety.

[edyta]
    Natomiast jeśli szanowny autor planuje jako router coś z MT to wtedy AP też brałbym MT a nie Ubi. Lubię CAPsMANa bo uważam, że to bardzo ciekawe narzędzie dające spore możliwości.

Dodano po 13 [minuty]:

Pawel1924 napisał:
    ...
    To na MT czy Ubi nie będzie lepiej?

Może nie być lepiej. W każdym przypadku WiFi to komunikacja dwustronna zależna nie tyko od nadajnika ale i od odbiornika (czyli od karty sieciowej w laptopie). Poza tym (co wałkujemy od samego początku) prędkość jest też zależna od zakłóceń.

Tak więc może się okazać, że nie uzyskasz większej prędkości dlatego, że "bo ponieważ" - ale na pewno uzyskasz większą stabilność pracy.

[edyta2]

Dobra.. ja odpadam bo widzę, że wszyscy powtarzamy praktycznie to samo a autor... jakby nie chciał nad niczym się pochylić i dalej brnie w swoje. Powodzenia.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Pawel1924 napisał:
    Super, czyli żeby mieć szybciej niż na routerze za 150zł, to muszę kupić sprzęt za 3000.... (...)

Hm, C80 to trochę więcej niż 150zł, ale to drobiazg.

C80 to MIMO3x3, beamforming, nie mówiąc o MU-MIMO, czyli sprzęt w zasadzie wypisz wymaluj dla ciebie. Chcesz mieć potencjalnie szybciej, to musiałbyś mieć sprzęt z MIMO4x4, aby zwiększyć prędkości ('potencjalnie' - że powtórzę).

W czym rzecz - możliwości routera to jedno, zakłócenia to dwa, a możliwości klienta to trzy.

1. Jak napisałem, można zastosować router z większą ilością MIMO, tylko wtedy może być szybciej - o ile klienci na to pozwolą.

2. Na zakłócenia wpływu nie masz, więc tu nie da się nic zrobić.

3. Możliwości klienta. Ile MIMO mają twoi klienci? Obsługują MU-MIMO i beamforming?

Bo wiesz, jeśli C80 ma MIMO3x3, a klienci, przykładowo, tylko MIMO2x2 to już C80 byłby przewymiarowany, bo to klienci przycinali by szybkość transferu, a nie tylko zakłócenia czy możliwości routera.

I tu rodzą się pytania, które są podstawą do rozważań o routerze:

1. Jak piszesz, masz 160Mbps na DL, ale nie napisałeś czy w pojedynczym paśmie (i którym).

2. Ile MIMO maja klienci.

3. Z jakimi szerokościami pasma pracuje router?
  • Poziom 20  
    To nie jest tak że lekceważąco podchodzę do waszych wypowiedzi, tylko ja zadałem proste pytanie a Wy mi każecie referat pisać o sieci.

Załóżmy że przeciągnę te kable i super, każdy będzie pracował na kablu. Ale przyjdzie szef i powie: był tp link i mi na telefonie śmigało 160 na 5Ghz a ty kupiłeś MT i i ledwo 100 mam (tak dla przykładu), i jak ja mu zacznę gadać o autobusie z dziećmi na hali sportowej to on powie, weź tego MT do domu, pojedzie kupić ASUSA RT-AC68U, i powie. Patrz, po kablu leci max prędkość a po WIFI jest 160 i po co mi twój MT...

Poza tym co wam da że wam podam ile grubości mają ściany, ile metrów nad poziomem morza, ile okien i czy są wykładziny.

Jak wtedy powiecie: słuchaj to się nie da wyliczyć, albo będzie działać albo nie.

To może chociaż w teorii czy ten najtańszy router MT + MT CAP to lepszy wybór niż C80?

Nie ważne jak to będzie działać ale przynajmniej czy teoretycznie powinno działać lepiej?
  • Poziom 38  
    Pawel1924 napisał:
    To nie jest tak że lekceważąco podchodzę do waszych wypowiedzi, tylko ja zadałem proste pytanie a Wy mi każecie referat pisać o sieci.

Nie na kazde proste pytanie jest prosta odpowiedz.
  • Poziom 20  
    Czyli poprostu nie da się stwierdzić czy będzie lepiej czy gorzej. Trzeba spróbować. Ok.
  • Poziom 38  
    Pawel1924 napisał:
    Czyli poprostu nie da się stwierdzić czy będzie lepiej czy gorzej. Trzeba spróbować. Ok.

Zaczynasz łapać jak wyglada sprawa z prędkościami na wifi.
  • Poziom 38  
    Pawel1924 napisał:

Można to oszacować (choć nigdy nie da się stwierdzić na pewno) po danych, o które poprosił kolega w tym poście -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18983256#18983256

Do tego dane z inSSIDera (choć tu podejrzewam, że będzie czysto) i jest podstawa do dalszych rozmów - choć uważam, że dostałeś tyle informacji, że powinieneś umieć już sam to ocenić.

Druga możliwość to testy z nowymi AP ale podejrzewam, że w laptopach macie co najwyżej 2*MIMO więc na jakąś radykalną poprawę prędkości bym nie liczył. Jeśli mam rację co do ilości MIMO to jedyna poprawa może nastąpić z dwóch powodów:
    - zwiększenia dBi anten AP (a te zazwyczaj są podobne)
    - zmniejszenia odległości i likwidacją przeszkód (ścian) pomiędzy laptopem a AP.

Skoro szef wie lepiej to niech szef sam wybierze a jeśli nie chcesz mieć służbowego MT w domu to nas posłuchaj i podaj parametry, o które prosimy.