Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć potencjometr do zasilacza

17 Paź 2020 15:11 351 14
  • Poziom 4  
    Witam. Dostałem zasilacz który ma od 26.5 do 42.5v,a mam płytkę z regulatorem od prostownika. Moje pytanie brzmi czy da się wlutowac regulacje do tego zasilacza,jezeli tak to w które miejsce, bo jestem laikiem w tych sprawach. Chciałbym uzyskać od 14v w zwyż Jak podłączyć potencjometr do zasilacza Jak podłączyć potencjometr do zasilacza Jak podłączyć potencjometr do zasilacza Jak podłączyć potencjometr do zasilacza
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Potrzebujesz regulatora np jakiegoś z rodziny LM. W datasheet regulatora jest schemat jak go podłączyć. Nie ma na to jakiegoś patentu. Wszystko zależy od tego jaki to regulator i jakiego napięcia i prądu potrzebujesz na wyjściu oraz co jest parametrem determinującym tzn co jest ważniejsze.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam.

Moduł, zdjęcie nr.4, nie nadaje się do tego.
    Mani518 napisał:
    Chciałbym uzyskać od 14v
    Można by do tego celu, użyć napięcia: Uwe układu AN7812F.
  • Poziom 33  
    Mani518 napisał:
    od 26.5 do 42.5v

A zmierzyłeś napięcie, że takie tam występuje; jeden z kondensatorów jest na 35V

Płytkę trzeba pokazać od strony ścieżek.

Na 7812 można zrobić regulację od 12 w górę; prąd do 1..1,5A, ale to zależy od prądu uzwojenia transformatora
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Regulator z prostownika włączony był po stronie pierwotnej (230V) i miał wpływ na wielkość napięcia na wyjściu prostownika. Teoretycznie mógłbyś spróbować go włączyć analogicznie u siebie, ale takich rozwiązań w zasilaczach się nie stosuje. Taki regulator jest też używany w odkurzaczach, które mają regulację mocy.
    Zasilacz, który pokazałeś na zdjęciach, pochodzi z jakiegoś starszego magnetowidu.
  • Poziom 42  
    ojciec napisał:
    Na 7812 można zrobić regulację od 12 w górę; prąd do 1..1,5A, ale to zależy od prądu uzwojenia transformatora
    Biorąc pod uwagę wartość bezpiecznika F601 (200mA), "szału nima". Moc transformatora to około 40W.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Najprościej będzie wymienić ten AN7812F na LM317 lub LM350 wprowadzając odpowiednie modyfikacje na płytce drukowanej zasilacza.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    AN7812 (jest to wersja 1A) też da się regulować, dodatkowo zakres ma być od 14V
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    ojciec napisał:
    LM7812 też da się regulować, dodatkowo zakres ma być od 14V
    Da się.
    Trzy diody, połączone szeregowo, wpięte pomiędzy GND a pin.2 LM_a.
    Nie zapominajmy jednak o tym:
    Mani518 napisał:
    ... jestem laikiem w tych sprawach
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Dlatego jest potrzebne zdjęcie od strony ścieżek; trzeba usunąć niepotrzebne elementy, pokazać gdzie włączyć potencjometr bo z opisu to chyba chodzi o płynną regulację od 14V do xxV
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    ojciec napisał:
    z opisu to chyba chodzi o płynną regulację od 14V do xxV
    No właśnie w tym problem, że my musimy się domyślać.
    Autor założył temat i milczy. :cry:
    Gdyby zastosował LM317 lub LM350, miałby możliwość regulacji napięcia od: 1,7V w górę.
  • Poziom 43  
    gumisie napisał:
    Gdyby zastosował LM317 lub LM350, miałby możliwość regulacji napięcia od: 1,7V w górę.
    Autor w pierwszym poście pisze o regulacji do 42V, AN7812 i LM317 mają za niskie maksymalne napięcie wejściowe, w tym układzie 7812 pracuje z nóżką masy na jakimś potencjale, wiec możliwe że całego napięcia nie "widzi", niestety przy zwarciu "zobaczy" i pewnie się spali (w odróżnieniu od stabilizatorów w których maksymalne napięcie nie jest przekraczane i ich zabezpieczenia spełnią swoją funkcję)
  • Poziom 42  
    jarek_lnx napisał:
    Autor w pierwszym poście pisze o regulacji do 42V
    To może TL783?

Napięcie wyjściowe: 1,25...125V
    Prąd wyjściowy: 0,7A
  • Poziom 4  
    ojciec napisał:
    Dlatego jest potrzebne zdjęcie od strony ścieżek; trzeba usunąć niepotrzebne elementy, pokazać gdzie włączyć potencjometr bo z opisu to chyba chodzi o płynną regulację od 14V do xxV

Tak chodzi mi o płynna regulacje Jak podłączyć potencjometr do zasilacza
    Będę wdzięczny jeżeli udałoby się zrobić płynną regulacje.

Dodano po 2 [minuty]:

daroka14 napisał:
    Potrzebujesz regulatora np jakiegoś z rodziny LM. W datasheet regulatora jest schemat jak go podłączyć. Nie ma na to jakiegoś patentu. Wszystko zależy od tego jaki to regulator i jakiego napięcia i prądu potrzebujesz na wyjściu oraz co jest parametrem determinującym tzn co jest ważniejsze.

Dla mnie jest ważne aby uzyskać od 14 do 16,5

Dodano po 4 [minuty]:

zybex napisał:
    Regulator z prostownika włączony był po stronie pierwotnej (230V) i miał wpływ na wielkość napięcia na wyjściu prostownika. Teoretycznie mógłbyś spróbować go włączyć analogicznie u siebie, ale takich rozwiązań w zasilaczach się nie stosuje. Taki regulator jest też używany w odkurzaczach, które mają regulację mocy.
    Zasilacz, który pokazałeś na zdjęciach, pochodzi z jakiegoś starszego magnetowidu.

Być może że z magnetowidu, nie wiem, dostałem go takiego. Prąd ma stabilny, tylko ta regulacja której brak
  • Poziom 42  
    Mani518 napisał:
    Dla mnie jest ważne aby uzyskać od 14 do 16,5
    Chyba z tego zasilacza nie chcesz zrobić "prostownika"?
    Zmierz napięcia na mostku: S4VB 20.
    Czerwone, czarne kółka - DC
    Żółte - AC

Jak podłączyć potencjometr do zasilacza

Edit:

Mani518 napisał:
    Prąd ma stabilny, tylko ta regulacja której brak
    Może coś takiego? Jak podłączyć potencjometr do zasilacza
    Link