Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przypadkowy odbiór sygnału radiowego tylko na układzie lm386...

Redcap16 17 Paź 2020 23:10 120 1
    Redcap16
    Poziom 11  
    Witajcie,

Sprawa aktualna, bo z dzisiejszego wieczora. Zbudowałem bardzo prosty wzmacniacz audio na układzie lm386 (typical application z noty katalogowej). Chciałem jednak sprawdzić jak zareaguje na dotknięcie palcem do wejścia wzmacniacza. Jak się okazało, oprócz szumów i przydźwięku sieciowego, usłyszałem jakieś rozmowy! Wydaje się że są po niemiecku, natomiast ja mieszkam przy granicy z Ukrainą. I tutaj prośba do Was. Może ktoś zna się na obróbce dźwięku i jest w stanie odfiltrować te szumy, a może ktoś z Was zna niemiecki i może mi powiedzieć co to za transmisja? Czy to jacyś krótkofalarze, czy stacja rozgłoszeniowa? Domyślam się że sam odbiór jest efektem niezwykłego przypadku. Zresztą moje próby odtworzenia tego teraz (po kilkunastu minutach) kończą się fiaskiem.

Spróbowałem usunąć szumy w Audacity, jednak w ogóle się na tym nie znam. Stąd dwa załączniki.

Jakość poprawia się pod koniec nagrań, tak że proszę wysłuchajcie do końca.

PS. To nie jest żart ani wygłupy, chociaż może na taki wyglądać
  • Computer ControlsComputer Controls
    gabik001
    Poziom 37  
    Oczywiście że może się tak zdarzyć szczególnie przy nieprzestrzeganiu pewnych zasad jakie stosuje się przy budowie układów bądź projektowaniu płytek. Przy tak prostych układach i silnym sygnale w.cz. z pobliskiego nadajnika następuje detekcja tegoż sygnału na pierwszym złączu p-n a następnie jego wzmocnienie i stąd taki efekt.
    Wygląda mi to na stacje radiową ale bardziej bym powiedział że po rosyjsku/ukraińsku niż po niemiecku.