Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie licznika pod inwerter

maxdax 18 Oct 2020 03:04 747 11
 • #1
  maxdax
  Level 11  
  Witam
  Zakupiłem licznik energii model SDM72DR i chciałbym go podłączyć pod inwerter, aby móc widzieć ile kWh inwerter naprodukował.

  Kolejność modułów w rozdzielni AC przy inwerter że mam następującą, ogranicznik, różnicówka 3f, wył. ndprądowy 16A, i kabel połączeniowy do inwertera. Czy ma znaczenie w którym miejscu wepnę licznik. Czy przewód idący z inwertera podłączam do górnych zacisków?
 • #2
  madamsz1
  Level 39  
  maxdax wrote:
  ile kWh inwerter naprodukował

  Tego to nie będziesz wiedział, bo rozliczy Ci to zakład po stanie licznika głównego pozycja 180 i 280 no i jeszcze x0,8. Ale jak sobie go podłączysz do wyjścia falownika to będziesz miał obraz tego ile wyprodukował, a ile wziął na własne potrzeby w nocy.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ooo, i to jest chyba licznik jednokierunkowy, to policzy Ci wszystko razem. Pewnie doda wyprodukowaną plus zużytą na potrzeby własne.
  Tak zaciski przychodzące od góry odbiorniki od dołu. Falownik od góry.
 • #3
  slawo12311
  Level 18  
  Z tego co autor pisze to zrozumiałem że chce kontrolować produkcję z inwertera ale pytanie po co? Chyba każdy inwerter ma jakiś wyświetlacz który pokazuje ile wyprodukował energii lub aplikację.

  Jeśli faktycznie jest potrzeba go opomiarować to wpinasz licznik szeregowo w dowolnym miejscu tej rozdzielnicy od PV, może być że kabel z inwertera podpinasz pod górne zaciski a dolne mostkujesz z tym aparatem do którego poprzednio były wpięte przewody inwertera.
 • #4
  maxdax
  Level 11  
  Chcę kontrolować konsumpcję własną, ale też ciekawość jaka będzie rozbieżność między inwerter em a licznikiem operatora.
 • #5
  slawo12311
  Level 18  
  Konsumpcji własnej w ten sposób nie zmierzysz, jeśli chcesz możesz w głównej rozdzielni domu zamontować licznik tak aby zliczał zużycie energii w domu ale żeby nie zliczał tego co inwerter oddaje. Wtedy możesz porównywać Wskazania licznika tauronu, tego licznika i liczydła w inwerterze. Można wtedy określić poziom autokonsumpcji
 • #6
  madamsz1
  Level 39  
  Tak jak pisałem, ale ... to jest licznik jednokierunkowy nie wiem jak się zachowa przy poborze własnym inwertera. Elektroniczne liczniki jednokierunkowe z zasady sumują wszystko co im "piknie", dlatego pewnie wyprodukowane i doda do tego pobrane przez Inwerter na potrzeby własne i może wynik być zafałszowany. Nie wiadomo jak wielka jest ta konsumpcja własna, ale jest :).
 • #7
  3301
  Level 33  
  maxdax wrote:
  Chcę kontrolować konsumpcję własną, ale też ciekawość jaka będzie rozbieżność między inwerter em a licznikiem operatora.


  Konsumpcję własną żaden licznik nie zmierzy bezpośrednio, można ją wyliczyć: konsumpcja = produkcja z falownika minus wskazanie 2.8.0 z licznika OSD
 • #8
  madamsz1
  Level 39  
  3301 wrote:
  Konsumpcję własną żaden licznik nie zmierzy bezpośrednio

  Dlaczego?, jeżeli podłączył by bezpośrednio przy falowniku licznik dwukierunkowy to wynik będzie miał tylko z produkcji i konsumpcji własnej falownika.
 • #9
  3301
  Level 33  
  Myślę że "konsumpcji własnej falownika" to nikt do niczego nie potrzebuje tu chodzi o konsumpcję własnej energii z instalacji PV
 • #10
  madamsz1
  Level 39  
  Przy takim założeniu masz rację :)
 • #11
  maxdax
  Level 11  
  Tak chce sobie wyliczyć auto konsumpcję.
  Pytanie czy licznik SDM72DR jest licznikiem jedno kierunkowym i czy ktoś może mi to potwierdzić?
 • #12
  slawo12311
  Level 18  
  Kolega 3301 już napisał w jaki sposób to obliczyć, do tego nie potrzebujesz instalować licznika, masz licznik w inwerterze.
  Co do pytania - SDM72DR jest jednokierunkowy