Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzony układ co i cwu

gopsiorek 18 Oct 2020 20:44 330 4
Metalwork
 • #1
  gopsiorek
  Level 2  
  Witam
  Mam problem z zapowietrzającym się systemem centralnego ogrzewania. Piec na ekogroszek Ogniwo 17kW układ otwarty z naczyniem, instalacja ma już 13 lat. Niedawno została częściowo spuszczoną woda z układu i wymienione zawory dopuszczający wodę do układu, zawory przy bojlerze bo zaczęły przeciekać oraz odpowietrznik automatyczny. Po dopuszczeniu wody, odpowietrzeniu kaloryferów i jeszcze raz dopuszczeniu wody aż do przelania po rozpaleniu pieca zaczęło się bulgotanie w rurach i nawet jakby w bojlerze. Po wyłączaniu pompy c.o. cały czas powietrze odpowietrznikiem ulatywało, ale bulgotanie zostało. Piec został więc wyłączony, wystudzony i ponownie odpowietrzone kaloryfery i dopuszczona została woda do układu. Po rozpaleniu pieca cały czas słychać przelewanie w kaloryferach jak włączy się pompa c.o. a po jej wyłączeniu odpowietrznikiem uchodzi powietrze. Tak jakby układ łapał powietrze. Czy możliwe że to przez odpowietrznik automatyczny? W czym może być problem, bo już tracę cierpliwość. Bardzo proszę o pomoc.
  Zapowietrzony układ co i cwu[/center]
  Zapowietrzony układ co i cwu
  Zapowietrzony układ co i cwu
 • Metalwork
 • #2
  daroka14
  Level 25  
  Odpowietrznik powinien być w najwyższym punkcie instalacji za pompą oraz na powrocie. Dodatkowo podejrzewam, że instalacja została zbyt szybko/gwałtownie napełniona. W instalacji cały czas jest powietrze, odpowietrz kilka razy może w końcu całe powietrze zejdzie.
 • Metalwork
 • #3
  gopsiorek
  Level 2  
  Odpowietrzane już były kilka razy kaloryfery i w dalszym ciągu odpowietrznikiem uchodzi powietrze. Już mniej bulgocze, jeszcze się przelewa w kaloryferach.
  Czyli odpowietrznik automatyczny jest we właściwym miejscu? wcześniej odpowietrznik był zamknięty bądź uszkodzony ale nie było problemu z zapowietrzaniem aż takim.
  Może pompa c.o. łapie powietrze? Odpowietrzanie pompy c.o. jak powinno się zrobić? Na wyłączonej i odkręcam trochę środkową śrubę aż zacznie kąpać woda? Bo tak zrobiłam 🤔.
  Czy jak odpowietrzam kaloryfery to powinno się dolać wodę do układu? Tylko na ciepłym piecu to chyba nie można?
 • #5
  gopsiorek
  Level 2  
  Tak wygląda, że naczynie jest za pompą c.o. Tylko wszystko jakoś działało przez 13 lat 🤔 a teraz wyszedł problem i to akurat po wymianie odpowietrznika 😔