Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego piec Ogniwo 17kW zapowietrza się i czy to wina odpowietrznika?

gopsiorek 18 Oct 2020 20:44 543 4
 • #1
  gopsiorek
  Level 2  
  Witam
  Mam problem z zapowietrzającym się systemem centralnego ogrzewania. Piec na ekogroszek Ogniwo 17kW układ otwarty z naczyniem, instalacja ma już 13 lat. Niedawno została częściowo spuszczoną woda z układu i wymienione zawory dopuszczający wodę do układu, zawory przy bojlerze bo zaczęły przeciekać oraz odpowietrznik automatyczny. Po dopuszczeniu wody, odpowietrzeniu kaloryferów i jeszcze raz dopuszczeniu wody aż do przelania po rozpaleniu pieca zaczęło się bulgotanie w rurach i nawet jakby w bojlerze. Po wyłączaniu pompy c.o. cały czas powietrze odpowietrznikiem ulatywało, ale bulgotanie zostało. Piec został więc wyłączony, wystudzony i ponownie odpowietrzone kaloryfery i dopuszczona została woda do układu. Po rozpaleniu pieca cały czas słychać przelewanie w kaloryferach jak włączy się pompa c.o. a po jej wyłączeniu odpowietrznikiem uchodzi powietrze. Tak jakby układ łapał powietrze. Czy możliwe że to przez odpowietrznik automatyczny? W czym może być problem, bo już tracę cierpliwość. Bardzo proszę o pomoc.
  Dlaczego piec Ogniwo 17kW zapowietrza się i czy to wina odpowietrznika?[/center]
  Dlaczego piec Ogniwo 17kW zapowietrza się i czy to wina odpowietrznika?
  Dlaczego piec Ogniwo 17kW zapowietrza się i czy to wina odpowietrznika?
 • #2
  daroka14
  Level 26  
  Odpowietrznik powinien być w najwyższym punkcie instalacji za pompą oraz na powrocie. Dodatkowo podejrzewam, że instalacja została zbyt szybko/gwałtownie napełniona. W instalacji cały czas jest powietrze, odpowietrz kilka razy może w końcu całe powietrze zejdzie.
 • #3
  gopsiorek
  Level 2  
  Odpowietrzane już były kilka razy kaloryfery i w dalszym ciągu odpowietrznikiem uchodzi powietrze. Już mniej bulgocze, jeszcze się przelewa w kaloryferach.
  Czyli odpowietrznik automatyczny jest we właściwym miejscu? wcześniej odpowietrznik był zamknięty bądź uszkodzony ale nie było problemu z zapowietrzaniem aż takim.
  Może pompa c.o. łapie powietrze? Odpowietrzanie pompy c.o. jak powinno się zrobić? Na wyłączonej i odkręcam trochę środkową śrubę aż zacznie kąpać woda? Bo tak zrobiłam 🤔.
  Czy jak odpowietrzam kaloryfery to powinno się dolać wodę do układu? Tylko na ciepłym piecu to chyba nie można?
 • #4
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Odejście na naczynie masz zapewne za pompą, co jest błędem jak i zawory po drodze są niedopuszczalne.
  Jakiekolwiek gazowanie jest zabierane przez pompę na instalację.
  Pierwszy lepszy schemat:
  http://www.kotly-witkowski.pl/schematy-podlaczen
 • #5
  gopsiorek
  Level 2  
  Tak wygląda, że naczynie jest za pompą c.o. Tylko wszystko jakoś działało przez 13 lat 🤔 a teraz wyszedł problem i to akurat po wymianie odpowietrznika 😔