Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk

kamil220288 18 Oct 2020 21:18 786 24
 • #1
  kamil220288
  Level 9  
  Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk
  Witajcie
  Mam problem z wyrobionym gniazdem w maszynce do mięsa Tenfly THMGB500AH. Sprzęt kupiony w markecie. Do oryginalnych Zelmer łatwo znaleźć zamienne części, do tego cholerstwa, nie widzę nic. Oto zdjęcie tego sprzęgła po lewej. Od strony silnika wszystko okay, ale od strony ślimaka wyrobione gniazdko jest, tzn. jest tam plastikowe wgłębienie w kształcie kwadratu, w to wchodzi kwadratowa końcówka ślimaka (identycznie jak w kluczu grzechotce).

  Sprzęgło plastikowe, ślimak metalowy. W tym momencie gniazdko jest po prostu okrągłe i ślimak się kręci. Owszem dodatkowo jest jeszcze wkręcona śruba ( od strony sprzęgła, wkręcana w ślimak), ale jest ona jedna, i po prostu obraca się ze ślimakiem. Macie jakieś pomysły? Myślałem żeby uzupełnić wgłębienie jakąś masą (klej, żywica, poxipolu) i wcisnąć w to ślimak, odkształcając nowe gniazdo, ale nie jestem pewny czy ta masa połączy się z obecną forma (bo co z tego jak będzie nowe gniazdo, ale będzie się obracać w starym wyrobionym. Ktoś coś podpowie?
 • #2
  freebsd
  Level 41  
  kamil220288 wrote:
  Do oryginalnych Zelmer łatwo znaleźć
  Nie męcz się i kup maszynkę Zelmer.
 • #4
  bratHanki
  Level 33  
  Rozbierz, porób nacięcia na elementach plastikowych i sklej na gorący klej. Klei się praktycznie do wszystkiego i jest elastyczny więc będzie amortyzował ew. drgania.
 • #5
  kamil220288
  Level 9  
  No naciąłem w kształt plusa (ramiona powinny zapierać gdyby klej nie trzymał się oryginalnego plastiku). Nie mam pistoletu, pokroiłem klej w plasterki i włożyłem 3 czy 4 plastry w gniazdo, rozgrzałem opalarką i wcisnąłem ślimak na miejsce.
  Niestety, dopiero za 3 razem dobrałem odpowiednią ilość kleju (dawałem za dużo, po prostu nie mogłem docisnąć ślimaka na swoje miejsce a co za tym idzie, z przodu ślimaka nie mógłbym założyć sita (w krawędzi komory ślimaka jest 5 mm wgłębienie, które po zakręceniu przytrzymuje sitko nieruchomo.
  Wydaje mi się że to nie pomoże, klej jest elastyczny. W oryginale sprzęgło nie było przyklejone, po prostu ślimak siedział w gnieździe. Gdzieś czytałem o wypełnianiu ubytków plastiku Acetonem (rozpuszcza się w nim plastik i tym zalewa ubytek). Czy to tylko powierzchniowe braki?
 • #6
  bratHanki
  Level 33  
  Zawsze można użyć coś mocniejszego, np. ogólnie dostępny Distal. Pokaż fotki jak to ponacinałeś.
 • #7
  trojan 12
  Level 38  
  Klej raczej nie będzie trzymał do tego plastiku, o acetonie też trzeba zapomnieć.
  Mogę dorobić gratis nowe jeśli jest blisko bo jak policzyć przesyłkę razy 2 staje się nieopłacalne.
 • #8
  bratHanki
  Level 33  
  Trzymać nie musi, wystarczy, że uszczelni wolne przestrzenie i zapobiegnie w ten
  sposób obracaniu się wałka w wyrobionym gnieździe, ale dorobić oczywiście też można.
 • #9
  kamil220288
  Level 9  
  Dorobić, jeśli jesteś zainteresowany to jak najbardziej. Koszt wysyłki w obie strony będą i tak niższe niż zakup nowej maszynki.
  Zdjęcia nie zrobię bo już skręcone. Naciąłem ten kołnierz w 4 miejscach (na krzyż). Roztopiony klej z gniazda rozlał się też w te wycięcia tworząc coś w rodzaju krzyżaka od pada do gier.
  Wydaje mi się że metalowy ślimak i tak będzie się kręcił (prędzej czy później) w tym elastycznym kleju. Myślałem zastosować jakoś klucz nasadowy (samą nakładkę).
  Uciąć końcówkę od strony ślimaka, zostawiając tylko tą łącząca z silnikiem. Zeszlifować na płasko, i na to jakoś dać odpowiednią nakładkę od klucza nasadowego. Problem z połączeniem plastiku z metalowym kluczem.
 • #10
  trojan 12
  Level 38  
  Jak będzie chodzić to szkoda ruszać, ale tworzywa typu PP, PE, PTFE praktycznie się nie kleją niczym.
 • #11
  kamil220288
  Level 9  
  Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk
  Lipa, nie pomogło. Chyba zbyt naciąłem bo po prostu pękło w miejscu łączenia ze ślimakiem (klej też się odkręcił). Została tylko część łącząca z silnikiem.
  Ktoś ma jakiś pomysł? Myślałem żeby nakręcić na tą końcówkę podkładkę, na tą podkładkę najpierw wspawać jakieś gniazdo kwadratowe (klucz nasadowy, kawałek gniazda z klamki). Tylko boję się, że wiercenie dziur w tym plastiku osłabi go i także pęknie.
 • #12
  bratHanki
  Level 33  
  Jak długi jest ten kwadratowy trzpień na ślimaku, bo na fotce wygląda jakby miał kilka milimetrów? Jeżeli wystarczająco długi to można zrobić gniazdo z kawałka kwadratowego profilu wklejonego w tulejkę na żywicę.
 • #13
  mrice
  Home appliances specialist
  http://www.ten-fly.com/egsjj.asp?id=8
  Tu masz stronę producenta, napisz z zapytaniem czy mają jakąś dystrybucję częśći zamiennych, choć wątpię.
  przy takim plastikowym sprzęgiełku owa maszynka do mielenia nada się co najwyżej do zmielenia mięsa mielonego.
  Ja osobiście bym to wywalił do śmieci i kupił jakiegoś zelmerka.
 • #15
  bratHanki
  Level 33  
  Marnie. Wszędzie i na wszystkim teraz oszczędzają. Pozostaje jedno wyjście. W rogach kwadratu wokół gwintowanego otworu trzeba nawiercić 4 otwory 7-10 mm o średnicy powiedzmy 4 mm i zamocować w nich bolce wystajace na wysokość tulejki sprzęgła. Usunąć wklejkę z gorącego kleju i zalać żywicą. Może ktoś wymyśli coś innego poza kupnem nowej maszynki.
 • #16
  kamil220288
  Level 9  
  Nie ma mowy, na środku ślimaka jest już otwór na śrubę M4. Za mało miejsca na jakieś otwory. Mam dostęp to roztopionego plastiku (pracuje przy wtryskarkach), ale nie mam pojęcia jak odlać tak mały element.
 • #17
  mrice
  Home appliances specialist
  kamil220288 wrote:
  nie mam pojęcia jak odlać tak mały element

  Druk 3D, tylko dalej pozostajesz przy tworzywie sztucznym które do tego zastosowania się nie nadaje. Zresztą zlecenie jednostkowego projektu i druku może więcej kosztować niż ta maszynka.
  Na wtryskarce bez matrycy i tak nic nie zrobisz.
 • #18
  kamil220288
  Level 9  
  Okey. Znalazłem w domu starą klamkę do drzwi, po zeszlifowaniu lekko ślimak pasuje idealnie. Uciąłem ją na długość sprzęgła. Tylko nie wiem jak od strony silnika tą klamkę dostosować. Nie chcę zmieniać nic na ośce bo mam jeszcze drugą nakładkę do tarcia warzyw. Tak wygląda od strony silnika.
  Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk
  A tak mocowanie w silniku
  Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk
  No i klamka
  Tenfly THMGB500AH - sprzegiełko maszynki do mięsa, chińczyk
  Jakiś pomysł?
 • #19
  mrice
  Home appliances specialist
  Pilniki, frezy i rzeźbisz.
 • #20
  kamil220288
  Level 9  
  No tak wiem ale średnica zewnętrzna klamki jest mniejsza niż średnica oryginalnego sprzęgła, owszem po doszlifowania weszło by mi na mocowanie od silnika, ale ścianki zewnętrznej by nie było a bez tego będzie uciekał. Mogę zrobić coś takiego:
  W mocowaniu ślimaka jest na środku otwór, potem kołnierz z wypustkami do oryginalnego sprzęgła.
  Szlifuje klamkę do takiej średnicy aż wejdzie w ten mniejszy otwór. Na klamce po przeciwnych stronach zostawiam dwie wypustki wzdłuż ( irokeza takiego po obu stronach) oraz w odpowiednimi miejscu próg ( żeby nie wpadło do środka). Tylko musiałbym naciąć wzdłuż tą końcówkę od ślimaka, tak żeby te wypustki ( Irokezy) się wpasowały.
  I nie wiem jak bardzo te wycięcie osłabi ten tryb. Chyba że ktoś ma inny pomysł.
 • #21
  trojan 12
  Level 38  
  Poszukaj układu sterowania silnika z prądnicą tachometryczną ze starej pralki na TDA 1085 lub EATON A1 D21.
  Wolę EATON bo jest bez programatora i problem z głowy, naprawione sprzęgiełko.
 • #23
  trojan 12
  Level 38  
  O tym mówię tylko z rozbiórki pralki czyli dużo tańszym i walającym się po kontach a ja zapłacę przesyłkę w jedną stronę. Doróbka sprzęgła bez zmian / gratis.
 • #24
  trojan 12
  Level 38  
  Oferta dorobienia sprzęgła anulowana.
 • #25
  kamil220288
  Level 9  
  Poradziłem sobie. Włożyłem kawałek zeszlifowanej klamki ( trzpień) w otwór w zębatce od strony silnika, przewierciłem na wylot tą zębatkę aby trzymała trzpień w miejscu, dodatkowo zalałem od środka żywicą. Do ślimaka przykleiłem kwadratowe gniazdo od klamki. Wkładam trzpień klamki w ślimak. Na razie działa, wie widać żeby przykręcone śruby jakoś osłabiły plastikową część.