Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony zasilacz Xilence XP600 (600W)

SZYMENS90 19 Oct 2020 12:42 564 11
 • #1
  SZYMENS90
  Level 3  
  Witam jestem nowym użytkownikiem strony Elektroda tak więc z góry witam wszystkich użytkowników tej strony :).

  Posiadam do naprawy zasilacz ATX marki Xilence model XP600 (600W) 80 plus Bronze. Zasilacz kupiłem jako uszkodzony i zamierzam sobie go naprawić i użyć w elektromajsterkowaniu.  Z racji tego iż wiem, że w zasilaczach najczęściej padają kondensatory elektrolityczne to po otwarciu obudowy zauważyłem dwa lekko spuchnięte kondensatory więc postanowiłem je wymienić na takie o takich samych parametrach (jakby co to zasilacz jest na kondensatorach TEAPO). Po wymianie dwóch kondensatorów, złożeniu zasilacza postanowiłem podłączyć go do prądu. Po uruchomieniu zasilacza niestety wybiło bezpiecznik i poleciały iskry z okolic sekcji zasilacza do której wchodzi napięcie 230V. Dodatkowo zapomniałem napisać wyżej, że oprócz spuchniętych dwóch kondensatorów które zostały wymienione zauważyłem przepalony bezpiecznik 10A, który w środku był aż czarny co wskazuje na to, że wystąpiło maksymalne zwarcie. Bezpiecznik również wymieniłem przy wymianie dwóch kondensatorów ale na płytkowy 10A, innego niestety nie miałem.

  Po tym zabiegu wymiany 3 elementów po podłączeniu zasilacza poszła iskra na obwodzie wejściowym 230V (nie przy gniazdku tylko na samej płycie zasilacza). Po otwarciu obudowy i sprawdzeniu czy jest jakiś ślad po przepaleniu to niestety nie znalazłem czarnego śladu, a po ponownym znów uruchomieniu zasilacza na któryś dzień od razu wybiło bezpieczniki, lecz nie było żadnego bum i iskry.

  Panowie liczę na waszą pomoc bo bardzo bym chciał go naprawić. Mam nadzieję, że wasze rady wpłyną na przywrócenie zasilacza do pełnej sprawności. :)

  Zdjęcia zasilacza
  Uszkodzony zasilacz Xilence XP600 (600W) Uszkodzony zasilacz Xilence XP600 (600W) Uszkodzony zasilacz Xilence XP600 (600W) Uszkodzony zasilacz Xilence XP600 (600W)
 • #2
  2konrafal1993
  Level 36  
  Jeśli wybija bezpiecznik to znaczy że jest zwarcie i w pierwszej kolejności sorawdza się mostek prostowniczy. Jeśli to nie jest uszkodzone to lecisz dalej i sprawdzasz tranzystory i tak dalej aż wymienisz wszystkie uszkodzone elementy. Po twoim poście zauważyłem że masz nie duże pojęcie o elektronice i bierzesz się za robotę w której każdy błąd to bum do tego musisz sobie uświadomić że tu występuje napięcie sieciowe które jest groźne dla życia. Sprawdzając tego typu zasilacze podłącza się je przez żarówkę i tym zabezpiecza się resztki zasilacza.
 • #3
  Zygaqra
  Level 35  
  Bardzo ładne zdjęcia, szkoda, że niczego nie pokazują. Sprawdź prostownik na wejściu i kondensatory niekoniecznie tylko elektrolity. Pokaż stronę druku, nie poszła z dymem któraś ścieżka?
 • #4
  SZYMENS90
  Level 3  
  Wiem właśnie sory jakbym zdemontował te dwa radiatory z tranzystorami to by było lepiej to wszystko widać

  Dodano po 3 [minuty]:

  Zygaqra wrote:
  Bardzo ładne zdjęcia, szkoda, że niczego nie pokazują. Sprawdź prostownik na wejściu i kondensatory niekoniecznie tylko elektrolity. Pokaż stronę druku, nie poszła z dymem któraś ścieżka?  Nie nie poszła z dymem wczesniej to sprawdzałem :))
 • #5
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam

  Prawdopodobną przyczyną było przebicie tranzystora MosFet w sekcji pierwotnej zasilacza.
 • #6
  SZYMENS90
  Level 3  
  żarówka rtęciowa wrote:
  Witam

  Prawdopodobną przyczyną było przebicie tranzystora MosFet w sekcji pierwotnej zasilacza.


  Mówisz że to było przyczyną awarii ? A wogole jak sprawdzić MOSFETA na radiatorze przy pomocy miernika uniwersalnego ?

  Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

  Panowie na radiatorze zasilacza znalazłem po stronie pierwotnej prawdopodobnie uszkodzony tranzystor G20N50C który na necie nazywany jest mosfetem lecz nie jestem za bardzo pewny czy to mosfet. Nie ma na nim śladu uszkodzenia. Po sprawdzeniu miernikiem przyłożyłem sondę plusową miernika do środkowej nóżki a minusową do nóżki lewej a potem do prawej. Miernik pokazywał przejścia na tych pinach i co ciekawe odwrotnie podłączając sondy rownież były przejścia a miernik pokazywał 000. Czy tranzystor G20N50C ma sie tak zachowywać czy faktycznie jest on uszkodzony. Dodam że był na radiatorze umieszczony przy wejściu napięcia 230v.
 • #7
  miecho18
  IT specialist
  SZYMENS90 wrote:
  Czy tranzystor G20N50C ma sie tak zachowywać czy faktycznie jest on uszkodzony.

  Uszkodzony. Proponowałbym jednak ten zasilacz oddać do naprawy komuś z doświadczeniem bo uszkodzeń będzie więcej a bez podstawowej wiedzy nie będziesz potrafił ich namierzyć.
 • #8
  SZYMENS90
  Level 3  
  miecho18 wrote:
  SZYMENS90 wrote:
  Czy tranzystor G20N50C ma sie tak zachowywać czy faktycznie jest on uszkodzony.

  Uszkodzony. Proponowałbym jednak ten zasilacz oddać do naprawy komuś z doświadczeniem bo uszkodzeń będzie więcej a bez podstawowej wiedzy nie będziesz potrafił ich namierzyć.  W elektronice siedzę od 6lat także doświadczenia nabrałem :))). Czyli takie zachowanie tranzystora wskazuje na to że jest uszkodzony. A czy zamiast tranzystora G20N50C można zastosować jakiś inny proszę podać jakiś model inny tranzystora. :)))
 • #9
  Zygaqra
  Level 35  
  W elektronice siedzę od 6lat także doświadczenia nabrałem :))). Czyli takie zachowanie tranzystora wskazuje na to że jest uszkodzony. Sorry ale 6 lat odkurzania starych sprzętów to nie doświadczenie ani praktyka. Jeżeli zwarcie wszystkich elektrod w tranzystorze to dla Ciebie nowość wskazuje na totalne amatorstwo. Zamiennik tranzystora? Łatwo znaleźć notę katalogową(nie to co 30-40 lat temu) musisz szukać tranzystora o przynajmniej takim samym napięciu i prądzie nie mniejszym.

  Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

  W elektronice siedzę od 6lat także doświadczenia nabrałem :))). Czyli takie zachowanie tranzystora wskazuje na to że jest uszkodzony. Sorry ale 6 lat odkurzania starych sprzętów to nie doświadczenie ani praktyka. Jeżeli zwarcie wszystkich elektrod w tranzystorze to dla Ciebie nowość to wskazuje na totalne amatorstwo. Zamiennik tranzystora? Łatwo znaleźć notę katalogową(nie to co 30-40 lat temu) musisz szukać tranzystora o przynajmniej takim samym napięciu i prądzie nie mniejszym.
 • #10
  SZYMENS90
  Level 3  
  Czy zamiast tranzystora mosfet G20N50C mogę zastosować tranzystor mosfet IRFP460 500V/20A do tego zasilacza ?
 • #11
  Zygaqra
  Level 35  
  Tak, ma bardzo podobne parametry. Zanim podłączysz zasilacz po wymianie tranzystora, podłącz w szereg z zasilaczem jakąś tradycyjną żarówkę o mocy do 100W. Jeżeli będzie świecić w momencie uruchomienia zasilacza pełną mocą a zasilacz się nie obudzi, znaczyć będzie, że nadal masz problem i należy szukać dalszych uszkodzeń.
 • #12
  SZYMENS90
  Level 3  
  Zygaqra wrote:
  Tak, ma bardzo podobne parametry.  Dzięki wielkie :))