Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyc oświetlenie halogenowe w domu

12 Paź 2005 12:13 32078 8
  • Poziom 14  
    Witam

Mam watpliwosci jak podlacza sie kablem oswietlenie halogenowe,tzn czy do kazdej zaroweczki podlacza sie prad i mase,czy tez moze robie sie tak jak w oswietleniu choinkowym podlacza sie tylko pradowy i na koncu obiegu dodaje sie mase.Zamierzam w pokoju zainstalowac 9 halogenow na dwoch transformatorach w ukladzie 4+5 o mocy 35 watt na zarowke.Nie wiem tez jakiego kabla uzyc ,myslalem o jakims cienkim bo to w koncu tylko 12 V,ale ktos mi mowil ze powinien byc grubszy i to trzyzylowy zeby uziemic oprawke.Tylko ze ja chyba zrezygnuje z uziemienia bo i tak nie mam takiej instalacji (uziemieniowej) w domu.I jeszcze jakich transformatorow uzyc,tzn wiem ze sie mnozy ilosc i moc zarowek ,ale chodzi o to czy lepiej zeby byl to transformator z zapasem mocy czyli zamiast wymaganych 150 VA np 180VA.Prosze o sugestie
  • Użytkownik obserwowany
    Witam,

1. Żarówki łączysz w grupach (4 lub 5) równolegle.
    2. Od każdej z żarówek w grupie prowadzisz osobny kabel do transformatora obsługującego daną grupę i łączysz je razem dopiero przy transformatorze.
    3. Transformator musi mieć moc o przynajmniej 10W wiekszą od całkowitej mocy żarówek w grupie aby uchronić go przed przegrzaniem jeśli w sieci napięcie wzrośnie powyżej nominalnego (transformatory do halogenów są wykonywane dość często bez potrzebnych zapasów mocy a zdarza się, że mają moc mniejszą niż wskazywała by na to tabliczka znamionowa).
    4. Jeśli napięcie zasilania wynosi 12V i nie ma połączenia galwanicznego z siecią zasilającą to mamy do czynienia z układem SELV (III kl. ochr.) i przewód ochronny nie jest wymagany.
    5. Jako że transformatory toroidalne zazwyczaj nie mają przewodu ochronnnego totez się go nie stosuje.
    6. Przekrój przewodu do każdej z żarówek musi wynosić conajmniej 0.75mm².
    7. Transformatory muszą być umieszczone w miejscu pozwalającym na swobodny przepływ powietrza.
  • Poziom 23  
    Jesli moge cos podpowiedziec: Daj sobie spokój z oswietleniem na 12V Teraz mozna spokojnie wykonac takie oswietlenie na 230V Rózni sie tylko zarówkami a nie trzeba uzerac sie z transformatorami.Chyba ze masz juz kupione to przepadlo.
  • Użytkownik obserwowany
    Szczerze odradzam stosowanie żarówek na nap. 230V szczególnie firm takich jak brilux czy kanlux w trosce o bezpieczeństwo użytkowników.
    Żarówki te potrafią w bardzo nieprzyjemny sposób eksplodować :cry:.
  • Poziom 14  
    No coz,chyba juz sie zdecydowalem ze bede podlaczal halogeny na 220V,co do kabla to na pewno nie 0,75kw tylko 1,5kw(bo w sklepie mnie wysmiali).Chyba bedzie o wiele latwiejsze polaczenie kabli,czyli mniej klopotu i zaoszczedzone pieniadze na transformatory.Nie wiem tylko jakiej mocy zarowki kupic tak aby oswietlic pokoj 20m(4m\5m).W sumie ma ich byc 9sztuk ,ale chcialbym aby 5szt oswietlilo w miare dobrze pokoj
  • Użytkownik obserwowany
    Jeśli stosujesz halogeny na 230V to raczej zastosuj przynajmniej w ich obwodzie różnicówkę i przewód ochronny do każdej z zarówek.
    Podłączenie kabli będzie identyczne jak dla halogenów na 12V.
    Musisz się też przyzwyczaić do upalających się ogonków.
  • Poziom 14  
    co to jest RÓŻNICÓWKA i jek ma wygladac ten przewod ochronny?
  • Użytkownik obserwowany
    Różnicówka to potoczna nazwa wyłącznika różnicowego odłączajacego zasilanie od obwodu w momencie gdy prąd wpływający do niego jest różny od prądu wypływającego z obwodu co jest spowodowane prądem upływu który występuje np. przy dotknięciu przewodu (fazowego badź neutralnego) przez ciało, które nie jest odizolowane od podłoża przez co zabezpiecza przed długotrwałym (kilka sekund) przepływem pradu rażeniowego.

Przewód ochronny wyglada identycznie jak inne przewody z tym że ma kolor żółto zielony i odpowiedni przekrój.
    Dla przewodu fazowego o S≤16mm² stosuje się przewód PE o przekroju równym S.
  • Poziom 10  
    Witam mam pytanie jak podłączyć 2 halogeny z 1 włącznikiem (schemat) Dzięki:cry: