Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka magnum MIG200MMA - IGBT gaśnie przy próbie spawania.

20 Oct 2020 18:55 264 2
  • Level 12  
    Witam,
    posiadam spawarkę magnum MIG200MMA która trafiła do mnie nie działająca. Objaw taki że brak reakcji kompletna ciemność.
    Po wstępnych analizach pomiarach okazało się że spalony był układ scalony UC3845N oraz rezystor 1R1 . Wymieniłem na nowe i spawarka ożyła. Pospawała ok. 2 tyg i teraz znów przestałą działać. Objaw taki że przy próbie spawania tzn. w momencie zwarcia elektrody spawarka gaśnie i po chwili włącza się spowrotem lub losowo co 2-3 raz wyrzuca bezpiecznik instalacyjny. Drut podaje normalnie po wcisnieciu przycisku. Dopiero po zwarciu gaśnie.
    Pomiary napięcia na wyjściu za mostkiem zasilającym głównym ok. 320V.
    Wszystkie IGBT wylutowane i zmierzone brak zwarcia oraz ich działanie poprawne.
    Diody tak samo wylutowane i sprawdzone.
    napięcie na wyjściu przetwornic pomocniczych też było tylko kurczę zapomniałem ile.
    Macie może jakieś doświadczenie z tym modelem. Podejrzewam ze to nowsza wersja od tych które znalazłem na forum.
    Może to jakiś typowy przypadek i pomożecie. Co jeszcze sprawdzić lub zmierzyć w tym modelu.
    Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie lub uwagi.
    Pozdrawiam,
    Spawarka magnum MIG200MMA - IGBT gaśnie przy próbie spawania. Spawarka magnum MIG200MMA - IGBT gaśnie przy próbie spawania. Spawarka magnum MIG200MMA - IGBT gaśnie przy próbie spawania. Spawarka magnum MIG200MMA - IGBT gaśnie przy próbie spawania.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 27  
    stawiam na uszkodzony soft start na płycie prostownika i filtru.
  • Level 12  
    Dzięki, sprawdzę.

Dodano po 53 [minuty]:

Czy pisząc soft start masz też na myśli termistor zabezpieczający PTC który jest na tej płytce? Bo tak szczerze nic innego w tym module nie widzę poza mostkiem, przekaźnikiem, kondensatorami filtrującymi (elektrolity) i kilkoma mniejszymi ?
    Rozumiem że pełni on role zabezpieczenia przed nadmiernym prądem w układzie. Czy jest możliwe że to jego wada powoduje takie zachowanie czy szukać jeszcze dalej czegoś co powoduje ten nadmierny prąd?
    Dzięki pozdrawiam
    Spawarka magnum MIG200MMA - IGBT gaśnie przy próbie spawania. Spawarka magnum MIG200MMA - IGBT gaśnie przy próbie spawania.