Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trwałe formatowanie lub usuniecie danych z dysku twardego

12 Paź 2005 14:11 16546 18
  • Poziom 13  
    Jaki soft polecacie pod winde xp do trwałego usuniecia danych z dysku lub szybkiego sformatowania bez możliwości odzyskania danych. Mam dwa dyski i ten drugi chcem właśnie wyczyścić.
  • Poziom 35  
    w skład pakietu norton utilities wchodzi program do wymazywania informacji nim można wymazać informację na dysku jak i wolne miejsce tak aby nie można było nic odzyskać
  • Poziom 21  
    Witam, również jestem zainteresowany tym tematem... słyszałem o weepowaniu, ale jaki soft do tego :(
  • Poziom 13  
    Tylko to znalazłem :(

Eraser 5.7

Eraser to darmowe narzędzie do całkowitego usuwania plików i folderów z dysku twardego tak aby nie było możliwe ich odzyskanie (jak ma to miejsce przy normalnym kasowaniu plików). Umożliwia kasowanie plików ze wszystkich dysków pracujących w standardach IDE i SCSI (także pracujących w trybie RAID), z systemami plików FAT16, FAT32 lub NTFS. Obsługuje ponadto dyskietki, dyski sieciowe, płyty CD-RW i DVD-RW. Oprócz trybu "na życzenie" (On-Demand), zaawansowanym użytkownikom program daje możliwość tworzenia cyklicznych zadań (Sheduler), które można wykorzystać np. do całkowitego kasowania niepotrzebych plików po codziennej pracy.

Code:
    http://heanet.dl.sourceforge.net/sourceforge/eraser/Eraser57Setup.zip

• Poziom 43  
    jak pokazała " afera Rywina " nie ma mozliwości usunieći danych trwale - to tylko kwestia ceny programu lub innej metody żeby je odzyskac .

temat był poruszany na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic161221.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277647.html

to tylko przykłady a jest tego wiecej , tylko trzeba użyc funkcji " szukaj "

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Stary co Ty wkręcasz... czyli jak zapisze dysk samymi zerami to da się to odzyskać? W takim wypadku mój dysk może pomieścić 2 razy więcej informacji!
  • Poziom 21  
    Ja tam zawsze robię dd pod Linuksem.

dd if=/dev/zero of=/dev/hd(cośtam) bs=16k

bs ustalić na początku takie, aby kasowało jak najszybciej.

Potem cfdisk i wgrywam pustą tablicę partycji.
    Danych nie da się odzyskać programem, trzeba by rozkręcić dysk i na jakąś aparaturę wrzucić - ale to już kosztowna zabawa.

Jak chcesz bardziej utrudnić to zamiast /dev/zero dać /dev/random i tak ze 100 razy.
  • Poziom 21  
    Witam
    Według norm jakiejś Niemieckiej firmy odzyskującej dane wystarczy zamazać dysk pięciokrotnie losowym ciągiem danych i nie mam możliwości technicznych na odzyskanie czegokolwiek z takiego dysku.
  • Poziom 11  
    moj wykladowca od elektroniki mowil ze jesli odpowiednio potraktujemy dysk magnesem to danych nie uda sie odzyskac zadnym programem bo dysk bedzie jak nowy z fabryki...
    kiedys tez o tym czytalem na jakims forum (skleroza i nie wiem gdzie) ale moim zdaniem to metoda dla samobojcow - o ile sie orientuje to potraktowanie dysku magnesem doprowadzi do jego fizycznego uszkodzenia a nie wyczyszczenia...ale moge sie mylic... :)
  • Poziom 18  
    W windows Xp jaest już narzędzie dod trwałego usuwania skasowanych plików. Jest to cipher.exe.
    Najpierw kasujesz pliki, później używasz takiej przykładowej składni:
    cipher /w C:\
    albo
    cipher /w C:\katalog
    Jeżeli uzywasz Windows2000 lub WindowsXP HE, to musisz ściągnąć go z strony microsoftu.
    http://www.windowsecurity.com/articles/Using-cipherexe.html
  • Poziom 17  
    Piszecie Panowie i być może panie o zamazaniu i odzyskiwaniu danych , pomóżcie mi odzyskać partycje:|
    o co chodzi miałem takie dziwne zjawisko , ustawiałem partycje fdiskiem ,skasowałem dysk logiczny i partycje rozszeżoną, została partycja podstawowa nastepnie musiałem odejść od kompa wyłączyłem go . Gdy wróciłem ani fdisk nie widział całej pojemności dysku ani loformat nie mogę zformatować całego dysku . Bios widzi cały dysk poprawnie całą jego pojemność a fdisk tylko tą która została nie usunięta poprzedni czyli podstawową . Podpowiedzcie co z tym fantem zrobić jak się dobrać do całego dysku.
  • Poziom 40  
    po pierwsze nie formsatowac ani nie robic temu podobnych zeczy
    a po drogie np easy recowery ontracka ma opcje skanowania RAW (www.ontrack.pl ale jest koercyjny)
    Jakikolwiek program lecacy po calej pow dysku moze znajdzie partycje a jak nie to poznajduje pliki po naglowkach

->vibrasphere

czyli jak zapisze dysk samymi zerami to da się to odzyskać?

Tak dane mozna odzyskac nawet nadpisane wynika to z roznych zeczy

W takim wypadku mój dysk może pomieścić 2 razy więcej informacji!

Jak by sie uprzec to nawet jeszcze wiecej z tym tylko ze glowica twojego dysku ich nie odczyta potrzebny jest do tego sprzecik za niezla kupke $$
    czytalem kiedys ile ontrack z Katowic mial wydac w tym roku na "dozbrojenie" laba byla to taka sumka ze mi koparka spadla biarac poprawke na to ze lab ontracka wcale nie jest ogromny

magnesik jest w stanie skasowac dane calkiem niezle ale chodzi o program a nie metode kasacji dysku przy okazji to z ta czystoscia w labie to min w 50 % nie jest sciema, rozhermetyzowane dysku konczy sie dosc czesto dla dysku katastrofalnie
    mozna tez wygrzac w wysokiej temp taleze (ale same taleze a nie caly dysk) mozna tez dysk przetopis albo przepalic palnikiem
    troszke odzysk utreudnia tez powazne pogiecie talezy
    ale nie o to chodzi zeby niszczec dysk tylko zamazac dane
  • Poziom 26  
    ROzmawiałem ostatnio ze znajomym z laboratorium OnTracka. Ponoć są w stanie odzyskać dane po 5 przemagnesowaniach danego pola logicznego na dysku. Niźle co? Tylko kogo byłoby stać na taką zabawę...

Koniec OT
  • Poziom 40  
    wbrew pozorom stac jest to tylko kewstja tego jak wazne dane to sa mp3 nikt tak nie bedzie odzyskiwal
  • Poziom 26  
    Kończąc temat to usuwanie danych, kótre mają klauzulę "tajne", lub "ściśle tajne" polega na zmiażdzeniu/sprasowaniu dysku, a następnie komisyjnym spaleniu w specjalnych piecach. Tak mówi teoria. Jak widzisz żadne zapisywanie zerami i jedynkami. Chociaż są programy, które robią niski format, a nstępnienagrywają kolejno wzorzec na dysk - kilka razy. Namiastką jest progam Wipe Info z pakietu Nortona, ale tak skasowane dane z duzym prawdopodobieństwem odzyska specjalistyczne laboratorium...
  • Poziom 40  
    jest to kewstja ilosci nadpisan po ktoyms odzyskaja bezuzyteczny szum.
    i to wlasnie dzieje sie juz przy 5 tym nadpisaniu ilosc smieci jaka sie odzyska jest juz wystarczjaca by uznac dane za bezuzyteczne.
    A to ze w Polsce dane tajne maja byc w taki sposob kasowane wynika z naszych regulacji prawnych i nieznajomosci tematu (jak to zreszta bywa w przypadku niemal kazdej ustawy) takie niszczenie to przeginka i niepotrzebny klopot ale co poradzic.
    Gdzies czytalem ze Pentagon dopuszcza zamazywanie jakims algorytmem nadpisywan (jest ich wiele zreszta ten pentagonu o ile dobrze pamienta to bylo chyba 100 nadpisan ale moglem pomylic algorytmy) W rosji tez zastosowanie jakiegs algorytmu uwazane jest za zamaza niedanych.
    Jednak wszelkie metody fizyczne sat najbezpieczniejsze wygrznie (temp dosc wysoka) talezy powoduje utrate niemal calkowita wlasn magnet nosnika
  • Poziom 37  
    Jeśli nie są to dane na wagę bezpieczeństwa państwowego czy wartości milionów $ to wipe info z Nortona albo delete and secure erase z Partition Magic wystarczy bo wprawdzie dane są i tak do odzyskania ale nie będzie to warte grubych pieniędzy które trzeba wydać na odzysk.Przy usuniętej czy sformatowanej partycji albo skasowanych plikach można sobie w domu samemu odzyskać dane ale przy wymazaniu nadpisywaniem bez MBM Ontrack nie da rady a cennik można sobie sprawdzić na ich stronie.Słona kasa idzie za takie rzeczy.
  • Poziom 14  
    Witam!!
    Programy takie nazywane są shredderami. Wystarczy wpisac w google shredder i mamy tony takich programow. W Hacker guide 3 był także artykuł o takich programach. Z tego co pamiętam to w tym artykule pisali że zamazanie 15 razy losowymi danymi powoduje niemożliwość odzysku. Niestety ta metoda ma wade: działa wolno.
    Pozdrawam
    Paweł
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Eraser 5.7

Czy ktos móglby napisać jak to działa

Mam laptopa z XP ale nie mam juz w nim dystkietek a chce skasować w nim dysk, tak żeby się nie dało z niego nic odtworzyć.

Jak to zrobić ?