Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocena prawidłowego podłączenia grzejników

mahcin 21 Oct 2020 22:20 1632 5
Tespol
    mahcin
    Level 27  
    Bardzo proszę o pomoc w ocenie.
    Dom w Anglii, a Polskie grzejniki aluminiowe GF500.
    Głównymi standardami jest tu podłączenie grzejnika np na dole z lewej podłącza się zasilanie z termostatem, a z prawej na dole wyjście wody lub odwrotnie - jak na załączonym obrazku 1. Natomiast sam system rur może być również szeregowy jak na obrazku 2.

Z tego co wszędzie widzę w Polsce grzejniki GF500 montuje się: z jednej strony u góry wejście z termostatem, z tej samej strony na dole wyjście.

Czy oba standardy są prawidłowe dla konstrukcji GF500, czy jednak mam skopany montaż?

Generalnie był to montaż całkowicie nowej instalacji w domu, gdzie wcześniej żadnego ogrzewania wodnego nie było, oszczędności warto szukać, ale nie chciałem w takim przypadku, mimo że czuję się na siłach nauczyć zamontować instalację wodną samemu, a zlecić i zapłacić za samo ogarnięcie tematu bojlera nie chciałem tak robić, chociaż raz chciałem taki komfort od życia - zlecić zapłacić i mieć całkowity spokój z tematem - to tak nie zadziałało :-(
    Wszystkie grzejniki GF500 poza łazienkowym który jest inny - pionowy żeberkowy bardzo głośno stukają i piszczą, naprawdę głośno. Dzieje to się w momencie załączenia lub odłączenia przez termostat wody, jak tylko termostat chce wykonać swój ruch to jest mega stukot, czasem pisk. Termostaty zakupiłem w Leroy'u, zapytałem które, pracownik powiedział że "te" dobrze schodzą (Heimeier), więc zakupiłem wiedząc że to "tylko" pracownik - nie musi mieć mega wiedzy.

Grzejniki kilka godzin temu odpowietrzyłem, mimo że były odpowietrzane przy mnie pod koniec montażu, było dziś mega dużo powietrza. Po wykonanej robocie montażu instalacji w czerwcu pokazano mi że wszystko działa - widziałem, w wakacje oczywiście ogrzewania nie używaliśmy, teraz zrobiło się chłodno i wyszły problemy.

Poza tym ciężko by grzejniki "zaskoczyły" w tryb grzania, jedynie w/w łazienkowy idealnie działa, cała reszta jak włączę bojler to jest okej do pierwszej przerwy bojlera, kiedy są w trybie stygnięcia, muszą dojść do poziomu prawie że zimnego by z wielkim stukotem zaczęły grzać ponownie. Stukot jest kilka minut, potem przechodzi.

Czy mam nie prawidłowo podłączone wszystkie GF500?
    Jednak instalacja zapowietrzona gdzieś dalej?
    Termostaty badziewne kupiłem?
    Dlaczego zero problemów z łazienkowym (pionowy,żeberkowy) w takim przypadku?

A myślałem że instalacja LPG w aucie była ostatnią rzeczą jakiej się uczyłem w życiu bo trafiłem na takiego specjalistę co powiedział że może zamontować co mi się podoba, ale to on jest specjalistą i wie co będzie prawidłowe :shocked!: no i jak tu się nie zgodzić... tak zrobił że z pomocą pewnego sąsiedniego forum prawie od podstaw robiłem, no cóż, życie.
  • Tespol
    Magister_123
    Level 36  
    Głowice termostatyczne masz zainstalowane pionowo czy poziomo?
    Zawór odcinający na którym jest głowica znajduje się na zasilaniu czy powrocie instalacji?
    Instalacja z jakiego materiału jest wykonana?
    Jak zdejmiesz głowicę to grzejnik działa prawidłowo?
  • Tespol
    mahcin
    Level 27  
    Głowice zamontowane pionowo, w instrukcji na rysunku ukazane są poziomo, nie widzę nakazu ale nie wiem czy ma to znaczenie?
    Grzejniki aluminiowe, rurki plastikowe.
    Zawór odcinający na którym jest głowica znajduje się na powrocie --> grzejnik nagrzewa się od drugiej strony, nie od strony termostatu, myślę że tu przyczyna?
    Jak zdejmę głowicę to taki grzejnik działa wtedy bez hałasu.
    Rozumiem że odkręcenie na max to tak jakby zdjęcie głowic, kontaktowałem się z instalatorem, powiedział że jest poprawnie, że wszystkie mają być odkręcone na max, tak to działa a steruje się temperaturą elektronicznym sterownikiem (to po co w ogóle termostaty zakładać?). Powiedziałem że kilka domów dalej mam inaczej, mogę regulować termostatami jak chcę, instalacja działa jak w Polsce a nie ma z Polską nic wspólnego bo była jak już się wprowadziłem i mam całą historię domu w papierach więc tak nie może być że muszę mieć wszystko poodkręcane bo nie ma takiego "standardu". Wytłumaczyłem że mam podejrzenie że woda płynie w odwrotną stronę niż strzałki na termostatach, odp że może zamienić za opłatą i zwalał winę na Polski produkt, szybko sprawdziłem, pełno w sieci Brytyjskich takich samych technologicznie termostatów, a w 2gim domu są zainstalowane takie jak Polskie a jednak są Brytyjskie, odpowiedziałem że nie będę płacił za nie moje błędy, mógłbym wywalczyć ale dam sobie z tobą spokój.
    Dałem lokalnie odpowiedni komentarz do "fachowca" no i chcę to jakoś samemu ogarnąć bo obawiam się kolejnych problemów, choćby kosmetyki, każda śruba emaliowana ma nadszarpnięcia, no ciężko było kręcić kluczem przez szmatkę itp itd no trafiłem (z polecenia) na kałboja, cóż poradzić.

Robię test kilkukrotny i zapisuję czy każdy grzejnik nagrzewa się od drugiej strony, czyli nie od termostatu, jeśli tak wyjdzie, to może wystarczy zamienić w bojlerze wejście wody z wyjściem żeby obrócić bieg?
  • Helpful post
    Magister_123
    Level 36  
    Na 99% przyczyną jęczenia jest nieprawidłowy kierunek przepływu wody. Zawór chce się otworzyć ale nie może bo napiera na niego ciśnienie jakie dostarcza pompa CO.
    Druga sprawa: głowice zamontowane pionowo mogą nieprawidłowo działać.
    Ale najpierw zmień kierunek przepływu wody. Piszczenie ustąpi.
    Jeśli grzejniki po tym zabiegu zaczną grzać dopiero jak grzejnik będzie zimny to głowica termostatyczna będzie musiała być zamontowana poziomo albo trzeba będzie kupić wersję kątową.
    mahcin
    Level 27  
    Bardzo, ale to bardzo dziękuję, w międzyczasie nie próżnowałem, czytałem na Brytyjskim forum, bo się zdziwiłem że wmawia mi że Polskie to całkiem inne no i podobne info znalazłem co podałeś, piszę podobne, bo Twoja Polska wersja idealnie wyrażona. :-)

Jeszcze raz dziękuję
    BUCKS
    Level 39  
    mahcin wrote:
    Z tego co wszędzie widzę w Polsce grzejniki GF500 montuje się: z jednej strony u góry wejście z termostatem, z tej samej strony na dole wyjście.

Sposobów montażu grzejników jest kilka.
    Najbardziej popularny jest ten co napisałeś. Potem dla dłuższych grzjeników stosuje się podłączenie krzyżowe, czyli zasilania na górze a powrót po przeciwnej stronie na dole.
    Nie wiem jak jest to przy aluminiowych ale twoje podłączenie tzw. siodłowe to przy grzejnikach płytowych jak dobrze kojarzę oznacza spadek mocy o ok. 10-15%, więc trzeba założyć odpowiednio większe grzejniki by uzyskać tę samą moc.
    Są jeszcze grzejniki z dolnym zasilaniem pomimo, że przyłącze jest na dole to efekt jest taki jakbyś miał podłączenie z boku zasilanie na górze, a powrót na dole.

mahcin wrote:
    Głowice zamontowane pionowo, w instrukcji na rysunku ukazane są poziomo, nie widzę nakazu ale nie wiem czy ma to znaczenie?

typowa głowica termostatyczna mierzy temperaturę ze swojego otoczenia.
    Jeśli będzie ustawiona pionowo to pomiar temperatury przez głowicę będzie przekłamany przez ciepło od rury, która jest poniżej głowicy. Wówczas ty sobie ustawisz na głowicy 3 jako odpowiednik 20 stopni, a w pokoju będzie chłodniej, więc będziesz musiał ustawić większą wartość.

mahcin wrote:
    Zawór odcinający na którym jest głowica znajduje się na powrocie --> grzejnik nagrzewa się od drugiej strony, nie od strony termostatu, myślę że tu przyczyna?

widać mam za małą wiedzę, bo pierwsze słyszę by na zaworze odcinającym była głowica.
    Głowica jest montowana na zaworze termostatycznym, a nie na zaworze odcinającym.

mahcin wrote:
    Jak zdejmę głowicę to taki grzejnik działa wtedy bez hałasu.

pomijając kwestię ewentualnego pomylenia zasilania z powrotem to szumiące grzejniki to może być efekt zbyt mocnej pompy i zbyt mocno skręconych grzejników. Odpowiednie kryzowanie + ustawienia pompy powinny zrobić instalację niesłyszalną.

Ostatnio kolega odbierał świeżo zrobioną instalację i on mówi, że nie słyszy szumu, a ja słyszę szum, że dla mnie jego instalacja do odkurzacz ;)
    To drugi podobny przypadek, gdzie ja słusze wyraźnie szum, tylko ja sobie sam to mogę ustawić, a większość ludzi nie ma o tym pojęcia i albo jest głucha i nie słyszy albo uważa, że tak ma być skoro instalację zrobił spec, fachowiec odpalił kocioł gazowy i nikt nic nie zmieniał.

Dodano po 5 [minuty]:

i najważniejsze głowica termostatyczna nawet zamontowana poziomo to przy Twoim podłączeniu będzie mierzyć temperaturę przy podłodze. A, że Ty chodzisz, a nie czołgasz się to temperatura na wysokości głowy będzie odpowiednio wyższa. Musisz to mieć na uwadze i odpowiednio skorygować ustawienia na głowicy.
    Praktyka pokaże przy jakich ustawieniach uzyskasz pożądany komfort cieplny.