Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator Van de Graaff'a...

servgsm 12 Oct 2005 16:15 21274 20
IGE-XAO
 • #1
  servgsm
  Level 23  
  Witam!
  Jak wykonać generator Van de Graaff'a? Proszę o dokładna instrukcję dla początkującego :)
  Pozdrawiam!
 • IGE-XAO
 • #3
  Segment
  Level 14  
  kociątko wrote:
  To chyba nie jest takie łatwe w warunkach domowych. Raczej maszyna elektrostatyczna, albo transformator Tesli... Znacznie łatwiejsze.
  Pozdr.

  Transformator Tesli łatwiejszy od Generatora VdG ???????? Bez przesady !
  Najprostsze maszyny elektrostatyczne składają się z kilku elementów mechanicznych.
 • #4
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Ja pamietam generator VdG jeszcze z podstawówki i składał się on z takiej obracającej się taśmy ( za pomocą silnika) i dwóch grzebieni, które zbierały ładunki i odprowadzałyu do butelek lejdejskich (choć nie wiem czy były one tam oryginalnie). Po kilku sekundach obracania się taśmy napięcie na kulkach było już na tyle wysokie, że następowały wyładowania.

  Paweł
 • IGE-XAO
 • #5
  servgsm
  Level 23  
  bestler wrote:
  Ja pamietam generator VdG jeszcze z podstawówki i składał się on z takiej obracającej się taśmy ( za pomocą silnika) i dwóch grzebieni, które zbierały ładunki i odprowadzałyu do butelek lejdejskich (choć nie wiem czy były one tam oryginalnie). Po kilku sekundach obracania się taśmy napięcie na kulkach było już na tyle wysokie, że następowały wyładowania.

  Paweł


  dokładnie tak jak piszesz... jeden grzebień przekazuje ładunki na taśmę a ładunki wytwarzaja się poprzez tarcie o taśmę grzebienia bądź podłączenia grzebienia do wysokiego napięcia po czym ładunki trafiają do drugiego grzebienia który to przekazuje je do metalowej kuli która przekazuje ładunki do butelki lejdejskiej. Tylko ze jest jeszcze taka sprawa: ta taśma to z jakiego ma być materiału?

  Dodano po 15 [minuty]:

  Segment wrote:
  kociątko wrote:
  To chyba nie jest takie łatwe w warunkach domowych. Raczej maszyna elektrostatyczna, albo transformator Tesli... Znacznie łatwiejsze.
  Pozdr.

  Transformator Tesli łatwiejszy od Generatora VdG ???????? Bez przesady !
  Najprostsze maszyny elektrostatyczne składają się z kilku elementów mechanicznych.


  Hmmm... jako początkujący zgodze sie z kolegą (Segmentem) w generatorze VDG nie trzeba żadnych elektronicznych układów tylko proste urządzenia mechaniczne. Tyle że tu jest trudność ze zdolnościami manualnymi ale jakoś sobię poradzę :) natomiast w transformatorze troszkę trzeba się pogłowić i bardzo uważać :) choć też generator VDG jest dobry do pokazów wtedy moze być to bardziej schematyczne i można na pierwszy rzut oka dużo zobaczyć natomiast w transformatorze nic za bardzo nie zobaczę oprócz miedzianych drucików :) Nie to żebym odżucał że z transformatorem nie mozna tego wykonać ale na pewno dla początkującego elektronika jest to trudniejsze niż praca z generatorem VDG. Pozdr.
 • #6
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Generator VdG to jest 5 elementów na krzyż wiec to nie może być trudne do wykonania. A co do taśmy to pamietam, że był to jakiś materiał, jakieś plótno, czy coś takiego, coś w stylu brezentu, ale jasnego koloru, może nawet skóra ... nie potrafie tego jednoznanie okreslić.

  Paweł
 • #7
  Jogesh
  Level 28  
  Taśma chyba z jakiegoś specjalnego papieru. Tak przynajmnie pisało w encyklopedii.
  Silnik kółka itp. W sumie jak ktoś ma zdolności do konstruowania mechanicznych użądzeń, to może dla niego łatwiejsze. Mi transformator Tesli wydaje się łatwiejszy...., ale droższy.

  Pozdr.
 • #8
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  a jak wogole działa transformator tesli ?? (w skrócie)
 • Helpful post
  #9
  Segment
  Level 14  
  Taśme można jednoznacznie okreslić, poprostu ma to być izolator, może to być np: folia, guma
 • #10
  lechoo
  Level 39  
  Generator VG działa o wiele lepiej gdy dolną szczotkę ładującą zasila się napięciem stałym około 10kV.
  Dosyć długie i silniejsze (grubsze, jaśniejsze i głośniejsze) wyładowania można uzyskać budując generator Marxa.
 • #11
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  a to generator VdG jest wogole czymś zasilany ?? a to nie jest tak, ze to sie tylko kreci i sie ladunki zbiera z tej tasmy ??
 • #15
  Lashred
  Level 14  
  Dzięki za link mi też się przyda...
 • #17
  c4r0
  Level 36  
  Wg mnie największy problem przy budowie gen. vdg to zdobycie odpowiedniego terminala. Górna szczotka i wałek muszą znajdować się wewnątrz tego terminala, który stanowi klatkę faradaya - wewnątrz nie ma pola elektrycznego, dlatego ładunki z paska chętnie sobie idą na terminal. Reszta to w miarę prosta konstrukcja mechaniczna, jednak ja np. mechaniki nie lubię i dla tego nie biorę się na razie za ten generator :) Co do zasilania, można zrobić zasilanie wysokim napięciem, ale nie wiem czy nie mija się to z celem. Dobrze zrobiony generator bez zasilania też dobrze działa. A czy trafo tesli jest łatwiejsze do zbudowania? ... chyba zależy to głównie od konstruktora :)
 • #18
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Hehe, widzę, że temat odżył :) Kto mi wyjaśni jak działa trafo tesli ?? (skoro łatwiejsze)


  Paweł
 • #19
  bialymaly
  Level 15  
  Proszę bardzo ale są to informacje ze strony www.myzlab.pl

  Transformator Tesli jest dziełem rąk wielkiego (aczkolwiek zapomnianego) serbskiego naukowca Nikoli Tesli. Urządzenie to powstało ponad 100 lat temu w labolatorium Tesli w Colorado Springs.
  Transformator Tesli jest transformatorem bezrdzeniowym (tzn. o rdzeniu powietrznym), działającym na zasadzie rezonansu elektromagnetycznego. Zasada jego działania jest podobna do zasady działania radia. Urządzienie to składa się z dwóch obwodów LC (mających pojemość i indukcyjność). Wartość pojemności i indukcyjności wyznacza częstotliwość pracy. Jeden obwód LC (pierwotny) wytwarza i emituje pole elektromagnetyczne o określonej częstotliwości, a drugi (wtórny obwód LC), oscylujący z taką samą częstotliwością, pochłania to pole (tzn. tą energię wypromieniowywaną przez układ pierwotny) zamieniając je z powrotem na prąd elektryczny. Transformatory Tesli pracują najczęściej na częstotliwości od 100kHz do 1MHz (przy czym prąd zasilający taki transformator ma częstotliwość sieciową, czyli 50 Hz w Polsce, 60 Hz w USA).
  Jak już wspomniałem, obwód LC składa się z cewki o określonej indukcji oraz kondensatora o określonej pojemności. Od tych dwóch elementów zależy częstotliwość pracy Transformatora Tesli. Cewka w obwodzie pierwotnym składa się z kilku tylko zwojów (3-15). Kondensator natomiast ma pojemności rzędu nanoFaradów. Głównym zaś elementem obwódu wtórnego jest cewka posiadająca wiele zwojów (300-1200) nawiniętych tylko jedną warstwą. Sama taka cewka ma pewną małą pojemość rzędu kilku pikofaradów, ale w celu uzyskania odpowiedniej częstotliwości i długich iskier dodaje się jeszcze toroid. Pojemność takiego toroidu zależy od jego wielkości i wynosi 10-50 pF.
  Aby sprawność w przenoszeniu mocy była możliwie największa, wymagane jest aby oba obwody LC (pierwotny i wtórny) działały z tą samą częstotliwością. Oba te obwody muszą być również możliwie blisko siebie. Zwykle średnica cewki pierwotnej jest średnio ok. 2 razy większa od średnicy cewki wtórnej, więc cewkę wtórną wkłada się w cewkę pierwotną. Oto najczęściej używany schemat transformatora tesli:


  schemat ttesli:
  Generator Van de Graaff'a...

  Oznaczenia do schematu:

  Kolorem czerwonym zaznaczono elementy zabezpieczające
  Kolorem niebieskim zaznaczono obwód pierwotny
  Kolorem szarym zaznaczono obwód wtórny

  Zdjęcia gotowych transformatorów tesli są do obejżenia w galerii zdjęć.
  Najważniejszmi parametrami transformatorów teli są: moc i częstotliwość. Długość iskry zależy głównie od mocy i wynosi około od 30-50 cm na każdy kilowat mocy (zakładając, że oba obwody pracują z tą samą częstotliwością). Wszyscy zainteresowani wysoką częstotliwocią spotkali się już pewnie ze zjawiskiem naskórkowym. Zjawisko to polega na tym, że prąd o odpowiednio wysokiej częstotliwości nie wnika w głąb przewodnika, lecz ślizga się po jego powierzchni. Takie prądy powinny ślizgać się po naskórku i nie porażać układu nerwowego. Czym większa częstotliwość tym mniej prąd elektryczny wnika w głąb przewodnika. Częstotliwość musi być więc dostatecznie wysoka. Sprawdzając to zjawisko na własnej skórze stwierdzam, że prąd o częstotliwości ok. 150 kHz "kopie", więc jest to częstotliwość stanowczo za mała by można było przepuszczeć przez siebie setki kilowoltów. Zjawisko naskórkowe pojawia się przy częstotliwości ok. 300kHz. Nawet jeśli częstotliwość pracy jest dość wysoka, to i tak z transformatora zasilającego "wypływa" prąd o napięciu kilkunastu kilovoltów i częstotliwości sieciowej 50Hz. TEN PRĄD MOŻE CIĘ ZABIĆ SZYBCIEJ NIŻ MYŚLISZ, A DRUGIEJ SZANSY JUŻ NIE BĘDZIE! Mówi się, że saper myli się tylko raz... ty nie możesz się pomylić ani razu. Szkoda marnować życie w ten sposób.
  Pamiętaj, że wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność, więc zachowaj maksymalną ostrożność


  Mam nadzieje że pomogłem;)

  Dodano po 11 [minuty]:

  Ja osobiście nie znam angielskiego ani tego języka co ten rysunek została w nim napisany ale sądzę że może
  on bardzo pomóc. jest to generator o wysokości 14metrów ale chyba pomoże zbliżyć się do osiągnięcia wiedzy o tym jak zrobić taki generator:

  na tej stronie jest więcej rysunków i fotek tego generatora: http://members.aol.com/lyonelb/vdg2.html
 • #20
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Dzieki :) Zboczenie zawodowe - tak samo działa jonizator do TIGa :) Dzieki, za tą teorię

  Paweł
 • #21
  bialymaly
  Level 15  
  Nie ma za co.
  A tak na marginesie nie wiem co to jest TIG :D
  a jonizator to jest to co jonizuje cząsteczki powietrza na dodatnie i ujemne?? i któreś z nich są szkodliwe tylko nie wiem które czy + czy -

  a powracając do tematu jak jesteś początkujący to zrób sobie GVdG taki prosty który będzie go ładował pocierając o dolną szczotkę... sam nie dawno chciałem wykonac transformator tesli ale zrezygnowałem...