Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy komputer resetuje się podczas gry. Zasilacz?

Jaxer 23 Oct 2020 14:11 216 4
    Jaxer
    Level 9  
    Witam,

Tydzień temu wymieniłem podzespoły w swoim starym komputerze. Praktycznie wszystko jest nowe oprócz zasilacza, obudowy oraz starych dysków SSD i HDD. Nowe podzespoły poniżej:

Gigabyte B460 HD3 DDR4 s.1200

Intel Core i5-10400F Comet Lake 2,9 GHz s.1200 Box

SilentiumPC Fera 3 120mm

G.Skill Aegis DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 XMP2 F4-3000C16D-16GISB

Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC 8GB GDDR6

Kingston SSD M.2 PCI-e NVMe 1TB 2200/2000MB/s SA2000M8/1000G

Gelid Gelid Darkforce USB3.0 (b/z)

Obecny zasilacz to 5-letni Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular. Wcześniej nie było z nim problemów.

Grając w grę (Horizon Zero Dawn) komputer resetuje się średnio co 2-3 godziny. Przy przeglądaniu internetu i przy godzinie gry w międzyczasie działał bez problemu 6 godzin.

Sprawdziłem temperaturę procesora oraz karty podczas grania przez HWinfo i wszystko jest w normie - CPU ~45, GPU ~55. Zainstalowałem sterowniki do grafiki od zera, ponieważ słyszałem, że to może być przyczyną (zmiana grafiki z GTX 970 na RTX). Również wypiąłem oraz podłączyłem wszystkie kable od nowa.

W BIOSie nic nie ruszałem, nie mierzyłem też napięcia w zasilaczu, ponieważ nie mam do tego narzędzi. Chciałem zrobić power test w OCCT ale po kliknięciu start komputer od razu się zresetował. Memory test nie wykrył błędów.

Do tej karty graficznej rekomendowany zasilacz powinien mieć moc 650W. Natomiast czytałem na różnych forach, że taka specyfikacja jak moja powinna zabierać max 450W.

Czy to jest na 100% kwestia zasilacza? Jeżeli tak to jaki kupić?
    badboy84
    Level 42  
    Ten komputer nie powinien pobrać więcej jak 300W, jeżeli masz możliwość to pożycz markowy zasilacz minimum 400-500W.
    Jaxer
    Level 9  
    Też mi się tak wydaje, ale czy to nie jest w 100% kwestia właśnie zasilacza? Power test resetuje komputer po sekundzie. Ewentualnie może być coś źle podpięte czy wtedy komputer by się w ogóle nie włączył?
    Niestety nie mam możliwości pożyczenia zasilacza.
    Dra98
    Moderator of Computers service
    Jaxer wrote:
    Również wypiąłem oraz podłączyłem wszystkie kable od nowa.

Skoro to modularny zasilacz to można również odłączyć i podpiąć do PSU ma 5 lat może coś zaśniedziało.
    Jaxer wrote:
    Niestety nie mam możliwości pożyczenia zasilacza.

Bez przeprowadzenia diagnostyki nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia czy to wina zasilacza.
    Jaxer wrote:
    czy to nie jest w 100% kwestia właśnie zasilacza?

Patrząc na objawy wysoce prawdopodobna wina PSU jednak to tylko gdybanie.
    Pozostaje - wstępnie, sprawdzenie karty lub zasilacza.
    Jaxer
    Level 9  
    Dra98 wrote:
    Skoro to modularny zasilacz to można również odłączyć i podpiąć do PSU ma 5 lat może coś zaśniedziało.

Z dnia na dzień, po zmianie komponentów komputera zaczęły występować te resety. Dzień wcześniej grałem normalnie na tym zasilaczu, na starych komponentach (GTX 970) i wszystko działało.

Dra98 wrote:
    Patrząc na objawy wysoce prawdopodobna wina PSU jednak to tylko gdybanie.
    Pozostaje - wstępnie, sprawdzenie karty lub zasilacza.

Na OCCT testy na CPU i RAM działają bez zarzutów. Natomiast przy GPU i Power komputer resetuje się od razu. Logi się nie zapisują.

Co jeszcze mogę zrobić (jakie testy), żeby się upewnić, że to na pewno PSU?