Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie pompami rozdzielaczy

23 Oct 2020 14:34 285 5
 • Level 10  
  Witam,

  Moja instalacja grzewcza składa się na kocioł DeDietrich MCR3 24T, bramkę OpenTherm + termostat programowalny Smart TC oraz dwie skrzynki z rozdzielaczami do podłogówki (dół i góra) gdzie zainstalowane są listwy sterujące Tech'a L10, do których podłączone są termostaty pokojowe, które przez listwę sterującą załączają/wyłączają pompę w danym rozdzielaczu.

  Harmonogram w Smart TC zezwala lub nie na pracę kotła. W okresach kiedy temperatura zadana na Smart TC jest niższa niż na termostatach pokojowych kocioł nie grzeje, jednak zdarza się, że pompy w rozdzielaczach zostają załączone przez któryś z termostatów pokojowych - spadek temperatury poniżej zadanej.

  Chciałbym wiedzieć czy jest możliwość "wyciągnięcia" informacji bądź to bezpośrednio z kotła bądź z bramki OpenTherm o pracy kotła lub zezwoleniu na jego pracę i wykorzystać ten sygnał w listwach sterujących, aby nie załączały się niepotrzebnie pompy w rozdzielaczach.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Heating systems specialist
  Próbujesz robić automatykę, która ma działać od d.... strony.
  Ten regulator Smart TC jest jak piąte koło u wozu. Jeżeli posiadasz regulatory pokojowe spięte z listwami to tylko one powinny decydować o tym, kiedy ma grzać kocioł. To tylko listwy powinny sterować kotłem tzn. decydować, kiedy kocioł ma grzać, a kiedy nie. Kocioł powinien realizować tylko i wyłącznie regulację pogodową.

  Ale regulacja pokojowa w przypadku podłogówek wprowadza spore wahania temperatury w pomieszczeniach i nie przynosi zauważalnych oszczędności. W przypadku podłogówek najlepszą regulacją jest regulacja pogodowa + regulacja przepływów w obiegach przy użyciu rotametrów.

  Z ciekawości zapytam czy masz w tych skrzynkach rozdzielczych zawory mieszające termostatyczne?
  Daj jakieś zdjęcia, bo jakoś mam przeczucie, że w ogóle masz spierniczone całe sterowanie.

  Jak chcesz, aby to wszystko funkcjonowało tak jak trzeba to masz jedno z 2 rozwiązań sterowania:

  1. Regulacja pogodowa kotła + listwy sterujące pracą kotła, współpracujące z regulatorami pokojowymi.
  Wady: Duże wahania temperatury.
  Zalety: Można wyłączać ogrzewanie w nieużywanych pomieszczeniach lub dość mocno obniżyć temperaturę.
  2. Regulacja pogodowa kotła + Smart TC. Wtedy należy wywalić ze skrzynek listwy sterujące oraz regulatory pokojowe. Wyregulować krzywą grzewczą w kotle, aby uzyskać najbardziej stabilną temperaturę w domu, a dodatkowo rotametrami wyregulować poszczególne temperatury w pomieszczeniach. Pompy musiały by być załączone na stałe lub powinny się uruchamiać wraz z pompą wewnętrzną kotła. Z kotła wyprowadza się sygnał i przy pomocy przekaźników steruje pozostałymi pompami.
  Zalety: Stabilna temperatura, niezależna od wahań temperatury na zewnątrz.
  Wady: Długotrwała regulacja całego układu, ale raz wyregulowana nie potrzebuje już kombinowania przez szereg lat.

  Zarówno w jednym, jak i w drugim układzie w skrzynkach nie ma prawa być żadnych mieszaczy termostatyczny.
  Tam powinny być tylko i wyłącznie same pompy. Ale pompy te najlepiej jak są zamontowane przy kotle, bo wtedy łatwo jest ogarnąć całe sterowanie.

  Poza tym kocioł powinien być odseparowany od tych skrzynek sprzęgłem hydraulicznym. Czy masz zamontowane takie sprzęgło? Jeżeli nie to masz spierniczony cały układ. Daj zdjęcie co masz pod kotłem.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 10  
  Przyznam, że jestem początkującym użytkownikiem ogrzewania podłogowego i wcześniej nie miałem okazji podejmować prób poprawienia wydajności takiego systemu.

  Instalację wykonał instalator z kilkuletnim doświadczeniem. Nie wydaje mi się, żeby tak jak piszesz instalacja była spierniczona. Wcześniej konfrontowałem te rozwiązania z innymi użytkownikami "podłogówek".

  Poniżej zamieszczam zdjęcia (tak jak prosiłeś). Pierwsze trzy pokazują instalację przy kotle. Trzy następne skrzynkę rozdzielacza na dole (bramka OpenTherm po lewej). A ostatnie trzy skrzynkę u góry.

  Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy Sterowanie pompami rozdzielaczy

  Mam zainstalowane sprzęgło hydrauliczne.
  Zawory mieszające w rozdzielaczach nie są termostatyczne. Skala zaworu to 0-5, u mnie ustawione w obu skrzynkach na 3,5.
  Co do rotametrów to większość jest ustawiona na 2-3. Tylko dla górnej łazienki zmniejszyłem do 1,5.

  Smart TC jest o tyle wygodny, że daje możliwość zdalnego dostępu przez aplikację i możliwość programowania/podglądu systemu.

  Do kotła podłączony jest czujnik temperatury zewnętrznej.
  Krzywej grzewczej nie zmieniałem - domyślnie zakres temp. zew. 15 st. C do -20 st. C (oś X), zakres temperatury w układzie 15 st. C do 80 st. C (oś Y), a współczynnik nachylenia równy 1,5.

  Napisałeś, że jest możliwość wyprowadzenia sygnału z kotła o załączeniu pompy celem użycia go do załączenia pomp w rozdzielaczach. Czy wyprowadzenie tego sygnału powoduje utratę gwarancji kotła?
 • Level 10  
  Plumpi wrote:
  Z ciekawości zapytam czy masz w tych skrzynkach rozdzielczych zawory mieszające termostatyczne?

  Plumpi wrote:
  Zarówno w jednym, jak i w drugim układzie w skrzynkach nie ma prawa być żadnych mieszaczy termostatyczny.


  Sprawdziłem i miałeś rację - mam zawory termostatyczne. Co rzeczywiście psuje całą koncepcję regulacji pogodowej. Bo z tego co zrozumiałem w regulacji pogodowej kocioł sam dobiera temperaturę wody w układzie wg. krzywej grzewczej.
  Co należałoby zrobić w tym przypadku? Wymontować te zawory mieszające i zastąpić innym (takim ograniczającym temperaturę do max. 55 st. C) czy tylko trójnikiem?

  Plumpi wrote:
  Tam powinny być tylko i wyłącznie same pompy. Ale pompy te najlepiej jak są zamontowane przy kotle, bo wtedy łatwo jest ogarnąć całe sterowanie.


  Jeśli chodzi o sterowanie pompami w rozdzielaczach, to jest to do zrobienia. Mam pociągniętą skrętkę między skrzynkami rozdzielaczy i mięszy kotłem a skrzynką na dole.
 • Level 25  
  matmix1 wrote:
  Co należałoby zrobić w tym przypadku? Wymontować te zawory mieszające i zastąpić innym

  i zastąpić takimi z siłownikiem. Do tego sterownik (z czujnikami) co będzie tym sterował i regulował temperaturę wody na podłogę.
 • Heating systems specialist
  Dobrze zrozumiałem, masz w całym domu podłogówki?
  Jeżeli tak to wywal te mieszacze. Pompy mogą pozostać tam, gdzie są. Tylko nie pomyl zasilania z powrotem. Masz pod kotłem sprzęgło. Pompy mają tłoczyć wodę ze sprzęgła od strony zasilania do listwy z rotametrami. Od listwy z siłownikami woda ma powracać do sprzęgła od strony powrotu.
  Jak to przerobisz to musisz się zdecydować czy całość ma być sterowana regulatorem Smart TC czy też regulatorami pokojowymi czy też pozostać na regulacji pogodowej. Obydwa regulatory będą się wzajemnie zakłócały.
  Regulacje należy rozpocząć od dobrania krzywej grzewczej oraz zbalansowania całego układu grzewczego rotametrami. Należy całkowicie wyłączyć sterowanie listwami oraz regulację pokojowa w Smart TC. Tak regulować krzywą grzewczą oraz rotametrami, aby uzyskać w pomieszczeniach stabilne temperatury. Jeżeli regulacja ma się opierać tylko o regulację pogodową i rotametry to należy doprowadzić do sytuacji, że wszędzie masz takie temperatury jakie mają być. Jeżeli chcesz do tego dołożyć regulację pokojową to używając samej regulacji pogodowej i rotametrów regulujesz tak, aby temperatury w domu były o 1-2 stopnie wyższe od docelowych. Po uzyskaniu takich temperatur dopiero wtedy można uruchomić regulację pokojową w Smart TC lub regulatorach pokojowych i listwach. Jeżeli się zdecydujesz na regulatory pokojowe i sterowanie listwami to od listew należy poprowadzić przewody sterujące do kotła. Wtedy listwy zgłaszają do kotła zapotrzebowanie na ciepło i kocioł się uruchamia tylko i wyłącznie, kiedy którakolwiek z listew zgłosi potrzebę grzania.
  Obecny układ sterowania jest do d..., bo masz 4 układu regulacji, które się wzajemnie zakłócają. Każdy pracuje inaczej i każdy dąży do czegoś innego. Masz regulację pogodową w kotle, regulację pokojową w Smart TC, regulację stałowartościową na mieszaczu termostatycznym oraz drugą regulację pokojową na regulatorach pokojowych i listwach. To jest częsty błąd popełniany przez hydraulików, którzy nie mają kompletnie pojęcia o automatyce i regulacji. Pchają wszystko co im wcisną w hurtowni i myślą, że im więcej układów regulacji tym będzie lepiej. A jest w tym przypadku całkiem odwrotnie.
  Aby wyregulować krzywą grzewczą w kotle oraz rotametry, zejdzie Ci prawie do końca zimy, bo jest to proces, który wymaga dużych różnic temperatury zewnętrznej oraz wielu korekt. Ale raz wyregulowany układ nie musi już być dotykany przez szereg kolejnych lat. Tak naprawdę dla poprawnej regulacji i utrzymania stabilnej temperatury przez cały sezon grzewczy przy podłogówkach, nie są potrzebne żadne inne układy regulacji poza krzywą grzewczą w kotle oraz rotametrami. Dodatkową regulację robi się tylko wtedy, kiedy podłogówki są źle obliczone/wykonane i nie da się jej zrównoważyć przy użyciu rotametrów.
  Podstawą regulacji podłogowej jest regulacja pogodowa i krzywa grzewczą. To w zupełności wystarczy, aby w domu, gdzie jest prawidłowo wykonana podłogówka utrzymać stabilną temperaturę wewnętrzną oraz komfort cieplny nie zależnie od tego czy na zewnątrz jest temperatura +10'C czy też -20'C.
  Wprowadzenie dodatkowej regulacji pokojowej bez dodatkowego pomiaru temperatury podłóg tylko pogarsza stabilność całego układu i wprowadza większe wahania temperatury. Umożliwia natomiast skorygowanie błędów, powstałych przy projektowaniu podłogówek i ich wykonaniu lub też problemów związanych z późniejszymi zmianami dotyczącymi rodzaju pokrycia podłóg (płytki, drewno).

  Dodano po 4 [godziny] 47 [minuty]:

  Prof. SpecMiernik wrote:
  matmix1 wrote:
  Co należałoby zrobić w tym przypadku? Wymontować te zawory mieszające i zastąpić innym

  i zastąpić takimi z siłownikiem. Do tego sterownik (z czujnikami) co będzie tym sterował i regulował temperaturę wody na podłogę.


  Siłowników nie potrzeba jeżeli wszędzie są podłogówki, a chyba tak kolega ma zrobioną instalację. Wystarczy wtedy tylko i wyłącznie praca na krzywej grzewczej kotła.

  Przydałoby się jednak jeszcze zabezpieczenie podłogówek w razie jakby poszła zbyt gorąca woda z kotła do sprzęgła. Najlepiej termostat przylgowy z kapilarą, który wyłączyłby pompy podłogówek jeżeli temperatura na sprzęgle przekroczy 45'C.
  Podobną rolę mogą też pełnić te nieszczęsne mieszacze termostatyczne przy rozdzielaczach. Jednak ich reakcja będzie dużo wolniejsza.