Dobrze zrozumiałem, masz w całym domu podłogówki?
Jeżeli tak to wywal te mieszacze. Pompy mogą pozostać tam, gdzie są. Tylko nie pomyl zasilania z powrotem. Masz pod kotłem sprzęgło. Pompy mają tłoczyć wodę ze sprzęgła od strony zasilania do listwy z rotametrami. Od listwy z siłownikami woda ma powracać do sprzęgła od strony powrotu.
Jak to przerobisz to musisz się zdecydować czy całość ma być sterowana regulatorem Smart TC czy też regulatorami pokojowymi czy też pozostać na regulacji pogodowej. Obydwa regulatory będą się wzajemnie zakłócały.
Regulacje należy rozpocząć od dobrania krzywej grzewczej oraz zbalansowania całego układu grzewczego rotametrami. Należy całkowicie wyłączyć sterowanie listwami oraz regulację pokojowa w Smart TC. Tak regulować krzywą grzewczą oraz rotametrami, aby uzyskać w pomieszczeniach stabilne temperatury. Jeżeli regulacja ma się opierać tylko o regulację pogodową i rotametry to należy doprowadzić do sytuacji, że wszędzie masz takie temperatury jakie mają być. Jeżeli chcesz do tego dołożyć regulację pokojową to używając samej regulacji pogodowej i rotametrów regulujesz tak, aby temperatury w domu były o 1-2 stopnie wyższe od docelowych. Po uzyskaniu takich temperatur dopiero wtedy można uruchomić regulację pokojową w Smart TC lub regulatorach pokojowych i listwach. Jeżeli się zdecydujesz na regulatory pokojowe i sterowanie listwami to od listew należy poprowadzić przewody sterujące do kotła. Wtedy listwy zgłaszają do kotła zapotrzebowanie na ciepło i kocioł się uruchamia tylko i wyłącznie, kiedy którakolwiek z listew zgłosi potrzebę grzania.
Obecny układ sterowania jest do d..., bo masz 4 układu regulacji, które się wzajemnie zakłócają. Każdy pracuje inaczej i każdy dąży do czegoś innego. Masz regulację pogodową w kotle, regulację pokojową w Smart TC, regulację stałowartościową na mieszaczu termostatycznym oraz drugą regulację pokojową na regulatorach pokojowych i listwach. To jest częsty błąd popełniany przez hydraulików, którzy nie mają kompletnie pojęcia o automatyce i regulacji. Pchają wszystko co im wcisną w hurtowni i myślą, że im więcej układów regulacji tym będzie lepiej. A jest w tym przypadku całkiem odwrotnie.
Aby wyregulować krzywą grzewczą w kotle oraz rotametry, zejdzie Ci prawie do końca zimy, bo jest to proces, który wymaga dużych różnic temperatury zewnętrznej oraz wielu korekt. Ale raz wyregulowany układ nie musi już być dotykany przez szereg kolejnych lat. Tak naprawdę dla poprawnej regulacji i utrzymania stabilnej temperatury przez cały sezon grzewczy przy podłogówkach, nie są potrzebne żadne inne układy regulacji poza krzywą grzewczą w kotle oraz rotametrami. Dodatkową regulację robi się tylko wtedy, kiedy podłogówki są źle obliczone/wykonane i nie da się jej zrównoważyć przy użyciu rotametrów.
Podstawą regulacji podłogowej jest regulacja pogodowa i krzywa grzewczą. To w zupełności wystarczy, aby w domu, gdzie jest prawidłowo wykonana podłogówka utrzymać stabilną temperaturę wewnętrzną oraz komfort cieplny nie zależnie od tego czy na zewnątrz jest temperatura +10'C czy też -20'C.
Wprowadzenie dodatkowej regulacji pokojowej bez dodatkowego pomiaru temperatury podłóg tylko pogarsza stabilność całego układu i wprowadza większe wahania temperatury. Umożliwia natomiast skorygowanie błędów, powstałych przy projektowaniu podłogówek i ich wykonaniu lub też problemów związanych z późniejszymi zmianami dotyczącymi rodzaju pokrycia podłóg (płytki, drewno).
Dodano po 4 [godziny] 47 [minuty]: Prof. SpecMiernik wrote: matmix1 wrote: Co należałoby zrobić w tym przypadku? Wymontować te zawory mieszające i zastąpić innym
i zastąpić takimi z siłownikiem. Do tego sterownik (z czujnikami) co będzie tym sterował i regulował temperaturę wody na podłogę.
Siłowników nie potrzeba jeżeli wszędzie są podłogówki, a chyba tak kolega ma zrobioną instalację. Wystarczy wtedy tylko i wyłącznie praca na krzywej grzewczej kotła.
Przydałoby się jednak jeszcze zabezpieczenie podłogówek w razie jakby poszła zbyt gorąca woda z kotła do sprzęgła. Najlepiej termostat przylgowy z kapilarą, który wyłączyłby pompy podłogówek jeżeli temperatura na sprzęgle przekroczy 45'C.
Podobną rolę mogą też pełnić te nieszczęsne mieszacze termostatyczne przy rozdzielaczach. Jednak ich reakcja będzie dużo wolniejsza.