Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra elektrozawór po taniości ?

23 Paź 2020 21:30 531 23
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    sickape napisał:
    Czy jesteśmy skazani na zakup extra INT-ORS i APS-30 aby elektrozawór zadziałał?

Oczywiście,że nie.
    Układ jest bardzo prosty.
    Zamiast stosunkowo drogiego INT-ORS można zastosować moduł przekaźnika sterowanego z niskoprądowego wyjścia centrali. Koszt pewnie z 10,- zł.
    Zasilacz też jest w zasadzie dowolny szczególnie jeżeli nie stanowi problemu zamknięcie zaworu przy braku prądu w sieci.
    Jeżeli infrastruktura zawierająca ten zawór jest krytyczna to trzeba zastosować dowolny (zbilansowany z wymaganym czasem podtrzymania) zasilacz buforowy.

Dodano po 4 [minuty]:

Na schemacie wg mnie brakuje jednego bardzo ważnego elementu - konkretnie - równoległej, spolaryzowanej zaporowo, diody zabezpieczającej na cewce zaworu.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 10  
    @Rysiek2 Dzieki za podpowiedź. Widzę nadzieję w tym co Pan mówi, jednak moje niewielkie doświadczenie (1micra i 1 integra skonfigurowana) nie pozwala mi na ogarnięcie tego :(
    Może ma Pan jakieś "gotowe" rozwiązanie, jakie elementy należy kupić?
    Rozwiązanie "gotowe".
    1. Pomiędzy wyjście zasilania +EX a dowolne wyjście nisko prądowe podłączasz wejście modułu przekaźnika.

2. Obwód zewnętrzny tworzą zabezpieczona diodą cewka elektrozaworu, zasilacz zewnętrzny 12VDC
    o prądzie maksymalnym większym od prądu cewki zaworu oraz styki robocze NC (normalnie zwarte) modułu przekaźnika

3. Programujesz wyjście do którego wpiąłeś cewkę przekaźnika tak jak w przykładzie który załączyłeś zaprogramowane jest wyjście 9

Na popularnym serwisie aukcyjnym znajdziesz moduły przekaźników sterowane 12V o stykach 10A za około 4,- zł

Zasilacz 12V 2A wystarczające do zasilania elektrozaworu już od 2 zł

• Poziom 43  
    Dla formalności zapytam o model Integry oraz samego zaworu oraz czy nie jest przypadkiem sterowany 230V.
  • Poziom 10  
    sosarek napisał:
    Dla formalności zapytam o model Integry oraz samego zaworu oraz czy nie jest przypadkiem sterowany 230V.

Integra 128WRL.

Zaworu nie mam jeszcze.
    Właśnie chcę to skompletować.

Będę próbował zrobić schemat i dobrać osprzęt zgodnie z radami kolegi wyżej.

• Poziom 43  
    W dobrym, zwykła 1n4007. Masz już tą płytę czy dopiero kompletujesz system?
  • Poziom 10  
    @sosarek Jeszcze nic nie kupiłem.

Faktycznie można to tanio zrobić, tak jak radzi @Rysiek2

Poszperałem jeszcze w necie i okazuje się, że jest gotowe rozwiązanie. Trochę droższe, ale ciągle dużo taniej niż propozycja firmy Satel.

https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/elekt...-w-instalacjach-alarmowych-porady-praktyczne/

O ile dobrze rozumiem to stosując Pulsar awz514 już nie trzeba dodawać diody?

Może ktoś ma doświadczenie z elektrozaworami?
    Czy taki na 12V NO będzie odpowiedni?
    https://allegro.pl/oferta/elektrozawor-2n15-1-2-cala-230v-lub-12v-24v-6200644324
    sickape napisał:

W przypadku zastosowania obciążenia indukcyjnego zasilanego prądem stałym dioda jest zawsze konieczna. Nie znaczy to, że bez niej
    nie będzie to działać ale brak diody znacznie skraca czas życia styków przekaźnika AWZ514. Największe znaczenie ma to przy rozłączaniu tych styków.

• Poziom 43  
    Jeśli nic nie kupiłeś to co przemawia za 128 WRL?
  • Poziom 10  
    @sosarek centralę miałem już wcześniej. Kupiona aby obsłużyć abaxa. Wyszlo mi taniej niż inne plus modul abax.

Czy diodę 1n4007 mogę stosować bez względu na to jaki przekaźnik użyje?
    sickape napisał:
    Czy diodę 1n4007 mogę stosować bez względu na to jaki przekaźnik użyje?

Tu nie ma znaczenia przekaźnik ale obciążenie jakim jest cewka zaworu.
    1N4007 jest do takich zastosowań właściwa.

• Poziom 43  
    sickape napisał:
    centralę miałem już wcześniej. Kupiona aby obsłużyć abaxa. Wyszlo mi taniej niż inne plus modul abax.

Pytałem czy zamierzasz ją kupić, piszesz że nic nie masz po czym że ją masz...
    Dlaczego pchałeś się w starego Abaxa zamiast iść w normalną Integrę 64 i moduł ABAX-2?
  • Poziom 10  
    sosarek napisał:
    sickape napisał:
    centralę miałem już wcześniej. Kupiona aby obsłużyć abaxa. Wyszlo mi taniej niż inne plus modul abax.

Pytałem czy zamierzasz ją kupić, piszesz że nic nie masz po czym że ją masz...
    Dlaczego pchałeś się w starego Abaxa zamiast iść w normalną Integrę 64 i moduł ABAX-2?

128wrl - gniazdo sim, abax z zasięgiem ktory mi odpowiada, w sumie wyszlo tanie. Sorry myślałem, że pytasz tylko o szpej do sterowania zaworem.

• Poziom 43  
    Tylko ze ograniczyłeś sobie możliwości rozbudowy o nowe urządzenia bezprzewodowe z powodu starego Abaxa ;) No i czujniki ładniejsze ;)
  • Poziom 10  
    sosarek napisał:
    Tylko ze ograniczyłeś sobie możliwości rozbudowy o nowe urządzenia bezprzewodowe z powodu starego Abaxa ;) No i czujniki ładniejsze ;)

Z tego co wiem to czujki ABAX2 są wstecznie kompatybilne z ABAX (1).

• Poziom 43  
    Podobno, co do tego miewam czasami wątpliwości, w końcu to tylko Satel ;)
  • Poziom 10  
    Co wam mówi doświadczenie. Lepiej mieć zawór NO czy NC?
    sickape napisał:
    Co wam mówi doświadczenie. Lepiej mieć zawór NO czy NC?

Tu musisz sam zdecydować co jest priorytetem dla ciebie?

Zawór NO czyli normalnie otwarty wymaga zasilania wtedy gdy chcesz go zamknąć.
    Jeżeli nie masz sprawnego monitorowanego zasilacza buforowego w systemie bezpieczeństwo
    tego rozwiązania będzie niskie. Zgodnie z prawami Murphy'ego wtedy
    kiedy zamknięcie będzie najbardziej potrzebne nie będzie prądu albo zasilacz będzie uszkodzony itp.

Zawór NC jest normalnie zamknięty więc do jego otwarcia i utrzymywania w tym stanie trzeba
    cały czas dostarczać energię która nie jest za darmo.
    Ale dzięki temu w przypadku awarii zasilania od razu masz informację o tym fakcie gdyż nie ma wody.
  • Poziom 18  
    sickape napisał:

Myślę, że autor zapytał w tym kontekście, że ten model Pulsara ma w sobie już diodę i nie trzeba dokładać swojej.

Co do zaworów to słyszałem także o takich, które potrzebują napięcia w momencie przełączenia otwórz/zamknij, czyli mniej więcej działają jak napęd w roletach. Podobno czas zamknięcia ich to około 10-15 sekund. Może ktoś ma jakieś lepsze info o takich produktach?
  • Specjalista elektryk
    adwlodar napisał:
    Co do zaworów to słyszałem także o takich, które potrzebują napięcia w momencie przełączenia otwórz/zamknij, czyli mniej więcej działają jak napęd w roletach. Podobno czas zamknięcia ich to około 10-15 sekund. Może ktoś ma jakieś lepsze info o takich produktach?
    Cytat:

https://sklep.washservice.pl/elektrozawor-kulowy-5-4-cala-z-silownikiem-a80.html
    adwlodar napisał:
    Myślę, że autor zapytał w tym kontekście, że ten model Pulsara ma w sobie już diodę i nie trzeba dokładać swojej.

Od kiedy to AWZ514 ma diodę na stykach roboczych przekaźnika?

sickape napisał:
    Jakie parametry powinna mieć dioda i czy jest w dobrym miejscu?

Dioda ma być równolegle do obciążenia (cewka zaworu) skierowana w kierunku zaporowym.
  • Poziom 18  
    Rysiek2 napisał:
    Od kiedy to AWZ514 ma diodę na stykach roboczych przekaźnika?
    Mój błąd, AWZ514 ma diodę w obwodzie cewki przekaźnika.