Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner SAT - Enigma2, Linux

andrzejlisek 27 Oct 2020 23:15 8361 57
Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
  • Computer Controls
    andrzejlisek
    Level 28  
    Zamówiłem Uclean Ustym 4K. Jak patrzyłem na zdjęcia tego i Octagon 8008 na portalu aukcyjnym, to można odnieść wrażenie, że sprzedawca jednego podkradał zdjęcia od drugiego, albo, że oba modele są robione w tej samej fabryce, tylko różnią się naklejką (bo produkcja tego samego, ale na zlecenie innego producenta). Skoro to jest to samo, to naturalnie biorę to, co jest tańsze. Ciekawe, czy wnętrzności też są takie same i programowo kompatybilne.

Jak dojdzie do mnie, to będzie patrzeć, czy OpenATV, czy OpenVix, czy może coś jeszcze.

Dawniej interesowałem się radiotelefonami i spotkałem się z przypadkiem, że np. TYT MD-2017, Vetomile V-2017 to jest dokładnie to samo, tylko inna naklejka i inna cena.
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    goralpm wrote:
    Z tego co widzę, to ukraiński klon sf8008
    Oby ci służył tak jak sobie to zakładasz:)

Jak się nie mylę to Octagon jest tym samym, klonem Ustyma i Ukraińcy piszą do obu oprogramowania. Ustym może mieć więcej możliwości niż Octagon bo dla Octagona są prawa autorskie, licencje, itp. ograniczenia.
    User removed account
    Level 1  
  • Computer Controls
    LeDy
    Level 43  
    Tu nie chodzi o E2 a inne możliwości. Podobnie jest z tunerami z dopiskiem EU czyli na rynek Unii.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    Tuner już mam, zanim ewentualnie wymienię oprogramowanie na coś innego, stwierdziłem, że popróbuję z OpenATV. Na razie próbuję z DVB-T. Jak dostać się do listy i edycji kanałów bez użycia komputera? W poprzednim tunerze po prostu skanowałem ręcznie według numerów MUX (one nie były w kolejności według częstotliwości), czyli skanowałem częstotliwość MUX1, potem MUX2 itd. Na koniec wchodziłem na listę kanałów i kasowałem kanały testowe z MUX8 i DVB-T był ogarnięty. W tamtym tunerze ogarnięcie DVB-T to było 5 minut, a teraz godzinę się meczę, żeby to samo zrobić.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    goralpm wrote:
    andrzejlisek wrote:
    Tuner już mam, zanim ewentualnie wymienię oprogramowanie na coś innego, stwierdziłem, że popróbuję z OpenATV. Na razie próbuję z DVB-T. Jak dostać się do listy i edycji kanałów bez użycia komputera? W poprzednim tunerze po prostu skanowałem ręcznie według numerów MUX (one nie były w kolejności według częstotliwości), czyli skanowałem częstotliwość MUX1, potem MUX2 itd. Na koniec wchodziłem na listę kanałów i kasowałem kanały testowe z MUX8 i DVB-T był ogarnięty. W tamtym tunerze ogarnięcie DVB-T to było 5 minut, a teraz godzinę się meczę, żeby to samo zrobić.

Zobacz w ustawieniach tunera, czy tam nie ma opcji do skanowania wg. twoich kryteriów.
    Powinieneś mieć opcję do usunięcia danego kanału.
    W odbiornikach Enigma2 jest inna zasada. Zamiast list kanałów masz tak zwane bukiety bouquets.
    Ja nigdy nie bawiłem się w edycje bezpośrednio w odbiorniku, bo to bez sensu.
    Komputer jest zdecydowanie wygodniejszy do tego, zwłaszcza jak masz setki kanałów.

W międzyczasie sam doszedłem, że tam są bukiety, trzeba wcisnąć strzałkę w górę lub w dół na pilocie, aby się do nich dostać, chodzi o funkcję widoczną na screenie na https://blog.spacetronik.eu/tv-sat/dekodery/ustym-4k-pro-octagon-sf8008-combo/ pod napisem "Zainstalowana lista kanałów z podziałem na operatorów i tematycznie", jak się wciśnie "ulubione" (niebieski przycisk) to tam się definiuje bukiety. Korzystam ze skanowania ręcznego, każde skanowanie jednego transpondera dorzuca znalezione kanały do listy "Dostawcy" i "Satelity". Co więcej, w kontekście DVB-T, to coś, co funkcjonuje na jednym kanale i nadaje programy też jest nazwane transponderem.

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko dwóch rzeczy:
    1. Jak zaznaczyć kilka lub wszystkie pozycje na liście "Satelity" lub "Nadawcy", aby w moment przenieść do bukietu (bez zaznaczania wielu pozycji da się, ale to dużo klikania).
    2. Wymuszenie sortowania bukietu według częstotliwości nadawania (w przypadku bukietów sat).
    Angażowanie komputera do tak prostej czynności wydaje się być strzelaniem z armaty do muchy, ale wszystko przede mną, jeszcze muszę doczytać, czy da się poprzez WiFi podłączyć komputer, żeby dostać się do plików z bukietami w celu edycji albo jak inaczej przenieść pliki z bukietami na komputer.

Mnie interesuje uzyskanie listy DVB-T według MUX (w bukiecie mogę ewentualnie ręcznie zmienić kolejność, bo nie ma tego dużo), a w satelitach to interesuje posortowanie według częstotliwości transponderów, nic więcej nie potrzebuję.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    goralpm wrote:
    Użyj komputera, wierz mi to ułatwia sprawę (chyba, ze nie masz takiej możliwości, no to ciężko będzie).
    Wczytasz listę z odbiornika i na ekranie komputera masz wszystko co twój tuner znalazł, teraz tworzysz swój własny bouquet, sortujesz go wg. czego tam chcesz. np. wobec częstotliwości. I zapisujesz do favorite (po polsku chyba ulubione?).
    Wówczas, jak już doszedłeś pod niebieskim masz ulubione bouguet.
    Szybko, sprawnie...

Mam możliwość użycia laptopa bez żadnego problemu, nie mam powodów, żeby z tej możliwości nie korzystać, po prostu chciałem zastosować podobny sposób myślenia i postępowania, jaki z powodzeniem stosowałem w Fergusonie. Tuner podłączyłem bezprzewodowo do routera WiFi, który mam od lat, mam laptop, który też jest po WiFi podłączony, ustawiłem hasło sieciowe w tunerze, a z laptopa udało mi się podłączyć do serwera FTP tunera i widzę wszystkie pliki. To juz połowa sukcesu, mogę sobie skopiować plik do komputera i robić co chcę, zakładam, że w ramach usługi FTP tuner daje prawo do modyfikacji plików, wtedy już mam wszystko, co potrzeba bez karkołomnej dłubaniny.

Zrobiłem też taki eksperyment, że podłączyłem klawiaturę komputerową do tunera przez USB i klawiatura działa w ograniczonym zakresie, czyli działają strzałki, ale w miejscu, gdzie wpisuje się jakiś tekst działa tylko Backspace i cyfry w sposób, jak dawniej na telefonach, litery nie działają. Jak wpisywałem hasło do WiFi, to się pomyliłem i nie wiedziałem, jak skasować źle wpisane znaki, stąd ten pomysł z klawiaturą, bo skoro tuner to taki mały komputerek z Linuxem, to może zadziała.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    goralpm wrote:

Do listy kanałów, nie ma nic lepszego jak dreamboxedit - zresztą sam zobacz.
    Dream box edit jest 100% darmowy.

Mam właśnie DreamBoxEdit, bardzo prosty program i łączy się z tunerem właśnie poprzez FTP.

Zauważyłem tylko, że numeracja kanałów w bukietach jest ciągła, tzn., że w tunerze jak się wybierze pierwszy bukiet, który ma 30 kanałów, to ma on kanały od 1 do 30, a jak się wybierze drugi bukiet, to ma kanały od 31 w górę i tak dalej. Przy przeglądaniu góra/dół widzę poruszam się w obrębie jednego bukietu, a jak wciskam cyfry, to może się zmienić bukiet. Czy to jest cecha OpenATV, Enigmy, czy można to zmienić (tak, żeby każdy bukiet miał swoją numerację, a ostatni numer jest równy ilości pozycji w bukiecie)? Czy w swoim tunerze też tak masz?
    andrzejlisek
    Level 28  
    Jestem po dwóch dniach użytkowania i z wielką chęcią podzielę się opinią:

Generalnie, ten tuner zdecydowanie bije Ferguson 252 Combo pod wieloma względami. Pierwsza sprawa, to możliwość zarządzania listą transponderów i listą programów za pomocą komputera. Zdecydowanie ułatwia to możliwość tworzenia własnego oprogramowania, który coś robi z listą transponderów i programów, bo wszystko jest w plikach tekstowych. Co ważne, a brakowałem w Fergusonie, to można tworzyć bukiety i zmieniać ich kolejność, czego w Fergusonie brakowało (nowo dopisany satelita był zawsze na koniec listy).

Dlatego ten tuner kosztuje ponad 400zł, a nie 150zł.

Niestety, Ustym ma też dwie dość poważne wady, których nie miał Ferguson Ariva.
    Pierwsza sprawa, to nie działająca dobrze opcja "tylko FTA". Przeszukuję poprzez "Skanowanie ręczne", wybieram "jeden satelita", wybieram satelitę i przeszukiwanie jest według transponderów z listy w pliku "satellite.xml". Wszystko pięknie i ładnie, ale na listę wyszukanych programów trafiają też niektóre programy szyfrowane, które nie są FTA. Na satelicie Hotbird rzucił się w oczy program "Redlight HD". On jest oczywiście szyfrowany, myślałem, że zapomniałem włączyć "tylko FTA", ale za drugim razem ten program też wszedł na listę i kilka innych. W Ariva nigdy nie było takiego przypadku. Żeby było jeszcze śmieszniej, na liście w DreamBoxEdit, kilka programów (nie wszystkie z niesłusznie znalezionych szyfrowanych) ma symbol kłódki, czyli przy przeszukiwaniu tuner wyczuł, ze program jest szyfrowany, ale wrzucił go na listę przy szukaniu FTA, trochę dziwne.
    Druga sprawa, to odróżnienie programu radiowego od telewizyjnego. Ariva działa tak, że jak wyczuje, że jest dekodowalny obraz, to traktuje program jako telewizyjny, a każdy inny jako radiowy (również takie, które nie zawierają ani obraz ani dźwięku). Z tego powodu program "NASA UHD" był potraktowany jako radiowy, bo Ariva nie obsługuje obrazu UHD, ale też na listę programów radiowych trafiały "programy" będące strumieniem danych, które dla zwykłego tunera są bezużyteczne. Natomiast Ustym ma taki problem, że na listę programów telewizyjnych wrzuca niektóre radiowe. Na satelicie Astra 3 (poz. 21.5E) na listę TV wpadło ok. 20 programów radiowych. W tym przypadku można je łatwo odróżnić po nazwie. Zarówno tuner, jak i DreamBoxEdit odróżnia programy radiowe, telewizyjne i innego typu poprzez numer usługi (w konfiguracji ustawia się, jakie numery to radio, a jakie to telewizja). Sam to sprawdzałem i można znaleźć takie programy radiowe i telewizyjne mające ten sam numer typu i to jest przyczyna całego problemu. Co więcej, do pliku "lamedb" do większości programów nie jest zapisywany numer VPID ani APID, których obecność umożliwi jednoznaczne wyróżnienie programów radiowych (zawierających sam dźwięk) oraz programów telewizyjnych (zawierających obraz i dźwięk lub sam obraz).

Czy na to jest sposób? Czy wymiana OpenATV na inny interfejs może rozwiązać powyższe dwa problemy?

W DreamBoxEdit brakuje opcji sortowania wielopoziomowego, czyli chcę po częstotliwości, a w ramach tej samej częstotliwości po polaryzacji (najpierw H, potem V), a w ramach jednego transpondera po numerze SID. Ten problem sam rozwiązałem w ten sposób, że w .NET napisałem prosty program, który wczytuje pliki bukietów i plik bazy danych "lamedb", a potem generuje nowe pliki bukietów (dopisuje rozszerzenie ",new") zawierające posortowaną listę. Żadnych plików nie modyfikuje. Potem tylko ręcznie należy skasować plik .tv i w jego miejsce zmienić nazwę pliku .tv.new na .tv.

Załączam ten program, jego obsługa jest bardzo prosta. Wczytuje plik Config.txt, który jest w folderze z plikiem DreamBoxEditEx.exe. Plik Config.txt ma następującą budowę:
    * W pierwszej linii jest nazwa pliku bazy danych.
    * W drugiej linii jest lista typów programów radiowych, liczby rozdzielone dwukropkiem.
    * W trzeciej linii jest lista typów programów telewizyjnych, liczby rozdzielone dwukropkiem.
    * Kolejne linie dzielą się na grupy po 3 linie z tego pliku.
    * W pierwszej linii grupy jest nazwa pliku bukietu
    * W drugiej linii grupy jest liczba reprezentująca pozycję satelitarną, może być kilka rozdzielonych dwukropkiem, służy tylko do filtrowania satelitów przy wczytywaniu bazy danych do przetwarzania danego bukietu. Pozwala to uniknąć ewentualnych niejednoznaczności przy wyszukiwaniu programu i transpondera z bazy danych.
    * W trzeciej linii grupy jest lista typów programów, jakie mają być wczytane z bazy danych do przetwarzania. Pozwala to uniknąć ewentualnych niejednoznaczności przy wyszukiwaniu programu i transpondera z bazy danych. W tym miejscu można użyć słowa R lub TV, co oznacza, że w tym miejscu będzie użyta lista typów z pierwszej lub drugiej linii pliku.

Należy uruchomić plik "DreamBoxEditEx.exe". Pokaże on nazwę pliku bazy danych i informacje o wszystkich bukietach do przetworzenia. Jeżeli informacje są prawidłowe, należy nacisnąć Enter, przetwarzanie potrwa kilka sekund. Dla mnie program zrobił to, co chciałem i go załączam.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    goralpm: Ostatnio włożyłem do tunera nową, nieużywaną kartę MicroSD o wielkości 32GB, sformatowałem ją w tunerze. Zwykłe nagrywanie działa prawidłowo, natomiast chciałbym właczyć timeshift. Na jakie ustawienia Timeshiftu muszę zwrócić uwagę? Ja próbowałem, ale w ogóle nie chciał się włączyć.

Takie mam ustawienia timeshiftu.
    Tuner SAT - Enigma2, Linux

Jak wciskam przycisk "Stop" na dole pilota, to obraz nie zatrzymuje się, a "przewijanie do tyłu" nie działa (włączam jakiś program, czekam kilkanaście sekund i chciałbym przewinąć do momentu przełączenia na dany program). Jak naciskam te przyciski, to pokazuje się "X" w lewym górnym rogu i nic się nie dzieje.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    goralpm wrote:
    Timeshift to nic innego jak nonstop nagrywanie.
    Połącz się przez ftp (ja używam Total Commander bo jest bardzo wygodny)
    i sprawdź czy jest jakie kolwiek miejsce na karcie do zapisu timeshift.
    Po piąte a w zasadzie powinno być pierwsze, sprawdź czy karta ma faktycznie 32 GB a nie np. 4GB - najlepiej darmowym programem H2Testw.

Karta jest firmy Kingston, dopiero, co wypakowałem z fabrycznego blistra. Jakiś czas temu kupiłem dwie sztuki, jedną gdzieś używam i tamta ma na pewno 32 GB, więc na 99% i ta nie jest oszukana. Nawet, jakby była oszukana i miała tylko 1GB, to i tak kilka minut powinno się nagrać. Karta była oczywiście pusta, więc miejsca jest dosyć.

Co do czasu, to przestawię. Ale czy to nie jest tak, że w momencie zmiany programu lub wyłączenia tunera wszystko jest kasowane? Nie miałoby sensu trzymanie nagrania TS po zaprzestaniu oglądania danego programu, bo TS nie na tym polega.

Resztę sprawdzę później, jak będę korzystać z tunera i dam znać.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    Wystarczył pełny restart tunera i timeshift zaczął działać prawidłowo. Teraz sprawdziłem, czy karta nie jest oszukana i ma faktycznie 32GB i pozmieniałem te ustawienia.
    andrzejlisek
    Level 28  
    Wczoraj korzystałem z TS podczas oglądania jednej audycji w nadawanej w SD. Głównie chodziło o wstrzymanie emisji na czas odebrania telefonu i tu działa bardzo dobrze, a także korzystałem z możliwości przewijania do tyłu i do przodu. Przewijanie działać działa, ale chyba niezbyt dobrze. Na ogół chodziło o cofnięcie ok. 10-15 sekund do tyłu, żeby powtórnie obejrzeć coś co się przegapiło lub niedosłyszało. Jak wciskam "<<" i obserwuję obraz odtwarzany z dwukrotną prędkością do tyłu i dostrzegam właściwy moment, to po wciśnięciu ">" nieraz potrafi samowolnie przewinąć nawet 20-30 sekund do przodu. Radziłem sobie z tym poprzez przewinięcie odpowiednio więcej niż potrzeba, ale to bardziej wyglądało tak, jakby w nagraniu co kilkadziesiąt sekund był znacznik czasowy i po włączeniu odtwarzania następowało przewijanie do przodu do najbliższego znacznika.

Potem zainstalowałem sobie Netflix, tym bardziej, że chciałem sobie obejrzeć jeden film na nim (przy wyborze dekodera nie brałem tego pod uwagę, ale skoro ma taką możliwość, to dlaczego z niej nie korzystać zamiast podpinać laptopa?). Wszystko cacy, ale "przy okazji" zauważyłem pewne cechy urządzenia:
    1. Do oglądania mam projektor o rozdzielczości 1024x768, ale przyjmujący sygnał 1080p, w projektorze ustawiłem rozciąganie obrazu bez zachowania proporcji, a w dekoderze ustawiłem proporcje tak, żeby telewizja była wyświetlana prawidłowo. Tak, wiem, że monitory, telewizory, projektory o proporcjach 4:3 to już przeżytek (chociaż wciąż są takie produkowane), ale ja chciałem skorzystać, że przy odtwarzaniu materiałów 4:3 mogę mieć większy obraz, bez efektu windowbox. Rzecz w tym, że jak w ustawieniach ustawiłem rozdzielczość 480p lub 576p, to mimo tego Netflix działa w proporcjach 16:9, tak, jakby był w rozdzielczości HD i obraz skalowany w dół bez zachowania proporcji. Pozostaje tylko albo przestawić wyświetlanie obrazu w projektorze.
    2. Na początku Netflix zdawał się nie działać prawidłowo ani za pomocą pilota, ani za pomocą klawiatury komputerowej z touchpadem, którą dołączyłem do USB, a w znalezionych w Google opisach prezentujących działanie Netflixa był trochę inny obraz (widocznie zmienili układ strony) i brak problemów z działaniem. Mam wrażenie, że brakuje obsługi kursora myszki i niezbyt dobrze działa przewijanie, ale jak się naprowadzi na wyszukiwarkę, to wtyczka jakby "dorabia" klawiaturę, a więc po paru próbach znaleźć i puścić konkretny film to nie problem. Co więcej, w konfiguracji wtyczki podaje się adres strony i można wpisać "www.google.com" i ma się normalny internet, tyle, że obsługa bardzo niewygodna z powodu wyżej opisanych braków funkcjonalności.

Generalnie, można powiedzieć, że już wypróbowałem i ustawiłem wszystko, co by mnie interesowało.
    User removed account
    Level 1  
    andrzejlisek
    Level 28  
    Fakt, również wspominałeś o drobnych problemach przy działaniu, ja potwierdzam, że często zacina się przy zmianie kanału (ale to nie przeszkadza), a opisany problem z TS to zapewne inny tego typu problem. Z drugiej strony tuner miał służyć wyłącznie do odbioru telewizji i w tej roli spisuje się znakomicie, a że jest "smart", to postanowiłem sprawdzić, czy chcąc obejrzeć coś na YT lub Netflix mogę to zrobić na nim zamiast podłączać laptop. Krótko mówiąc, sprzęt odpowiada moim potrzebom z nawiązką, a jak ma funkcje, które mogą się przydać, to dlaczego z nich nie korzystać.

Znając życie, jest to dla mnie nowość, często w tym grzebię, testuję wszystkie funkcje i wtyczki, a potem (najdalej kilka miesięcy) z tego wyrosnę i będzie tylko służyć do używania. Podobnie, jak miałem pierwszy telefon z aparatem fotograficznym. Fotografowałem wszystko, co się dało, często wielokrotnie, przy różnych ustawieniach, patrzyłem jak wychodzą zdjęcia, trwało to nawet rok, na każdy dalszy wyjazd bardzo się cieszyłem, bo znowu będzie co fotografować. Ale potem z tego wyrosłem i fotografuję to, co naprawdę mnie interesuje lub jest potrzebne, już w ogóle nie poszukuję okazji do robienia kolejnych zdjęć.
    User removed account
    Level 1  
    VoSooler
    Level 12  
    goralpm wrote:
    jak coś zrobisz nie tak, bo wówczas z tego backapu po prostu robisz flash i masz wszystko jak w momencie robienia backup.
    To się idealnie sprawdza, jak chcesz potestować inne oprogramowanie, wówczas powrót do starego to tylko kilka minut, bez ponownego ustawiania.

A najlepiej to zrobić sobie pena w Neoboocie lub Multiboocie i testować sobie na nim softy i przechodzić między nimi kiedy się chcę i na co chcę. :)
    Dla mnie the best jak na razie jest OpenPli.
    sampler
    Level 16  
    Mam do Was pytanie o możliwość oglądania na Octagonie czy Ustymie streamów z cda lub ekino-tv. Są pod OpenATV lub Black Hole jakieś wtyczki, odtwarzacze przygotowane pod te portale? Nie ma problemu z jakimiś reklamami, wyskakującymi oknami?
    RobeMek
    Level 27  
    Zwykle obsługę masz pod Kodi, poza tym że może być problematyczna to powinno działać.

Do wyboru masz jeszcze e2iPlayer.