Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner SAT - Enigma2, Linux

andrzejlisek 23 Oct 2020 23:03 10149 57
Computer Controls
 • #1
  andrzejlisek
  Level 29  
  Powoli przymierzam się do zmiany tunera DVB-T/DVB-S na nowszy, który będzie radzić sobie z obecnymi technologiami.

  Mój tuner w DVB-T nie obsługuje kodeka HEVC, więc nie odbierze stacji Polsat Film (nawet nie wiem, czy jest ona nadal nadawana w formie niekodowanej), a po uruchomieniu DVB-T2 w Polsce przestanie być zdatny do użytku. Wprawdzie mój Ferguson Ariva 252 Combo obsługuje DVB-T2, ale bez kodeka HEVC, więc prędzej czy później będę musiał wymienić sprzęt.

  Co do nowego tunera, to mam następujące wymagania:
  - Obsługa DVB-T i DVB-S w jednym urządzeniu.
  - Obsługa transmisji 4K.
  - Obsługa wielu strumieni w DVB-S - np. Eutelsat 9B 12466/V/41490; Astra 4A 12188/H/30000
  - Brak problemów z Timeshift i nagrywaniem, również 4K - w moim Ferguson Ariva 252 nagrywanie HD na pendrive sprawia prolemy.
  - Czytnik CAM i kart dekodujących do telewizji płatnej (teraz nie mam żadnej płatnej, ale może kiedyś jak będę chciał polską czy zagraniczną niesparowaną z tunerem dostawcy).

  Nowy tuner, chciałbym, żeby był tunerem DVB-S i DVB-T w jednym urządzeniu (chociażby dlatego, że korzystając z listy "ulubione", mam na jednej liście stacje naziemne i polskojęzyczne z satelity HotBird).

  Oczywiście wybrany tuner nie musi mieć tego, co napisałem poniżej (nie wiem, czy takie tunery istnieją), ale jak już wykładać parę stówek, to lepiej mieć coś, z czego korzysta się bardziej komfortowo.

  Teraz zastanawiam się, czy te tunery z Linuxem, czy Enigma2 mają automatyczną aktualizację listy stacji. Zauważyłem, ze na satelitach niemal co chwile coś jest zmieniane, jakaś stacja pojawia się, inna znika, trzecia zmienia częstotliwość. To samo dzieje się w naziemnej, tyle, że dużo rzadziej (średnio dwa razy w roku). Tradycyjne podejście, czyli lista kanałów z numerami pozycji moim zdaniem średnio się sprawdza, mniej więcej co 2-3 miesiące lista robi się dziurawa, niektórych nadawanych stacji w ogóle nie odbieram i konieczne jest jej skasowanie i ponowne przeszukanie satelitów.

  Mam pewną myśl, jak mógłby funkcjonować tuner, myślę, że technologicznie to żaden problem, pytanie, czy ktoś przede mną na to wpadł i takie coś zmajstrował. Jeżeli tak, to w jakim tunerze tak jest (niekoniecznie dokładnie tak, jak opisałem, tylko chodzi o podobną koncepcję)?

  Moje wyobrażenie jest takie, że nie ma numerowanej listy kanałów, tylko jest numerowana lista transponderów. W tunerze robi się listę transponderów, obojętnie, czy ręcznie, czy przez przeszukanie sygnału naziemnego bądź satelitarnego. Dopiero w locie tuner robi ostateczną listę programów. Działoby się tak, dlatego, ze chcąc oglądać jakąś stację, tuner nastawia się na częstotliwość transpondera, na którym jest ta stacja i chcąc nie chcąc odbiera wszystkie stacje z tego transpondera, tylko musi wydzielić z sygnału jedną konkretną stację i ją wyświetlić.

  W takim razie, załóżmy, że na naziemnej lub satelicie (i tu i tu są transpondery, gdzie na każdym jest kilka programów, a to że w naziemnej na transponder mówi się "multipleks" lub "mux" to już inna sprawa) są następujące transpondery z następującymi stacjami:
  Code:

  11000/H/27500
    1. Eska TV
    2. TTV
    3. Polo TV
  11100/H/27500
    1. Polsat
    2. TVN
    3. TV4
  11200/H/27500
    1. TVP1
    2. TVP2
    3. TVP3

  Wprowadzam do tunera listę transponderów przypisując im numery:
  Code:

  1. 11000/H/27500
  2. 11100/H/27500
  3. 11200/H/27500

  No i mogę już normalnie używać tuner. Jak przelatuję przez programy przyciskiem "następny", to tuner pokaże taką listę z podwójnymi numerami (kolejność programów na jednym transponderze wynikałaby z kolejności identyfikatora SID):
  Code:

  1-1. Eska TV
  1-2. TTV
  1-3. Polo TV
  2-1. Polsat
  2-2. TVN
  2-3. TV4
  3-1. TVP1
  3-2. TVP2
  3-3. TVP3

  Załóżmy, że do transpondera 2 został dodany program TVP Sport, który ma SID między TVN, a TV4. Włączam tuner, jak on odbiera coś z transpondera 1 lub 3, to o niczym o nie wiem. Dopiero, jak nastąpi jedno z dwóch zdarzeń:
  1. Oglądam Polo TV i wciskam przycisk "Nastepny".
  2. Oglądam TVP1 i wciskam przycisk "Poprzedni".
  Tuner przestawi się na odbiór transpondera 2, od razu wyczuje, jakie są stacje na nim i na liście będą cztery stacje, od 2-1 do 2-4.

  Z wyborem według cyfry to też nie problem. Przy tym podejściu nie byłoby numerowania kanałów, tylko numerowane transpondery. Chcę oglądać TVP2, to pamiętam, że on jest na transponderze 3, więc wciskam cyfrę 3 i ewentualnie wciskam "następny" kilka razy, aż będzie TVP2. Na jednym transponderze na ogół jest do 10 stacji, więc kilkakrotne wciśnięcie "następny" (lub "poprzedni", gdy wybiorę transponder o numer wyższy) to żaden problem. A jak praktykuję typowy "zapping", to odbiornik będzie wyświetli wszystkie stacje, jakie są faktycznie nadawane, nie będzie pustych ani pominiętych pozycji.

  A jak chce się mieć łatwy dostęp do kilku wybranych stacji w tradycyjnym podejściu, że każdy kanał ma swój numer, bądź w "zappingu" chce przelecieć tylko przez garstkę wybranych stacji, to od tego jest lista "ulubione", na którą się wrzuca konkretne stacje i one trwają na tej liście dopóty, dopóki stacja o danym SID jest nadawana na danym transponderze. Ewentualne przeedytowanie listy "ulubione" to nie problem.

  Mam nadzieję, że opisałem sprawę zrozumiale i nie jestem pierwszy, który stwierdził, że na satelitach ciągle zmieniają i trzeba albo wszystko kasować i od początku stroić, albo wprowadzać korekty na liście, pierwsze jest czasochłonne, bo strojenie trochę trwa, a drugie jest żmudną dłubaniną, która też trwa i wymaga zaangażowania. Zakładam, że to, co opisałem jest już dawno wymyślone i wprowadzone do produkcji, tylko kto coś takiego produkuje, czy jest to w oprogramowaniu Enigma czy innym podobnym? W końcu, jak jest Linux, to teoretycznie z sygnałem telewizyjnym można robić wszystko.

  Gdyby zmiany na satelitach byłyby raz w roku lub rzadziej, to nie byłoby żadnego problemu, ale te zmiany są chyba częściej niż raz na 2 miesiące.
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  LeDy
  Level 43  
  Coś mi się zdaje, że masz wymyślone , nierealne, wymagania. Tunery z E2 wręcz konieczne wgrywanie gotowych list bo tam ręcznie wnet nie można niczego zrobić, lub nie poszukasz. Skoro masz Arivę Combo to twoje oczekiwania powinny ewentualnie lekko poszerzyć się od możliwości Arivy. Listy SAT i DVB-T mało który tuner pozwala układać jak ci się podoba. Dobrze jest jak jest na końcu listy głównej. Przeważnie są osobne dla SAT i DVB-T i wchodzisz w konkretną listę.
  Transponder to jest z SAT a naziemna to kanał a nie MUX. MUX to "paczka programów" na jakimś kanale.
  Z tunerów " modne" teraz to Zgemma, VU, Octagon, Ustym 4K.
 • #3
  andrzejlisek
  Level 29  
  LeDy wrote:
  Coś mi się zdaje, że masz wymyślone , nierealne, wymagania. Tunery z E2 wręcz konieczne wgrywanie gotowych list bo tam ręcznie wnet nie można niczego zrobić, lub nie poszukasz.

  Całkowicie się z tym zgadzam, do tego doszedłem po roku używania. To, co wymyśliłem i opisałem na temat działania listy stacji, to nie jest wymóg, tylko coś, co "dobrze, gdyby było, ale jak nie jest możliwe, to też dobrze", co wyraźnie podkreśliłem. W takim razie na teraz o tym temacie zapominamy i skupmy się na technicznych możliwościach odbioru i "realnych" możliwościach.
  LeDy wrote:
  Listy SAT i DVB-T mało który tuner pozwala układać jak ci się podoba.

  Czy dobrze rozumiem, że Ariva należy do tej właśnie mniejszości? Co prawda robi się to żmudnie w samym tunerze, ale jest to możliwe. Do tego są listy "FAV", na które mogę wprowadzać stację jakie chce mieszając naziemną i kilka satelitów.
  LeDy wrote:
  Przeważnie są osobne dla SAT i DVB-T i wchodzisz w konkretną listę.

  Takie rozwiązanie jest najlepsze, szczególnie, jak jest kilka satelitów i każdy satelita ma swoją listę. Tuner Ariva ma dodatkowo listę "Wszystkie", która tylko przeszkadza i nie da się jej wyłączyć ani ukryć.
  LeDy wrote:
  Transponder to jest z SAT a naziemna to kanał a nie MUX. MUX to "paczka programów" na jakimś kanale.

  Technicznie różnica między DVB-S i DVB-T jest kolosalna, ale nie zmienia to faktu, że w jednym i drugim na jednej częstotliwości może być kilka stacji, w odróżnieniu od telewizji analogowej, gdzie każda stacja miała inną częstotliwość.
  LeDy wrote:
  Z tunerów " modne" teraz to Zgemma, VU, Octagon, Ustym 4K.

  To już jakaś podpowiedź. Ferguson dla mnie jest cały czas jest dobry, ale i tak prędzej czy później czeka go wymiana, najpóźniej w przyszłym roku, jak wejdzie do użytku DVB-T2 z kodekiem HEVC.

  Teraz "schodząc na ziemię" wróćmy do konkretów:
  - Obsługa DVB-T i DVB-S w jednym urządzeniu - bo po co dwa urządzenia, z których tylko jest inna technologia, na znanym portalu pobieżnie patrząc jest dużo takich, a niektóre to prawdziwe centra multimedialne, bo poza odbiorem telewizji odbierają Youtube, Netflix itp, ale do tych rzeczy mam inny sprzęt.
  - Obsługa transmisji 4K - Nie jest to "must have", bo takich programów jest na palcach jednej ręki, ale powoli będzie ich coraz więcej.
  - Obsługa wielu strumieni w DVB-S - Ja korzystam z https://pl.kingofsat.net/pos-13E.php, jak widać, w niektórych satelitach są dwie paczki na jednym transponderze, zwane strumieniami. Widocznie jest to jakaś nowa technologia, której Ariva nie obsługuje, dlatego zwróciłem na to uwagę.
  - Brak problemów z Timeshift i nagrywaniem, również 4K - Teoretycznie mam taką możliwość, ale nie mogę z niej korzystać, kontaktowałem się z producentem i twierdzi, że procesor może nie wyrabiać, stąd mam problemy. Jak będzie tuner obsługujący 4K, to dla takiego FullHD to żaden problem.
  - Czytnik CAM i kart dekodujących do telewizji płatnej. Są tunery trochę droższe z czytnikiem i trochę tańsze bez czytnika (odbierające tylko FTA). Lepiej dopłacić i mieć możliwość w racie czego.
  W takim razie z tych "modnych" tunerów Zgemma, VU, Octagon, Ustym 4K, który tuner i które punkty z powyższych spełnia?
 • Helpful post
  #4
  LeDy
  Level 43  
  Muszę cię poprawić bo już któryś raz piszesz. Nie DVB-S a DVB-S2. To ..S to już przeżytek i mało co nadają.
  Co do tunerów to wybiera się taki , na którego szybko i dobrze piszą oprogramowania. Arivie już zakończyli chyba 2-3 lata temu pisać. Jak pisali była dobra ale jej możliwości już się skończyły. Te co wymieniłem są dobrze wspierane , mają to co aktualne a wybór należy do ciebie.
  Nie mam żadnego z nich więc konkretu ci nie podam..
 • #5
  andrzejlisek
  Level 29  
  LeDy wrote:
  Muszę cię poprawić bo już któryś raz piszesz. Nie DVB-S a DVB-S2. To ..S to już przeżytek i mało co nadają.

  To był skrót myślowy, miałem na myśli wszystkie obecnie używane standardy telewizji cyfrowej nadawanej drogą satelitarną, czyli DVB-S2 i rozszerzenie DVB-S2X.

  Dodano po 3 [minuty]:

  LeDy wrote:
  Co do tunerów to wybiera się taki , na którego szybko i dobrze piszą oprogramowania. Arivie już zakończyli chyba 2-3 lata temu pisać. Jak pisali była dobra ale jej możliwości już się skończyły.

  Sam tego doświadczyłem, mój tuner powoli przestaje przystawać do współczesnych realiów przez brak 4K (aktualnie Ferguson produkuje jeden model z 4K), brak odbioru multistream, brak kodeka HVEC.

  LeDy wrote:
  Te co wymieniłem są dobrze wspierane , mają to co aktualne a wybór należy do ciebie.
  Nie mam żadnego z nich więc konkretu ci nie podam..

  To już wiele mi mówi, czego szukać.
 • #7
  andrzejlisek
  Level 29  
  Przem188 wrote:
  https://sklep.ferguson.pl/pl/p/Ariva-ATV-COMBO-dekoder-telewizji-satelitarnej-i-naziemnej-Android-Enigma/2327?gclid=EAIaIQobChMI1dW9197P7AIVBdKyCh2qbQOsEAMYASAAEgKZTPD_BwE

  Mam ale wersję TTwin, czyli zamiast drugiej głowicy DVBT jest sat.

  Czy spełni wymagania - nie wiem.


  Wziąłbym pod uwagę ten model. No to prześledzimy wymagania:
  - Obsługa DVB-T i DVB-S w jednym urządzeniu - jak sam piszesz, są dwie wersje i jedna z nich spełnia ten warunek.
  - Obsługa transmisji 4K - Popatrzyłem na opis funkcjonalny i jest napisane, że odbiera 4K, więc warunek spełniony, tylko pytanie, jak będzie radzić sobie przy włączonym Timeshift.
  - Obsługa wielu strumieni w DVB-S - Wymagałoby to sprawdzenia.
  - Brak problemów z Timeshift i nagrywaniem, również 4K - 4K wymaga mocniejszego procesora niż FHD, więc można by się domyślać, że nagrywanie HD nie jest żadnym problemem. Ewentualnie, może się okazać, że 4K nagrywa z problemami, ale to loteria.
  - Czytnik CAM i kart dekodujących do telewizji płatnej - warunek spełniony, bo widać, że na obudowie jest taki czytnik i też jest to napisane w opisie.

  Jak kupowałem Fergusona Combo 252, to o firmie słyszałem wiele dobrego, a wtedy wymóg był taki, że ma mieć DVB-S2, DVB-T2 i FullHD. Według opisu wymagania spełnione, ale w praktyce podczas użytkowania okazało się, że niezupełnie dobrze działa z DVB-T2 i FullHD.

  Czy jesteś w stanie sprawdzić, czy Twój tuner faktycznie odbiera wiele strumieni? Takie transmisje są np. na satelitach Eutelsat 9B 12466/V/41490; Astra 4A 12188/H/30000 . Więcej info na https://pl.kingofsat.net/pos-4.8E.php i https://pl.kingofsat.net/pos-9E.php
 • Computer Controls
 • #9
  andrzejlisek
  Level 29  
  Przem188 wrote:
  Mój nagrywa w 4K. To na pewno. Odbiera programy z wielu satelit. Posiadam antenę z 7 konwerterami i dwoma przełącznikami disecq.

  Ja natomiast posiadam antenę z obrotnicą i interesuje mnie odbiór z satelitów od 3.0E do 28.2E (powyżej 28.2E mam ograniczenia architektoniczne, a poniżej 3.0E mogę, ale dalej mogą wychodzić niedokładności w ustawieniu anteny i niewiele stacji tam było, a jak ponownie stroiłem tuner (z przyczyn opisanych w pierwszym poście), to uznałem, ze szkoda czasu na strojenie dalszych satelitów, bo i tak raczej nie będę korzystać. Niedawno wymieniłem stalową czaszę po Cyfrowym Polsacie na aluminiową 90cm i mam trochę lepszy sygnał, szczególnie na satelicie Eutelsat 16A.

  Że możesz odbierać z wielu satelitów to nie mam najmniejszej wątpliwości, ale pytanie jest, czy jesteś w stanie odebrać te wskazane transpondery ze wskazanych satelitów? Pamiętam, że długo się dziwiłem, dlaczego miernik DVB-S2 (taki za 500zł, nie wskaźnik za 50zł) pokazuje bardzo doby sygnał z transpondera 12188/H/3000 na satelicie Astra 4A, a odbiornik pokazywał 0% siły i 0% jakości, podczas, gdy z innych transponderów bez problemu odbierał. Dopiero, jak doczytałem, ze jest coś takiego, jak multistream, inaczej MIS, to sprawa stała się jasna, mój tuner nie obsługuje tego. Pytanie jest, czy Twój to obsługuje.
 • #11
  Przem188
  EDA specialist
  LeDy wrote:
  Nie Ferguson. Nawet jak coś z początku ma to później nie doczekasz się poprawienia czegokolwiek.


  Z tym nie ma problemu. Praktycznie aktualizacje przychodzą ciągle. Już się nauczyłem, że raz w tygodniu trzeba odpalić aktualizacje enigmy. I tak już od 1,5roku na Open ATV.
 • #12
  andrzejlisek
  Level 29  
  Właśnie znalazłem listę z transponderami multistream: https://en.satexpat.com/mis/
  Wymieniałem 2 transpondery z dwóch satelitów w pierwszym poście, ale nie dlatego, że na tych kanałach mi jakoś szczególnie zależy, tylko dlatego, że próba odbioru tych kanałów jest prostym testem sprawdzenia, czy dany tuner rzeczywiście w pełni obsługuje multistream.

  Gdybym stanął przed wyborem, że albo tuner odbierający 4K, albo tuner z dobrze działającym odbiorem MIS (przy założeniu, że nie ma tunera mającego jedno i drugie), to wybieram odbiór MIS kosztem 4K. Szukając tunera obsługującego "T2-MI" trafiłem na model Octagon SF8008.

  Tak teraz myślę, że jakbym skreślił wymóg wejścia na moduł CAM (w praktyce bardzo mało prawdopodobne, żebym chciał jakąś płatną telewizję polską lub zagraniczną, a jeżeli już, to albo prepaid, albo FTV, nie mylić z FTA, od abonamentów z daleka), to znalazłem taki tuner:
  https://www.damixsat.pl/octagon-sf8008-mini-4k-uhd-e2-combo-dvb-s2x-dvb-c-t2.html
  https://hollex.pl/odbiornik-octagon-sf8008-combo-uhd-4k-s2x-netflix-p-4215.html
  Na papierze jest, że obsługuje multistreaming "S2-MI", 4K. Czy to będzie podobne, co Ustym? Co myślicie o tym modelu?
 • Helpful post
  #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  Moim zdaniem, jak już chcesz być "rozwojowy" to zainwestuj w VU+
  Dla ciebie z tego co piszesz najlepszy będzie VU+ Duo 4K.
  Posiada dwa sloty na tunery - każdy slot przyjmie 2 tunery. Masz więc możliwość instalacji 4 fizycznych tunerów w praktycznie dowolnej kombinacji.
  Czyli Satelita - 3x naziemna 1x Lub satellitia 2x naziemna, kablówka...
  I tak dalej.
  Do tego po zainstalowaniu 2 tunerów typu FBC na jednym slocie masz dodatkowo 6 tunerów "wirtualnych" inaczej pisząc, możesz oglądać z jednego satelity niezależnie od siebie 7 kanałów (1 fizyczny+6 wirtualnych).

  I dlatego cena VU+ Duo 4K to nie 500zł, tylko ponad 1500zł.

  goralpm wrote:

  Masz wsuwaną kieszeń na HDD 2,5" - co daje ci time shift oraz nagrywanie - dzięki temu, że jest kieszeń na HDD nie ma żadnych dodatkowych "pudełek" podpiętych pod receiver, a więc estetyka.
  Tuner pracuje pod linuxem (enigma2 to też linux).
  W sieci, znajdziesz sporo różnie poukładanych list kanałów zwanych bouqiet.


  goralpm wrote:

  Owszem, jak piszesz na satelitach są ciągłe zmiany, kanały się pojawiają lub znikają.
  Więc co jakiś czas ( ja robię co ok. rok:)) ) możesz zrobić pełne skanowanie w poszukiwaniu zmian.
  Listy tworzone przez ludzi i zamieszczane w necie, tez są aktualizowane w miarę większych zmian (nikt nie będzie codziennie siedzieć i np. zmieniać parametry kanału, którego nigdy i tak nie włączysz).

  Enigma2 czy inne oprogramowania już funkcjonują jakiś czas, ale widzę, ze nikt, naprawde nikt przede mną, nie wpadł na to, żeby zrobić automatycznie aktualizowaną listę po transponderach, jak opisałem w pierwszym poście. Pozostanę przy powtarzaniu skanowania co kilka miesięcy w zależności od chęci i potrzeby. Aby mieć listę programów, to swego czasu opracowałem https://github.com/andrzejlisek/SatRTV który potrafi pobrać listę transponderów i listę porgramów z kilku źródeł, żeby potem porównać (chodziło o to, żeby finalnie zrobić tabęlę w arkuszu kalkulacyjnym, w której zestawię transpondery ze wszystkich źródeł, bo jest dużo różnic). W praktyce, to KingOfSat jest najlepszy i najbardziej aktualizowany, Lybgsat i Flysat też w miarę dobre, ale mają błędy w HTML, które w pełni uniemożliwiają automatyczną analizę, a informacje na SatBeam nie są aktualne, jedynie ma dobrze zrobione obrazy pokrycia sygnałem.

  Ja obecnie albo puszczam blindscan, albo według listy transponderów, a potem weryfikuję z KingOfSat. Zdarza się, że blindscan nie wyczuje jednego czy dwóch transponderów, ale jak się je dopisze i przeskanuje, to odbiera bardzo dobrze.

  goralpm wrote:

  Są programy (darmowe i płatne) dzięki którym sam sobie możesz zrobić własną listę kanałów.
  Jest cały zestaw różnych image enigma2 więc tu też jest wybór. Do odbiorników VU+ polecam OpenVix lub BlackHole.
  Taki box na enigma2 to prawdziwe centrum medialne. Możesz z niego stremować lokalnie lub przez net. Odtwarzać przez niego programy z domowych urządzeń.
  Do tego cały zestaw dodatków (plugin) począwszy od prognozy pogody po wybór skórki, czy informacji o wynikach sportowych.
  EPG działa bez zarzutu.
  Pod enigma2 możesz instalować np. emulatory CAM.


  goralpm wrote:
  Wymienione przez ciebie Octagon, nie są złą alternatywą, ale wiem, że ludzie narzekają, na problemy związane ze słabym procesorem (np. obraz jest glitchy przez kilka sekund po przełączeniu kanału).
  Owszem, różnica w cenie między VU+ Duo a Octagon sf8008 jest spora, to jednak warto się zastanowić nad zakupem. Do tego VU+ ma tony dokumentacji.

  Własnie z wielką chęcią bym sie dowiedział o wszystkich bolączkach. Jeżeli jest to tylko od czasu do czasu glitch i to tylko przy przełączeniu, to mogę wybaczyć (w moim tunerze też się to zdarza i mi to nie przeszkadza). A jeżeli słaby procesor sprawia problem przy timeshift, to będę szukać innego tunera lub uznam, że tuner nie ma timeshift (bo co z tego, że na papierze ma timeshift, ma w sobie dysk lub podpina się pendrive, skoro nagrywanie nie działa dobrze, a do tego włączony timeshift utrudnia samo przełączanie programów, czego już doświadczyłem). Z drugiej strony, jeżeli już, to najwięcej problemów chyba sprawia tylko 4K, prawda? Tak, jak mając pojazd o ładowności 40 ton można dyskutować o problemach w czasie jazdy i zużyciu podzespołów przy ładunku 40 ton (bo tyle przewidział producent), a przewiezienie tym samym pojazdem 10 ton to niewielkie obciążenie i nie ma co dyskutować o działaniu samego pojazdu.

  goralpm wrote:
  Możesz też zrobić np tak: kupić tańszy VU+ Uno 4k SE. Jest to praktycznie to samo co Duo ale ma jeden slot na tuner. Możesz zainstalować tam podwójny tuner Sat. A do TV naziemnej podpiąć np. TV USB Tuner Xbox który działa idealnie z VU+ a taki tuner dla xbox kupisz za ok. 50 zł.

  Tak czy inaczej, jeśli twój wybór nie ma ograniczeń budżetowych, to naprawdę zastanów się nad VU+ Uno 4k SE lub VU+ Duo 4K
  Poza tym, słyszałem głosy narzekania, ludzi, którzy kupili sf8008 ze względu na atrakcyjna cenę, a potem zaczęli żałować, że nie dali więcej na VU+

  Ja raczej szukam czegoś w budżecie do 500zł, może ewentualnie 550zł. To co mi proponujesz, to niewątpliwie odpowiednik Mercedesa wśród tunerów, ale to chyba trochę armata na muchę. Nie są mi potrzebne wymienne tunery, zwielokrotnione tunery SAT, nagrywanie kilku programów naraz, a to czy jest dysk wewnątrz, czy podpinany pendrive, to nie robi mi różnicy.


  goralpm wrote:
  andrzejlisek wrote:
  Przem188 wrote:
  Mój nagrywa w 4K. To na pewno. Odbiera programy z wielu satelit. Posiadam antenę z 7 konwerterami i dwoma przełącznikami disecq.

  Ja natomiast posiadam antenę z obrotnicą i interesuje mnie odbiór z satelitów od 3.0E do 28.2E (powyżej 28.2E mam ograniczenia architektoniczne, a poniżej 3.0E mogę, ale dalej mogą wychodzić niedokładności w ustawieniu anteny i niewiele stacji tam było, a jak ponownie stroiłem tuner (z przyczyn opisanych w pierwszym poście), to uznałem, ze szkoda czasu na strojenie dalszych satelitów, bo i tak raczej nie będę korzystać. Niedawno wymieniłem stalową czaszę po Cyfrowym Polsacie na aluminiową 90cm i mam trochę lepszy sygnał, szczególnie na satelicie Eutelsat 16A.

  Że możesz odbierać z wielu satelitów to nie mam najmniejszej wątpliwości, ale pytanie jest, czy jesteś w stanie odebrać te wskazane transpondery ze wskazanych satelitów? Pamiętam, że długo się dziwiłem, dlaczego miernik DVB-S2 (taki za 500zł, nie wskaźnik za 50zł) pokazuje bardzo doby sygnał z transpondera 12188/H/3000 na satelicie Astra 4A, a odbiornik pokazywał 0% siły i 0% jakości, podczas, gdy z innych transponderów bez problemu odbierał. Dopiero, jak doczytałem, ze jest coś takiego, jak multistream, inaczej MIS, to sprawa stała się jasna, mój tuner nie obsługuje tego. Pytanie jest, czy Twój to obsługuje.


  Do tego służy opcja blindscan - jest w oprogramowaniu enigma2.
  Albo pobranie aktualnej listy transporderów z netu i wrzucenie do odbiornika.

  To chyba nie o to chodzi. Ja zawsze albo robię blindscan, albo według listy transponderów. Jednak nie zmienia to faktu, że żeby odebrać przekazy wielostrumieniowe, tuner musi coś takiego obsługiwać. Dlatego szukam takiego, który to obsługuje.

  Dodano po 55 [minuty]:

  https://www.youtube.com/watch?v=I1LSd7auozs - Niezbity dowód na to, że znaleziony przeze tuner SF8008 obsługuje wielostrumieniowość, nawet jest pokazane, jak to ustawić. Czy to jest cecha samego tunera, czy każdy jeden tuner z OpenATV będzie to mieć? Poszukałem, bo nie wszędzie jest napisane, że SF8008 obsługuje T2-MI.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  andrzejlisek wrote:

  Enigma2 czy inne oprogramowania już funkcjonują jakiś czas, ale widzę, ze nikt, naprawde nikt przede mną, nie wpadł na to, żeby zrobić automatycznie aktualizowaną listę po transponderach, jak opisałem w pierwszym poście. Pozostanę przy powtarzaniu skanowania co kilka miesięcy w zależności od chęci i potrzeby. Aby mieć listę programów, to swego czasu opracowałem https://github.com/andrzejlisek/SatRTV który potrafi pobrać listę transponderów i listę porgramów z kilku źródeł, żeby potem porównać (chodziło o to, żeby finalnie zrobić tabęlę w arkuszu kalkulacyjnym, w której zestawię transpondery ze wszystkich źródeł, bo jest dużo różnic). W praktyce, to KingOfSat jest najlepszy i najbardziej aktualizowany, Lybgsat i Flysat też w miarę dobre, ale mają błędy w HTML, które w pełni uniemożliwiają automatyczną analizę, a informacje na SatBeam nie są aktualne, jedynie ma dobrze zrobione obrazy pokrycia sygnałem.


  Nie bardzo rozumiem co masz na myśli?
  Czy chodzi ci jedynie o skanowanie kanałów na satelicie, czy o jakimś automatycznym tworzeniu list kanałów - Nie bardzo rozumiem co dokładnie chcesz osiągnąć?

  Miałem przemyślenie, jak mogłaby działać lista programów w tunerze, która raz na zawsze będzie "odporna" na zmiany na transponderach (lub na kanałach z multipleksami w tv naziemnej) i odpadłaby konieczność powtarzania strojenia w przypadku ewentualnych zmian w nadawanych programach, o ile nie ma zmian parametrów samych transponderów bądź kanałów w naziemnej. To nie ma nic wspólnego z wprowadzaniem jakiejkolwiek informacji z zewnątrz poza listą samych transponderów. Wszystko opisałem dokładnie w pierwszym poście od słów "Teraz zastanawiam się, czy te tunery z Linuxem, czy Enigma2 mają automatyczną aktualizację listy stacji" do końca postu. Ale szybko zrozumiałem, że nawet w tunerach z górnej półki prawdopodobnie nic takiego nie ma i jest konkretna lista programów, którą albo tuner buduje podczas strojenia, albo wprowadza się ją z zewnątrz (lub tuner pobiera ją sobie sam z internetu, jeżeli ma taką możliwość). W mojej ocenie, technicznie dałoby się coś takiego zrealizować nawet w tunerach z najniższej półki, ale... nikt tego nie zrealizował. Czy teraz jest jasne, czy coś jeszcze budzi wątpliwość, jest niezrozumiałe?

  Jednakże, to, co powyżej napisałem jest cechą tunera najmniej ważną i jestem w stanie przeboleć, że czasem lista się dezaktualizuje i trzeba albo ponownie przeskanować satelitę, albo wgrać nową listę.
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  Wybacz, ale nadal nie wiem dokładnie o co ci chodzi...

  Co ja zrozumiałem:
  Masz opcje skanowania z zaznaczonym usuwaniem nieistniejących.
  Możesz napisać skrypt pod enigma2 by np. co dziennie skanował satelitę o godzinie 4 rano z zaznaczeniem usuwania poprzednich, dzięki temu znikną ci "dziurawe" kanały.
  Jeśli chodzi ci o najbardziej aktualną listę kanałów na jakimś satelicie.
  Może nawet sa już gotowe plugin'y do tego?
  Jak EPG, gdzie można ustawić np. co kilka dni automatyczne pobranie nowych EPG o którejś tam godzinie.

  Czy dobrze rozumiem o co ci chodzi, czy to nie to?

  Chyba nie bardzo. Nie chodzi tu o okresowe skanowanie całego salelity, przegląd całej listy czy automatycznie kasowanie i budowanie jej od nowa, czy też pobieranie aktualizacji z internetu. Spróbuję napisać jeszcze raz od podstaw. Na początku jest lista transponderów. Nieważne, czy uzyskasz ją poprzez ślepe skanowanie, czy wprowadzisz ręcznie, czy pobierzesz z internetu i wgrasz. Na przykład satelita ma takie transpondery (załóżmy, że są 3 dla uproszczenia, w rzeczywistości zazwyczaj jest ich kilkadziesiąt):
  Code:
  1. 11000/H/27500
  
  2. 11100/H/27500
  3. 11200/H/27500

  No i to jest wszystko, nie wykonujesz żadnych dalszych czynności, tuner jest gotowy do użytku, żadne szukanie programów ani budowanie listy programów nie jest potrzebne. Załóżmy, że teraz na transponderach są następujące programy:
  Code:
  1. 11000/H/27500
  
  1-1. Eska TV
  1-2. TTV
  1-3. Polo TV
  2. 11100/H/27500
  2-1. Polsat
  2-2. TVN
  2-3. TV4
  3. 11200/H/27500
  3-1. TVP1
  3-2. TVP2
  3-3. TVP3


  Teraz, jak włączasz tuner, to on ustawia się na transponderze nr 1 (bo jest pierwszy na liście). A jak już używałeś, to ustawia się na tym, na którym był w momencie ostatniego wyłączenia. Tuner zacznie odbierać sygnał z transpondera nr 1 i wyczuje, że są na nim 3 programy w podanej wyżej kolejności. Wobec tego wyświetli program "Eska TV". Jak wciśniesz przycisk "Channel+", to tuner przełączy się na kolejne programy z tego samego transpondera, kolejno "TTV" i "Polo TV". A jak oglądasz "Polo TV", który jest ostatnim programem na transponderze 1 i znowu naciśniesz "Channel+", to tuner puści w niepamięć, co jest nadawane na transponderze numer 1, przestawi się na odbiór transpondera nr 2 i proces zaczyna się od początku, czyli tuner wyczuwa, co jest nadawane na nim (to trwa najwyżej sekundę czy dwie, więc to nie problem) i udostępnia programy, które może odebrać (np. nie udostępni programów kodowanych, jak nie ma zgodnej karty dekodującej). Dlatego po programie "Polo TV" będzie "Polsat". A jak się będzie wciskać "Channel-", to będzie się dziać to samo, tylko w drugą stronę i przy zmianie transpondera przegląd będzie się zaczynać od ostatniego programu.

  Jakby nie było, informacja, jakie programy transmituje transponder jest emitowana cały czas, dlatego przy takim podejściu tuner będzie cały czas na bieżąco. Czy teraz jest zrozumiałe, co mam na myśli?

  W tradycyjnym podejściu (stosowane w większości tunerów), oprócz listy transponderów jest tworzona druga lista, gdzie dla każdej pozycji jest zapamiętana nazwa programu, numer transpondera, na którym jest nadawany oraz numer SID, który pozwala zidentyfikować konkretny program z strumienia danych. Teraz załóżmy, że na transponderze 2 będzie zdjęty "TV4", a będzie wstawiony "TV Puls", który ma inny SID. Przy tradycyjnym podejściu, na liście będzie pojawiać się "TV4", ale nie będzie na niej żadnej transmisji, a "TV Puls" nie będzie, więc konieczne jest ponowne przeszukanie, aby zaktualizować listę. W podejściu według mojego pomysłu, jak włączy się tuner po takiej zmianie, to nie potrzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności, po po wejściu na transponder 2 podczas normalnego oglądania, tuner wyczuje, że tam jest "Polsat", "TVN" i "TV Puls" i takie programy się wyświetlają.

  Krótko mówiąc, mój pomysł polega na rezygnacji z zapamiętywania, jakie są programy na jakich transponderach, tylko tuner sam na bieżąco będzie wyświetlać, co co jest nadawane, a nie będzie próbował wyświetlać tego, co ma zapamiętane. Nie ma przeszukiwania transponderów w poszukiwaniu programu, tylko przeszukanie transpondera dzieje się samo w momencie, jak chcesz rozpocząć oglądanie jakiegokolwiek programu z tego transpondera.
 • #20
  User removed account
  Level 1  
 • #21
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  Generalnie pierwsze słyszę o takim pomyśle, bo to oznacza, że odbiornik, musiał by przelatywać non stop po satelicie i ładować co tam znajdzie i to dosłownie cały czas. Nie wiem, czy coś by jeszcze mu zostało na inne procesy.

  Nieprawda, żadne skanowanie wszystkich transponderów non-stop. Po włączeniu na transponder nr 1 odbiornik odbiera tylko ten transponder i chcąc nie chcąc "widzi", co jest na nim nadawane. Odpowiednik tego, jak w tradycyjnym odbiorniku wejdziesz na listę transponderów i włączysz przeszukanie jednego transpondera, które trwa poniżej jednej sekundy. Jak odbiornik już zobaczy, co jest nadawane, do wyświetla obraz pierwszego programu i w tle nic nie skanuje, bo nie ma czego, ani po co. Jak za pomocą "Channel+" i "Channel-" zmieniasz programy, ale tylko w zakresie tego samego transpondera, to odbiornik nie musiałby nic skanować ani przeszukiwać, bo nie ma czego, ani po co. Dopiero, jak naciśniesz "Channel+" na ostatnim programie lub "Channel-" na pierwszym programie z danego transpondera, to odbiornik przeszedłby na częstotliwość i polaryzację następnego lub poprzedniego transpondera według listy transponderów, wtedy by wyczuł, co na nim jest, co trwa poniżej jednej sekundy. Krótko mówiąc, "skanowanie" następuje tylko w momencie zmiany odbieranego transpondera i dotyczy tylko jednego transpondera. Czy teraz jest jasność?

  goralpm wrote:
  Może poszukaj na forach dotyczących języka Python ? Może wcale to nie takie trudne?
  Ale z tego co ja wiem, z poziomu GUI tego nie zrobisz, tak samo jak z poziomu telnetu.
  Moja wiedza Python jest bardzo basic więc ja ci niestety nie mogę pomóc.

  Samego Pythona ja nie znam, chociaż jest to ponoć prosty język. Jednak od samej umiejętności programowania w Python czy innym języku ważniejsze jest, czy jest dostępne API z dokumentacją, za pomocą którego można zarządzać listą kanałów i dokonywać przeszukania pojedynczego transpondera. Dopiero wtedy można mówić o ewentualnym dorabianiu funkcjonalności. Umiem programować w C/C++, ale nie będę chciał tworzyć od podstaw całego firmware, bo nie o to chodzi.

  Dodano po 19 [minuty]:

  LeDy wrote:
  Czyli tak jak napisałem wyżej.
  Quote:
  Patrz lepiej za Ustymem. To jeden z wielu. Octagon to chyba to samo co Ustym

  Mają oba co trzeba a cena mała.
  https://hollex.pl/odbiornik-octagon-sf8008-combo-uhd-4k-s2x-netflix-p-4215.html
  https://sat-mar.com.pl/produkt/ustym-4k-procombo-enigma2-oscam-ccam-iptv-kodi-netflix-nowosc/

  Sprawa się chyba wyjaśniła. Wygląda na to, że obecnie, w założonym budżecie, najlepiej jeden z tych dwóch, a w przypadku oprogramowania do wyboru, wybrać OpenATV.
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  andrzejlisek wrote:
  goralpm wrote:
  Generalnie pierwsze słyszę o takim pomyśle, bo to oznacza, że odbiornik, musiał by przelatywać non stop po satelicie i ładować co tam znajdzie i to dosłownie cały czas. Nie wiem, czy coś by jeszcze mu zostało na inne procesy.

  Nieprawda, żadne skanowanie wszystkich transponderów non-stop. Po włączeniu na transponder nr 1 odbiornik odbiera tylko ten transponder i chcąc nie chcąc "widzi", co jest na nim nadawane. Odpowiednik tego, jak w tradycyjnym odbiorniku wejdziesz na listę transponderów i włączysz przeszukanie jednego transpondera, które trwa poniżej jednej sekundy. Jak odbiornik już zobaczy, co jest nadawane, do wyświetla obraz pierwszego programu i w tle nic nie skanuje, bo nie ma czego, ani po co. Jak za pomocą "Channel+" i "Channel-" zmieniasz programy, ale tylko w zakresie tego samego transpondera, to odbiornik nie musiałby nic skanować ani przeszukiwać, bo nie ma czego, ani po co. Dopiero, jak naciśniesz "Channel+" na ostatnim programie lub "Channel-" na pierwszym programie z danego transpondera, to odbiornik przeszedłby na częstotliwość i polaryzację następnego lub poprzedniego transpondera według listy transponderów, wtedy by wyczuł, co na nim jest, co trwa poniżej jednej sekundy. Krótko mówiąc, "skanowanie" następuje tylko w momencie zmiany odbieranego transpondera i dotyczy tylko jednego transpondera. Czy teraz jest jasność?


  Czyli za każdym razem, kiedy zmieniasz kanał tuner musiał by odpytać satellite co dalej ma na transporderze?
  Jeśli tak, to oznacza że tuner musiał by przy każdej zimnie kanału skanować dany transponder lub transponder pow. i poniżej.
  O zapisaniu nie ma mowy, bo między czasie, transponder mógł by zmienić zawartość.

  Jak zmieniasz kanał na inny kanał na tym samym transponderze, to nie ma skanowania, bo po co, tuner, dostał pełną informację na temat zawartości transpondera w momencie włączenia go lub wejścia na ten transponder z innego kanału nadawanego przez inny transponder. Dopiero, jak zmieniasz kanał na kanał, który jest na innym transponderze, to tuner odpytuje transponder, bo w tym momencie nie wie, co na nim jest. Tak naprawdę, informacja o wszystkich kanałach leci cały czas, tylko tuner musi z niej skorzystać w momencie rozpoczęcia odbioru danego transpondera. Moje spostrzeżenie jest takie, że najpierw tuner wybiera częstotliwość odbioru, odbierany sygnał jest przekształcany na postać cyfrową, przechodzi przez algorytmy korekcji błędów i otrzymuje się bardzo szeroki strumień bitów. Teraz wkracza do akcji część cyfrowa, czyli w zależności od potrzeb tuner z tego strumienia wyciąga nazwy i parametry wszystkich kanałów, albo wyciąga jeden konkretny kanał po numerze SID, żeby go wyświetlić. Czy teraz jest zrozumiałe?

  Można to porównać do odtwarzacza płyt ze zmieniarką, ale takiego, w którym w czasie odtwarzania płyty można zmieniać pozostałe płyty bez zakłócania przebiegu otwarzania. Jak odtwarzacz włącza płytę, to musi odczytać jej rozkład (ilość utworów, jej długość, miejsce rozpoczęcia się poszczególnych utworów). Jak zmieniasz utwór na inny, ale w ramach tej samej płyty, to odtwarzacz nie skanuje płyty, bo ma w pamięci jej rozkład. Ale jak zmieniasz utwór na utwór z następnej płyty, to odtwarzacz zapomina poprzednio odtwarzaną płytę i ponownie odczytuje rozkład następnej płyty. W każdej chwili możesz podmienić dowolną płytę inną niż aktualnie odtwarzana, więc jak znowu zmieniasz płytę, to odtwarzacz od początku odczytuje jej rozkład i zaczyna ją grać, nie ma znaczenia, czy na tym miejscu w zmieniarce jest wciąż ta sama płyta, czy już inna płyta.

  goralpm wrote:

  Quote:
  a w przypadku oprogramowania do wyboru, wybrać OpenATV.


  Ja osobiście polecam Black Hole - Używałem OpenATV przez 3 lata:) przeszedłem na BH kilka miesięcy temu z ciekawości, i zostałem.
  Owszem, nie ma tylu skórek co OpenATV ale jest znacznie szybszy i ma znacznie inne zalety, których nie ma OpenATV jak np. zdecydowanie lepiej działający ... TimeShift czy PiP. W tym Quadro PiP:) Czy funkcja teleportation.
  Na OpenATV miałem kilka razy zwiechy na BH jesze nie!
  Dlatego bardziej polecam Black Hole.
  Próbowałem różne obrazy, w tym i OpenVix (dedykowany pod sprzęt VU+) Jednak miałem z nim pewne problemy, i choć dałem mu szansę, i zacząłem "grzebać" to jednak zrezygnowałem, po kolejnych problemach (u mnie, u ciebie może być totalnie odwrotnie). OpenPli - nie znam, miałem przez kilka godzin, nie przypadł mi do gustu.

  Zresztą Enigma2 ma to do siebie, że po falsh, skonfigurowaniu tunerów, skórek, emulatorów CAM list kanałów i reszty, możesz zrobić image backup. Dzięki temu, możesz testować inne oprogramowanie, a jak ci nie podpadnie do wracasz do image backup i bach! Masz wszystko tak, jak zrobiłeś image backup:) Ja mam takich kilka z różnych obrazów:) Więc zmieniając nie muszę już nic konfigurować.

  Jak masz pytania dotyczące OpenATV - to dawaj:)

  Jak pokreślałem kilkakrotnie, jednym z powodów chęci zakupu nowego tunera jest odbiór transponderów multistrumieniowych, również "T2-MI". To jest twardy dowód na to, że OpenATV to umożliwia https://www.youtube.com/watch?v=gudtdGC29Ao . Czy Black Hole też to umożliwia? Czy jesteś w stanie to sprawdzić i dać znać? Co do interfejsu, to ja nie bawię się w skórki, kolorki, wodotryski, ma po prostu działać i tyle. Czy zmiana OpenATV na Black Hole, czy na inny, to wymaga jakiś sztuczek, skomplikowanych działań, w których łatwo o błąd całkowicie unieruchamiający tuner, czy po prostu nagrywam plik z internetu na pendrive, podpinam go do tunera, uruchamiam jakąś funkcję i dzieje się samo? Nigdy nie bawiłem się w przeprogramowywanie tunerów SAT.
 • Helpful post
  #24
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #25
  User removed account
  Level 1  
 • #26
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  andrzejlisek wrote:
  goralpm wrote:
  andrzejlisek wrote:
  goralpm wrote:
  Generalnie pierwsze słyszę o takim pomyśle, bo to oznacza, że odbiornik, musiał by przelatywać non stop po satelicie i ładować co tam znajdzie i to dosłownie cały czas. Nie wiem, czy coś by jeszcze mu zostało na inne procesy.

  Nieprawda, żadne skanowanie wszystkich transponderów non-stop. Po włączeniu na transponder nr 1 odbiornik odbiera tylko ten transponder i chcąc nie chcąc "widzi", co jest na nim nadawane. Odpowiednik tego, jak w tradycyjnym odbiorniku wejdziesz na listę transponderów i włączysz przeszukanie jednego transpondera, które trwa poniżej jednej sekundy. Jak odbiornik już zobaczy, co jest nadawane, do wyświetla obraz pierwszego programu i w tle nic nie skanuje, bo nie ma czego, ani po co. Jak za pomocą "Channel+" i "Channel-" zmieniasz programy, ale tylko w zakresie tego samego transpondera, to odbiornik nie musiałby nic skanować ani przeszukiwać, bo nie ma czego, ani po co. Dopiero, jak naciśniesz "Channel+" na ostatnim programie lub "Channel-" na pierwszym programie z danego transpondera, to odbiornik przeszedłby na częstotliwość i polaryzację następnego lub poprzedniego transpondera według listy transponderów, wtedy by wyczuł, co na nim jest, co trwa poniżej jednej sekundy. Krótko mówiąc, "skanowanie" następuje tylko w momencie zmiany odbieranego transpondera i dotyczy tylko jednego transpondera. Czy teraz jest jasność?


  Czyli za każdym razem, kiedy zmieniasz kanał tuner musiał by odpytać satellite co dalej ma na transporderze?
  Jeśli tak, to oznacza że tuner musiał by przy każdej zimnie kanału skanować dany transponder lub transponder pow. i poniżej.
  O zapisaniu nie ma mowy, bo między czasie, transponder mógł by zmienić zawartość.

  Jak zmieniasz kanał na inny kanał na tym samym transponderze, to nie ma skanowania, bo po co, tuner, dostał pełną informację na temat zawartości transpondera w momencie włączenia go lub wejścia na ten transponder z innego kanału nadawanego przez inny transponder. Dopiero, jak zmieniasz kanał na kanał, który jest na innym transponderze, to tuner odpytuje transponder, bo w tym momencie nie wie, co na nim jest.


  Ale tak się przecież nie dzieje. Tuner ma listę konkretnych kanałów, ich parametrów, jeśli dany kanał zniknie z satelity to pojawia się ciemność.
  To samo masz z transporderem. Zrobisz blindscan czy wgrasz pobrana listę dostępnych transporderów, to tuner nic ci nie pokaże.
  Dopiero robisz wyszukanie kanałów, i na podstawie listy transporderów, tuner przeszukuje co tam jest.
  Zapisuje te dane w pliku *.xlm i z niego korzysta w czasie wyboru przez ciebie kanałów. A to jak są poukładane jest już zależne od ciebie, bo możesz sobie posortować kanały wg. transporderów potem wg. SID. Ale to cie nie uchroni przed np. aktualizacja listy transporderów czy zawartości transporderów. Bo na moje to tuner nie odpytuje po każdej zmianie kanałów co jest na transporderze, tylko wczytuje zapisane dane z lokalnego pliku.
  Wydaje mi się, że nie ma szans na "live" zmianę kanałów na zasadzie co następne na transporderze, bez jego ponownego przeskanowania.
  Tuner zagląda do lokalnego pliku.

  Quote:

  Tak naprawdę, informacja o wszystkich kanałach leci cały czas, tylko tuner musi z niej skorzystać w momencie rozpoczęcia odbioru danego transpondera. Moje spostrzeżenie jest takie, że najpierw tuner wybiera częstotliwość odbioru, odbierany sygnał jest przekształcany na postać cyfrową, przechodzi przez algorytmy korekcji błędów i otrzymuje się bardzo szeroki strumień bitów. Teraz wkracza do akcji część cyfrowa, czyli w zależności od potrzeb tuner z tego strumienia wyciąga nazwy i parametry wszystkich kanałów, albo wyciąga jeden konkretny kanał po numerze SID, żeby go wyświetlić. Czy teraz jest zrozumiałe?


  No właśnie tak się nie dzieje, bo inaczej musiał bys mieć non stop scaning. Wybierasz kanał, tuner wczytuje dane z pliku, jeśli pod tymi danymi coś odbierze z satelity to wyświetla, jak nie ma nic, to czarny ekran. Robisz ponowny scan tego transpordera z opcją skasowania aktualnych danych i masz nową listę co na transporderze się znajduje. Tak to się odbywa.

  Może ta napisałem, ale cały czas w tym kontekście miałem na myśli, jak tuner realizujący tą koncepcję miałby działać, a nie jak działa jakiś rzeczywisty tuner. Możnaby dalej dywagować, czy w ogóle da się i jak możnaby usprawnić działanie tunera, ale sens takiej dywagacji wydaje się być wątpliwy, jak nie zna się możliwości "rozbudowy" jakiegokolwiek tunera o własne oprogramowanie.

  _cheetah_ wrote:
  andrzejlisek wrote:
  Można to porównać do odtwarzacza płyt ze zmieniarką,...

  Niezła analogia.

  W realu jest tak, że to co wymyśliłeś to po prostu niekończący się proces skanowania i czasowej instalacji kolejnych transponderów, jeśli kanał zmieniany jest na taki z innego transpondera. A to trwa, bo trzeba zdekodować choćby kilka tablic, które nadawane są z określoną repetycją. Popatrz, ile czasu zabiera skan instalacyjny pojedynczego transpondera i myślę, że pokazuje to, dlaczego nie ma tak realizowanego przełączania kanałów w dekoderach.

  Cały czas zakładałem, że to ułamek sekundy, a rzeczywistości może to być kilka sekund. To jest wystarczający argument za tym, że tak działający tuner zadowoli garstkę entuzjastów, a będzie wkurzać większość "przeciętnych zjadaczy chleba".

  goralpm wrote:


  Quote:

  goralpm wrote:

  Quote:
  a w przypadku oprogramowania do wyboru, wybrać OpenATV.


  Ja osobiście polecam Black Hole - Używałem OpenATV przez 3 lata:) przeszedłem na BH kilka miesięcy temu z ciekawości, i zostałem.
  Owszem, nie ma tylu skórek co OpenATV ale jest znacznie szybszy i ma znacznie inne zalety, których nie ma OpenATV jak np. zdecydowanie lepiej działający ... TimeShift czy PiP. W tym Quadro PiP:) Czy funkcja teleportation.
  Na OpenATV miałem kilka razy zwiechy na BH jesze nie!
  Dlatego bardziej polecam Black Hole.
  Próbowałem różne obrazy, w tym i OpenVix (dedykowany pod sprzęt VU+) Jednak miałem z nim pewne problemy, i choć dałem mu szansę, i zacząłem "grzebać" to jednak zrezygnowałem, po kolejnych problemach (u mnie, u ciebie może być totalnie odwrotnie). OpenPli - nie znam, miałem przez kilka godzin, nie przypadł mi do gustu.

  Zresztą Enigma2 ma to do siebie, że po falsh, skonfigurowaniu tunerów, skórek, emulatorów CAM list kanałów i reszty, możesz zrobić image backup. Dzięki temu, możesz testować inne oprogramowanie, a jak ci nie podpadnie do wracasz do image backup i bach! Masz wszystko tak, jak zrobiłeś image backup:) Ja mam takich kilka z różnych obrazów:) Więc zmieniając nie muszę już nic konfigurować.

  Jak masz pytania dotyczące OpenATV - to dawaj:)

  Jak pokreślałem kilkakrotnie, jednym z powodów chęci zakupu nowego tunera jest odbiór transponderów multistrumieniowych, również "T2-MI". To jest twardy dowód na to, że OpenATV to umożliwia https://www.youtube.com/watch?v=gudtdGC29Ao . Czy Black Hole też to umożliwia? Czy jesteś w stanie to sprawdzić i dać znać? Co do interfejsu, to ja nie bawię się w skórki, kolorki, wodotryski, ma po prostu działać i tyle. Czy zmiana OpenATV na Black Hole, czy na inny, to wymaga jakiś sztuczek, skomplikowanych działań, w których łatwo o błąd całkowicie unieruchamiający tuner, czy po prostu nagrywam plik z internetu na pendrive, podpinam go do tunera, uruchamiam jakąś funkcję i dzieje się samo? Nigdy nie bawiłem się w przeprogramowywanie tunerów SAT.


  Praktycznie każdy image enigma2 obsługuje multistream bo mówiąc szczerze, to nic innego jak sterownik do tunera, by ten poprawnie odczytał taki przekaz.
  Black Hole ma takowy, i obsługuje multistream, jak nie mogę sprawdzić, bo ja mam "zeza" na 13e i 19e a tam z tego cow wiem nie ma transmisji multistream, jeśli jest to daj znać to sprawdzę.
  Bardziej więc patrz czy dany tuner w twoim box'ie kótry chcesz kupić posiada sterownik do multistream.

  Samo wgranie oprogramowania to żadna filozofia.
  Ładujesz na USB Stick obraz jaki tam chcesz, np. OpenATV podpinasz do box'a i w zależnosci od box'a wywołujesz "setup" obrazu z USB.
  W przypadku VU+ to jest po porostu włączenie odbiornika z podpiętym USB, wówczas na wyświetlaczu masz napis: "w celu wgrania obrazu wciśnij przycisk stand by" - jak nie wciśniesz to po 10 sec. tuner normalnie wystartuje, jak wcisniesz to następuje kasowanie tego co jest w tunerze i wgrywanie nowego obrazu. Proste jak dwa złote:)
  W innych odbiornikach procedura jest podobna, może się różnić wyborem przycisków czy sposobem wywołania "setup'u".

  Po dokonaniu instalacji, jest reset, po czym można wyciągnąć USB i uruchamia się konfiguracja.
  Wybierasz rozdzielczość, odświeżanie, język (większość jak nie wszystkie, mają j. polski jak chcesz), sieć WiFi czy po RJ45.
  Jak to przebrniesz, to wskakujesz do konfiguracji tunera lub tunerów.
  Masz wybór konfiguracji - prosta, zaawansowana, tuner wyłączony.
  Przy zaawansowanej, możesz wybierać unicable lub switche.
  Masz też wybór DiSEqC czy używanie obrotnicy.
  I tak naprawdę, na tym kończy się pierwsza część konfiguracji.
  Teraz należy zrobić blindscan albo po prostu przeprowadzić pełny scan satelity czy wybranego transpordera (obrazy enigma2 mają w sobie najaktualniejszą listę transporderów).
  No i tyle.
  Odbiornik zaczyna odbierać TV.
  Reszta to kosmetyka, czyli listy kanałów, emulatory CAM, ustawienia TimeShift ect.
  Po skonfigurowaniu i ustawieniu wszystkiego tak jak chcesz, zrób pełny backup obrazu! To da ci oszczędność czasu przy kolejnym wgrywaniu obrazu (image backup) robi startowy USB ze wszystkim jak ustawisz, przed backupem.

  To już wiele wyjasnia. Jak kupię tuner, to będe mógł sprawdzić. Prawdopodobnie padnie na USTYM 4K Pro UHD, bo jak ma to samo, co Octagon SF8008 to nie ma po co przepłacać.
  Skłaniam się powoli w kierunku OCTAGON SF-8008. Popatrzyłem na https://www.opena.tv/downloads/ (wczoraj działało, ale akurat teraz cos się popsuło) zauważyłem, że jak się kliknie link Octagon lub uClean (producent Ustym), to pokazuje się, że ostatnia wersja była w roku 2018.
 • Helpful post
  #27
  User removed account
  Level 1  
 • #28
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  andrzejlisek wrote:

  Cały czas zakładałem, że to ułamek sekundy, a rzeczywistości może to być kilka sekund. To jest wystarczający argument za tym, że tak działający tuner zadowoli garstkę entuzjastów, a będzie wkurzać większość "przeciętnych zjadaczy chleba".


  Dlatego masz dostępne narzędzia, wszystko dostępne - jako entuzjasta powinno ci to wystarczyć?

  Zdecydowanie wystarczy. Po to ludzie wymyślili Linuxa w tunerze i możliwość programowania funkcjonalności, również w innych celach, które dotyczą samego odbioru, ale bardzo niechętnie dyskutowanych na tym forum.

  goralpm wrote:

  Quote:

  To już wiele wyjasnia. Jak kupię tuner, to będe mógł sprawdzić. Prawdopodobnie padnie na USTYM 4K Pro UHD, bo jak ma to samo, co Octagon SF8008 to nie ma po co przepłacać.
  Skłaniam się powoli w kierunku OCTAGON SF-8008. Popatrzyłem na https://www.opena.tv/downloads/ (wczoraj działało, ale akurat teraz cos się popsuło) zauważyłem, że jak się kliknie link Octagon lub uClean (producent Ustym), to pokazuje się, że ostatnia wersja była w roku 2018.


  Źle szukasz. Najnowsza wersja jest z ... dzisiaj, 27.10.2020

  Szukaj tak:
  Jak już jesteś w sekcji download kliknij na to co cię interesuje.
  Przeniesie cię na stronę gdzie masz napisane "Mirrors" - kliknij w link i masz najnowsze wersje.

  Ale 6.4 nie jest najnowsza. Nowszą jest 6.5
  http://images.mynonpublic.com/openatv/6.5/index.php?open=sf8008

  Wpisałem w Google OpenATV, kliknąłem pierwszy link i trafiłem tam, gdzie trafiłem. Widzę, ze na Octagon SF8008 dali nowszą wersję, a na Uclean Ustym 4K jeszcze nie dali, ale pewnie dadzą trochę później. Wersję 6.4, jak widzę, dali na oba modele.

  Teraz trafiłem na http://www.openblackhole.com/ oczywiście również za pomocą Google. Do Twojego tunera, czyli VU+ jest wersja, wiec mogłeś sobie wymienić, jak również do jest wersja do kilku Dreamboxów. Oczywiście nie tylko te dwa softy są dostępne.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Przem188 wrote:
  Mój nagrywa w 4K. To na pewno. Odbiera programy z wielu satelit. Posiadam antenę z 7 konwerterami i dwoma przełącznikami disecq.

  Czy masz standardową czaszę czy specjalną wieloogniskową i jakiej wielkości? W jakich pozycjach na orbicie masz pierwszy i ostatni konwerter?
 • #29
  User removed account
  Level 1  
 • #30
  andrzejlisek
  Level 29  
  goralpm wrote:
  Open Black Hole - to nie to samo co Black Hole!
  Często ludzie mylą, ale są to dość różniące się między sobą oprogramowania.
  Black Hole jest bardziej nastawiony na funkcjonalność, Open BH to bardziej wersja "soft" tego oprogramowania.
  Obecnie najnowszą wersja BH jest 3.1.0

  To mnie naprowadziło na Open Black Hole:
  https://www.google.com/search?q=%22Black+hole%22+octagon&oq=%22Black+hole%22+octagon
  Mając nr wersji trafiłem na to: https://www.enigma2.net/image-blackhole-3-1-0-multistream/
  Szukam oficjalnej strony tego projektu, tam na pewno będzie najnowsza wersja i wszystkie obsługiwane modele tunerów.