Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie stropu - jaki dwuteownik?

E_Madziou 24 Oct 2020 17:55 2043 4
    E_Madziou
    Level 2  
    Witam pany.
    Wiem że nie z Elektroniki ale to Forum jest po prostu najlepsze i trwa remont starej stodoły na fajny warsztat więc coś w tym jest. ;)

Stodoła wybudowana została gdzieś w latach 60- 70tych, chociaż dziadek za jego czasów zawsze coś dostawiał.
    Mamy w niej jedno pomieszczenie ok. 4.5x3.5m "z góry". Ściany są dość mocne bo w większości tak murowane że z 30cm na pewno mają.
    No powiedzmy że w środku jest 3x4m.

Teraz tak.
    Na tym pomieszczeniu jest strop o grubości 9-11cm przez całą powierzchnię. Pośrodku jest dwuteownik bodajże IPE160, zbrojenia tego stropu nie widać, nie wiadomo jakie, tylko taka drobna grubsza siatka wystaje od dołu pod tym dwuteownikiem. Wysokość pomieszczenia jakieś 2.5m, dojdzie wylewka ok. 10cm i ściany będą tynkowane.
    Na tym stropie była wata szklana i ok. 2-3cm, czasem nawet 5cm wylewki, takiej brzydkiej i chropowatej. Zdarliśmy to wszystko, pod spód dwa stemple i położyliśmy styropian 100tke, zwykłą siatkę 10x10cm ze sklepu budowlanego i daliśmy nową wylewkę (na 25kg cementu 1ka ok. 13 łopat piachu i kamyka na oko, żeby się ładnie gładziło).

Problem jest taki, że w 80-90% ta nowa wylewka teraz ma grubość ok 10cm i raczej tak szybko tych stempli na dole wolę nie wyciągać bo tak mi się wydaję że to się zawali. Tak wiem, majster zasr...
    Trzeba więc to całe jakoś podeprzeć. Troszkę by mnie to wkurzało jakbym miał dwa słupy po środku, więc zastanawiam się czy by nie można wykuć w ścianach dwa otwory, żeby pod tym stropem celem podparcia wbetonować jakieś dwuteowniki. I to dwie sztuki na cały strop - jedna na jednej połowie druga na drugiej.

Problem teraz jest taki że ktoś by musiał obliczyć mi jakie dwuteowniki? 🙄
    Nie mam pojęcia ile tyle betonu waży (może nawet stary strop by wytrzymał, nowy bez podparcia?).
    Ale załóżmy że 1m³ to 2500kg i mamy 3.5x4.5m= 16m² razy 10cm czyli 1.6m³.
    No to ze starym stropem ok. 3.2m³ betonu ala 8 ton betonu.
    Rozłożone na 2 szyny daje to 4t.
    Materiał niech będzie S355. Z głowy powiedział bym IPE140, ale nie jestem statykiem i fajnie by też było jakbym nie musiał sobie obijać głowy chodząc w tym pomieszczeniu.

A może ktoś ma całkiem inny pomysł?
    Na zdzieranie niestety nie ma kasy i czasu :P
    Dzięki i pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Mobali
    Level 39  
    E_Madziou wrote:
    Problem teraz jest taki że ktoś by musiał obliczyć mi jakie dwuteowniki? 🙄
    Żeby cokolwiek obliczyć, musisz mieć rzetelne dane. Twój post to same przypuszczenia oraz stwierdzenia typu: mniej więcej, około, powiedzmy, chyba, itp. W tej sytuacji nikt rozsądny nie zdecyduje się na zdalne projektowanie, bo przecież to wszystko może po prostu zwalić się na głowę. Zacznij więc od dokładnego sprawdzenia stanu faktycznego. W jakiej technologii wykonana jest istniejąca ściana, fundament i strop? Zwykle, w tego typu konstrukcjach popularny był Strop Kleina (może na to wskazywać jego grubość). Pytanie tylko, czy tak jest? A jeśli, to jak został on wykonany? Jaką nośność zaprojektowano?
    E_Madziou wrote:
    A może ktoś ma całkiem inny pomysł?
    Sądzę, że we własnym dobrze rozumianym interesie przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto dokonać na miejscu bardzo dokładnego sprawdzenia w kilku kluczowych dla tego budynku miejscach. Zdecydowanie nalegam też na zaproszenie na oględziny kogoś, kto pomoże Tobie rzetelnie ocenić stan konstrukcji tego budynku, wykona dokładne pomiary i przynajmniej orientacyjne obliczenia.
    E_Madziou wrote:
    Na zdzieranie niestety nie ma kasy i czasu
    Nie gniewaj się, ale to bardzo nieodpowiedzialne podejście do problemu. A na ewentualne odszkodowanie i odpowiedzialność karną, na leczenie czy pogrzeb znajdzie się czas i kasa? Jak chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, to rozsądnie podejdź do problemu i zrób rzetelnie.
    stanislaw1954
    Level 43  
    A co będziesz składował na tym stropie, , bo to że dodatkowo go obciążyłeś styropianem i wylewką< tylko po co taką grubą?niewiele zmienia.
    E_Madziou
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedzi.

Szkoda tylko że to upomnienia co zrobiłem źle.
    Ja wiem- jest jak jest, został wylany strop za gruby.

Ale celem mojego pytania nie było stwierdzenie że będe odpowiadał za kogoś albo że strop teraz jest grupy jak ruski czołg tylko poprostu chciałem mniej więcej wiedzieć jaki użyć dwuteownik.

Dzisiaj polityka tak zmienia ludzi że się w głowie nie mieści, za tamtych czasów to szwagier by przyszedł, podrapał sie dwa razy po brodzie i by powiedział tutaj jedna rurka, tam i po problemie.

A dzisiaj nawet ludzie się głowią czy beton miesza się wodą z studni czy z kranu.

Spytałem znajomego budowlańca co się stanie jak wyciągne stemple (jest to napewno strop monolityczny bez żasnych cegieł albo tp) i mówił że nic się nie stanie, w co nie wierzę dlatego pytam.

Na starym stropie staliśmy we 4 i jeden z drabiny skoczył i nic nie było, tyle wiem.

Ale dobra, nie oczekuję wartościowych odpowiedzi więc temag ogłaszam za zamknięty.
    Mobali
    Level 39  
    E_Madziou wrote:
    Spytałem znajomego budowlańca co się stanie jak wyciągnę stemple (jest to na pewno strop monolityczny bez żadnych cegieł albo tp) i mówił że nic się nie stanie, w co nie wierzę dlatego pytam. Na starym stropie staliśmy we 4 i jeden z drabiny skoczył i nic nie było, tyle wiem.
    Tym bardziej powinieneś utwierdzić się w przekonaniu, że temat należy pilnie skonsultować z kimś kto ma nieco większe pojęcie o sztuce budowlanej niż... skakanie z drabiny.
    E_Madziou wrote:
    ...za tamtych czasów to szwagier by przyszedł, podrapał się dwa razy po brodzie i by powiedział tutaj jedna rurka, tam i po problemie.
    Masz rację, że na leczeniu, uczeniu i budowaniu to znają się naprawdę wszyscy. A ze szwagrem i dobrą flaszką to i wojny można było wygrywać. W tym dwie światowe!
    E_Madziou wrote:
    ...nie oczekuję wartościowych odpowiedzi więc temat ogłaszam za zamknięty.
    Nie oczekuj rozwiązania problemu bez rzetelnego opisu i niezbędnych danych.