Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ w stylu mostka H oraz wykrywanie zwarcia

ccompany 02 Nov 2020 17:16 783 40
Tespol
    ccompany
    Level 15  
    Dzięki, faktycznie.
    Czyli szkodliwe może być również minimalnie wcześniejsze włączenie górnego tranzystora z tytułu różnic w czasie załączenia dolnego i górnego drivera, nawet jeśli będą sterowane jednym sygnałem PWM?
    Czy jeśli użyję takiego układu który generuje 4 niezależne przebiegi PWM z możliwością przesunięcia fazowego (przynajmniej tak rozumiem działanie tego układu), to wystarczy, że załączę zawsze dolny tranzystor, następnie z minimalnym opóźnieniem górny, a przy wyłączeniu zadbam o rozłączenie najpierw górnego tranzystora, to będzie dobrze?
    https://www.lentark.com/product/2478/pp504f1a-02w40
    Czy mogę dolne tranzystory wysterować jednym IX4340?
    Górne dwoma, z wykorzystaniem z każdego jednego kanału?
  • Tespol
    atom1477
    Level 43  
    ccompany wrote:
    Dzięki, faktycznie.
    Czyli szkodliwe może być również minimalnie wcześniejsze włączenie górnego tranzystora z tytułu różnic w czasie załączenia dolnego i górnego drivera, nawet jeśli będą sterowane jednym sygnałem PWM?

Krótkotrwałe prądy nie zaszkodzą, bo zostaną przejęte przez kondensatory filtrujące zasilanie.
    Trzeba tylko zadbać o to filtrowanie zasilania.

ccompany wrote:
    Czy jeśli użyję takiego układu który generuje 4 niezależne przebiegi PWM z możliwością przesunięcia fazowego (przynajmniej tak rozumiem działanie tego układu), to wystarczy, że załączę zawsze dolny tranzystor, następnie z minimalnym opóźnieniem górny, a przy wyłączeniu zadbam o rozłączenie najpierw górnego tranzystora, to będzie dobrze?

Tak choć jak wyjaśniłem wyżej, nie jest to konieczne jak filtrowanie zasilania będzie dobre.

ccompany wrote:
    Czy mogę dolne tranzystory wysterować jednym IX4340?

Tak.
  • Tespol
    ccompany
    Level 15  
    Czyli w sumie jak mi będzie wygodniej, bo nawet jak wykorzystam do generowania PWM taki tani chiński generator, który daje jeden przebieg, to będę musiał dodać do niego sterownik mostka H, żeby zadbać o czasy martwe. Dalsza część czyli transoptory, oddzielne przetwornice zasilające, drivery low-side i tranzystory pozostają bez zmian.

Jaką pojemność można uznać za dobre filtrowanie w tym przypadku? W zasilaczu mam w tej chwili 2000uF za mostkiem prostowniczym, transformator 1200VA, 140VAC na wtórnym.
    Do jakiej częstotliwości przełączania wystarczą elektrolity? Warto tam dołożyć kondensator ceramiczny?

Czy ma szansę zadziałać taki układ do wykrywania zwarcia?
    Element typu ACS758, dobrany oczywiście do zakresu mierzonego prądu, między GND a Vout dzielnik napięcia na potencjometrze, dioda zenera na niskie napięcie i transoptor.
    Uruchamiając proces ustawiam potencjometr na maksymalną wartość, tak żeby odłożyło się na nim większość napięcia i stopniowo zmniejszam nastawę do uzyskania stanu tuż przed przebiciem diody.
    Jeśli w trakcie procesu wystąpi zwarcie i nastąpi skok prądu, to napięcie przebijające diodę pozwoli na załączenie transoptora.
    Ma to szansę działać, czy błądzę we mgle?
    https://pl.farnell.com/allegro-microsystems/a...0b-pff-t/ic-current-sensor-50a-3cb/dp/1791392
    atom1477
    Level 43  
    ccompany wrote:
    Jaką pojemność można uznać za dobre filtrowanie w tym przypadku? W zasilaczu mam w tej chwili 2000uF za mostkiem prostowniczym, transformator 1200VA, 140VAC na wtórnym.
    Do jakiej częstotliwości przełączania wystarczą elektrolity? Warto tam dołożyć kondensator ceramiczny?

Pojemność jest ok.
    Ale dobrze by było dodać jakiś kondensator stały. Ale niekoniecznie ceramiczny. Może być foliowy.

ccompany wrote:
    Czy ma szansę zadziałać taki układ do wykrywania zwarcia?
    Element typu ACS758, dobrany oczywiście do zakresu mierzonego prądu, między GND a Vout dzielnik napięcia na potencjometrze, dioda zenera na niskie napięcie i transoptor.

Nie bardzo. Tam poza wykrywaniem trzeba też ograniczenie prądu.
    Poza tym do wykrywania zwarcia pomiędzy elektrodami w elektrolicie dobrze by było mierzyć i napięcie i prąd. Charakterystyka zwarcia będzie bliska rezydencyjnej. A elektrod w elektrolicie będzie mocno nieliniowa.
    Ograniczenie prądu dało by się zrobić jakbyś do generowania PWMa używał sterownika przetwornicy impulsowej. A jako sprzężenie zwrotne podał zmierzony sygnał prądu.
    ccompany
    Level 15  
    atom1477 wrote:

Ok, z tym, że mnie zwarcie nie interesuje w zakresie ochrony samego mostka H, tylko potrzebuję informacji o tym, że pojawiła się narośl podobna do tej ze zdjęcia z poprzedniej strony.
    Muszę po prostu zareagować i usunąć to z powierzchni elektrody. Także płynący prąd może nie zagrażać mostkowi, ale obrabianej próbce już tak. Stąd też mam potrzebę regulacji progu zadziałania.

atom1477 wrote:
    Ograniczenie prądu dało by się zrobić jakbyś do generowania PWMa używał sterownika przetwornicy impulsowej. A jako sprzężenie zwrotne podał zmierzony sygnał prądu.

Możesz podać mi przykład takiego układu?
    Przegrzebuje noty na tme, ale nie wiem do końca czy oglądam właściwe układy.

Jak mogę inaczej niż podpinając oscyloskop mierzyć natężenie prądu w impulsie, tak żebym miał stały podgląd? Jak użyję amperomierza z bocznikiem to zmierzę wartość uśrednioną najpewniej.

Znalazłem driver UCC21520 - nie jest szczególnie dostępny i tani, ale ma chyba kilka zalet.
    Jeśli dobrze czytam notę, to w moim przypadku mógłbym użyć tylko dwóch takich sterowników, pozbyć się optoizolacji sygnału PWM, a to zawsze trochę mniej elementów na PCB, dodatkowo zyskać sprzętowo realizowany czas martwy.
    https://www.ti.com/lit/ds/symlink/ucc21520-q1..._url=https%3A%2F%2Fpl.mouser.com%2F&distId=26
    atom1477
    Level 43  
    ccompany wrote:
    atom1477 wrote:

Ok, z tym, że mnie zwarcie nie interesuje w zakresie ochrony samego mostka H, tylko potrzebuję informacji o tym, że pojawiła się narośl podobna do tej ze zdjęcia z poprzedniej strony.

No i właśnie o tym napisałem.
    Ograniczenie prądu pozwalałoby zmierzyć charakterystykę prądowo-napięciową a więc wykryć tą narośl.

ccompany wrote:
    Możesz podać mi przykład takiego układu?
    Przegrzebuje noty na tme, ale nie wiem do końca czy oglądam właściwe układy.

Musiał bym dopiero poszukać.
    A jakie przeglądasz?

Tylko to wymaga dodania cewek do mostka H. Bo to by była już taka przetwornica impulsowa.
    moze-byc
    Level 28  
    atom1477 wrote:
    Tylko to wymaga dodania cewek do mostka H. Bo to by była już taka przetwornica impulsowa.

Niekoniecznie. Można prąd ograniczyć elektronicznie, na przykład mosfetem który normalnie jest w stanie nasycenia a podczas zwarcia mostka na chwilę wchodzi w stan aktywnego przewodzenia by po chwili i na chwilę całkowicie się zatkać. Proste urządzenie i skuteczne.
    moze-byc
    Level 28  
    Albo po prostu nieodpowiedni tranzystor. No umówmy się do tego zastosowania to on idealny nie jest, chociaż całkiem zły nie istnieje. SOA twierdzi że w takich warunkach wytrzyma 1ms a to aż nadto by go wyłączyć.
    ccompany
    Level 15  
    Z tranzystorem może nie przesadzajmy - powinien dać radę, a jeśli nie, to nie widzę problemu żeby je podmienić, w końcu 4 mosfety to nie majątek. Przy cenie do 30zł za sztukę podejrzewam, że będzie już spory wybór.

atom1477 wrote:

To co opisałem w poście 33 odnośnie układu typu ACS758 nie wykryje szpilki prądowej? Pytam o to, czy sama koncepcja podpięcia do tego dzielnika napięcia, transoptora i diody zenera jest zła, czy chodzi o coś innego?

Ewentualnie - czy na wyjściu tego ACS758 nie mogę dać tranzystora który będzie mi "obcinał" sygnał PWM przy przekroczeniu prądu? Może na boczniku dać tranzystor?

Zamiast tego ACS758 może takie smutne maleństwo za 2zł?
    https://www.tme.eu/Document/3a65626bb6dee440685a9d98d89c1c7f/HV7801.pdf
    atom1477
    Level 43  
    ccompany wrote:
    To co opisałem w poście 33 odnośnie układu typu ACS758 nie wykryje szpilki prądowej?

Wykryje.
    Ale znasz wartość tej szpili? Nie są to czasem setki amperów?

ccompany wrote:
    Ewentualnie - czy na wyjściu tego ACS758 nie mogę dać tranzystora który będzie mi "obcinał" sygnał PWM przy przekroczeniu prądu? Może na boczniku dać tranzystor?

Tam powinien być zatrzask. Żeby po jednokrotnym zadziałaniu utrzymać się w stanie wyłączenia. Inaczej wyjdzie Ci z tego generator.
pcbway logo