Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala Proteco podłączenie oświetlenia/lamp ogrodowych

Daro6602 26 Oct 2020 00:00 1800 30
 • #1
  Daro6602
  Level 4  
  Jest jakaś możliwość podłączenia oświetlenia/lampek ogrodzeniowych zasilanych na 230V, przewód energetyczny 3x2,5 jest pociągnięty do centrali sterującej bramą dwuskrzydłową proteco leader 5. Czy ta centrala posiada taką możliwość, żeby sterować oświetleniem z pilota, czy bezpieczne jest przedłużenie lub zrobienia przyłącza od tego kabla 3x2,5 od centrali aby zasilić oświetlenie(kinkiety ogrodzeniowe 1 żarówkowe). [/align]
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jaka centrala (może fotka) ? Leader 5 to model siłownika.
  Tak czy inaczej, większość central Proteco do sterowania drugim kanałem potrzebuje dodatkowego modułu przekaźnikowego.
  Jeśli nie ma opcji dobrać u sprzedajacego - pozostaje dodatkowe radio zgodne z Proteco, wyposażone w konkretny przekaźnik.

  Kabel 3x2,5 (doziemny) powinien bez problemu obsłużyć (wspólnie i centralę) kilka/kilkanaście lampek - zakładając że to będą LEDy.
 • #3
  Daro6602
  Level 4  
  Jest to centrala Q60AR, jak to rozwiązać, muszę dokupić dodatkowy moduł radiowy, aby zaprogramować (na pilocie 3 przycisk) do zapalania światła?
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Wygląda że tak. Co do odbiornika - zorientuj się u któregoś z dystrybutorów Proteco , np Ster-Tronic - jaki będzie pasować - zależy to od tego, jaką drogę radiową (stały kod czy jakaś inna) posiadasz.
 • #5
  Daro6602
  Level 4  
  Dobrze mógłbyś bardziej przybliżyć mi sposób połączenia 2 lampek(przy ogrodzeniowych) ledowych jakiś schemat podłączenia ich do centrali, czy bezpośrednio do przewodu z zasilaniem centrali/siłowników.
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Nie ma specjalnie czego przybliżać, ale... (rys.)

  Nie napisałeś jaką już masz drogę radiową (chociaż fotki odbiornika i pilota). Możesz mieć różnie - firmową Proteco lub inną. Jeśli masz firmową - zapytaj o zewnętrzne radio u dystrybutora - jak napisałem powyżej (ja nie orientuje się w radiach tej firmy - wg nielicznych źródeł pilot to PTX433405 z trzema maciupkimi przyciskami - kod stały). Może on ma propozycję zewnętrzne radia.
  Jeśli faktycznie kod stały - to może pójdzie Proxima LNST_P - i tego radia w ogóle nie zasilasz z 24V centrali tylko z sieci 230V.
  Jeśli inne - będziemy szukać.
  Obrazek dla radia zasilanego z 24V:
  Centrala Proteco podłączenie oświetlenia/lamp ogrodowych
  Obrazek dla radia zasilanego z 230V (sieć) - np w/w Proxima:
  Centrala Proteco podłączenie oświetlenia/lamp ogrodowych

  PS. przekaźnik radia musi mieć styki na napięcie sieci i obciążalność taką - aby wytrzymał twoje lampki. W/w Proxima takie ma. Inne radia - różnie. Niektóre mają maleńkie przekaźniki niskonapięciowe lub wyjścia tranzystorowe - i tu trzeba dodatkowy przekaźnik ze stykami pod 230V AC.
 • #7
  Daro6602
  Level 4  
  Odbiornik radiowy to PROXIMA nw2 819, czyli normalne podłączenie według tego schematu. Szybko się to potem programuje, żeby dodać piloty i ustawić 1przycisk otwieranie bramy, 2przycisk otwieranie 1 skrzydła, 3 przycisk zapalanie światła(mógłbyś w przejrzysty sposób krok po kroku zobrazować jak dodajesz do tego radia piloty) mam instrukcje do tego wszystkie, lecz aktualnie zbieram informacje przed montażem, żeby wszystko gładko i sprawnie poszło. Z góry dziękuje

  Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

  Będą to 4x kinkiet ogrodzeniowy Max 35W Gu10 220-240V-50/60Hz, czy takie rozwiązanie będzie mogło funkcjonować, teraz jakie żarówki dobrać o jakiej mocy, żeby nie były zbytnim obciążeniem?

  Dodano po 10 [minuty]:

  a jaki kabel proponujesz do podlaczenia oswietlenia ziemny 3x1.5 czy cos innego
 • #8
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jak już masz Proximę NW2, to musisz dokupić kolejny odbiornik bo twój ma 2 kanały a potrzebujesz trzech. I sugeruję kupić taki - jaki jest opisany w poprzednich postach - czyli Proximę LN_P w wersji systemu radia takiej jak już posiadana NW. (sama NW nie nadaje się do pracy pod napięciem sieci).
  Obrazować nie ma czego - instrukcja Proximy jest wybitnie wyczerpująca tylko masz ustawić tryb bistabilny czyi kolejne wciśnięcia pilota na zmianę zwierają i rozwierają przekaźnik.
  Jeśli założysz LEDy - sugeruję nabyć jak najmocniejsze. Standardowe 3,5W (niby zamienniki halogenów 35W) nie świecą a się bżdżą. Przyzwoicie oświetlają LEDy w granicach 10W. czyli sumaryczna moc 40W. Dla kabla 1.5 to całe nic.
 • #9
  Daro6602
  Level 4  
  Dobrze, czyli odbiornik PROXIMA NW2 podpinam normalnie pod centralne i programuje otwieranie samej bramy, mogę też podłączyć tutaj do tego elektrozamek od furtki, żeby otwierać pilotem, czy kolejny odbiornik PROXIMA NW2? .
  -
  Do oświetlenie dokupuje Proximę LN_P i podłączam schematem 230V teraz w sterowniku LN_P podłączam przewody połączonych lampek w wejścia S1, S2(wejścia na przyciski), czy P1, P2 kanały? Tutaj jest filmik https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=SpuGyn8nIkE&feature=emb_title
  -
  Jaki minimalnej średnicy kabel, może być zastosowany do zasilania tego oświetlenie ogrodzeniowego 4x żarówka Gu10 10W ?
 • #10
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Dobrze, czyli odbiornik PROXIMA NW2 podpinam normalnie pod centralne i programuje otwieranie samej bramy

  To dopiero wszystko robisz? Może trochę mniej tajemnic...
  Jakie masz piloty? - idzie o to, żeby w wypadku konieczności dokupienia drugiego odbiornika (w domyśle LN_P) gadał on z twoimi pilotami.

  Quote:
  mogę też podłączyć tutaj do tego elektrozamek od furtki, żeby otwierać pilotem


  Bezpośrednio do NW2 nie bardzo - za mały ma w środku przekaźnik. Poza tym rygiel powinien być zasilany z osobnego zasilacza a nie z centrali.

  Jak napisałem - kabel 2 (albo z uziemieniem 3) żyły 1.5 mm2 w zupełności wystarczy.

  Coś takie:
  Centrala Proteco podłączenie oświetlenia/lamp ogrodowych
 • #11
  Daro6602
  Level 4  
  Tak zbieram informacje przed przystąpieniem do finalnego montażu, żeby uporać się w miarę sprawnie, bez szukania informacji i zbędnego błądzenia.
  -Piloty to PROXIMA PILOT BANAN https://www.proxima.pl/produkt/pilot-banan-47/
  Jak będzie wtedy wyglądało to połączenie z centrala i samych przewodów od oświetlenia z modułem Proximę LN_P

  kotbury wrote:
  Bezpośrednio do NW2 nie bardzo - za mały ma w środku przekaźnik. Poza tym rygiel powinien być zasilany z osobnego zasilacza a nie z centrali.

  Tak rygiel będzie zasilany z domofonu osobnym połączeniem. Czyli, żeby otwierać furtkę pilotem, trzeba kolejny moduł Proximę LN_P
 • #12
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Patrz wyżej - zamiast kolejnej Proximy za ponad 100 zł wystarczy przekaźnik za 10 zł (uprzedzając pytanie - wpisz na G...e "przekaźnik miniaturowy cewka 24V) podpięty do drugiego kanału Proximy NW2.
  Proxima banan ma 4 przyciski. Drugi kontakt odbiornika LN_P (i 4 przycisk pilota) możesz użyć do osobnego włączania jeszcze czegoś na 230V.
  PS w zacisk antenowy Proximy NW wkręć sztywny kabelek długości 8 cm jako antenę.
 • #13
  Daro6602
  Level 4  
  Chyba raczej odpuszczę ten elektrozamek do furtki, ewentualnie w przyszłości dokupię ten moduł Proximę LN_P jeszcze jeden będzie chyba najprościej. bo ten zasilacz można podłączyć pod przewód zasilający centrale i lampki, czy już za duże obciążenie na jednej linii?
  Druga sprawa ten moduł Proximy NW2 lepiej podłączyć w centrali(jakby wyglądały tutaj połączenia tak jak na rysunku w poście wcześniej tylko bez tych dodatkowych przyłączeń do elektrozamka i zasilacza), czy lepsza opcja to umieszczenie go w lampie?
 • #14
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  za duże obciążenie na jednej linii?

  To żadne obciążenie - centralka bierze kilka amperów, elektrozamek kilkaset MILIamperów - dziesięć razy mniej. Można wszystko do jednego zasilania.
  Quote:
  Druga sprawa ten moduł Proximy NW2 lepiej podłączyć w centrali(jakby wyglądały tutaj połączenia tak jak na rysunku w poście wcześniej tylko bez tych dodatkowych przyłączeń do elektrozamka i zasilacza), czy lepsza opcja to umieszczenie go w lampie?

  Jak ci pasuje. Efekt będzie ten sam. Jest tylko kwestia ilości i rodzaju przewodów do lampy.
  W przypadku odbiornika (i jeśli chcesz powięszenia zasięgu wysoko umieszczoną anteną) umieszczonego przy centrali - do lampki ciągniesz oprócz zasilania koguta przewód koncentryczny do wbudowanej lub zewnętrznej anteny.
  Jeśli radio będzie w lampie (o ile wlezie...) z centralki do lampy ciągniesz oprócz przewodów zasilających koguta min. 4 przewody - czyli de facto coś w typie skrętki komputerowej (możesz 4 przewody z 8 przewodów skrętki użyć do radia, a po 2 pozostałe spięte razem - do zasilania żarówki koguta) , a do odbiornika pod gniazdo anteny podpinasz sztywny kabelek długi na 17 cm albo jak najkrótszym przewodem wbudowaną antenę jeśli jest.
 • #15
  Daro6602
  Level 4  
  Patrzę te przekaźniki i to będzie coś takiego Przekaźnik miniaturowy 1P 16A 24V DC, cewka czuła, szczelny RTIII 40.61.7.024.0001?
  Jeszcze do tego zestawu potrzebuje modułu zasilającego(zasilacz rygla)? Jaki zakupić najtańszy zewnętrzy?
 • #18
  Daro6602
  Level 4  
  Rozmawiałem dzisiaj z człowiekiem od Proxima od doradził mi zakupu STEROWNIK PROXIMA LN_LT, gdyż on jest dedykowany do żarówek led (i nie będą się sklejać jak w przypadku LN_P).
  Chciałbym zrobić tak, że na
  -PROXIMA NW2 1kanał-otiweranie/zamykanie bramy 2kanał-otwieranie jednego skrzydła(przejście dla piszych)
  -PROXIMA LN_LT 1kanał-oświetlenie; 2 kanał- otwieranie furtki(tutaj muszę zastosować przekaźnik z 230V na 12/24v(ponieważ taki mam rygiel)
  Mógłbym prosić o zerknięcie i połączenie wszystkie w całość( jak wyglądały by schematy podłączenia w tym przypadku? Czy to dobry i prostszy pomysł na rozwiązanie tego systemu.
 • #20
  Daro6602
  Level 4  
  Tak zaszły małe zmiany, ale zostaną wykorzystane wszystkie kanały i będzie wszystko ustawione na gotowe :)
  Czy któryś z takich zasilaczy(numer aukcji allegro):
  -ZASILACZ DOPUSZKOWY 12V 0.83A 10W IP67 DO PUSZKI (8525953378)
  -Zasilacz 12V 10W 0.8A IP67 WODOODPORNY LED CCTV (7578991116
  -Zasilacz 12V 15W 1.25A IP67 WODOODPORNY LED SLIM (9281658355)
  byłby okej czy są inne rozwiązania?
 • #21
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Centrala Proteco podłączenie oświetlenia/lamp ogrodowych

  A zasilacz w sumie może być - podejdzie też jakiś wtykany do gniazdka, najtańszy - aby miał ponad 0,8 A i 12V.

  PS - Proxima LN_LT ma trochę inny rozkład wyprowadzeń (i kolor) ale opisy na wyprowadzeniach są takie same jak w LN_L- nie miałem już siły zmieniać połowy rysunku
 • #22
  Daro6602
  Level 4  
  Centrala Proteco podłączenie oświetlenia/lamp ogrodowych
  Czy tak należy podłączyć kabel anteny zewnętrznej do odbiornika radiowego proxima NW2?
  Druga kwestia czy ma znaczenie gdzie zostanie podłączony przewód "+" do oznaczenia nr1 czy nr2 kanału?
  Każdy z dwóch siłowników posiada czwarty przewód uziemiający, czy wykonać połączenie uziemienia do przewodu zasilającego centralne, który jest zakończony wtyczka z uziemieniem?
 • #23
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Antena tak podłącz jak namalowałeś.
  Plus podpinasz pod dowolny zacisk styku kanału 1 albo 2 - drugi zacisk odpowiedniego kanału podpinasz do właściwego wejścia centrali. Biegunowość podpięcia plusa do styku nie ma znaczenia - to bezpotencjałowy mechaniczny styk przekaźnika.

  Jeśli w domu masz instalację z poprowadzonym po bożemu uziemieniem PE (przewód żółto/zielony do bolca w gniazdkach - jeśli nie wiesz , zapytaj elektryka) to tak - podpinasz żółto-zielone przewody od siłowników do niego - czyli spinasz razem w zacisku PE centrali.
  Jeśli masz jednak bolec w gniazdku podpięty do zera sieci 230V (stare czasy) - to lepiej w ogóle nie podpinaj go ani do zacisku PE centrali, ani do tych kabli w siłownikach.
 • #24
  Daro6602
  Level 4  
  Co może być przyczyną, że brama po naciśnięciu zarejestrowanego przycisku kanał1 otwórz bramę , otwiera się zamyka i po 5-10min samoistnie otwiera się przejście dla pieszych, choć nikt nie naciskał klawisza kanału 2 ani 1(SAMOISTNIE). Lub w momencie naciśnięcia kanału1(brama otwórz) otwierało się jedno skrzydło(przejście dla pieszych kanał2).
  Przyznam, że na początku programowania radia Proxima zaprogramowałem 1 klawisz na 2kanały(brama otwórz i piszy razem) i centrala głupiała.
  Zrestartować centrale do ustawień fabrycznych? Czy radio i centralę zrestartować do fabrycznych i ustawić od nowa?
 • #25
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Najpierw odłącz radio - jeśli brama nadal się będzie sama odmykać - wina centrali, poza tym na odłączonym radiu (zaciskami w centrali) trochę pomęcz bramę - jeśli będzie wtrącać się tryb furtki - j/w.
  Jeśli jednak bez radia centrala będzie działać poprawnie - dla pewności zresetuj samo radio, dopisz jeszcze raz piloty i próbuj. Zerknij też na okablowanie - może gdzieś między zaciskiem odpalającym bramę a samą furtkę jest jakieś mikrozwarcie (wystarczy jeden miedziany włosek z przewodu). W ostateczności wymień radio.
 • #26
  Daro6602
  Level 4  
  Dzisiaj jeszcze nie chciało otworzyć bramy dopiero po kilku wciśnięciach pod samą bramą otworzyło.
 • #27
  Daro6602
  Level 4  
  Zajrzałem do środka i okazało się, że połączenie funkcji STOP zworka wykonana kabelkiem między zaciskami 2-8 była pęknięta miedź w środku i dlatego nie chciało otwierać, może to też powodowało taki zachowanie centrali. Będę obserwował.
  Zauważyłem, że w dolnej części pokrywy skrzynki zbierają się kropelki wody, czy da się jakoś lepiej uszczelnić skrzynkę?
 • #28
  Daro6602
  Level 4  
  Jaki przewodami wykonać połączenia radia NW_2 i centrali(teraz użyte są żyły od skrętki UTP, lecz czy jeśli one pękną mogą powodować samoistne otwieranie bram? czy wymienić je na inne przewody?
  Brama potrafi sama się otworzyć... lub nie chcę się otworzyć pomimo, że syrena się świeci. Muszę zrestartować sterownik radia i zobaczymy,
 • #29
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Ogromna większość instalatorów używa skrętki (co prawda telefonicznej ale dla sterowania to mała różnica). Jeśli kogut ("syrena"?) mruga a brama nie jedzie - masz awarię samej centralki lub (zbieg okoliczności) - skończył się kondensator silnikowy (wymienić). Poza tym obserwuj centralkę z radiem i bez pod kątem samoistnego otwierania jak napisałem wcześniej.
 • #30
  Daro6602
  Level 4  
  Brama po odłączeniu radia dokładnie kanału2(przejście dla pierwszych) i tak centrala otwierała jedną połówkę bramy, pomimo braku połączenia między zaciskami. Po całkowitym odłączeniu sterownika NW2 od centrali, brama sama zaczęła wykonywać otwieranie całej bramy lub zacięła się w połowie, chociaż na wyświetlaczu był komunikat Go(Sygnał Start otwieranie bramy). Jak wygląda wymiana takiej centrali, długo to wszystko trwa?